_wictor_
01.07.08,12:02
Dobry den, som zacinajuci zivnostnik registrovany na SVK, neplatic DPH, budem poskytovat sluzby pre nemecku GmbH (obdoba s.r.o.), ktora nema na Slovensku danove cislo ani ziadnu inu registraciu.
Pozrel som si, ktore nalezitosti ma faktura obsahovat:

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
....
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Nie je mi jasne, ci odkaz na smernicu Rady ES o DPH musim udavat, aj ked som neplatic DPH a co sa rozumie pod "identifikacne ciso pre dan" - je to DIC alebo IC DPH ? Mozem vystavovat faktury aj ked mi este nebolo DIC pridelene ? Mozem zacat pouzivat bezny ucet, ktory mam v nemecku ako podnikatelsky ucet ? Uzna mi danovy urad, ak bude faktura v nemcine, alebo zvykne sa pisat aj dvojjazycne, prip. kopia v kazdom jazyku ?

Dakujem vopred za odpoved na tuto hromadu otazok :)
Vladimír Ozimý
01.07.08,11:28
Stačí si prečítať § 73 ako správne uvádzate náležitosti. Hovorí sa však že platiteľ a nie zdaniteľná osoba t.j. faktúru je povinný vystaviť ten kto je registrovaný a nie neplatiteľ. To znamená že nie ste ani povinní uvádzať na faktúre odkaz na smernice...
čo sa týka účtu v nemecku môžte používať nevidím problém treba o tom informovať správcu dane v oznámení a takisto vám vznikne povinnosť voči NBS ak si zriadite učet v zahraničí oznamiť túto skutočnosť myslím že je to do 15 januára nasledujúceho roku.
Na vyžiadanie správcu dane ste povinní zabezpečiť preklad faktúry.