koalko
18.04.05,10:59
Táto téma tu už síce bola, ale chcem ju znovu otvoriť. A to kvôli tomu, že niektorí mi odpísali, že používajú vo valut.pokladniciach prepočet NBS, lebo zákon o účtovníctve konkrétne § 24, 25 im to dovoľuje slovíčkom možno.

No ja to tak nevidím lebo v § 25 ods. 3 je slovíčko možno pre výber metód pri prepočte FIFO alebo váž.arit.priemer. Aj na školeniach p.Turóciová zdôrazňovala len tieto dve metódy a to vo valut.pokladniciach.
Keď to tak nie je prosím napíšte. Aj ja by som bola radšej pre NBS, lebo tieto dve metódy sú veľmi komplikované, softvér to nerobí čiže ostáva len program excel.
Hlinkovx
18.04.05,09:00
ja robím všetko cez kurz NBS
akorát nákup valút robím ....kurzom nákupu
koalko
18.04.05,09:02
za porušenie zákona o účtovníctve nie sú pokuty? JA sa toho bojím som ako živnostník a robím pre firmy.Preto to overujem.
aladin
18.04.05,09:18
ja to tiež učtujem nbs kou
a tusim v JU..... ale možno to viem zle nie su ani kurzove rozdiely ....
Danielam
18.04.05,18:41
ja to tiež učtujem nbs kou
a tusim v JU..... ale možno to viem zle nie su ani kurzove rozdiely ....Tiež robím kurzom NBS.
ondrejvla
18.04.05,18:46
Aj ja to účtujem cez kurz NBS. Len nechápem, prečo je k tomuto otázka k porušeniu zákona o účtovníctve? Veď keď prepočítavam kurzom, tak žiaden zákon neporuším!
lenkak
18.04.05,18:49
Aj ja kurzom NBS.
koalko
20.04.05,05:50
Všetci píšete len to isté ale nikto sa nevyjadril k zákonu o účtovníctve.Veď ked je dané zákonom iná metóda nie je to porušenie zákona?
ala13
20.04.05,22:43
My vsetci asi dufame, ze to alebo mysleli inak, nez to tam vyzera, ze bud FIFO alebo arit.pr. a nikdy inak, ale ze i NBS. Niektori preto, ze im to sw nerobi, ini preto, ze radsej to neriesia. Boli tu uz o tom prispevky, a tie ma uchlacholili, ze i NBS snad moze byt.

:-(((

Skus pohladat nejake usmernenie alebo oslov DR SR a ich verdikt sem prilep. Nik ti neporadi lepsie.
ESTER
09.05.05,16:24
Od 1.1.2005 sa na prepočet valút vo valutovej pokladni môže používať buď metóda FIFO alebo aritmetický priemer.
Timcsi
10.05.05,05:07
v § 25 ods. 3 je slovíčko možno pre výber metód pri prepočte FIFO alebo váž.arit.priemer. Aj na školeniach p.Turóciová zdôrazňovala len tieto dve metódy a to vo valut.pokladniciach.

§25 Z.o účtovníctve ods.3: Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia ........ pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici ÚJ, možno za spôsob ocenenia považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom FIFO.
T.j. podľa mňa týmto odsekom nie je vylúčené používanie kurzu NBS.
milan007
13.05.05,07:08
Tiez si myslim, ze subjekt moze pouzit akykolvek (z 3 moznosti) kurz:

ZoU v §24 ods. 2 hovori, ze Ak zakon neustanovuje inak, pouziva sa kurz NBS
ZoU v §25 ods. 3 iba dava moznost dalsej volby pouzitom slovicok MOZNO POUZIT AJ
Takze moj osobny nazor: urcite si v internej smernici aky kurz budete pouzivat a nikto Vam nic nemoze.....
ingi
13.05.05,07:14
Súhlas s Milanom, viď staršie témy, kde som prezentovala zhodný názor.
korela888
20.04.07,09:35
Dobry den, aj ja by som potreboval radu ohladom valutovej pokladne:

Podnikatel uctuje v sustave JU, ide mi hlavne o uctovanie EUR vo valutovej pokladni o nakup valut a prepocitavanie kurzom.

Priklad: Nakupil som v zmenarni za 1000,- Sk zahranicnu menu. Prepocitane kurzom NBS maju hodnotu len 980,- Sk.
Ako to zauctujem:

- vo valutovej pokladni??
980,- prieb. polozky príjem (v kurze NBS)

- v korunovej pokladni

980,- prieb. polozky vydaj
20,- prev. rezia

Je take uctovanie spravne??? Dakujem za pomoc.
martina100
14.05.07,05:20
Ahojte, PLS, mam doklad v CZK o nakupe dialnicnej znamky pre CR, podnikatel si nevypisal cestak, takze to musim uctovat samostatne. Mozem to jednoducho preratak kurzom NBS a dat do pen. dennika, alebo musim otvorit valutovu pokladnu, dat tam vklad podnikatela v CZK, preratat kurzom NBS a hned dat aj vydaj v CZK s rovnakym kurzom, kedze sa jedna o jeden den? Dik.
ekopo
14.05.07,05:27
Ahojte, PLS, mam doklad v CZK o nakupe dialnicnej znamky pre CR, podnikatel si nevypisal cestak, takze to musim uctovat samostatne. Mozem to jednoducho preratak kurzom NBS a dat do pen. dennika, alebo musim otvorit valutovu pokladnu, dat tam vklad podnikatela v CZK, preratat kurzom NBS a hned dat aj vydaj v CZK s rovnakym kurzom, kedze sa jedna o jeden den? Dik.
Ak bol nákup uskutočnený v cudzej mene, treba mať valutovú pokladňu, čiže urob to podľa druhého spôsobu.