IvetaH
01.07.08,20:22
Dobrý večer,
trápim sa nad problémom so skladom. Opravili sme zákazníkovi auto, vystavili sme faktúru, zaplatil. Po mesiaci prišiel reklamovať, pokazený diel sme mu okamžite vymenili za nový a ten vadný diel sme reklamovali u výrobcu. Dodávateľ reklamáciu uznal, diel opravil. Môžem účtovať takto:
von zo skladu na opravu
501/112
faktúra 311/602
prijatá úhrada 221/311
reklamácia došlá
demontáž vadného dielu z auta ako bude príjem na sklad 112/501???
von zo skladu ako náhradné plnenie 501/112 - môže znovu 501???
reklamovaný diel ide na opravu k dodávateľovi - ako zaúčtujem? Žeby iná analytika 112? Alebo podsúvaha? Alebo operatívna evidencia?
Už sa trochu mocem.
Poradí mi niekto?
betka
04.07.08,12:03
Postupy účtovania

(5) Na účte 315 - Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.

Reklamácia materiálu:

http://www.porada.sk/t52432-sposoby-uctovania-reklamacii-pri-dodavkach-materialu.html?highlight=reklam%E1cia+%FA%E8tovani e
IvetaH
07.07.08,07:44
Dobrý deň, toto mi pomohlo, ale poriešila som tým iba účtovníctvo. Lenže ako to bude s tým skladom? Veď mi nebude sedieť zásoba. A aj keď dám príjem toho reklamovaného 112/501, tak v akom ocenení? Je pravda, že bol vydaný napr. za 100 a teda 100 vrátim zákazníkovi ale pre mňa má hodnotu už pokazeného, môže byť reprodukčná cena?
Prosím vymotajte ma z toho.