lesika
01.07.08,15:05
Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
evina
01.07.08,13:14
Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-

Môže sa zamestnať a nemusí rušiť živnosť.. Z titulu SZČO platí naďalej minimálne odvody, resp. odvody podľa VZ...
Braňo
01.07.08,13:15
živnosť a HPP sa nevylučujú.
odvody zo živnosti sa platia podľa príjmu z predchádzajúceho roka.
Tweety
01.07.08,13:15
Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
Nie, nemusí, môže pracovať na PZ ako zamestnanec a popritom podnikať ako SZČO.
Manual
01.07.08,13:20
Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
Ešte doplním predošlé odpovede. Nebolo by vhodné prerušiť živnosť ? Pretože ak má taký nízky príjem ako SZČO ako píšeš, tak by veľa ušetril na odvodoch a ten príjem nech rieši cez DOPČ alebo nejak podobne.
hanka kralova
01.07.08,13:56
Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? :confused: No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...
Manual
01.07.08,14:07
Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? :confused: No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...
Spravodlivé to nie je, a ktorý zákon je spravodlivý... ?
veronikasad
01.07.08,16:42
Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? :confused: No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...
odvody do soc.poisťovne rovnaké, do zdr.poisťovne sa preddavky pri súbehu zamestnania neplatia z min. vymeriavacieho základu, ale ako vyšli v ročnom zúčtovaní. Ak sú nižšie ako 100sk, = 0
lesika
01.07.08,17:07
No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.
veronikasad
01.07.08,17:12
No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.
Živnosť musí prerušiť najmenej na obdobie 6 mesiacov. Počas prerušenia odvody neplatí.
Zoltán Kovács
01.07.08,17:14
No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.

Živnosť je možné prerušiť min. na 6 mesiacov. Počas prerušenia živnosti sa odvody neplatia z titulu szčo. Samozrejme prerušenie treba ohlásiť do SP, ZP a DÚ.