hrehor
18.04.05,17:19
Dobry den, dufam ze mi niekto vie poradit.

do danoveho priznania som okrem slovenskeho prijmu vo vyske 30 tisic priznal aj ako danovy zaklad prijem od zamestnavatela v USA vo vyske asi 150 tisic s tym ,ze som ho potom vynal z danoveho zakladu.Na moje velke pekvapenie mi pracovnicky na danovom toto vynatie nechcu priznat.
Odvolavam sa na zmluvu s uSA 74/1994 Z.z. ,kde sa v clanku 15 pise ,ze rezident ,ktory dostane mzdu ,odmeny atd od zamestnavatela ..., sa zdanuje len v jednej krajine ,a to v tej kde vznikol prijem.odstavec dva uvadza vynimky ,ktore sa vsak na mna nevstahuju ,lebo som bol v usa dlhsie ako 183 dni,moj zamestnavatel je v usa aj prevadzka je v usa.mam platnu zelenu kartu.
Pracovnicky ma presviedcaju ,ze podla noveho mozem si len odpocitat dane co som zaplatil v usa ,teda urobit si zapocet dane.
V praxi to vsak znamena ,ze mi chcu zdanit cisty americky prijem.
Vie mi niekto povedat na zaklade coho tak tie pracovnicky postupuju?
Vdaka
marta
19.04.05,03:49
Správca dane postupuje správne. Vychádzajúc z článku 24 zmluvy č. 74/1994 o zamedzení dvojitého zdanenia s USA použije daňovník na elimináciu dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti plynúcich zo zdrojov v Spojených štátoch amerických metódu zápočtu príjmov, nie metódu vyňatia.
hrehor
19.04.05,11:12
No potom je to zaujimava situacia,lebo dochadza k paradoxu,ze ak by som na slovensku neodpracoval ani jeden den a nemal slovensky prijem ,nemusel by som vobec na slovensku danove priznanie podavat vobec.

Takto som vlastne potrestany ze okrem zahranicneho prijmu som si dovolil mat aj slovensky.
Este mam taky dojem ,ze tato medzinarodna zmluva sa na mna vobec nemusi vstahovat ,lebo ako americky rezident som poberal mzdu v Usa a danova povinost mi vyplyva z rezidencie v USA nie z dlzky pobytu v USA slovenskeho rezidenta. Takze asi som americky prijem do slovenskeho danoveho priznania vobec nemusel davat.
Potom ak americkemu obcanovi vznikne danova povinnost na slovensku z dovodu pobytu on by mal do slovenskeho priznania zahrnut aj svoje americke prijmy?
Navyse dvojite zdanenie sa podla mna vstahuje na slovenskeho rezidenta pracujuceho v USA menej ako 183 dni,pricom mu nevznikne americka danova povinnost ,ale uplatni sa metoda zapoctu ako spominas.
ak slovenky rezident pracujuce v usa dlhsie ako 183 dni ,vznika mu v USA danova povinnost z dovodu dlzky pobytu a na slovensku je jeho prijem z usa od dane oslobodeny.
ak americky rezident pracuje v usa akokolvek dlho,vznika mu danova povinnost v USA a do slovenskeho danoveho priznania sa vobec nezaratava.
Tak tu zmluvu chapem ja,lebo metoda zapoctu ak ti vznikne dvojita danova povinnost ta zdanuje dvakrat,hoci o sebe tvdi ze sa nou dvojite zdanenie zabranuje.poprve si v usa zdaneny z hrubej mzdy a podruhe si na slovensku zdaneny z cistej mzdy ,po odratani americkych dani.
v com sa mylim?
v usa sa moze velmi lahko stat ze po uplatneni danovej povinnosti ti este peniaze vratia z dovodu earned income creditu a to potom na slovensku ti zdania celu sumu bez odpoctu danilebo si nijake nezaplatil.
Tak aka je metoda zapoctu teda metodou zabranenia dvojiteho zdanenia?
nijaka ak sa len neuplatnuje na slovenskeho rezidenta pracujuceho v amerike menej ako 183 dni .
eoneon
20.04.05,17:01
sa to cudujem ze si to priznal... osobne by som si tu zmluvu tiez takto vysvetlil a hotovo, s danovakmi si sa nemal vobec o tom bavit ;)