Milanmsk
18.04.05,15:52
1. Stretol sa niekto s problémom, ako účtovať spotrebu PHM pre lesný traktor? Jedná sa o podnikateľa (SZČO), lesný traktor je v majetku firmy (na traktor sa nevzťahuje daň z motorových vozidiel paragraf 4 odst. 1.j. Zákona o cestnej dani). Klasický cestovný príkaz sa nedá použiť. Môžem v tomto prípade použiť bločky z čerpacej stanice?

2. Ako je to s účtovaním nákladov na PHM na motorové píly? Môžem použiť ako daňový doklad bločky z čerpacej stanice?

3. Nevie mi niekto poradiť webovú stránku, na ktorej by sa dali vypočítať vzdialenosti medzi jednotlivými mestami SR? Mám dojem, že už to tu bolo.

Ospravedlňujem sa, ak už tento problém bol riešený na stránkach PORADY.
Zita5
18.04.05,14:33
1. Stretol sa niekto s problémom, ako účtovať spotrebu PHM pre lesný traktor? Jedná sa o podnikateľa (SZČO), lesný traktor je v majetku firmy (na traktor sa nevzťahuje daň z motorových vozidiel paragraf 4 odst. 1.j. Zákona o cestnej dani). Klasický cestovný príkaz sa nedá použiť. Môžem v tomto prípade použiť bločky z čerpacej stanice?

2. Ako je to s účtovaním nákladov na PHM na motorové píly? Môžem použiť ako daňový doklad bločky z čerpacej stanice?

3. Nevie mi niekto poradiť webovú stránku, na ktorej by sa dali vypočítať vzdialenosti medzi jednotlivými mestami SR? Mám dojem, že už to tu bolo.

Ospravedlňujem sa, ak už tento problém bol riešený na stránkach PORADY.Nevidím problém , ak SZČO vlastní traktor a motorové píly a využíva ich v plnej miere na dosahovanie a udržanie príjmov a vydavkov s tým spojené . Inak by nemusel ani podnikať . Kľudne môžeš dávať do nákladov PHM čo sa týka traktora a taktiež aj motorovej píly .Len u toho traktora treba sledovať spotrebu PHM a taktiež evidenciu jázd . Bločky môžu byť aj z čerpacej stanice , alebo z miesta kde tankujete .

Webová stránka www.skoda-auto.cz (http://www.skoda-auto.cz)
andrej_rv
18.04.05,14:41
Podľa mňa sa účtovanie spotreby vzťahuje § 19 ods. 2 pím. l) ZDP, čiže spotrebované PHL podľa cien platných v čase nákupu (bločky), prepočítaná podľa spotreby v TP alebo podľa spotreby preukázanej iným dokladom. Neviem, či je v TP lesného traktora uvedená nejaká spotreba nemyslím na km ale napr. na motohodiny).
Ak nie je, pokús sa zistiť nejakú normovanú spotrebu u výrobcu (na www stránkach u strojov na špeciálne použitie zvykli byť uvázané aj takéto parametre). Ak to nepôjde,
MF SR vydalo opatrenie na spôsob stanovenia daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na špeciálne účely (FS č. 12/2000, číslo opatrenia si nepamätám).
U motorovej píly sú dokladom bločky, možno by dobre bolo urobiť nejakú internú smernicu, kde uvedieš normovanú spotrebu na 1 hodinu práce. Spotreba by mala byť uvedená v technických parametroch výrobku.
Olej na traktor a pílu by som účtoval tiež podľa skutočného nákupu.
Stránku na km Ti neviem poradiť, ale je nato dosť programov, napr. ROUTE66, aj Microsoft má nejaký podobný program.
ondrejvla
18.04.05,15:18
Zita aj Andrej plne s vami súhlasím, krásne ste mu to rozpísali. Pri tom traktore, by som ešte doplnila, mám tiež jednu firmu, ktorá má lesný traktor, s ktorým vykonáva aj odhŕňanie snehu na prístupovej ceste k zjazdovke, ťahanie dreva a tam je spotreba podľa motohodín neprepočitateľná, nakoľko sú tam rôzne faktory-zima, výška a kvalitu snehu a zľadovatelej cesty, ťahanie dreva-rôzna záťaž, a tieto lesné traktory fungujú aj aj lesné kosačky, takže sú skutočne rozmanité faktory. Je už len na podnikateľovi, aby mal rozpísané práce podľa druhu, a aby nemal bločkov ako v autoškole, treba si uvedomiť, že menej je niekedy viac.

Vlasta
Milanmsk
19.04.05,04:12
Chcel som sa vyhnúť evidencii jázd. Nedá sa. Poopravujem odkaz od Zita5 na zistenie webových stránok na dĺžku trasy je: www.skoda-auto.cz (http://www.skoda-auto.cz). Skúsil som, ide. Ušetrí čas oproti hľadaniu v autoatlase.
aladin
19.04.05,05:58
uctujem viacerých lesnikov, mal som aj bezproblemovu danovu kontrolu v tom smere. Internou smernicou by si mal urcit spotrebu LKT (lesný kolesový traktor) , alebo dať oficialne preskusat skusobnou nex nanormuju spotrebu. LKT ma motohodiny, Mal by si mat obycajný zosit a v nom napisaný datum a príslusne motohodiny za každý den.
ja som to riesil nasledovne... neuvadzam motohodiny (1 motohodina na volnobehu 100 minut), ale klasický bežný cas s tým že zamestnanec ktorý je vodič ma mzdový list z toho je zrejme kolko hodin za daný mesiac odpracoval. takže pri prepocte spotreby urcenou v internej smernici s poctom odpracovaných hodin vodica je zrejme kolko može spotrebovať najviac phm, pokial ja viem do 31.12.2004 si u nakladných , užitkových aut nemusel sledovat podspotrebu ci nad spotrebu od 1.1.2005 by si mal. este by som podotkol že ak zamestnanec odpracuje za mesiac 160 hodín tak je jasne za volantom LKT odpracoval menej vsak su nejake prestoje , prestavky. u mna to vychadza denne cca 5-6 hodín cistej prace s LKT. Co sa tyka spotreby je to rôzne najlepsie zistis ak vyprazdnis nadrž naleješ tam 5 litrovspustis stopky a zacnes pracovat. po hodine zastaviš a spustis zostavajucu naftu. rozdiel je spotreba na 1 hodinu prace.... nie motohodinu. Ja som sa týmto vyhol tomu abz som musel písať motohodiny do zosita - okrem toho su stroje ktore nemaju motohodiny (napr. vysokozdvižný vozík.) Na LKT mi vychádza od 6,2 do 9,9 litrov na 1 hodinu prace. v internej smernioci by si mal napisat aj to kedy si zistil to svoje normovanie...
aladin
19.04.05,06:01
Zita aj Andrej plne s vami súhlasím, krásne ste mu to rozpísali. Pri tom traktore, by som ešte doplnila, mám tiež jednu firmu, ktorá má lesný traktor, s ktorým vykonáva aj odhŕňanie snehu na prístupovej ceste k zjazdovke, ťahanie dreva a tam je spotreba podľa motohodín neprepočitateľná, nakoľko sú tam rôzne faktory-zima, výška a kvalitu snehu a zľadovatelej cesty, ťahanie dreva-rôzna záťaž, a tieto lesné traktory fungujú aj aj lesné kosačky, takže sú skutočne rozmanité faktory. Je už len na podnikateľovi, aby mal rozpísané práce podľa druhu, a aby nemal bločkov ako v autoškole, treba si uvedomiť, že menej je niekedy viac.

Vlasta
pri argumentacii pri danovej kontrole že spotreba je neprepocitatelna neobstojís, a povedia že chýba dôkazne bremeno....alebo tak akosi ...resp že učtovníctvo je nepreukazne.... Ked preukažes že ma spotrebu 20 litrov tak ti to uznaju ...len to treba vierohodne preukazat.
aladin
19.04.05,06:04
ja som vykonal normovanie spotreby u každeho stroja 3-4 x a v internej smernici mam uvedené že zistila sa spotreba napr. od 5,9 do 10,2 a pokial pri koncorocnom prepočte , resp, mesacnom prepočte som v ažurite tak v poriadku
maja10
25.03.09,13:43
:--- Má už niekto takúto smernicu na spotrebu a podelil by sa aj s ostatnými _

Vopred ďakujem.
aladin
22.03.11,18:41
:--- Má už niekto takúto smernicu na spotrebu a podelil by sa aj s ostatnými _

Vopred ďakujem.
Mam ak este mas u nu stale zaujem
sofivul
23.03.11,11:03
Dobrý deň,chcem sa opýtať,či traktor,ktorý nie je zaevidovaný na IČO ale na r.č.živnostníka sa može dať do nákladov a tiež si na neho odrátavať PHM,alebo sa musí zaevidovať na IČO a ako by to bolo v budúcnu pri jeho predaji
adabirk
23.03.11,11:15
Mam ak este mas u nu stale zaujem
aj mne by sa zišla ..... ďakujem
Karolina06
23.01.15,13:08
Prosím Vás máte niekto vzor takejto smernice? Dakujem
Karolina06
23.01.15,13:09
Mohla by som poprosit vzor smernice. Dakujem
marta16
17.03.16,20:12
mozem aj ja poprosit vzor takej smernice?
Medo04
14.03.17,18:35
Mohol by som ta poprosit o tu smernicu ak ju mas este
zuzulka000
28.04.17,11:53
Ahojte, môžem aj ja poprosiť o tú smernicu, veľká vďaka....
demeter
28.04.17,12:24
Ahojte,kde sa da stiahnuť ta smernica vopred dakujem