predseda SVB
02.07.08,19:29
Dňom 1.1.2008 vstúpil do platnosti Zákon č. 609/2007 Z.z o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.
Zákon ustanovuje povinnosť koncových odberateľov platiť od 1.7.2008 spotrebnú daň z odobratej elektriny a zemného plynu vo výške 0,02 Sk/kWh okrem "Oprávnených spotrebiteľov".

Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov je právnická osoba ktorá nieje založená alebo zriadená na podnikateľské účely ale na výkon správy bytového domu. Z toho dôvodu zabezpečuje nákup zemného plynu od dodávateľa ( SPP a.s. ) pre potreby výroby tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody pre domácnosti v bytovom dome. Výroba tepla sa uskutočňuje vo vlastnej plynovej kotolni umiestnenej v suteréne bytového domu a spotreba plynu je meraná samostatným plynomerom. SVB a NP zabezpečuje nákup zemného plynu a výrobu tepla výlučne pre domácnosti v jeho správe v tomto bytovom dome.
Dodávateľ elektriny sa s uplatnením zákona o spotrebnej dani vo vzťahu k SVB a NP zachoval veľmi ústretovo a na účely registrácie Oprávneného spotrebiteľa si vyžiadal niekoľko jednoduchých údajov o odberných miestach.
Horšie je to s registráciou Oprávneného spotrebiteľa na odber zemného plynu.
Samotná registrácia nieje taká zložitá, všetky podmienky na priznanie nároku na oslobodenie od spotrebnej dane určuje uvedený zákon 609/2007 §31 ods. 1 písm. i). Takisto náležitosti žiadosti sú uvedené v § 32 ods.5 a 6 s ktorými nieje väčší problém okrem požiadavky uvedenej v ods. 6 písm. a) - časť vety týkajúca sa právnických osôb.
predseda SVB
02.07.08,17:48
Dňom 1.1.2008 vstúpil do platnosti Zákon č. 609/2007 Z.z o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.
Zákon ustanovuje povinnosť koncových odberateľov platiť od 1.7.2008 spotrebnú daň z odobratej elektriny a zemného plynu vo výške 0,02 Sk/kWh okrem "Oprávnených spotrebiteľov".

Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov je právnická osoba ktorá nieje založená alebo zriadená na podnikateľské účely ale na výkon správy bytového domu. Z toho dôvodu zabezpečuje nákup zemného plynu od dodávateľa ( SPP a.s. ) pre potreby výroby tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody pre domácnosti v bytovom dome. Výroba tepla sa uskutočňuje vo vlastnej plynovej kotolni umiestnenej v suteréne bytového domu a spotreba plynu je meraná samostatným plynomerom. SVB a NP zabezpečuje nákup zemného plynu a výrobu tepla výlučne pre domácnosti v jeho správe v tomto bytovom dome.
Dodávateľ elektriny ( SSE a.s. ) sa s uplatnením zákona o spotrebnej dani vo vzťahu k SVB a NP zachoval veľmi ústretovo a na účely registrácie Oprávneného spotrebiteľa si vyžiadal niekoľko jednoduchých údajov o odberných miestach.
Horšie je to s registráciou Oprávneného spotrebiteľa na odber zemného plynu.
Samotná registrácia nieje taká zložitá, všetky podmienky na priznanie nároku na oslobodenie od spotrebnej dane určuje uvedený zákon 609/2007 §31 ods. 1 písm. i). Takisto náležitosti žiadosti sú uvedené v § 32 ods.5 a 6 s ktorými nieje väčší problém okrem požiadavky uvedenej v ods. 6 písm. a) - časť vety týkajúca sa právnických osôb.
SVB a NP bolo pri svojom vzniku ( r. 2000 ) zaregistrované na okresnom úrade v Prievidzi... Okresné úrady boli zrušené a ich kompetencie týkajúce sa registrácií a evidencie SVB boli presunuté na iné inštitúcie. Podľa mojich zistení je to obvodný úrad v Trenčíne, odbor všeobecnej vnútornej správy.
Tam som aj podal žiadosť o vystavenie potrebného dokladu. V odpovedi mi oznámili, že oni takéto potvrdenia nevydávajú ale mi môžu vystaviť výpis z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov v ktorom však tiež NIEJE UVEDENÉ ŽE SPOLOČENSTVO JE PRÁVNICKÁ OSOBA KTORÁ NIEJE ZALOŽENÁ NA PODNIKANIE. ?!?!?! KTO MI VYSTAVÍ TAKÉTO POTVRDENIE ?!?!?!
Orim
02.07.08,19:26
Asi som to zle čítal, ale mám dojem že elektrika do toho asi nejde.

Žiadosti sa dávajú na príslušný colný úrad.
Halli
02.07.08,20:59
Asi som to zle čítal, ale mám dojem že elektrika do toho asi nejde.

Žiadosti sa dávajú na príslušný colný úrad.

Ide Mirko, už som posielala SSE všetky ČOMky -spoločné priestory na panelákoch čo spravujem a tiež dodavateľ tepla chcel odo mna zopár údajov.
Halli
03.07.08,07:22
Načo zakladáš dve témy s rovnakým názvom? Skús na daňovom, tam je registrované SVB ako právna forma:
271- Spoločenstvá vlastníkov pozemkov, bytov a pod.
GabiZ
03.07.08,08:49
Tak ako písal Orim, žiadosť sa podáva na Colný úrad, ktorý vydá osvedčenie o registrácii a následne povolenie na odber ZP oslobodeného od dane. Pri predkladaní žiadosti sme ako doklad dali výpis z registra spoločenstiev a úplne to postačovalo. Iné ti terajší obvodný (predtým) krajský úrad ani nevystaví. Potom sme po vydaní osvedčenia a povolenia z colného úradu tieto doklady zaslali na SPP a neboli s tým žiadne problémy. K 30.6. mali prísť spísať hodnoty plynomeru a tým pádom byť v ďalšom období oslobodení od platenia tejto dane.
predseda SVB
03.07.08,13:02
Sorry, sám netuším ako sa mi podarilo založiť dve témy s rovnakým názvom. Písal som sem prvýkrát. Ak to niekto vie, tak nech jednu vymaže. Inak ďakujem za tip.
Halli
03.07.08,13:34
Sorry, sám netuším ako sa mi podarilo založiť dve témy s rovnakým názvom. Písal som sem prvýkrát. Ak to niekto vie, tak nech jednu vymaže. Inak ďakujem za tip.
Poprosíme Chobota, on to urobí ;) Ďakujeme
Excise Duty
03.07.08,18:44
Asi som to zle čítal, ale mám dojem že elektrika do toho asi nejde.

Žiadosti sa dávajú na príslušný colný úrad.

Nečítal si to vôbec zle, v zmysle ustanovenia § 7 elektrina použitá pri výrobe tepla nie je oslobodená od dane.
Orim
03.07.08,20:38
Dnes som bol na plynárňach upresniť pôvodný predpoklad o spotrebe úlynu k 30.6.2008.
Povedali mi slušne, že si to mám strčiť za klobúk, že budú chodiť odpisovači a to čo odpíšu bude to podľa ktorého stavu sa to bude počítať. Ake u nás zatiaľ ešte neboli. (aj to som sa tam dozvedel).
Bol som aj na elektrárňach sa spýtať či to dávajú aj na kotolne v paneláku, ale tam mi nevedli nič povedať k tomu pretože tam nebol vedúci ktorý to vraj vie. No uvidíme čo sa dozviem. :)
Orim
03.07.08,20:55
Je tu trochu rozdiel v texte. :)
Excise Duty
04.07.08,07:59
Dnes som bol na plynárňach upresniť pôvodný predpoklad o spotrebe úlynu k 30.6.2008.
Povedali mi slušne, že si to mám strčiť za klobúk, že budú chodiť odpisovači a to čo odpíšu bude to podľa ktorého stavu sa to bude počítať. Ake u nás zatiaľ ešte neboli. (aj to som sa tam dozvedel).
Bol som aj na elektrárňach sa spýtať či to dávajú aj na kotolne v paneláku, ale tam mi nevedli nič povedať k tomu pretože tam nebol vedúci ktorý to vraj vie. No uvidíme čo sa dozviem. :)
Nie je rozhodujúce, či to vedia alebo nevedia v elektrárňach a ešte k tomu to celé stojí a padá na prítomnosti ich vedúceho, ktorý to vraj vie. Podľa ustanovenia § 2 zákona č. 1/1993 Z. z. by to mali vedieť všetci, ktorí sa aktívne účastnia diskusie v tejto téme, keďže vo väčšine prípadov sa ich to týka.
Takže, keď si prečítam ustanovenie § 31 ods. 1 písm. i) zákona č. 609/2007 Z. z., od dane je oslobodený zemný plyn, ak je používaný na výrobu tepla určeného pre domácnosť.
Z uvedeného bez akejkoľvek pochybnosti vyplýva, že SVB ale aj ktokoľvek iný, kto používa zemný plyn na výrobu tepla určeného pre domácnosť, môže byť v zmysle ustanovenia § 32 oprávneným spotrebiteľom plynu. Ak si ale prečítam ustanovenie § 7, v tomto paragrafe nie je analogické ustanovenie týkajúce sa elektriny. Takže SVB a ktokoľvek iný, kto používa elektrinu v kotolni, v ktorej vyrába teplo určené pre domácnosť, nemôže byť oprávneným spotrebiteľom elektriny, musí ju odoberať zdanenú. Použitá elektrina musí byť preto započítaná vrátane spotrebnej dane do nákladov na výrobu tepla.
GabiZ
04.07.08,10:03
Nie je rozhodujúce, či to vedia alebo nevedia v elektrárňach a ešte k tomu to celé stojí a padá na prítomnosti ich vedúceho, ktorý to vraj vie. Podľa ustanovenia § 2 zákona č. 1/1993 Z. z. by to mali vedieť všetci, ktorí sa aktívne účastnia diskusie v tejto téme, keďže vo väčšine prípadov sa ich to týka.
Takže, keď si prečítam ustanovenie § 31 ods. 1 písm. i) zákona č. 609/2007 Z. z., od dane je oslobodený zemný plyn, ak je používaný na výrobu tepla určeného pre domácnosť.
Z uvedeného bez akejkoľvek pochybnosti vyplýva, že SVB ale aj ktokoľvek iný, kto používa zemný plyn na výrobu tepla určeného pre domácnosť, môže byť v zmysle ustanovenia § 32 oprávneným spotrebiteľom plynu. Ak si ale prečítam ustanovenie § 7, v tomto paragrafe nie je analogické ustanovenie týkajúce sa elektriny. Takže SVB a ktokoľvek iný, kto používa elektrinu v kotolni, v ktorej vyrába teplo určené pre domácnosť, nemôže byť oprávneným spotrebiteľom elektriny, musí ju odoberať zdanenú. Použitá elektrina musí byť preto započítaná vrátane spotrebnej dane do nákladov na výrobu tepla.

Takto som to pochopila aj ja, preto som požiadala len o oslobodenie dane za ZP. Ale ako každá legislatívna a hlavne nová zmena prináša zmätky, nedivím sa, že mnohí majú v tom nejasno. Len je smutné, že tam, kde by to mali vedieť ako prví, nepochodíte so žiadnou relevantnou odpoveďou, viď skúsenosť Orima.
Orim
04.07.08,18:36
Ja som to len skúšal, či to náhodou neprejde. Tá elektrika. :D
Excise Duty
04.07.08,19:16
Ja som to len skúšal, či to náhodou neprejde. Tá elektrika. :D
Nemohlo to prejsť ani náhodou a ani zo srandy, pretože by bolo treba mať na odber elektriny oslobodenej od dane povolenie podľa § 8, lenže colný úrad by také povolenie nevydal, kedže nie je na to opora v § 7.
Orim
04.07.08,19:26
Ja len keď som videl ten príspevok od slavice tak ma napadlo či náhodou nevyšiel nejaký dodatok, ktorý som nezaregistroval.
Excise Duty
04.07.08,19:32
Ja len keď som videl ten príspevok od slavice tak ma napadlo či náhodou nevyšiel nejaký dodatok, ktorý som nezaregistroval.

V parlamente je síce návrh novely zákona č. 609/2007 Z. z., ale ani ten nič takého neobsahuje.
Excise Duty
07.07.08,08:43
Niekoľko poznámok k zákonu č. 609/2007 Z. z. z mojej strany.
Hoci je zákon č. 609/2004 Z. z. voči obyvateľstvu „priaznivý“ poskytnutím oslobodenia elektriny, uhlia a zemného plynu od dane, takéto oslobodenie sa však v praxi neprejaví rovnako. Napr. domácnosti, najmä pokiaľ ide individuálnu výstavbu s vlastným vykurovaním budú mať najvýhodnejšie postavenie, a to vzhľadom na elektrinu a plyn oslobodené od dane. Domácnosti v bytových jednotkách akéhokoľvek druhu budú odoberať teplo, v ktorom nebude zakalkulovaná spotrebná daň z plynu, keďže zemný plyn použitý na výrobu tepla pre domácnosti je oslobodený od dane, na tento účel však už nie je oslobodená od dane elektrina, ktorú použije výrobca tepla pri jeho výrobe. Vzhľadom na zákonom konkrétne vymedzené oslobodenia od dane sa tieto vôbec nedotýkajú značnej časti podnikateľských subjektov a tak pochopiteľne náklady na elektrinu a plyn zvýšené o spotrebnú daň budú premietnuté v cenách tovarov a služieb. Zákon však bude mať dopad z hľadiska zaťaženia elektriny, zemného plynu a v niektorých prípadoch aj uhlia spotrebnou daňou tiež na rozpočtové a príspevkové organizácie.
predseda SVB
07.07.08,15:33
Ja som to len skúšal, či to náhodou neprejde. Tá elektrika. :D
Patrí tam aj elektrina. Pozri si na stránke colnej správy dokument s názvom : "Informácia k posudzovaniu spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, bytových družstiev a správcovských spoločností na účely zákona 609/2007 Z.z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z.z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov."
V súlade s touto informáciou konal aj náš dodávateľ elektriny ( SSE a.s. ) v tom zmysle, že sme nemuseli podávať žiadosť na colný úrad , iba sme poskytli dodávateľovi zoznam odberných miest elektriny v spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a táto je oslobodená od spotrebnej dane.
GabiZ
09.07.08,09:34
Ja sem teda tento príspevok od colnej správy prilepím. Neviem, či som to správne pochopila, ale podľa toho spoločenstvo nie je povinné zaregistrovať sa ako oprávnený spotrebiteľ elektriny oslobodenej od dane a následne elektrárne by mali fakturovať pre spoločenstvo za služby cenu bez tejto dane. Aspoň ja som to pochopila z tohto úryvku:
Spoločenstvá a správcovské spoločnosti, ktoré rozpočítavajú elektrinu dodávanú jednotlivým vlastníkom bytov na základe zmluvy o výkone správy, nie sú koncovým odberateľom elektriny mimo domácnosti, keďže elektrinu nakupujú v mene vlastníkov bytov, a takto nakúpená elektrina je využívaná a spotrebovaná jednotlivými vlastníkmi bytov. OSD CR SR je toho názoru, že správcovské spoločnosti a spoločenstvá nemajú povinnosť sa registrovať v zmysle zákona č. 609/2007 Z. z., keďže zastupujú v takomto prípade domácnosti, ktoré majú postavenie oprávneného spotrebiteľa elektriny oslobodenej od spotrebnej dane podľa § 7 ods. 1 písm. j) zákona č. 609/2007 Z. z. bez povinnosti registrácie.
Opravte ma ak sa mýlim.
vajicko
02.12.09,11:25
Chcela by som poprosit o radu. V § 14 ods. 1 pism. d) zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemneho plynu je danovy dlznik povinny priebezne viest evidenciu mnozstva elektriny v megawatthodinach pouziteho na vlastnu spotrebu. Co sa mysli pod spojeni - "pouziteho na vlastnu spotrebu" v tomto kontexte?
linola
02.12.09,11:45
Poradi mi niekto, prosim!!!! V § 7 ods. 1 písm. d) zákona č. 609/2007 Z. z. je uvedene, ze od dane je oslobodena elektrina pouzivana na vyrobu elektriny a na udrzanie sposobilosti zariadenia na vyrobu elektriny vratane strat .......
Nie je mi jasne spojenie elektrina pouzivana na vyrobu elektriny.Vie to niekto vysvetlit? Dakujem.