misurka
02.07.08,07:15
Pekný letný deň prajem.

Vie mi niekto poradiť s nasledovným problémom:

V niekoľkých predošlých faktúrach sme istý typ výrobku faktúrovali za nižšiu cenu ako sme mali. Teraz potrebujeme dofaktúrovať zvyšok ceny. Len neviem či môžem vyhotoviť jednu faktúru - ťarchopis s tým, že neuvediem odvolávku na faktúru, pretože tých faktúr je asi 20. Stačí vyhotoviť jednu faktúru, alebo treba ku každej jednej faktúre vyhotoviť ťarchopis?

Prosím, ak mi niekto vie poradiť, budem vďačná.
Zoltán Kovács
02.07.08,05:28
Pekný letný deň prajem.

Vie mi niekto poradiť s nasledovným problémom:

V niekoľkých predošlých faktúrach sme istý typ výrobku faktúrovali za nižšiu cenu ako sme mali. Teraz potrebujeme dofaktúrovať zvyšok ceny. Len neviem či môžem vyhotoviť jednu faktúru - ťarchopis s tým, že neuvediem odvolávku na faktúru, pretože tých faktúr je asi 20. Stačí vyhotoviť jednu faktúru, alebo treba ku každej jednej faktúre vyhotoviť ťarchopis?

Prosím, ak mi niekto vie poradiť, budem vďačná.

Myslím si, že aj na ťarchopise sa má uvádzať odvolávka na pôvodný doklad ako pri dobropise.
Technicky si viem predstaviť vyhotovenie jedného ťarchopisu, na ktorom budú uvedené odvolávky na všetky faktúry.
Vladimír Ozimý
02.07.08,06:00
Hovorí nám o tom § 75 že ak dôjde k oprave základu dane je potrebné uviesť aj pôvodný doklad ale je tam uvedené ak sa viaže jednoznačne a výslovne k nejakej faktúre. Z toho mi vyplýva pokiaľ je to všeobecný ťarchopis nie je potrebné uvádzať. Ale to nie je váš prípad pretože vy to viažete ku konkrétnym faktúram. Neuvádzame to vtedy ak ide o obratové zľavy atď...
misurka
10.07.08,10:33
Opravujem - navyšujem cenu už dodaných výrobkov pre EU odberateľa. Daňová povinnosť = deň vyhotovenia faktúry. Toto sa tiež považuje za dodanie služieb do EU oslobodených podľa §43? Vstupuje táto faktúra s opravou ceny do súhrnného výkazu, asi áno, že?