bosorky
01.07.08,19:43
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu čo a kde treba vybaviť, keď mi končí teraz v júli rodič. dovolenka a ja nemám zamestnanie. Mám brigadu-dohodu o vykonaní práce na 300 hod. ročne, takže za mňa neodvádzajú odvody. Dokiaľ som bola na rod. dovol., tak to odvádzal štát, dá sa nejako spraviť aby za mňa štát odvádzal do poisť.odvody aj naďalej - keď skončím rod. dovolenku a mala by som iba tu dohodu o vyk. práce? Ak nie, tak čo musím spraviť - kam sa zahlásiť...
Ďakujem za skorú odpoveď.

Veronika
veronikasad
01.07.08,17:54
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu čo a kde treba vybaviť, keď mi končí teraz v júli rodič. dovolenka a ja nemám zamestnanie. Mám brigadu-dohodu o vykonaní práce na 300 hod. ročne, takže za mňa neodvádzajú odvody. Dokiaľ som bola na rod. dovol., tak to odvádzal štát, dá sa nejako spraviť aby za mňa štát odvádzal do poisť.odvody aj naďalej - keď skončím rod. dovolenku a mala by som iba tu dohodu o vyk. práce? Ak nie, tak čo musím spraviť - kam sa zahlásiť...
Ďakujem za skorú odpoveď.
Veronika

Ak dieťa ešte nedovršilo 5 rokov, prihlás sa v zdr. a j socialnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 5 rokov veku. Odvody za teba bude platiť štát.
bosorky
01.07.08,18:05
21.7.08 dovrši 3 roky, ale čo je problém, je to, že od 15.7.08 mi nastúpi do špeciálneho očného sanatória. Je to v podstate náhrada škôlky, ale s tým, že tam s nimi cvičia ... Malú som musela prihlásiť od sept. do škôlky, ale tam mi zatiaľ nenastúpi - miesto toho je to sanatorium (no a do kedy to je otazne, v škôlke mi zatiaľ držia miesto a evidujú ju že je bude v sanatoriu). Takže čo a ako???
bosorky
01.07.08,18:12
21.7.08 dovrši 3 roky. Od septembra by mala nastupit do škôlky, ale od cca. 15.7.08 mi ju zoberu do špeciálneho očného sanatoria, čo je náhrada škôlky, takže je v evidencii ako prijatá do škôlky na rok 2008/2009. Koľko bude v tom sanatóriu sa nevie, ale min. 1/2 roka určite. Je tam celodenná starostlivosť, to isté ako škôlka, iba tam s nimi cvičia... Takže čo mám urobiť, nemôžem sa prihlásiť že sa starám do 5 rokov keď bude v sanatoriu...???
veronikasad
01.07.08,18:17
21.7.08 dovrši 3 roky, ale čo je problém, je to, že od 15.7.08 mi nastúpi do špeciálneho očného sanatória. Je to v podstate náhrada škôlky, ale s tým, že tam s nimi cvičia ... Malú som musela prihlásiť od sept. do škôlky, ale tam mi zatiaľ nenastúpi - miesto toho je to sanatorium (no a do kedy to je otazne, v škôlke mi zatiaľ držia miesto a evidujú ju že je bude v sanatoriu). Takže čo a ako???
Ak je pobyt v sanatoriu celodenný, pravdepodobne sa budeš musieť prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ, lebo

štát je platiteľom poistného za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

a táto podmienka nebude u teba splnená.

Informuj sa priamo v zdravotnej poisťovni
bosorky
01.07.08,18:20
ďakujem za info
brčko
02.07.08,06:32
bosorka, čo sa týka zdravot.poistenia, ozaj sa treba informovať na ZP, no podla mna si ešte do konca júla 2008 poberatelka rodičovského príspevku (UPSVaR ti ho odníme až od 1.8.08, ak dieťa dovrší 3roky v júli a do zdrav.zariadenia nastupuje v júli), takže si podla mna do 31.7.08 poistencom štátu z tohto titulu:
c) fyzická osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Od 1.8.08 už asi nesplnaš podmienku osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa (leda že podla písm.c)-vid nižšie, ale to sa ozaj treba informovať v ZP). Tá je splnená, ak dieťa:
a) navštevuje jasle, materskú škôlku, zariadenie, v ktorom je umiestneneé na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
ELAST
08.08.12,14:15
Dobrý deň prajem,

aj ja by som Vás chcela pekne poprosiť o radu. Dostala som od našej pani doktorky - neurologičky, možnosť umiestniť moje už skoro dvojročné deti - dvojičky (narodené v 8/2010) - do denného sanatória (kde sa budú o ne starať zdravotné sestričky, sledujú ich lekári...). A ja by som zatiaľ ten čas, keď budú deti v sanatóriu využila na prácu - zamestnala by som sa na hlavný pracovný pomer na 8 hod. denne.

Prosím, ostane mi v tomto prípade rodičovský príspevok?

Ďakujem veľmi pekne!
Tweety
08.08.12,14:17
Dobrý deň prajem,

aj ja by som Vás chcela pekne poprosiť o radu. Dostala som od našej pani doktorky - neurologičky, možnosť umiestniť moje už skoro dvojročné deti - dvojičky (narodené v 8/2010) - do denného sanatória (kde sa budú o ne starať zdravotné sestričky, sledujú ich lekári...). A ja by som zatiaľ ten čas, keď budú deti v sanatóriu využila na prácu - zamestnala by som sa na hlavný pracovný pomer na 8 hod. denne.

Prosím, ostane mi v tomto prípade rodičovský príspevok?

Ďakujem veľmi pekne!

Áno ostane.
ELAST
08.08.12,14:30
Áno ostane.

Prenááádherne ďakujem!!!