ami
02.07.08,08:50
Blíži sa termín zavedenia eura.
Všade sa hovorilo o skorej príprave. Ja som sa pripravila - pred rokom a pol som zakúpila novú reg.pokladnicu Euro 2100 za nemalé peniaze. Predajca ako aj výrobca pokladne deklarovali, že pokladnica je schopná pracovať s peňažnou menou euro a podľa etapy euro meny aj s národnou menou (prvá a druhá etapa) alebo akoukoľvek inou cudzou menou (tretia etapa).Bola som v tom, že stačí prísť na konci roka a dať servisnému technikovy vynulovať pokladnicu. Avšak ako to býva, dozvedela som sa, že pokladnica potrebuje upgrade za ca. 2400,-Sk!!! a ak si ho nedám z pokladnice budem mať tak akurát dosť drahú kalkulačku!
Reklamáciu skrytej vady mi predajca nechce uznať. A to naštve. Postup monopolného výrobcu považujem za nehorázny, nakoľko upgrade softveru mal vykonať na vlastné náklady- oni spravili chybu-oklamali zákaznika a ešte pítajú peniaze za už raz predaný výrobok. A aby to nestačilo za ich chybu im zaplatíme minimálne pár miliónov na aktualizácii softvéru k europokladnici. Tomu hovorím dobrý obchod. Veď kto by sa sťažoval.
Ste si všetci naozaj istí, že vaša pokladnica je pripravená na euro a že, za aktualizáciu softvéru musíte naozaj platiť????
Braňo
02.07.08,06:58
Jeduješ sa neoprávnene. Pokladnica pracuje s menou euro, avšak až po aktualizácii softvéru. Ten si môžeš zakúpiť, alebo nezakúpiť. Predajca Ťa neklamal, že pokladnica podporuje menu euro. Uvedom si, že si na tom ešte relatívne dobre, lebo pri 30% pokladní tento upgrade ani nejde urobiť.
Vyjadrenie, že "pokladnica je schopná, neznamená, že už uvedenú funkciu obsahuje a je nainštalovaná". Sú to slovné hračky, ale vidíš dôsledky. V tretine prípadov bude nevyhnutné kúpiť novú pokladňu.
Máš pravdu, prechod na euro je pre týchto technikov celkom dobrý biznis.
ami
02.07.08,07:11
Ja sa jedujem oprávnene. Nakoľko v použivateľskej príručke k pokladnici sa nikde nepíše o potrebnosti aktualizácie softwaru a priamo je tam kapitola o účtovaní s menou euro
"Pokladnica Euro-2100 je schopná pracovať s peňažnou menou euro a podľa etapy euro meny aj s národnou menou (prvá a druhá etapa) alebo akoukoľvek inou cudzou menou (tretia etapa). A následne je tam postup ako sa dostať do jednotlivých etáp euro meny. A práve toto tvrdenie výrobcu považujem za klamlivé a za chybu výrobku!!
Denda
02.07.08,07:30
Možno ten upgrade programu nesúvisí len s prechodom na EURO, ale aj so zmenami týkajúcich sa samotných pokladníc, ktoré nám prinesie zákon platný od 1.9.2008. Zatiaľ jeho schválená verzia v tomto linku:
http://www.porada.sk/766179-post12.html
Gabi03
02.07.08,07:32
Ja sa jedujem oprávnene. Nakoľko v použivateľskej príručke k pokladnici sa nikde nepíše o potrebnosti aktualizácie softwaru a priamo je tam kapitola o účtovaní s menou euro
"Pokladnica Euro-2100 je schopná pracovať s peňažnou menou euro a podľa etapy euro meny aj s národnou menou (prvá a druhá etapa) alebo akoukoľvek inou cudzou menou (tretia etapa). A následne je tam postup ako sa dostať do jednotlivých etáp euro meny. A práve toto tvrdenie výrobcu považujem za klamlivé a za chybu výrobku!!

Skôr by som sa zamerala na to, či pri kúpe deklarovali, že bez akýchkoľvek ďalších zmien budeš môcť pracovať s dvomi menami. To, že to pokladnica vie, neznamená, že to robí automaticky.
ami
02.07.08,07:40
Ja som pokladnu kupovala s tým, že už nebude potrební ďalší zásah, čo mi povedal predajca a taktiež to tvrdil aj výrobca na svojej web stránke, kde deklaroval pokladnu ako prvú pokladnu schopnú pracovať s eurom, s prechodom na euro.A taktiež to deklaruje v používateľskej príručke.
Braňo
02.07.08,07:44
Aj písomne, alebo len ústne v rámci reklamy?
ami
02.07.08,07:54
Ešte som si pozrela príspevok od Denda. Takže sumár: musím zaplatiť za aktualizáciu (reklamaciu mi nechcú uznať!)aby bola pokladna schopná pracovať a zobrazovať euro podľa zákona, musím mať nový certifikát vydaný po 1.1.2008 a nálepku euro a navyše po 1.9.2008 musím ešte dať pokladnu zablombovať!!!
ami
02.07.08,08:01
Predajca ma ústne informoval o tom, že nie je potrebné nič robiť a je plne pripravená na euro, avšak teraz niečo také popiera. A výrobca propagoval pripravenosť pokladne na webe, reklamných letákoch ako aj priamo v použivateľskej príručke k pokladni. Pokladna bola zakúpená v septembri 2006 a bola ocenená cenou slovak gold.
Braňo
02.07.08,09:36
Pokladňa pripravená je a aj bola. Nikde na webe nie je napísané, že bez zásahu. Pri každej je nevyhnutná aktualizácia. Pred necelými dvoma rokmi nemohol mať nikto ani potuchy o aktuálnych zákonoch. Priprav sa ešte na ďaľšie súvisiace náklady - zaplombovanie a podobne....
Tak ako som Ti povedal, dôvod na reklamáciu neexistuje, nakoľko pokladnica nemá žiadnu skrytú vadu. Ak hovoríme o pokladni EURO 2100, manuál na prechod na novú menu je tu :
http://www.elcom.eu/downloads/manualy/um/sk/UM_E2100_sk_v1.5.zip
ami
02.07.08,10:50
To je to, že nikto nemohol mať potuchy o aktuálnych zákonoch. A v tom vidím celý problém. Nakoľko firma predávala pokladňu ako pripravenú na prechod na euro menu - prepnutím pokladnice do režimu programovania, zadaním kódu .... a zadaním kurzu meny euro na 4 desatiné miesta.
A k tomu zásahu - v celej používateľskej príručke nie je zmienka o potrebe zásahu do programu alebo aktualizácii programu servisným technikom. A práve tento fakt beriem ako skrytú vadu, ktorú by mal výrobca odstrániť na vlastné náklady a navyše je pokladnica v záručnej dobe.
Braňo bol si dobrý avšak firma už vydala po tom ako prišla na problém novú príručku, ktorú si priložil verzia 1.5, kde je už spomenutý potrebný zásah avšak ja som kupovala pokladňu s príručkou verzia 1.0 - kde nič také nie je!!!
A teraz čo? je alebo nie je to vada výrobku a klamlivá reklama?
VladoaKatka
02.07.08,11:05
Braňo má pravdu a stotožňujem sa s jeho príspevkom.
Ešte by som dodala, aj naše Softverové programy sa stále upravujú podľa platnej legislatívy a tiež musíme zato platiť, a tak je to aj v Tvojom prípade. Ak firma vydala novú príručku tak ju vydala na základe zmeny v zákone o ERP a doplnených postupoch pri zavedení EURO na Slovensku a viacmenej je pravdepodobné, že už aj pokladne boli predávané s iným softverom ako Tvoja. Za Skrytú vadu nemôžno považovať to, že sa musí pokladňa prispôsobiť k teraz platnej legislatíve.
Skrytá vada môže byť mechanická alebo pamäťová na teraz existujúcom softvere a nie to, že tam chýba taký soft, ktorý sa dokončil tento rok na základe zmien alebo sa ešte bude prispôsobovať k zmenám, ktoré budú platiť od 1.9.2008.
Tu asi nič nedoriešíš, ak si neni spokojná s odpoveďou dodávateľa obráť sa na SOI alebo na certifikačný úrad, či tá Tvoja pokladňa je podľa certifikácie platnej od 1.1.2008.
ami
02.07.08,11:18
Jasné že som nespokojná
Bola som v tom, že som kúpila pokladnu pripravenú na euro a že nebude treba žiadna aktualizácia! Súčasné vyjadrenia firmy považujem za alibistické. Podľa mňa firma oklamala ľudí a teraz sa z nich snaží ešte dostať peniaze.
A pre istotu certifikát, ktorý som obdržala pri kúpe pokladne mám vydaný na dobu určitú a to do 19.1.2009!!!
Braňo
02.07.08,11:24
a načo by ti bol certifikát, keď pokladňa nebude legislatívne spľňať náležitosti?

ešte raz opakujem, že pripravená na euro neznamená, že obsahuje a má nainštalované všetky úpravy softvéru v zmysle platnej legislatívy. to isté platí pre účtovný softvér.
JTOMA
02.07.08,13:12
Dúfam, že vášne ochladli a môžeme v pokoji a najmä so znalosťou veci konštatovať nasledujúce:
1. Výrobca EUROpokladníc nie je ani náhodou monopolným dodávateľom pokladníc. Stačí sa pozrieť na stránku EVPÚ a zistíš koľko rôznych typov ERP od všelijakých iných Slovenských i zahraničných výrobcov sa dá kúpiť.
2. Pripravenosť ERP EURO na EURO menu je deklarovaná tuším ešte od času, keď istý slovenský politik "sníval" o slovenskej hviezdičke na zástave EU a vôbec to nebola a ani nie je klamlivá reklama. Tieto pokladnice sa vyvážajú absolútne do všetkých štátov EUzóny a všade zvládali prechody bez ťažkostí. Prechod by samozrejme zvládli aj u nás, akurát by tu nesmela byť legislatíva iná ako všade inde v EU.
3.Generálny zákon stanovil podmienky za akých sa prejde na novú menu v SR a aké požiadavky musia pokladnice splňať, z čoho vyplynula povinnosť recertifikácie všetkých pokladníc používaných v tomto štáte. Kto to stihol a najmä mal dostatok schopností a peňazí na recertifikáciu, vymieńa dnes v ERP softwér za cca 2 400 SK. Kto mal smolu (podobne ako my a kúpil pokladnicu od síce SK firmy, ktorá sa medzičasom zlikvidovala) mení pokladnicu za viac ako 10 tisíc SK a môže tak akurát povedať, že peniaze boli a budú................
4. O nijakej skrytej alebo inej vade tu nemôže byť reč. Pokladnica v čase predaja spĺňala všetky požiadavky dané zákonom a mala platný certifikát. Do dnešného dňa aj funguje.Tak čo chceš reklamovať, hádam kvalitu zákona ?
5. Ak Ťa postoj výrobcu a predajcu pokladníc rozčuľuje až tak, že by Ti nebodaj mohlo škodiť, ľahká pomoc. ERP od nenávideného SK výrobcu predaj a kúp si niečo "zaručene lepšie "a najmä z cudziny. Uvidíš koľko zaplatíš pri nasledujúcej zmene zákona, ktorá je tu čo nevidieť.
Záverom chcem dobromyseľne a bez irónie poradiť jednak Tebe, ale i podobne zmýšľajúcim ľuďom, prosím Vás nerozčuľujte sa nad vecami, ktoré nedokážete zmeniť, škodíte tým svojmu zdraviu a stresujete okolie, ktorému zakrátko budete na posmech.
Prajem Vám aby sa Vám to čím skôr podarilo, a uvidíte o koľko je takto vnímaný život krajší............
victoria
09.07.08,11:13
Ja len na okraj tejto temy, mam viacerych malych zivnostnikov, ktori si mysleli ze podla prirucky EURO pokladne a vytlaceni skusobneho blocku kde je vsetko zobrazene ako ma sa ich proces prechodu na euro a pokladne skoncil. Tiez som si to myslela, ze staci naprogramovat podla navodu a vypytat si kopiu certifikatu od vyrobcu. Podporili ma v tom dokonca informacie v jednom z najcitanejsich dennikov ktore uvadzam nizsie. Chcela by som vediet ci aspon polovica drobnych obchodnikov tusi ze to nebude take jednoduche ako si mysleli aj ti moji.

"Za schválenie typu pokladnice vo výskumnom ústave nezaplatí obchodník, ale jej výrobca alebo dovozca. Každý majiteľ krčmy, obchodu či penziónu si však musí vypýtať kópiu dokumentu, aby ju mohol ukázať kontrole.
"Certifikát na jeden model, typ pokladnice, stojí od 20- do 90-tisíc. Cena závisí od náročnosti posúdenia a schválenia. Trvá to spravidla mesiac," spresnil Karol Glamoš z novodubnického výskumného ústavu, ktorý jediný môže také dokumenty vydávať. Doteraz výskumníci odsúhlasili približne 20 typov pokladníc od 13 rôznych dovozcov a výrobcov ako napríklad Elcom, Datalock, Softip či NRSYS. Ich zoznam je aj na internetovej stránke ústavu (www.evpu.sk).
"Ďalších desať posúdení vydáme zrejme do týždňa. Očakávame, že bude treba posúdiť ešte asi 60 až 80 typov pokladníc," dodal Glamoš.
Obchodníkov však nemusí zaujímať, ako dlho trvá schvaľovanie. "Podnikateľ, ktorý si plánuje kúpiť novú pokladnicu, by si mal overiť u predávajúceho, či výrobok má takýto dokument. Ak áno, odnesie si ho spolu s novou pokladnicou," uviedol Branislav Novák, manažér firmy Elcom v Prešove, ktorá dodáva pokladnice.
Podľa Glamoša podnikatelia, ktorí používajú staršie zariadenia na vydávanie účteniek, majú dve možnosti - môžu požiadať dodávateľa o preprogramovanie a kópiu nového certifikátu na upravenú pokladnicu. "Ak sa pokladnica nedá upraviť, alebo je to príliš drahé, obchodník by si mal kúpiť novú, takú, ktorá vyhovuje požiadavkám," doplnil Glamoš. "