Mob
18.04.05,12:24
Prosím Vás, poraďte mi s nasledovným problémom: živnostník platil minulý rok zdravotné poistenie vo výške 420,- Sk mesačne. Platil nepravidelne, t.j. naraz za 4 mesiace v roku 2004, potom v januári 2005 ešte zaplatil za 2 mesiace za rok 2004 a potom mu prišla upomienka na nedoplatok vo výške 420,- Sk. Takto vlastne vznikol k 31.12.2004 záväzok voči VšZP vo výške 1260,- Sk ( na ktorý sme prišli v januári a zahrnuli sme ho aj do DP ). Potom som však prišla na to, že tých platieb bolo za rok 2004 príliš veľa, nakoľko on v roku 2004 len začal podnikať a vznik živno. oparávnenia si posunul postupne až na 11.8., VšZP to neoznámil a oni mu preto naúčtovali 7 mesiacov namiesto 5. Teraz žiada o vrátenie poistného a ja už v tom mám poriadny hokej, ako to zaúčtovať. Poradíte mi, prosím??? :mad:
Milanmsk
18.04.05,14:28
Keďže je to v sekcii "Jednoduché účtovníctvo", predpokladám, že živnostník účtuje v JÚ. To, čo zaplatil za ZP v roku 2004, ide celé do nákladov (aj splátky naviac) do r. 2004. Ak by mu ZP vrátila na základe dobropisu platby naviac 6 a 7 platba), príde to ako príjem až v roku 2005 a aj za rok 2005 to pôjde do DP. V r. 2004 si znížil daňový základ o 1.260 SKK, v roku 2005 ho bude mať o rovnakú čiastku navýšený. Je to príjem v stĺpci "Položky zvyšujúce daň. základ - ostatné príjmy). A možno by sa dalo dohodnúť so zdravot. poisťovňou, že by o túto čiastku v roku 2005 zaplatil nižšie ZP a bolo by to vyriešené jednoducho, bez ďaľšieho nyviac účtovania. Záleží na postoji ZP.
veronica
18.04.05,15:56
Keďže je to v sekcii "Jednoduché účtovníctvo", predpokladám, že živnostník účtuje v JÚ. To, čo zaplatil za ZP v roku 2004, ide celé do nákladov (aj splátky naviac) do r. 2004. Ak by mu ZP vrátila na základe dobropisu platby naviac 6 a 7 platba), príde to ako príjem až v roku 2005 a aj za rok 2005 to pôjde do DP. V r. 2004 si znížil daňový základ o 1.260 SKK, v roku 2005 ho bude mať o rovnakú čiastku navýšený. Je to príjem v stĺpci "Položky zvyšujúce daň. základ - ostatné príjmy). A možno by sa dalo dohodnúť so zdravot. poisťovňou, že by o túto čiastku v roku 2005 zaplatil nižšie ZP a bolo by to vyriešené jednoducho, bez ďaľšieho nyviac účtovania. Záleží na postoji ZP.
Ahoj osobne si myslím, že by bolo lepšie keby si sa so zdravotnou poisťovňou dohodol ako povedal Milanmsk....V tej poisťovni tam musia mať teda poriadny hokej :). Odkiaľ si z BA? :))))))
Mob
19.04.05,08:22
Ďakujem za rady, takto som to aj predpokladala, len som si nebola istá, či to zníženie daňového základu je v poriadku. Som z LC a je pravda, že v tej zdravotnej teda majú poriadny chaos - napríklad tlačivo "Výpis z DP", ktoré sa podávalo do 8.4. nechceli vziať bez tlačiva "Výkaz o preddavkoch...", ktoré stačilo podať do 30.6. a tak ďalej......