Libi
01.07.08,08:52
Naša personalistka ráta dodatkovú dovolenku tak, že podľa roku 2007 im vznikne nárok, ale čerpajú ju až v r.2008. Neviem, či je to tak správne, podľa Zákonníka práce (§106 § 107)mi to nie je jasné. Skúste mi poradiť alebo aspoň odkázať na nejakú literatúru. Ďakujem
azuz
01.07.08,08:35
Špeciálnu literatúru k dodatkovej dovolenke nemám.
Z logiky zákona vyplýva, že nárok na dovolenku vzniká v danom roku, ak sú splnené príslušné podmienky (nie je uvedená výnimka pri dodatkovej dovolenke). A dovolenka za príslušný rok sa má vyčerpať v danom roku (§ 111 ods. 1). Nikde v zákone nie je ani náznak toho, že dodatková dovolenka sa má poskytovať k čerpaniu až v nasledujúcom roku (teda inak ako dovolenka za kalendárny rok alebo dovolenka za odpracované dni).
Ako riešite prípad, keď zamestnanec bol v prac. pomere od 1.1.2007 do 31.12.2007? Dodatkovú dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok nečerpal (aj keď ju mal čerpať prednostne). Keďže mu nemôžete zaplatiť náhradnu mzdy za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku, tak mu táto prepadne? Ja byť zamestnancom, obrátim sa určite na inšpektorát práce.
Libi
03.07.08,11:40
ďakujem veľmi pekne,aj ja to tak chápem.