johanka1981
01.07.08,08:49
AHojte, dostala sa mi do ruk dohoda o skončení pracovného pomeru medzi zamestnancom a firmou. Je to dohoda, je tam dohodnutá dvojmesačná výpovedna lehota, a zaroven tam je dohodnuté, že za uvedené dva mesiace bude zamestnancovi vyplatené odstupné. Je to v poriadku? Zda sa mi to nejaké divne, že dohoda a aj odstupne. Opravte ma ak sa mýlim. Len som si nie ista, či je to spravne. Vdaka.
Tweety
01.07.08,06:51
AHojte, dostala sa mi do ruk dohoda o skončení pracovného pomeru medzi zamestnancom a firmou. Je to dohoda, je tam dohodnutá dvojmesačná výpovedna lehota, a zaroven tam je dohodnuté, že za uvedené dva mesiace bude zamestnancovi vyplatené odstupné. Je to v poriadku? Zda sa mi to nejaké divne, že dohoda a aj odstupne. Opravte ma ak sa mýlim. Len som si nie ista, či je to spravne. Vdaka.
Pri skončení PP dohodou nevzniká nárok na odstupné podľa §n 76 ZP. Vzniká len v prípade, ak dohoda priamo nadväzuje na výpoveď danú zamestnávateľom podľa § 63 ZP.
johanka1981
01.07.08,06:57
Takže taka dohoda je neplatna,alebo ako mam postupovat?
Tweety
01.07.08,07:04
Takže taka dohoda je neplatna,alebo ako mam postupovat?
Dohoda je platná, ak sa na nej dohodli, len vyplatené odstupné, na ktoré neznikol zákonný nárok, nemôže byť daňovo uznaným nákladom.
Jozef
02.07.08,11:47
Preco by nemohlo byt odstupne danovym nakladom?
Ked skonci pracovny pomer dohodou a uvedu sa v tej dohode dovody ( nadbytocnost, zrusenie miesta a pod.) tak ma zamestnanec narok na odstupne v zmysle zakona. A preto je to uznany nakald, ci nie?
Akurat forma je ina. Obaja sa dohodli tak preco koncit pracovny pomer vypovedou zo strany zamestnavatela?
Jara
02.07.08,11:58
Keď ide o nadbytočnosť, či zrušenie miesta tak to už nemôže byť dohoda. Je to par. 63 ZP. S tým, že ide o zrušenie miesta tak sú spojené ostatné podmienky, ktoré musíš dodržiavať. Napríklad neobsadiť toto prac. miesto ap... Mohli sa dohodnúť, že jej dá odmenu a nenazvať to odstupným a bolo by to OK. Ak sa mýlim, tak ma opravte...
Jozef
02.07.08,12:13
Vsetky podmienky budu dodrzane a splnene.
V zakone nie je dovolene ukoncit pomer dohodou, v ktorej budu uvedene organizacne dovody?
jales
02.07.08,12:31
My sme v tom prípade vyplácali odmenu, nie odstupné, len tam sa už platia všetky odvody.
lepka
02.07.08,12:33
Samozrejme je to možné,len ste sa dohodli na tom,že ti nebude už zavadzať na pracovisku.V dohode ale musia byť presne určené dôvody takejto výpovede, so strany zamestnávateľa( teda príslušný paragraf Zákonníka práce) a samozrejme musia byť následne dodržané podmienky, aké sú pri zrušení prac.miesta.Treba si to nájsť v Zákonníku práce a odstupné ti bude daňovo uznaným nákladom.
Jozef
02.07.08,12:39
Vdaka za odpovede.
Som rad, ze to moze byt aj formou dohody
brčko
02.07.08,12:51
AHojte, dostala sa mi do ruk dohoda o skončení pracovného pomeru medzi zamestnancom a firmou. Je to dohoda, je tam dohodnutá dvojmesačná výpovedna lehota, a zaroven tam je dohodnuté, že za uvedené dva mesiace bude zamestnancovi vyplatené odstupné. Je to v poriadku? Zda sa mi to nejaké divne, že dohoda a aj odstupne. Opravte ma ak sa mýlim. Len som si nie ista, či je to spravne. Vdaka.

Je to ozaj dosť skomolené (zle použité výrazy), chcelo by to presné znenie tej "dohody". Problém by bol, keby pracovník nastúpil pred ukončením PP na PN. Vtedy by bolo podstatné, či ide od dohodu (PP by sa končil podla dohodnutého termínu) alebo o výpoved s výpovednou dobou (PP by sa končil až ukončením PN-ky). Pri výpovedi by však musel byť uvedený dôvod výpovedi, inak by bola neplatná.

Ja tomu podla tvojho príspevku rozumiem, teda skôr nerozumiem, že sa dohodli,
1. že ešte dva mesiace bude chodiť do práce a za tieto uvedené dva mesiace dostane plat, nie odstupné a nič viac?
V takom prípade však mali podpísať dohodu o ukončení PP bez uvedenia dôvodu s konkrétnym dátumom ukončenia PP a samozrejme bez spomínania výpovednej doby a odstupného.

2. Alebo dva mesiace "nebude chodiť do práce a dostane zaplatené? Inak by si nepísala "za uvedené dva mesiace". Ale prečo to v tomto prípade nazvali odstupné? Odstupné sa nevypláca za čas trvania PP (ako pri dovolenke) ale jednorázovo pri ukončení PP.

3. Ak však ide o dva mesiace poberania platu + 2mesačné odstupné, tak:

podla mna,
- bud sa mali dohodnúť na konkrétnom dátume ukončenia PP napr. 31.8.08 (aj dva mesiace popredu) a v dohode uviesť ako dôvod ukončenia PP dohodou napr. nadbytočnosť (ako píše jozef) Vtedy by vznikol na odstupné nárok zo zákona a bolo by automaticky danovým nákladom. PP by v každom prípade končil dohodnutým dátumom.

- alebo mal len podpísať zamestnanec prevzatie výpovede napr. z nadbytočnosti (nebol by treba jeho súhlas) a výpovedná doba a odstupné by bolo automatické (podla odpracovaných rokov a trvania PP). PP by v tomto prípade končil ukončením výpovednej doby alebo ak by bol ku koncu výp. doby PN, tak ukončením PN-ky.

Ak v dohode nie je spomenutý dôvod ukončenia PP organizačné príčiny, tak má podla mna v tomto tweety pravdu, vyplatené odstupné by bolo nedanovým nákladom firmy.