Mária61
02.07.08,18:42
Z EUR účtu vyberáme v hodnote 1000 EUR slovenské koruny
Obdržíme 29959 Sk, na výpise je 1000 EUR
Je potrebné účtovať 1000 EUR kuryom NBS a potom zúčtovať kurzový rozdie cez ID, alebo rovno na bankovom výpise účtovať kurzom, ktorý použila banka? Ako to bíte vy?
betka
02.07.08,18:29
Vy ste kúpili od banky SK, kurz za kt. vám banka Sk predala, 29,959. Nepoužijem kurz NBS.

Kurz NBS a teda o vzniku KR môžeme pri výmene hovoriť vtedy, ak by som kamarátovi predala EUR a on by mi dal SK. Tento obchod urobím vtedy, pretože viem, že mi banka vyplatí menej SK, a pri predaji kamarátovi utržim určite o hal. viac
babenko1
02.07.08,18:34
v tomto prípade sa vždy účtuje podľa kurzu banky, nie NBS
betka
02.07.08,19:42
v tomto prípade sa vždy účtuje podľa kurzu banky, nie NBS

Neviem, či hovoríte o mojom názornom príklade v prípade kamaráta, pretože poznám nové znenie odseku s účinnosťou od 1.1.2008 a vtedy použijem kurz NBS, kamarát nie je ani banka, ani zmenáreň.

Konečný efekt je však na ZD nulový.

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku.

Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.
babenko1
03.07.08,13:11
oni predaj uskutočnili s bankou, takže sa použije kurz komerčnej banky
a k danej otázke som sa aj tak vyjadrila