snehulka
01.07.08,14:16
ahojte, chcem vas poprosit, ci mi viete poradit, mam ist na matersku v decembri 2008, pocitat sa bude z vymeriavacich zakladov za rok 2007? a dostanem rovnaku sumu aj v januar-maj 2009, alebo sa tato prepocita podla vymeriavacieho zakladu z predchadzajuceho roku cize podla 2008??
Dakujem.:)
brčko
02.07.08,06:10
ahojte, chcem vas poprosit, ci mi viete poradit, mam ist na matersku v decembri 2008, pocitat sa bude z vymeriavacich zakladov za rok 2007? a dostanem rovnaku sumu aj v januar-maj 2009, alebo sa tato prepocita podla vymeriavacieho zakladu z predchadzajuceho roku cize podla 2008??
Dakujem.:)

ak nastupuješ na MD v r.2008 a máš dlhodobý prac.pomer, tak sa materská ráta z vym.základov na nem.poistenie v r.2007 (sčítajú sa VZ-dy z PP a vydelia počtom kal.dní. Z týchto kal. dní sa vynímajú napr. dni PN, očr, nepl.volna, rodič.dovol, MD ). Takto sa vyrátáta denný vymer.základ. Z neho 55% je výška materskej na 1 kalend.den.
Výška materskej sa potom po celý čas poberania materskej, t.j. 28 týždnov = 196 kalen. dní (resp. ak je mamička osamelá alebo pri narodení viac detí 37týždnov) nemení, ostáva rovnaká. Materské bude vyplácané pozadu za predchádzajúci mesiac a jeho výška bude odlišná len z dôvodu rôzneho počtu kalen.dní v jednotlivých mesiacoch, no v súčte bude vyplácaná obvykle tých 196 kalend.dní (28týždnov).
saaskia
02.07.08,10:54
Ahojte, prísm Vás tiež o radu. Idem na materskú 2008, z kade sa mi bude počítať vymeriavaci základ kedže pracujem len od septembra 2007 a predtým som bola 6 mesiacov na úrade, predtým 2 roky v anglicku.

Prosím o odpoveď
saaskia
02.07.08,11:04
Ahojte,

chcem poradiť.
Idem na materskú december 2008. Pracujem len od septembra 2007. Z kade sa mi bude rátať vymeriavaci základ?
Predtým som bola 6 mesiacov nezamestnaná.

Prosím o odpoveď .

Ďakujem pekne
brčko
02.07.08,11:29
Ahojte, prísm Vás tiež o radu. Idem na materskú 2008, z kade sa mi bude počítať vymeriavaci základ kedže pracujem len od septembra 2007 a predtým som bola 6 mesiacov na úrade, predtým 2 roky v anglicku.

Prosím o odpoveď

saaskia, dôležité je splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak si teda v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (ak máš predp. termín napr. 21.12.08, tak v období cca od 21.12.06 do 20.12.08. Ak by to bolo na hrane, bude sa brať skutočný dátum pôrodu) pracovala len pár mesiacov a predtým pracovala v anglicku (urad práce sa samozrejme neráta), tak je dôležité, či ti soc.poistovna uzná aj obdobie poistenia v anglicku do tých potrebných 270dní. To je zásadná otázka, no odpoved vie len SP. Vraj by mala, no iste ti to povedať neviem.

Ak teda splníš tých potrebných 270dní NP vdaka práci v anglicku a terajší PP bude trvať do nástupu na MD, tak sa ti bude rátať materská z vymer. základov v období od začiatku terajšieho PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.
Teda ak by tvoj terajší PP začal napr. 10.9.08 a nastúpila by si na MD 15.11.08, tak sa materská ráta z vym.základov pre nem.poistenie v období 10.9. - 31.10.08.

Ak by si podmienku 270dní Np nesplnila, nevznikne ti nárok na materské.

DOPLNENIE: odpovedala som nepresne=nesprávne vzhladom na nepozornosť! Zle som si pozrela rok začiatku PP, čo je samozrejme podstatné! Odpoved je správna len v prípade začiatku PP v 9/2008 a nie 9/2007! vid správna odpoved príspevok č.7
saaskia
02.07.08,11:39
Brčko

Kedže pracuje od septembra 2007 takže už som si splnila tých 270 dní , nie, však to pracujem teraz už 10 mesicov , to je 30o dní si už platím, nie?

Ale takže mi to budú rátať od toho septembra do obdobia kým pôjdem na materskú?


Nemôže to byť , že VZ budú rátať z roku 2007 kedže som tam robila len 4 mesiace a bola som nezamestnaná
Ďakujem ti krásne
brčko
02.07.08,11:51
Brčko

Kedže pracuje od septembra 2007 takže už som si splnila tých 270 dní , nie, však to pracujem teraz už 10 mesicov , to je 30o dní si už platím, nie?

Ale takže mi to budú rátať od toho septembra do obdobia kým pôjdem na materskú?


Nemôže to byť , že VZ budú rátať z roku 2007 kedže som tam robila len 4 mesiace a bola som nezamestnaná
Ďakujem ti krásne

prepáč moju nepozornosť!!!!!
samozrejme, ak si nastúpila do práce v septembri 2007 (nie 2008), tak sa všetko mení, moja odpoved je nepresná=nesprávna. Práca v anglicku je tým pádom nepodstatná.
Materské sa ti pri nástupe na MD v r.2008 vyráta z vymeriavacích základov v období od začiatku PP (napr. od 10.9.07) do 31.12.07, teda z obdobia roku 2007
saaskia
02.07.08,11:58
Brčko,

ďakujem ale ešte mám niečo.
Mám zatiaľ prácu na dobu určitu do 30.9.2008 mení to niečo?

Až mi nepredĺži zmluvu tak si budem musieť sama platiť alebo ako?
brčko
02.07.08,12:14
Brčko,

ďakujem ale ešte mám niečo.
Mám zatiaľ prácu na dobu určitu do 30.9.2008 mení to niečo?

Až mi nepredĺži zmluvu tak si budem musieť sama platiť alebo ako?

Mení aj nemení. V tvojom prípade, ak ti nepredlžia zmluvu budeš v tzv. ochrannej lehote 6 mesiacov po ukončení prac.pomeru (nem.poistenia) a rozhodujúce obdobie na výpočet materskej bude od zač.PP do 31.12.07 aj keby si na MD nastupovala v r.2009.
Ochranná lehota plynie z ukončeného PP ale len v prípade, že až do nástupu na MD nebudeš mať iné nemoc.poistenie.

Mala si vysoký vym.základ v r.2007? Príp. ak nie, máš niekoho, kto by ťa zamestnal na pár dní z maxim. VZ? Dobr.nem.poistenie predpokladám by bolo pre teba nevýhodné (predpokladám nesplníš už podmienku 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD a tým pádom materská by bola minimálna)
saaskia
02.07.08,12:21
Prečo sa teraz pýtaš na rok 2007?

Však o to mi ide aby som vedela, či ma nemôžu okašlať a dostanem len za 2007, pretože vtedy som len začínala takže výplata nebola na začiatku najlepšia

toto mi napísale jedna ženská čo si o tom myslí ona , tak preto sa tak vypitujem

takze PODLA MNA je to tak,ako som pisala, ze ti scitaju vymeriavace zaklady (hruba mzda) za obdobie co si robila v roku 2007 (teda september az december). potom sa to vydeli poctom dni co pracujes a z tej sumy 55% predstavuje vysku materskeho na jeden den.
ALE! netusim,ze ak je clovek na urade prace,ci stat za neho odvzadza nemocenske poistenie (aspon minimalne). ak by odvadzal, tak by ti k tomu pripocitali aj to. potom by ti to samozrejme mali vydelit poctom dni v zamestnani aj na urade prace.
Na koľko by ma musel zamestnať s max VZ?
Musel by mi aj niečo zaplatiť,alebo by to stačilo papierovo?

Ďakujem si zlatá
saaskia
02.07.08,12:23
Tá ochranná lehota znamená čo?
saaskia
02.07.08,12:32
Tak teraz som z toho debil, njprv si písala, že materská sa mi bude rátať od PP až do mesiaca pred MD.

No a teraz , že sa mi bude rátať z roku 2007?

Tak ako to je pomóoc nerozumiem ničomu
brčko
02.07.08,12:58
Tak teraz som z toho debil, njprv si písala, že materská sa mi bude rátať od PP až do mesiaca pred MD.

No a teraz , že sa mi bude rátať z roku 2007?

Tak ako to je pomóoc nerozumiem ničomu

Platí odpoved v príspevku č.7
Tá prvá odpoved platila v prípade, že tvoj PP začal v tom istom kalend.roku (ale nie v tom istom mesiaci) ako nastupuješ na MD.

Pri uplatnovaní nároku na mateské musíš okrem spomínanej podmienky 270dní ... splniť aj podmienku existujúceho=trvajúceho nem.poistenia ku dnu nástupu na MD. Ak trvajúce nem.poistenie nemáš, ale si v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, aj tak ti nárok na nem.dávku vznikne. Ak by si nem.poistenie nemala ani si nebola v ochrannej lehote, tak by ti nárok na materské nevznikol.
brčko
02.07.08,13:39
Prečo sa teraz pýtaš na rok 2007?

Však o to mi ide aby som vedela, či ma nemôžu okašlať a dostanem len za 2007, pretože vtedy som len začínala takže výplata nebola na začiatku najlepšia

toto mi napísale jedna ženská čo si o tom myslí ona , tak preto sa tak vypitujem

takze PODLA MNA je to tak,ako som pisala, ze ti scitaju vymeriavace zaklady (hruba mzda) za obdobie co si robila v roku 2007 (teda september az december). potom sa to vydeli poctom dni co pracujes a z tej sumy 55% predstavuje vysku materskeho na jeden den. ešte doplním, že vydelí počtom kalend.dní nem.poistenia. Z týchto dní sa vynímajú napr.dni PN...ALE! netusim,ze ak je clovek na urade prace,ci stat za neho odvzadza nemocenske poistenie (aspon minimalne). neodvádza ak by odvadzal, tak by ti k tomu pripocitali aj to. potom by ti to samozrejme mali vydelit poctom dni v zamestnani aj na urade prace.
Na koľko by ma musel zamestnať s max VZ? stačilo by pár dní, napr.5 alebo aj menej.
Musel by mi aj niečo zaplatiť,alebo by to stačilo papierovo? tebe nie, ale soc.a zdrav.poistovni, dan štátu by nemusel, ak by si u neho podpísala vyhlásenie o uplatnení si nezdan.časti.


Ďakujem si zlatá
:) som si všimla, že sme asi jedna po druhej čítali len každý druhý príspevok. Aj tento som našla až teraz.

Popozeraj si podobné témy, treba sa v tom dobre zorientovať a nespraviť chybu. Záleží na detailoch, konkrétnych dátumoch ...

s tým modro vyznačeným súhlasím, ak nemáš hrubú mzdu nad 28142,- (čo nepredpokladám)