Jana G.
01.07.08,14:56
Prajem pekný deň,
obstarali sme osobné auto na leasing ako PO. Dph si nemôžem odrátať z ceny auta, a čo DPH leasingový úrok môžem si uplatniť?
Istina+DPH zaučtujem do obstarania, zaevidovania majetku a do dlhodobého majetku a táto hodnota bude podkladom pre odpisy. Bude to správne?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
01.07.08,13:04
ak je majetok obstaraný formou fin. prenájmu DPH nevstupuje do obstarávacej ceny. Hovorí o tom par. 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov.
Pri finančnom úroku takisto nemáte nárok na odpočet dph pretože istina a úrok sa chápe ako cena služby nájmu pri ktorom nemáte nárok na odpočet podľa § 49 ods. 7 písm. a)
Obstarávaciu cenu Vám bude tvoriť cena bez DPH + poplatok za leasingovú zmluvu + poplatok za prepis + ostatné výdavky súvisiace s obstaraním
Jana G.
01.07.08,13:25
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak DPH z hodnoty auta aj z leasing.úroku bude náklad a myslím, že som to niekde čítala - bude sa to účtovať cez 568.
Opravte ma ak nie.
Marína
01.07.08,16:52
Andrea Bj.
09.07.08,11:56
Prosím o radu: ak staviame sklad, všetky výdavky vstúpia spolu pri zaradení DHM po kolaudácii ako obstarávacia cena, pričom si uplatňujeme pri každom výdavku DPH. Čo s "maličkosťami" - nejaké konzoly a drobnosti, ktoré nie sú nutnou súčasťou stavby a na ktoré máme teraz pred kolaudáciou výdavky. Môžu ísť ako spotr. materiál hneď do nákladov, alebo tvoria súčasť OC? Veľká vďaka...
Majka
17.03.09,11:16
ak firma s.r.o. nie je platcom dph a kupila osob.automobil na leasing na splatk.kal.ma rozpis dph, aka je OC? s dph?
Zuzanak1
19.03.09,16:15
ahojte. mám otázočku. DPH z 1.zvýšenej splátky neuplatnená z osobného auta, účtovaná na 548 - sa k 31.12. má časovo rozlíšiť alebo nie ? d.