majovrabel
02.07.08,16:06
Dobry den,

mam na Vas otazku. Moja priatelka zacala od 1.6 podnikat ako zivnotnicka a plati si dobrovolne nemocenske poistenie. Moja otazka je, ci sa toto poistenie moze dat ako danovo uznatelny vydavok a hlavne ci ho platit z podnikatelskeho alebo bezneho uctu
datacon
02.07.08,14:51
Platiť si to môže a môže si to dať aj do daňových výdavkov ako uznateľný výdavok. Platba je možná aj s podnikateľského účtu. Inak žiadny zákon neupravuje povinnosť zakladať podnikateľský účet nenechajte sa oberať o koruny bankami. Ja fungujem roky iba s jedným a nikomu to nevadí.
optimistka
02.07.08,15:23
akonáhle sa zahlási szco ako dobrovoľný platca odvodov do sp, stáva sa to jeho povinnosťou, teda až do jej povinnej registrácie, keď za rok predchádzajúci presiahne jej príjem 12 násobok min. mzdy.Potom sa musí odhlásiť do dobrovoľná platiteľka a zaregistrovať sa ako povinná. Na toto si dajte pozor, lebo je veľa takých ktorí dobrovoľné poistenie nezrušia, medzičasom sa stanú povinnými a musia platiť dvakrát. účet vám stačí jeden
majovrabel
02.07.08,20:27
dakujem pekne za vysvetlenie. co sa tyka uctu, ma uz 2 osobne:) oba zadarmo a tym podnikatelsky som myslel to, ze je zahlaseny na danovom urade.
vama
24.10.08,18:28
Toto dovoľuje asi zákon dani z príjmov. V ktorom § to je? Prosím?
Johanka
24.10.08,18:45
§19 ods.3
Daňovými výdavkami sú aj :
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
Marína
24.10.08,18:47
Pozri usmernenie vo FS č. 2/2004 (http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca/2004/2/FS_2_2004.pdf) na str. 105 bod. 29
vama
27.10.08,19:17
Dievčatá, ďakujem.
vama
marcela1
22.02.09,08:03
Prosím Vás, píšete, že SZČO si môže dať do výdavkov dobrovoľné poistné do SP, môže si dať do výdavkov aj platby do zdravotnej poisťovne, 1134,- Sk ? ďakujem za odpoveď
Tweety
22.02.09,08:11
Prosím Vás, píšete, že SZČO si môže dať do výdavkov dobrovoľné poistné do SP, môže si dať do výdavkov aj platby do zdravotnej poisťovne, 1134,- Sk ? ďakujem za odpoveď
Áno.
Saturejka
03.03.09,15:24
Občan SR pracoval 11 mesiacov na závislú činnosť v zahraničí - zamestnávateľ neplatil odvody, ďalej prenajímal byt v SR a platil si dobrovoľne do SP a ZP v SR.
Vystavuje si DP FO B, kde si spočíta príjem v zahraničí, v SR z príjmu. Na prenájom si uplatní paušálne 40% výdavky. Môže si uplatniť niekde aj zaplatené dobrovoľné poistné?
veronikasad
03.03.09,15:26
Občan SR pracoval 11 mesiacov na závislú činnosť v zahraničí - zamestnávateľ neplatil odvody, ďalej prenajímal byt v SR a platil si dobrovoľne do SP a ZP v SR.
Vystavuje si DP FO B, kde si spočíta príjem v zahraničí, v SR z príjmu. Na prenájom si uplatní paušálne 40% výdavky. Môže si uplatniť niekde aj zaplatené dobrovoľné poistné?
dobrovolné poistenie v soc. poisťovni alebo zdravoné poistenie samoplatitela ?
Saturejka
03.03.09,15:38
Platil si aj SP aj ZP
SP - typ - dobrovoľne poistená fyzická osoba
ZP - neviem vyčítať, je to podstatné?
Saturejka
03.03.09,18:36
Podľa §5 odst. 8 Základom dane sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec. V tomto prípade zahraničný zamestnávateľ neodvádzal žiadne odvody, tak si zamestnanec platil v SR dobrovoľne sociálne a zdravotné poistenie.Môže sa aj toto zaplatené poistenie odpočítať od základu dane v §5? V §6 si daňovník uplatní k príjmom z prenájmu paušál.
Saturejka
04.03.09,08:39
ešte som si to zisťovala, tiež som využila FS 2/2004. Podľa FS 2/2004 mi vyšlo, že zaplatené poistné do sociálnej poisťovne (odvolávka na zákon o sociálnom poistení), ktoré platila dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa §5, sa pri zisťovaní základu dane z príjmov podľa §5 odpočítava od zdaniteľných príjmov.
Takže zaplatené poistné do SP sa odpočítava od zdaniteľných príjmov, zaplatené poistné do ZP sa neodpočítava od zdaniteľných prímov.