krason
01.07.08,15:58
:):):):)Chcem sa zamestnat v jednej spolocnosti.SOm amataer. POtrebujem k tomu zivnost. Jedna sa o financne sluzby. Co budem potrebovat alebo ako mam postupovat. Viem je to tu popisane ale potrbujem taky suhrn.... ako to funguje od 1.1.2008 ...
A sa chcem opytat mozem mat aj popri zivnosti nejaku pracu ale ta by bola len skor na privyrobenie... ?

1. Otazka vybavovanie zivnosti co potrebujem navstivit. Ziv. urad, danovy, poistovne... ?
2. Ako je to s podn. uctom.. mal by som dostavat fixnu proviziu + premie.. ?
3. Budem moct neco odpisat?
4. mozempracovat brigadne popri tom?

dakujem tomu kto mi pomoze:)
Zoltán Kovács
01.07.08,14:25
Ak sa chceš zamestnať tak mal by si mať pracovnú zmluvu a nie živnosť. Ak k tej práci potrebuješ založiť si živnosť, tak nejde o pracovnoprávny vzťah, ktorý sa riadí zákonníkom práce, ale o obchodný vzťah, ktorý sa riadí Obchodným zákonníkom.
liba2
01.07.08,14:53
:):):):)Chcem sa zamestnat v jednej spolocnosti.SOm amataer. POtrebujem k tomu zivnost. Jedna sa o financne sluzby. Co budem potrebovat alebo ako mam postupovat. Viem je to tu popisane ale potrbujem taky suhrn.... ako to funguje od 1.1.2008 ...
A sa chcem opytat mozem mat aj popri zivnosti nejaku pracu ale ta by bola len skor na privyrobenie... ?
Môžeš sa zamestnať na Pracovnú zmluvu.
Tiež môžeš pracovať na Dohodu o vykonaní práce alebo na Dohodu o pracovnej činnosti. Tých zmlúv aj dohôd môže byť aj viac kusov s rôznymi firmami - podľa toho ako budeš všetko stíhať :D .

1. Otazka vybavovanie zivnosti co potrebujem navstivit. Ziv. urad, danovy, poistovne... ?
Živnostenský úrad v prvom rade.
2. Ako je to s podn. uctom.. mal by som dostavat fixnu proviziu + premie.. ?
Na základe živnostenského oprávnenia môžeš dostávať províziu, ale v žiadnom prípade nie prémie.

3. Budem moct neco odpisat?
4. mozem pracovat brigadne popri tom?
brigády už nepoznáme :) ; môžeš pracovať na dohodu... viď hore.

dakujem tomu kto mi pomoze:)
Je tu veľa otázok, na každú sa nedá odpovedať jednou vetou. Ak chceš vedieť viac, stačí zadať kľúčové slovo do vyhľadávača a príde ti veľké množstvo vysvetľujúcich odpovedí.
krason
01.07.08,23:08
pockaj dik za radu.. ok no tie premie sa chcem opytat vidim ze sa tomu rozumies... ono sa jedna o instituciu poskytujuca fin sluzby... teda nevies co si mam dat ako cinnost do zivnosti? a za uskutocneny obchod dostanem nejake % .. takze asi som sa mylil s tymi premiami to bude celkova provizia.. ... inak tiez som pozeral Socialnu poistovnu takze nemsim platit ovody po prvy rok podania DP.? ak som to spravne pochopil.. inak velice diky
liba2
02.07.08,02:07
pockaj dik za radu.. ok no tie premie sa chcem opytat vidim ze sa tomu rozumies... ono sa jedna o instituciu poskytujuca fin sluzby... teda nevies co si mam dat ako cinnost do zivnosti? a za uskutocneny obchod dostanem nejake % .. takze asi som sa mylil s tymi premiami to bude celkova provizia.. ... inak tiez som pozeral Socialnu poistovnu takze nemsim platit ovody po prvy rok podania DP.? ak som to spravne pochopil.. inak velice diky
Na živnosť.úrade Ti poradia.
SP pochopil správne :)
Aendy
03.07.08,07:03
Ako zivnostnik nemozes podla mojej mienky brigadovat, ale pracovat pre nich na fakturu ale musi byt tvoja zivnost v oblasti kde by si chcel brigadovat. Pokial si zakladas zivnost len z dovodu fin. poradenstva, zvaz ci sa neda s nimi dohodnut na dohodu, vzhladom na to ze ti vznikne tymto mnozstvo povinnosti
krason
03.07.08,20:53
No musim mat zivnost.. .. chcem to skusit tak drzte prsty.. Ako som studentom EU tak nejake tie veci uz mam pochytene.. ale mozem jasne konstatovat.. ze realita je ina... Presne taketo veci nas v skole nenaucia..
Aendy
04.07.08,07:37
No, tak to si potom zaloz zivnost, poradim ti oblast podnikania ti pomozu na urade, ale najlepsie ak si to pripravis dopredu tam si pozri www.zrsr.sk tam si otvor niekoho o kom vies ze to robi a najdi si co by sa ti hodilo aky druh - velmi dobre je ak si to zadefinujes dost obsirne napriklad Marketing a manazment a tam uz mas skoro vsetko alebo v tvojom pripade ak ide tak neico ako financne poradenstvo alebo poradenstvo v oblasti financii a investicii na nete isto aj najdes vsetky tieto druhy volnych zivnosti. dufam ze som pomohol trochu
krason
04.07.08,11:05
No uz som bol na ziv. urade a vybavovanie je strasne rychle. Takze buduci tyzden to mam a cinnost od 15.jula.. no mam otazku??

Staci mi bezny ucet? nemusim mat podnikatelsky vsak? Myslim bezny ucet ktory kvazi vyuzijem iba na to co suvisi so zivnostou. nic na osobne ucely..

Prosim o radu .
Tweety
04.07.08,11:13
No uz som bol na ziv. urade a vybavovanie je strasne rychle. Takze buduci tyzden to mam a cinnost od 15.jula.. no mam otazku??

Staci mi bezny ucet? nemusim mat podnikatelsky vsak? Myslim bezny ucet ktory kvazi vyuzijem iba na to co suvisi so zivnostou. nic na osobne ucely..

Prosim o radu .
Stačí ten bežný.
krason
11.07.08,15:35
jj tak mam ten bezny aj na danovom urade mi povedali to iste co vy. dakujem... Inak chcem sa opytat este ? naco mam davat pozor. pytam sa tych co uz to maju za sebou a maju nejake rady pre zaciatocnika.. vsetko mam vybavene 15. teho zacinam so zivnostou..

PS: Uctovnictvo co s tym ? jednoduche? ako by ste odporucili viest evidenciu podotykam budem dostavat proviziu. a tu chcem vyuzivat pre seba;-):D tak ako ho mam vies ak ho musim viest.. dakuejm za radu


prepacte za stupidne otazky
rickman
13.07.08,06:46
A pisal si do formularu aj cislo uctu, nazov banky atd...?
krason
13.07.08,13:21
ja som nevyplnal formular na Danovom .. lebo som bol na tom jednotom kontaktom centre.. ale vraj to mam potom zaslat postou ze moje cislo uctu je.. to a to.. tak asi myseli toto
rickman
13.07.08,15:24
Ja som myslel JKM..

Ok, a pokial su tvoji rodicia zamestnani a mas menej ako 25, tak ako riesis danovy bonus a rodinny pridavok? Poradaci poradili, ze ohladom rodinneho pridavku je potrebne nahlasit to na UPSVAR a danovy bonus zamestnavatelovi.. Lenze ako?
rickman
13.07.08,16:50
Ja v tom mam uz zmatok.

Poradaci mi tvrdia, ze narok na danovy bonus a rodinne pridavky zanika rodicom tym, ze sa zo studenta stane zivnostnik. No ako hladam, tak hladam, cely internet som obratil hore nohami, no nenasiel som o tom zmienku.

Pri zanikoch opravneni sa hovori o tom, ze dieta presiahne vek 25 rokov. Pri vznikoch opravneni sa spomina na starostlivost opravnenej osoby o nezaopatrene dieta.
Nezaopatrene dieta = Nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom...

Budem rad, ak mi to niekto vysvetli a bude sa ohanat paragrafmi. Potom moze nechat adresu, poslem mu/jej cokoladku. Ak cokoladku nemoze, tak dostane nieco ine. Dakujem :---.
rickman
13.07.08,17:31
Presne tak!
Polovicu odpovede uz mam:


1. To, že dieťa má popri dennom štúdiu na VŠ aj živnosť, nie je prekážkou na priznanie DB.


Takto to bude uz len polovica cokoladky :). A vopred sa ospravedlnujem za samomluvu.
rickman
13.07.08,17:39
Takze som sa pytal na Danovom Urade a Urade prace soc. Narok na pridavky aj danovy bonus nadalej zostava.
Pridavky: Rodič nezaopatreného dieťaťa, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na vysokej škole , má nárok na prídavok na dieťa
aj v prípadoch , ak toto nezaopatrené dieťa / študent / vykonáva zárobkovú činnosť alebo samostatnú zárobkovú činnosť /živnosť/ najdlhšie však do 25 rokov veku dieťaťa.Podmienkou však je, že študent vysokej školy musí študovať v dennej forme štúdia a jeho štúdium podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku štúdia.

Danovy bonus: Daňový bonus si môže uplatniť daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak
splní podmienky ustanovené podľa § 33 ods. 1 Zákona č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t. j. ak daňovník v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal kladný základ dane si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.
Podľa § 33 ods. 2 vyššie citovaného zákona za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu, t.j. podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Podľa tohto zákona sa za nezaopatrené dieťa pokladá dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je štúdium na strednej škole a na vysokej škole okrem externého štúdia.
Za nezaopatrené dieťa sa podľa tohto zákona nepovažuje dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný alebo sociálny dôchodok, ktorého štúdium na vysokej škole presahuje štandardnú dĺžku, ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Dakujem padro :).

Cokoladku pripisem na ucet Porada.sk. ;)
krason
13.07.08,17:40
NO pockaj DB a rodinne pridavky.. aako mam riesit? som to nepochodpil.. moj oco je SZCO takisto a mama je nezamestnana to je nema pracu.. Takze im zanika dovod na Rodinne pridavky z mojej osoby??
krason
13.07.08,17:42
Jasne takze ja som student denneho studia , nepresiahol som povolenu dlzku studia 3 roky.. takze na DB a RP maju rodicia narok.. Dobre som to pochopol Rickman? vidim ze sme tu spolu nahlaseny .. ;-)
krason
13.07.08,18:06
Osobna vlastna reakcia na to vsetko je taka.. ak je clovek denneho studia teda ( student) a zalozi si zivnost tak ho to stoji minimalne mnozstvo nakladov. A ked sa mu nebude darit vela neprerobi ( cas straveni papierovackami) a ked sa mu bude darit tak to je len pre nase dobro.. Tato diskusia otvorila vela otazok a pomohla tak nielen mne ale aj ostatnym. Urcite s tym suhlasite:)

:)

Skusim to zhromazdit a dat jednoznacny navod nam studentom ako jednoducho bez problemov zacat SZCO ...
rickman
13.07.08,18:36
Tak tak.. :)
A obcas viest monolog :).
krason
13.07.08,18:37
Sorac.. ale ja sa vobec na tej stranke az tak orientovat neviem. ale pozeral som ze si tam pridaval prispevky . diky
Magda14
26.02.09,15:29
Pozdravujem Vás, chcem sa opýtať, môj známy, študent VŠ uvažuje o založení živnosti v tomto roku. Aké povinnosti mu z tejto živnosti budú vyplývať pre prihlásenie a odvody do ZP a SP? Skôr nás zaujíma, akú hranicu obratu nesmie presiahnuť, aby neplatil odvody do ZP a SP. Ďakujem za radu.