radik999
02.07.08,09:16
Nazdarek, jazdil som rok kamionom a minuly tyzden som skoncil, pretoze auto ma prednu napravu v havarijnom stave.:( Ked som si vybral vsetky veci z auta, vyhyba sa mi, pretoze mi dlhuje cca. 5O.OOO,- Sk. Pracoval som len na dohodu o vykonaní práce. Mám však kopie CMR a tachografových krúžkov, ktoré sú prejazdené, nie sú dodržané bezp. prestávky. Chcem ho nahlásiť na inšpektorát práce. Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.:confused:
Kathryn
02.07.08,08:01
Napíš to vo forme listu a prilož kópie všetkých dokladov, ktoré dokazujú aj tvoj pracovnoprávny vzťah aj skutočnosť, že si prácu vykonal a nebola ti zaplatená. Podľa mojej skúsenosti sa IBP tým budú zaoberať.
m.hladka
02.07.08,08:12
Chápem ťa, ale myslím si, že strácaš čas. Môj brat prešiel týmto problémom, vlastne neprešiel, lebo dodnes to nemá uhradené a ťahá sa to od roku 2006.
Na Inšpektorát práce šiel osobne, tam niečo spísali a urobili kontrolu majiteľovi, ale sa vlastne nič nestalo. Takýmto spôsobom majiteľ firmy strieda vodičov.Teraz to už rieši polícia.
Napriek tomu ti skúsim prilepiť na pomoc nejaké doklady.
radik999
02.07.08,08:19
ale ved to nieje normalne, že rok ta núti jazdit cez kruzky a potom ti povie ze on nema prachy. Mam aj ciste dohody a dovolenkové listy - sú len opečiatkované a podpísané majiteľom, mysliím že inšpekcia by to mala riesiť razantnejšie, myslím tým odobrat firme licenciu.
m.hladka
02.07.08,14:49
Máš pravdu, ale sme na Slovensku.
Zoltán Kovács
02.07.08,15:19
ale ved to nieje normalne, že rok ta núti jazdit cez kruzky a potom ti povie ze on nema prachy. Mam aj ciste dohody a dovolenkové listy - sú len opečiatkované a podpísané majiteľom, mysliím že inšpekcia by to mala riesiť razantnejšie, myslím tým odobrat firme licenciu.

Odobratie licencie nemá nič spoločné s inšpektorátom práce. Odobrať živnosť môže jedine živn.úrad.

Nevyplatenej mzdy sa môžeš domáhať súdnou cestou.
radik999
02.07.08,16:54
dakujem vam za vase reakcie, no chcem sa opytat, aky je postih, ked na firme nevie dokladovat tach. kružky z 2och kamionov, ktoré majú odjazdené zhruba po 340.000 km. Ved mal by mat zdokladovaný kazdý km a on nemá, max. tak 10 ks, ostatné sme vyhadzovali, aby nam policajti nenasli.
Dik za odpoved.
m.hladka
02.07.08,16:57
To neviem.
ludo_centrum
05.07.08,07:31
Nazdarek, jazdil som rok kamionom a minuly tyzden som skoncil, pretoze auto ma prednu napravu v havarijnom stave.:( Ked som si vybral vsetky veci z auta, vyhyba sa mi, pretoze mi dlhuje cca. 5O.OOO,- Sk. Pracoval som len na dohodu o vykonaní práce. Mám však kopie CMR a tachografových krúžkov, ktoré sú prejazdené, nie sú dodržané bezp. prestávky. Chcem ho nahlásiť na inšpektorát práce. Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.:confused:

Ak si jazdil / pracoval na cierno, tak si aj ty schybil. Takže očakávaj represie aj voči sebe (pravdepodobne).
Nahlás ho skôr na živnostenskom úrade s tým, že si neplní svoje povinnosti voči zamestnancom atď... a dolož to kópiami atď... Prípadne sa choď poradiť na živnostenský úrad ako to máš sformulovať. Najlepšie by bolo aby ti poradil nejaký známy na dobre informovanom mieste zo živ. úradu a nie len nejaká pani za okienkom (nič proti nikomu, ale tieto osoby nie sú informované o všetkom čo sa dá a nedá).
Ale skôr ako začneš používať násilie, treba ho vyhľadať a normálne ľudsky sa pokúsiť o dohodu. Chápem, že ak si si odpracoval, tak chceš aby ti zaplatil. Ale zo skúseností viem, že silou si nič moc nevymôžeš. Omnoho viac môžeš získať rozumným dohovorom s majiteľom, ktorý si dlží peniaze.
Takéto dohovory sa dajú urobiť aj cez tzv. "mediátora". Je to mimosúdne vyrovnanie / dohoda. Je to rýchle, lacné a hlavne účinné. Osobne by som volil radšej kľudné riešenie sporu, prípadne formou 3. osoby vo forme spomínaného mediátora.
radik999
07.07.08,14:53
Vďaka za radu, skúsim to ako si mi písal, ozvem sa ako to dopadlo. Dik, pekný deň.
Misicka21
14.07.08,07:14
A skúsim sa ťa takto spýtať, neber to v zlom, ale prečo ti nevyplatil?? Pokazil si ty auto a tým sa chce aspoň nejak zahojiť majiteľ, lebo väčšinou preto s nedopláca mzda, ale to je aj tak len je medzi tebou a majiteľom, veď určite ste si na začiatku dali podmienky. Keď sa mýlim tak prepáč.
danushka
15.07.08,21:32
A skúsim sa ťa takto spýtať, neber to v zlom, ale prečo ti nevyplatil?? Pokazil si ty auto a tým sa chce aspoň nejak zahojiť majiteľ, lebo väčšinou preto s nedopláca mzda, ale to je aj tak len je medzi tebou a majiteľom, veď určite ste si na začiatku dali podmienky. Keď sa mýlim tak prepáč.
Misicka,
situácia na Slovensku v doprave je viac než katastrofálna. Od začiatku roka všetky firmy u nás zápasia s kurzovým rozdielmi a nie je nič nezvyčajné, že dopravcovia čakajú na úhradu faktúr za svoje služby 60-90 dní. Uživiť čo i len jeden kamión vôbec nie je sranda, keď si porátame koľko treba platiť za leasing, poistenie, daň z motorových vozidiel, údržbu a hlavne treba vedieť zaplatiť svojich šoférov a zabezpečiť to, aby sa autá non-stop krútili a nesedeli kdesi čakajúce. Stačí jeden zádrheľ a podnikateľ dopravca je až po uši v kaši.
Prvý kto si to odskáče je zamestnanec - nedostáva výplatu a je otázne kedy ju dostane. Nebudem tu nikoho obhajovať ani zatracovať. Je to len moja skúsenosť z praxe, denne sa stretávam s podobnými situáciami v špedícii...Čo na to povedať ? Žijeme na Slovensku. A ten čo sa pustí do podnikania v doprave je buď bláznivý alebo neskutočný optimista. Neostáva mi iné, len všetkým zúčastneným v tomto kšefte popriať veľa šťastia, šťastia a ešte raz šťastia.
dad111
16.07.08,04:06
Má s tým uz niekto skúsenosti?
Dik.:confused:
Da sa povedat, ze ano. Najprv Ta sklamem. V tom case si bol odborne sposobily, pouceny a znaly. Dobre si vedel, ze jazdit cez kruzky sa nesmie, falsovat dovolenkove kotuce a listky je v niektorych statoch zrele na par dni basy a zakaz cinnosti. Dlzoba nevznikla zo dna na den. Ak Ta to upokoji, v podobnom pripade som zazil, ze inspektorat prace hned pri prichode na kontrolu vypisal blok na pokutu za porusovanie predpisov na ktore bude mat od Teba aj vlastne vyjadrenie, a podrz sa. Na meno vodica. Po skonceni kontroly spisali zapis so zaverom, ze nasli nejake chyby, vyzvali na ich odstranenie a dali termin. Ci a aku sankciu udelili aj majitelovi neviem presne. Ak takych ako si Ty bolo viac a kazdy tam ma tolko co ty, tak tie peniaze pojdu tam a nie kolegom.
Uz teraz nema cenu poucovat co si mal robit. Aj ja si myslim, ze teraz najlepsie je kludna dohoda, alebo to nechat tak.
Misicka21
16.07.08,18:39
Danuška, ale ja to dobre viem, robím tiež kamiónovej doprave, preto viem čo je to. Práca s ľudmi :cool:
radik999
30.07.08,04:40
zdravim, ak to nejde oficiálne potrestat prepravcu za nevyplatenú mzdu, má tu niekto kontakt na nejakú vymáhačskú firmu? Velmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.
willma
30.07.08,04:43
zdravim, ak to nejde oficiálne potrestat prepravcu za nevyplatenú mzdu, má tu niekto kontakt na nejakú vymáhačskú firmu? Velmi pekne ďakujem a prajem pekný deň. prepáč ale toto je otázka nezlučiteľná s etiketou porady:mad:
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
rickman
30.07.08,06:22
willma: radik chce len svoje peniaze naspat a tak sa pyta. preco mas pocit, ze sa to nejak dotyka etikety porady? a este k tomu porusenim zakona?
willma
30.07.08,10:01
no neviem si predstaviť prídem do vymáhačskej firmy a poviem, že mi zamestnávateľ dlhuje peniaze. Seriózna firma sa nebude so mnou ani baviť, lebo nemám žiadne relevantné doklady v ruke, a tí ostatní. No neviem na akom podklade by chceli vymáhať dlžnú sumu.
rickman
30.07.08,11:22
Vlastne mas pravdu..
radik999
30.07.08,12:17
ibaze ja mam dôkazy ze peniaze som vyrobil, mam kopie dod. listov, knihu jazd,kde som vsadial vykladal a nakladal, no on nema odomna ziaden podpis o vyplatení mzdy, pretoze ziadnu mi nedal
willma
30.07.08,19:37
tak s tým potom skutočne len oficiálnou cestou, aj keď je to na dlhé lakte, prípadne cez mediátora. Držím palce.
veronikasad
30.07.08,19:49
ibaze ja mam dôkazy ze peniaze som vyrobil, mam kopie dod. listov, knihu jazd,kde som vsadial vykladal a nakladal, no on nema odomna ziaden podpis o vyplatení mzdy, pretoze ziadnu mi nedal
Na dohodu o vykonaní práce môžeš odpracovať 350 hod. ročne. Pri dlhu 50 tis. SK máš v knihe jázd evidovaných určite viac odpracovaných hodín - neviem či si na Inšpekcii práce nenarobíš viac problémov aj ty sám. Neznalosť zákona zamestnanca neospravedlňuje
Fragaria
30.07.08,20:16
A narobíš problemy obidvom.Skús to riešiť zhodnejšou cestou. Iste sa dohodnete.A preštuduj si tu na Porade živnostenský a obchodný zákon kým niečo podnikneš.
Misicka21
31.07.08,09:09
A to čo máš náhodou nepatrí majiteľovi?? Takže si odcudzil ešte aj dokumenty?? A čo mlčanlivosť po skončení pracovného pomeru a aj v trvaní??
radik999
04.08.08,19:12
nic som mu neodcudzil, iba som si okopíroval dodacie listy, takze nemam nic co patrí jemu.
mackamik20
14.03.10,14:31
Môj priateľ tak tiež dopadol, aj keď sa to ťahalo 3 roky u pravnikov a na súde, dostal to, čo mu patri.ale mali by ste zverejniť aj firmu, aby sa tomuto vyhli aj iní vodiči MKD.