Ja1000
01.07.08,21:38
Ahojte, chcela by som vedieť Váš názor pri poskytovaní skonta, rabatu či zľavy zákazníkom. Skonto sa uplatňuje až pri úhrade faktúry za daných podmienok dohodnutých v zmluve. Čiže ak zákazník v skoršom časovom termíne uhradí fakturovanú sumu má nárok na skonto. Zákazník to na základe zmluvy vie a uhradí menej (o skonto) ako je vystavená faktúra z ktorej odvádzame DPH. Čiže v tomto prípade nesedí daňový doklad s úhradou ani dodávateľovi ani odberateľovi a taktiež nesedí DPH. A čo ak sa počas úhrady prelínajú mesiace?
Čo Vy na to. Ako správne vystaviť doklady aby ich zasa nebolo zbytočne veľa?
Vladimír Ozimý
01.07.08,20:16
Skonto je klasická forma zľavy. Ak je to riešené termínom úhrady potom v čase úhrady vzniká nový základ dane ktorý treba upraviť podľa § 25. T.j. mám z a to že dodávateľ by mal vystaviť na rozdiel doklad o oprave a odberateľ ho zahrnie do daňového priznania v čase kedy doklad obdržal.
Zoltán Kovács
02.07.08,04:53
Ja zase mám za to, že ak je to písomne dohodnuté vopred (čo predpokladám), tak dodávateľ má postupovať podľa nasledovných ustanovení:

§ 25
Oprava základu dane

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.


Takže dodávateľ vystaví dobropis na skonto, ale bez DPH.
Martin Mocko
02.07.08,05:01
Pravdu máte obidvaja. Prednedávnom som túto tému konzultoval s metodičkou DRSR.
Pokiaľ sú obidve strany platcovia DPH existujú dve možnosti:

1. Oprava základu dane i DPH - je potrebné vystaviť dobropis v ktorom bude uvedená oprava základu dane i DPH. (pokiaľ dobropisujeme vyššie sumy tento spôsob je efektívnejší)

2. Opraviť podľa spomínaného §25 ods. 6 zák. o DPH iba základ dane (DPH zostáva nemenná). Podmienka je, že táto oprava musí byť písomne dohodnutá buď zmluvne alebo vo faktúre (napr. pri úhrade vopred - 2% skonto a podobne) (efektívne pri nižších sumách - pôvodne vyfakturovaná DPH musí byť odvedená na výstupe a skonto sa odrátava iba od základu dane)
Vladimír Ozimý
02.07.08,05:21
je to pravda ja o tom paragrafe 25 ods. 6 viem len mi to tam nesedí pretože ako bolo správne uvedené táto dohoda by sa mi oplatila ak by som nebol na tom stratový. T.j v tomto prípade by som však na to nepristúpil.- Príklad

dodám tovar

10000 Sk
1900 Sk DPH
11900 Sk spolu

Ak zaplatia do 10 dní skonto 2%. Odberateľ zaplatí 11662 Sk. t.j. o sumu 238 Sk menej ale ja som z tejto sumy ako dodávateľ zaplatil DPH predsa na výstupe prečo ja by som teraz to mal považovať že nebudem požadovať späť daň čo som odviedol. § 22 ods. 6 je dobrý vtedy ak to nemá dopad na daň ani pre jednu ani pre druhú stranu. Napr. mám v zmluve zadefinované že ak napr. odberateľ urobí za mesiac obrat 100000 Sk bez DPH tak dostane zľavu 2% z tejto hodnoty. T.j. 2000 Sk bez DPH. V tomto prípade je mi jedno ako dodávateľovi alebo odbertateľovi či to budem navyšovať DPH alebo nie keďže tak či tak to buď ako odb musím zaplatiť alebo ako dod odviesť štátu. Ale v prvom prípade to skonto sa ráta z celkovej sumy nie z ceny bez DPH (aspoň ja som sa s tým stretol v praxi takto) takže v tomto prípade by som nepristúpil ako dodávateľ na § 22 ods. 6
Ja1000
02.07.08,05:48
Dík za reakcie, ale ja ako dodávateľ nechcem toto riešiť zbytočným vystavovaním dokladov, či už dobropisov alebo opravných faktúr. Čo hovoríte na spôsob vystaviť faktúru s normálnou cenou a pridať do nej rozpis ZD a DPH pri možnom skonte?
Pr.
- fakturovaná suma : ZD 100000,- DPH 19000,- Celkom 119000,-

- pri možnom skonte: ZD 98000,- DPH 18620,- Celkom 116620,-

Podmienky uvádzania skonta na faktúre budú zachytené v zmluve.

Skonto, ktoré ma zaujíma sa netýka množstva odobratého tovaru, ale predčasnej úhrady a preto znižovanie ZD bez zníženia DPH je pre mňa ako dodávateľa, ktorý odvádza DPH prinajmenšom nezujímavé.
V prípade uvádzania dvoch fakturovaných súm na daňovom doklade si môže (resp. by si mal ponížiť odpočítanie DPH) aj odberateľ, ak sa rozhodne uhradiť platbu skôr.
Vladimír Ozimý
02.07.08,05:57
takto to je ale nereálne pretože ja z pohľadu zákona o DPH poznám len jeden základ dane nie že ako mi vyhovuje alebo ako kto uhradí to by bol iný bordel vo faktúrach...
Martin Mocko
02.07.08,06:06
je to pravda ja o tom paragrafe 25 ods. 6 viem len mi to tam nesedí pretože ako bolo správne uvedené táto dohoda by sa mi oplatila ak by som nebol na tom stratový....

No veď preto zákon o DPH dáva takúto možnosť. Štátny rozpočet o nič nepríde (DPH je odvedená a na druhej strane nárkovaná). Je to čisto v neprospech dodávateľa. Pokiaľ niekto pracuje s malými sumami - neoplatí sa mu babrať sa s dobropismi. Ak však suma bonusov a rabatov dosiahne zaujímavú sumu - určite každý radšej vystaví dobropis.
Ja1000
02.07.08,11:04
Len pre info, tento typ mi dala daňová poradkyňa z DU o použití dvoch základov dane, tvrdila že tieto prípady jednoznačne legislatíva neupravuje. Tak ako by to podľa Teba bolo najschodnejšie a najmenej pracné ale v súlade so zákonom?
Martin Mocko
03.07.08,04:58
Len pre info, tento typ mi dala daňová poradkyňa z DU o použití dvoch základov dane, tvrdila že tieto prípady jednoznačne legislatíva neupravuje. Tak ako by to podľa Teba bolo najschodnejšie a najmenej pracné ale v súlade so zákonom?

NO veď vravím. Pokiaľ ide o vysokú sumy (naša firma "bonusuje" ročne niekoľko miliónov) - my preto používame dobropisovú formu.
Ale pokiaľ by išlo o bonus niekoľko pár korún - radšej by som zvolil formu "zníženia základu dane". Toto už záleží od tvojho "účtovníckeho citu". Pre niektorú firmu je 20tis pri zisku 200 mil. zanedbateľná položka - ale pre drobého živnostníka so ziskom 50tis je to už zaujímavá položka.
Alena Šimová
07.08.08,16:07
No veď preto zákon o DPH dáva takúto možnosť. Štátny rozpočet o nič nepríde (DPH je odvedená a na druhej strane nárkovaná). Je to čisto v neprospech dodávateľa. Pokiaľ niekto pracuje s malými sumami - neoplatí sa mu babrať sa s dobropismi. Ak však suma bonusov a rabatov dosiahne zaujímavú sumu - určite každý radšej vystaví dobropis.
nemyslím si, že je to v neprospech dodávateľa.
Príklad:
základ dane - 1 00O,- SK
DPh - 190,- SK
Spolu - 1 190,- SK - to uhradím odberateľovi. ŠR mi vráti 190,- SK, teda celkom uhradím 1 000,- SK.

Bez DPH:
Základ dane - 1 000,- SK a ten aj uhradím odberateľovi.
evina
07.08.08,16:26
nemyslím si, že je to v neprospech dodávateľa.
Príklad:
základ dane - 1 00O,- SK
DPh - 190,- SK
Spolu - 1 190,- SK - to uhradím odberateľovi. ŠR mi vráti 190,- SK, teda celkom uhradím 1 000,- SK.

Bez DPH:
Základ dane - 1 000,- SK a ten aj uhradím odberateľovi.

No toto je asi trošku domotané
ZD 1 000
DPH 190,-
spolu 1 190,-: dodávateľ odvedie štátu 119 a 1000 má v tržbách -odberateľ uhradí menej o skonto 2%, t.j. o 20 SK menej. Ak nevystaví dobropis tak má o tých 20 menej.
Tej úhrade bez DPH nerozumiem...
Alena Šimová
08.08.08,05:15
No toto je asi trošku domotané
ZD 1 000
DPH 190,-
spolu 1 190,-: dodávateľ odvedie štátu 119 a 1000 má v tržbách -odberateľ uhradí menej o skonto 2%, t.j. o 20 SK menej. Ak nevystaví dobropis tak má o tých 20 menej.
Tej úhrade bez DPH nerozumiem...
bez DPH som myslela, keď sa neopravuje základ dane na základe dohody obidvoch strán. A s tým príkladom som to myslela tak, že tých 1 190,- SK je už suma dobropisu.
Alena Šimová
08.08.08,05:31
ešte by som sa len chcela opýtať, či robím správne. Dodávateľ mi pošle faktúru na 11 900,- SK, s rozpisom ZD 10 000,- SK, DPH 1900,- SK. Splatnosť mám 30 dní, ale ak uhradím skôr , mám 2 % nárok skonto. Faktúra vyzerá nasledovne:
Základ dane 10 000,- SK
daň 1 900,- SK
k úhrade 11 900,- SK
možné skonto 200,- SK
po skonte 11 700,- SK.
Ja si faktúru zaevidujem v plnej výške, odpočítam DPH vo výške 1900,- SK. Keď uhradím skôr, dodávateľ mi pošle dobropis:
ZD - 200,- SK
DPH -38,- SK
suma dobrop. - 238,- SK.
Keď mi príde dobropis, vstup si ponížim o 38,- SK.
Je to takto správne?
evina
08.08.08,06:44
bez DPH som myslela, keď sa neopravuje základ dane na základe dohody obidvoch strán. A s tým príkladom som to myslela tak, že tých 1 190,- SK je už suma dobropisu.
Ak sa neopravuje základ dane na základe dohody oboch, dodávateľ od odberateľa nedostane 1000 SK, ale menej o skonto.