j.u.l.i.a
02.07.08,08:36
Potrebovala by som radu ohľadom vyradenia poškodeného materiálu. Problémom je, že šéf to nechce dať do papierov ako manko ale ako "nejaký odpis". Existuje nejaká takáto možnosť?
Zoltán Kovács
02.07.08,06:39
Potrebovala by som radu ohľadom vyradenia poškodeného materiálu. Problémom je, že šéf to nechce dať do papierov ako manko ale ako "nejaký odpis". Existuje nejaká takáto možnosť?

Samozrejme, že existuje. V internej smernici by ste mali mať zadefinované prirodzené úbytky napr. Totiž aj poškodený materiál môže byť prirodzený úbytok. A v takom prípade sa to účtuje ako spotreba 501/112.

Treba spísať záznam, čo sa vyraďuje, prečo sa vyraďuje, kto o tom rozhodol, v akej cene. A to bude podklad na účtovanie cez interný doklad.
j.u.l.i.a
02.07.08,07:24
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Jana Acsová
02.07.08,07:42
Samozrejme, že existuje. V internej smernici by ste mali mať zadefinované prirodzené úbytky napr. Totiž aj poškodený materiál môže byť prirodzený úbytok. A v takom prípade sa to účtuje ako spotreba 501/112.
Nakoľko zadávateľ bližšie neuvádza o čo sa jedná, tento záver nemožno všeobecne aplikovať. Na druhej strane "škodu" je málokedy (resp. takmer nikdy) možné považovať za prirodzený úbytok.

Škoda x predchádzanie škodám x náhrady ... v týchto súvislostiach môžeme uvažovať o daňovom uznaní plus škoda spôsobená krádežou - páchateľ neznámy, živelná pohroma t.j. vybrané prípady.

Škoda je škoda a nemôže byť prirodzeným úbytkom. Napr. keby sa jednalo o technologické straty alebo odpad pri spracovaní nemožno hovoriť o škode.

Neviem aký prípad mal na mysli zadávateľ a či vôbec možno uvažovať o daňovom uznaní. Predpokladám však, že prirodzený úbytok v súvislosti so škodou možno vylúčiť. Ibaže sa nejedná o škodu ...
Jana Acsová
02.07.08,07:48
Záleží samozrejme od druhu zásob, ale o prirodzených úbytkoch hovoríme napríklad v prípade:
- vysychania,
- vyprchania,
- odparenia,
- rozprášenia ...
Osobitné postavenie majú straty vo výrobe a podobne.
Zoltán Kovács
02.07.08,10:18
Moju odpoveď som písal za predpokladu:

1. Že je problematické pomenovávať veci správne. Ako Janka píše nie je škoda ako škoda. Pre mnoho podnikateľov, majiteľov napr. roztrhnuté vrece múky je škoda (čo je samzrejme, lebo nedá sa predať). Ale treba skúmať prečo sa vreco roztrhlo.
2. Ak zistím príčinu "škody" potom môžem ďalej uvažovať o tom ako sa to zobrazí v účtovníctve.
Katrina13
05.01.13,13:50
Dobrý deň,
prečítala som tu veľa príspevkov, ale naozaj si neviem poradiť. Sme platcami DPH, robíme so šperkami a počas práce cez rok sa stane, že niektoré polotovary sa prácou jednoducho poškodia ( pri ohýbaní kovu napr. ) alebo prídu v kvalite, ktorú nemôžeme ponúknuť našim zákazníkom a reklamovať sa to nedá ( každý štát má na daný tovar inú normu a čo zodpovedá našej predstave o kvalite, to niekde neuznajú, napriek dlhým dojednávaniam o kvalite ) a teraz keď robíme inventúru, nevieme čo s takýmto tovarom, ktorý sa buď opracovavávaním poškodil a takým čo prišiel v zlej kvalite a je nepredajný. Poradte mi prosím ako to v JÚ zaúčtovať.
Katrina13
07.01.13,10:17
.
Katrina13
07.01.13,10:19
Možno to niekomu pomôže!

Straty v rámci noriem prirodzených úbytkov zásob
Mankom nie sú technologické a technické straty vyplývajúce z prirodzených vlastností zásob, vznikajúce vo výrobnom, zásobovacom a odbytovom procese – straty v rámci noriem prirodzených úbytkov zásob, t. j. do výšky ekonomicky zdôvodnenej normy prirodzených úbytkov (tzv. manko do normy strát). Ide o úbytky vzniknuté dlhotrvajúcim skladovaním (vyschnutím, vyparením a pod.), manipuláciou so zásobami v skladoch (rozliatím, rozdrtením a pod.), v predajniach prirodzeným úbytkom tovaru (vysušením, sekaním, vypečením a pod.), zmenami akosti a krádežou tovaru zákazníkmi v maloobchode.
V týchto prípadoch nedochádza ku vzniku daňovej povinnosti z hľadiska DPH. V súvislosti s uvedeným je však potrebné, aby platiteľ – obchodník, rozhodoval pri svojej činnosti s odbornou obchodnou starostlivosťou. Podnikatelia, ktorých predmetom činnosti je výroba a predaj, by mali pre kalendárny rok v zmysle postupov účtovania vydať normy prirodzených úbytkov s presným vymedzením objektívnych kritérií pre ich uplatňovanie a možnosť ich kontroly, a to aj pre potreby daňových kontrol. Ďalej by mali byť v nich určené druhy a položky zásob, u ktorých dochádza k prirodzeným úbytkom alebo stratám pri ich skladovaní, vydávaní do spotreby, vo výrobnom procese alebo pri odbyte, resp. predaji alebo inej manipulácii s nimi.
V interných predpisoch je potrebné vymedziť najmä vybrané druhy zásob po položkách, na ktoré sa stanovené normy vzťahujú, výšku normy prirodzených úbytkov stanovenú v percentách pre jednotlivé položky zásob, ktoré sú sledované v naturálnych merných jednotkách, napr. v kilogramoch, litroch. U zásob sledovaných v peňažných jednotkách, napr. v predajniach, sa výška normy stanoví v eurách – tzv. stratné.
Normy môžu byť použité len v prípadoch, keď sa pri fyzickej inventúre zistí schodok, ktorý je vykázaný v inventárnom súpise, čo znamená, že normu úbytku nie je možné uznať vopred, napr. v paušálnej výške, nie je možné uplatňovať v rámci normy úbytky, ktoré nikdy nevznikli alebo vznikli inak. Pri rozmiestňovaní tovaru a iných zásob z jedného skladu do druhého v rámci jedného podniku sa môže norma úbytku použiť len raz,
pri preprave zásob sa počítajú úbytky podľa protokolárne zisteného stavu bez použitia normy.

Ak by ste mi vedeli niekto poradiť, ako takýto prípad zaúčtovať v Alfe, budem veľmi rada lebo neviem či to stačí len odpísať zo skladových kariet.
a_je_to
12.01.13,13:25
Dobrý deň,
prečítala som tu veľa príspevkov, ale naozaj si neviem poradiť. Sme platcami DPH, robíme so šperkami a počas práce cez rok sa stane, že niektoré polotovary sa prácou jednoducho poškodia ( pri ohýbaní kovu napr. ) alebo prídu v kvalite, ktorú nemôžeme ponúknuť našim zákazníkom a reklamovať sa to nedá ( každý štát má na daný tovar inú normu a čo zodpovedá našej predstave o kvalite, to niekde neuznajú, napriek dlhým dojednávaniam o kvalite ) a teraz keď robíme inventúru, nevieme čo s takýmto tovarom, ktorý sa buď opracovavávaním poškodil a takým čo prišiel v zlej kvalite a je nepredajný. Poradte mi prosím ako to v JÚ zaúčtovať.

Predpokladá sa, že nákup tovaru bol účtovaný do rovnomenného stĺpca peňažného denníka. Manká neznámeho poôvodu /nie drobné krádeže/ a vyradenie v dôsledku škody účtuješ sumou tohto tovaru v nákupnej cene bez DPH, do stĺpca nákup tovaru mínusovou hodnotou, bez stĺpcov peňažných pohybov. Odpočet DPH sa musí odmínusovať iba u preukázateľne ukradnutého tovaru, ktorý sa považuje za dodaný. Prirodzené úbytky tovaru iba odpíšeš zo skladových kariet, bez povinnosti odmínusovať zodpovedajúcu časť výdavku. Dokladom k zápisom je zápisnica z inventúry s výpočtom, čo je do normy a čo je nad normu.
Katrina13
12.01.13,14:06
Dobrý deň, mohli by ste ma prosím ešte uistiť v správnosti nahodenia?Používam alfu, takže do normy odpíšem len z kariet majetku a nad normu spravím v Peňažnom denníku ID príjem, výdavok za tovar, v podrobnom rozpise nahodím nákupnú cenu bez rozpisu na dph v mínusovej hodnote?A zadať ako uzavierkový doklad?
A ďakuje moc za radu, veľmi si to vážim.
Katrina13
12.01.13,14:12
Ešte sa spýtam na tú krádež či naozaj dobre rozumiem, ak nakúpim tovar tak sa mi zníži daňová povinnosť k dph a keby mi ukradli tovar tak sa mi zase zvýši? Pýtam sa len preto, že na nete som čítala práve opačne ( teda ak som to pochopila a zdroj si už nepamätám ) že keď kúpim tovar tak sa mi dph zníži a nemusím ju spätne pripočítať práve len vtedy ak sa preukáže že bol kradnutý a vo všetkých ostatných prípadoch práve musím zvýšiť daňovú povinnosť k dph.
a_je_to
12.01.13,21:19
Dobrý deň, mohli by ste ma prosím ešte uistiť v správnosti nahodenia? Používam alfu, takže do normy odpíšem len z kariet majetku a nad normu spravím v Peňažnom denníku ID príjem, výdavok za tovar, v podrobnom rozpise nahodím nákupnú cenu bez rozpisu na dph iba základ nákupnej ceny, akoby od neplatiteľa dph v mínusovej hodnote? A zadať ako uzavierkový doklad?
A ďakuje moc za radu, veľmi si to vážim.
Nepoznám Alfu, ale ak urobím v citovanom drobnú úpravu červeným /=nie/ a modrým /=áno/, tak môžem napísať na celé, že áno.
a_je_to
12.01.13,21:35
Ešte sa spýtam na tú krádež či naozaj dobre rozumiem, ak nakúpim tovar tak sa mi zníži daňová povinnosť k dph a keby mi ukradli tovar tak sa mi zase zvýši? Pýtam sa len preto, že na nete som čítala práve opačne ( teda ak som to pochopila a zdroj si už nepamätám ) že keď kúpim tovar tak sa mi dph zníži a nemusím ju spätne pripočítať práve len vtedy ak sa preukáže že bol kradnutý a vo všetkých ostatných prípadoch práve musím zvýšiť daňovú povinnosť k dph.

Trochu komplikované. Jednoduchšie ... odmínusuješ tak, ako u predchádzajúceho prípadu, ale tentokrát nákupnú cenu vrátane dph a s rozpisom na základ a dph v stĺpci nákup tovaru a obe sumy mínusom. Mínus výdavok a mínus odpočet DPH je vlastne zvýšením daňovej povinnosti aj u dpfo, aj u dph o hodnotu ukradnutého tovaru. Ak polícia vydá potvrdenie, že páchateľ krádeže je neznámy, tak ukradnutý tovar môžeš dať ku dňu potvrdenia znova do výdavkov, akoby si ho vtedy kúpila, ale už iba sumu základu, bez dph. Dokladom k zápisu je to potvrdenie polície a odvolávka na §3/g/2, ZoDPH. Menšie sumy krádeží, ku ktorým sa nevolá polícia sú stratou do normy.