katka28
02.07.08,12:59
Podľa vašich odpovedí z pondelka vyzerá, že zamestnancovi sme uznali aj zaplatili daňový bónus napriek tomu, že jeho dieťa dovŕšilo 18 rokov v auguste roku 2007 (dieťa má dlhodobo nepriazn.zdrav.stav).
Ja som si jednoducho nevšimla že už má 18 rokov, on mi nič neoznámil, možno ani nevedel že stratil nárok.

Ako to môžem opraviť? Aké mám teraz povinnosti voči DÚ?
Nesedia takto prehľady, hlásenie, na zákl. prehľadov DÚ nám zaplatil DB viacej ako by bolo treba....

V piatok pôjdem na daň.úrad, ale predtým sa Vás opýtam...
katka28
02.07.08,11:00
Zamestnanec má povinnosť nahlásiť zmeny týkajúce sa DB, ale v tomto som sa pomýlila ja, že?!
klarissa
02.07.08,14:29
Katka, daňový bonus buď opravíš v nasledujúcej výplate, tak, že ho vráti, alebo ho vyrovná pri ročnom zúčtovaní dane za r. 2008.
Eulaly
02.07.08,14:56
Súhlasím s Klarissou...
my sme nedávno rovnaký prípad, bolo to ale ešte pred ročným zúčtovaním dane, takže sme to zamestnancovi vysporiadali tam. Čo sa týka prehľadov a hlásenia, tam sa to rovnako uvedie, aby to sedelo. Najlepšie bude, ak zavoláš na DÚ konkrétnej osobe, pod ktorú spadáš a s ňou sa dohodneš, kde a ako to uvediete. Lepšie ako špekulovať a dodatočne to opravovať (ako to bolo v našom prípade :) ) My sme to nakoniec uviedli v prehľade na konci v riadku A (kde sme uviedli daň. bonus už znížený o neoprávnene vyplatený bonus zamestnanca)..., tak ako nám pani z DÚ kázala... v hlásení, keď sa to bude nasčítavať, sa to potom ukáže tiež
Zoltán Kovács
02.07.08,15:10
Katka, daňový bonus buď opravíš v nasledujúcej výplate, tak, že ho vráti, alebo ho vyrovná pri ročnom zúčtovaní dane za r. 2008.

V RZD za r. 2008 nemôžeš vysporiadávať neoprávnene vyplatený DB v r. 2007.

Podľa môjho názoru by sa to malo riešiť podaním DP typu A zo strany zamestnanca za r. 2007.
Eulaly
03.07.08,06:47
Katka, daňový bonus buď opravíš v nasledujúcej výplate, tak, že ho vráti, alebo ho vyrovná pri ročnom zúčtovaní dane za r. 2008.


V RZD za r. 2008 nemôžeš vysporiadávať neoprávnene vyplatený DB v r. 2007.

Podľa môjho názoru by sa to mlo riešiť podaním DP typu A zo strany zamestnanca za r. 2007.


vups, musím čítať trošku pozornejšie, to tak keď sa ponáhľam... ospravedlňujem sa...
áno, Smith má pravdu, v RZD za r. 2008 sa nemôže vysporiadať DB z r. 2007, ale ako som sa dodatočne dočítala, aj v tvojej druhej téme o tomto neoprávnene vyplatenom bonuse, vyplatila si ho aj v 1-3/2008 a tento daňový bonus by si v RZD 2008 vysporiadať mohla. Horšie je to s vyplatením bonusu za r. 2007 - buď by som to riešila ako Smith alebo neviem či by to šlo formou opravných výkazov... v každom prípade by som sa poradila s DÚ...