svrbik juraj
02.07.08,21:44
caute vsetci!
doporucte mi prosim,niekto kvalitnu firmu na dodavku tepelneho cerpadla.zatial mam ponuky len okolo 420 tis. a to sa mi zda prehnane a navratnost v nedohladne.diky
svrbik juraj
04.07.08,18:15
to mi nikto neporadi?co ste to za poradakov?
AndrejG
04.07.08,18:46
Tepelne cerpadlo je pre ludi, co chodia hravat pocas pracovnej doby golf. Nie preto, ze by tym nieco usetrili, ale aspon budu in.
chandler
04.07.08,20:48
ano, tepelne cerpadlo je hlavne prestizna zalezitost... tam sa na peniaze napozera... snad nepovies v golfovom klube ze mas tepelne cerpadlo za slabeho pol miliona, ved ta vysmeju :)
svrbik juraj
10.07.08,19:28
to nemyslite vazne!mam kupit plynovy kotol za 100tis. a platit okolo 40tis. rocne?zatial si to tu len na porade vsetci chvalili a s TC boli spokojni-a urcite golf videli asi len v telke.ak je nieco lepsie a lacnejsie ako TC necham si poradit.
AndrejG
10.07.08,19:32
A co tak elektricky za 15tis. a 10tis. rocne za kurenie? Ako? Dobrym zateplenim, oknami a dverami. A bude to za zlomok ceny TC.
svrbik juraj
10.07.08,19:46
andrej ,tak to trochu upresni ,necham si poradit.mas to tak spravene na dome?ako dlho?porad firmu,ktora tieto el.kotly ponuka.dik
AndrejG
10.07.08,20:47
juraj, ide o obycajny el. kotol, to je jedno aky, dajmu tomu Raja...

myslim to tak, ze to teplo, ktore ti neutecie z domu, to nemusis platit...tak daj 15-20cm eps na stenu, 30cm do strechy, 10-15cm do podlahy a okna aspon 0,6-tky...a mas vystarane.
VladinoM
15.07.08,19:08
Zdravím, pošli mi kontakt so základnými udajmi! Rád Ti zašlem cenovú ponuku i s ekonomikou prevádzky. Ďalšie info najdeš na http://www.bigpowermuller.sk/tep_cerp.php
VladinoM
15.07.08,19:22
Nieje to až take jednoduché, mám viacero klientov, ktorý kvalitne zateplili - investícia viac ako 100.tis.Sk a na mesačných platbách za energie znížili čiastku o 1.350,-Sk to je aká návratnosť ? Pričom v snahe ušetriť za energie ani nevetrajú čo má za následok vznik zvýšenej vlhkosti, húb a pliesní. Zateplovať bez ohľadu na konštrukciu domu je nezmyselné a kontraproduktívne. Napríklad v paneláku nemôžete vedieť ako sa budú po zateplení chovať vaši susedia pričom huby, pliesne, baktérie a vírusy napoznajú hranice bytov ! Videl som 80 cm železobeton prerastený hubou tak, že ste doň vyvrtali dieru v vreckovým nožíkom. Seriozny odborník posudzuje možnosti komplexne - konštrukcia budovy a jej použitie - tepelné straty a ich eliminovanie - spôsob vykurovania - vetranie.....
AndrejG
15.07.08,19:52
Nieje to až take jednoduché, mám viacero klientov, ktorý kvalitne zateplili - investícia viac ako 100.tis.Sk a na mesačných platbách za energie znížili čiastku o 1.350,-Sk to je aká návratnosť ? Pričom v snahe ušetriť za energie ani nevetrajú čo má za následok vznik zvýšenej vlhkosti, húb a pliesní. Zateplovať bez ohľadu na konštrukciu domu je nezmyselné a kontraproduktívne. Napríklad v paneláku nemôžete vedieť ako sa budú po zateplení chovať vaši susedia pričom huby, pliesne, baktérie a vírusy napoznajú hranice bytov ! Videl som 80 cm železobeton prerastený hubou tak, že ste doň vyvrtali dieru v vreckovým nožíkom. Seriozny odborník posudzuje možnosti komplexne - konštrukcia budovy a jej použitie - tepelné straty a ich eliminovanie - spôsob vykurovania - vetranie.....

Ja som nehovoril o panelakoch, tam je logicke ze clovek si nemoze robit co chce. Ale tam si ani neda tepelne cerpadlo. :) V dome je lahko zateplit tak, ze naklady padnu na minimum. Je to jednoducha matematika, proste nepustime teplo von a nemusime ho dodavat.
chandler
15.07.08,20:24
Nieje to až take jednoduché, mám viacero klientov, ktorý kvalitne zateplili - investícia viac ako 100.tis.Sk a na mesačných platbách za energie znížili čiastku o 1.350,-Sk to je aká návratnosť ? Pričom v snahe ušetriť za energie ani nevetrajú čo má za následok vznik zvýšenej vlhkosti, húb a pliesní. Zateplovať bez ohľadu na konštrukciu domu je nezmyselné a kontraproduktívne. Napríklad v paneláku nemôžete vedieť ako sa budú po zateplení chovať vaši susedia pričom huby, pliesne, baktérie a vírusy napoznajú hranice bytov ! Videl som 80 cm železobeton prerastený hubou tak, že ste doň vyvrtali dieru v vreckovým nožíkom. Seriozny odborník posudzuje možnosti komplexne - konštrukcia budovy a jej použitie - tepelné straty a ich eliminovanie - spôsob vykurovania - vetranie.....

suhlasim, zateplovanie stien je az ten uplne posledny krok, najdrahsi a najmenej ucinny, predtym treba vymenit okna, vyregulovat kurenie (v panelaku), zateplit strechu a suteren ( v RD)... zateplovanim stien sa dosiahne najmensia uspora, vzhladom na vynalozene naklady
trillianka
15.07.08,20:30
Ahoj, my sme tiez uvazovali o tepelnom cerpadle - povodne. Presne podobna ponuka ma z toho vyliecila.... Kedze mame celkom dobre tepelnoizolacne vlastnosti domu a naklady na vykurovanie su relativne nizke, tak sa navratnost este viac predlzuje. Tak sme zatial zostali pri el. kotle + nizkoteplotnym vykurovanim podlahovkou (moznost v buducnosti pripojit cerpadlo al. solary) + rekuperacia + dobre natocenie samotneho domu ;)
no neviem ci som poradila, ale my sme sa s tym vysporiadali takto :)
skoda, ze nie sme tak bohati aby sme sa mohli spravat ekologicky ;) (mozno v buducnosti....)
AndrejG
15.07.08,22:38
skoda, ze nie sme tak bohati aby sme sa mohli spravat ekologicky ;) (mozno v buducnosti....)

Ale ved sa spravate, tym ze vas dom ma nizku spotrebu energii...:)
mvlko
01.12.08,10:04
Dobry den, nechcem zbytocne vytvarat novy thread tak pisem sem. Chcem sa spitat, ci tu nie je nahodou nejaky poradak, ktory by mi vedel pomoct vypocitat tepelne straty nasho navrhnuteho domu (mam aj podorysy) cez program TechCON. Ja som to skusal ale som predsalen laik.
Alebo aspon keby ste mi poradili nejaku firmu, ktora sa tym zaobera. Planujeme tepelne cerpadlo voda-voda tak tepelne straty nas dost zaujimaju. Dakujem.
vikko
04.12.08,20:06
Podla mojho nazoru je najskor potrebne zvazit typ tepelneho cerpadla vzhladom na lokalitu v ktorej sa nachadzas tepelne straty sa tiez odvijaju od toho v kazdom pripade ich pocitanie nieje take jednoduche to chce architekta alebo autorizovanu firmu ktora vydava certifikaty respektive robi energeticky audit domov, skus napisat v ktorej oblasti sa nachadzas popripade ti cenovu ponuku spolu s dobou navratnosti viem poslat aj ja
deli.
05.12.08,06:48
Nieje to až take jednoduché, mám viacero klientov, ktorý kvalitne zateplili - investícia viac ako 100.tis.Sk a na mesačných platbách za energie znížili čiastku o 1.350,-Sk to je aká návratnosť ? Pričom v snahe ušetriť za energie ani nevetrajú čo má za následok vznik zvýšenej vlhkosti, húb a pliesní.

Ak by skutocne zateplili KVALITNE, ziadna plesen by sa na stenach neobjavila. Ale ak niekto zatepli 3-5 cm polystyrenom, bez vyriesenia tepelnych mostov, a potom sa cuduje, ze ma plesne... snazil sa usetrit, ale na nespravnom mieste. Je to naozaj tak: NAJPRV znizit teplene straty na minimum, t.j. predovsetkym tepelnou izolaciou (mimochodom, je vela izolacii, ktore vodne pary prepustaju), a plati, ze ak zateplite 25 cm, este stale je to ekonomicke (steny). do strechy pokojne aj 30 a do podlahy 15 cm izolacie povazujem v sucasnej dobe za standard. A az POTOM, ked su znizene teplene straty na minimum, az POTOM riesit sposob vykurovania. Vtedy sa uz tepelne cerpadlo neoplati. Ak hovorime o rodinnom dome.;)
deli.
05.12.08,06:53
Kedze mame celkom dobre tepelnoizolacne vlastnosti domu a naklady na vykurovanie su relativne nizke, tak sa navratnost este viac predlzuje. + dobre natocenie samotneho domu ;)


vyborne! konecne niekto, kto zistil, ze energia zo Slnka je zadarmo!:)
jojkoz
05.12.08,07:06
vyborne! konecne niekto, kto zistil, ze energia zo Slnka je zadarmo!:)


zatial :D;)
PaloS9
05.12.08,18:12
Ak chces tep.cerpadlo, tak sa nedoplatis. Iba ak mas cas, a si manualne zrucny, tak sa to da vyrobit doma. Tiez som o tom pred dvoma rokmi uvazoval. Mam aj knihu od cloveka, co si to vyrobil sam, navod krok za krokom, ak by si mal zaujem. Zial, na vyrobu nemam cas a kupit hotove to sa asi ta investicia zrejme vobec nevrati. palo
mvlko
06.12.08,06:31
Dakujem za nazory.
Vystavba bude v Nemsovej pri rieke Vlara (asi 300m od nej). Geolog odhaduje vodu v 8m. Cize uvazujeme nad tepelnych cerpadlom voda-voda. Kedze voda-voda system je najlacnejsi tak nad nim uvazujeme. Je pravda ze vstupne naklady su vyssie ale zase usetrime v buducnosti (moj nazor). Som presvedceny ze tento system ak geolog potvrdi cez prietokove skusky ze studne dodaju/prijmu 1,5l/s tak celkove naklady by nas nemali vyjst viac ako 320 tis.

Ma tu uz niekto tento system? Ak ano rad si nechcem poradit.

Michal
andreaS
19.12.08,07:56
teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...
kabatik
19.12.08,08:21
teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...

Jeden môj kamarát si dal urobiť teplne cerpadlo. Začali mu tiež chodiť ponuky. Začal jednať na 800.000 Sk a skončil niečo málo nad 400 000 sk od tej istej firmy. Aké to majú potom ceny títo dodávatelia. Potom im stačí urobiť jednu zákazku a má 400 000 vreckové. Keď zistili, že to vážne chce tak sa ho držali ako kliešť.
andreaS
19.12.08,08:24
ale ved to je strasna cena... to sa potom tvaria ze davaju 50% zlavu??? to je sila!

to aj ja mozem nahodit ceny za ucto cca 10tis za pausalistu a potom mu poviem, ze mu dam zlavu trebars aj 80%...
fefe30
22.12.08,10:39
Kazdy hovori o tepelnom cerpadle, ale kde je prax. Iba sama teoria.

System tepelneho cerpadla je velmi zlozity a nakladny.
A servis takto zložiteho systemu, urcite nebude lacny.
Je to ako s autom. Lacne auto lacna udrzba, drahe draha udrzba.

Neverim tomu, ze tepelne cerpadlo, vydrzi bez poruchy len 10 rokov.
A ked je to komplikovaný system, tak aj ked pride servisny technik,
za opravu si vypita slusne peniaze. A to este nehovorim o nahradnych
dieloch.

Ked si k tomu pripocitam hlucnost cerpadla, tak si kupujem
drahu vecičku, ktora bude rusit mna aj mojich susedov.

Ked si spocitate nakldy za 10 rokov, tep. cerpadlo a plynovy kotol.

A to kupa tep. cerpadla, el. energiu na prevadzku + servis.
porovnate so s kondez. kotlom tak je to uplne ine.
A kazdy si moze vypocitat, co je vyhodnejsie.


Netvrdim, ze tepelne cerpadlo je zle, len sa neoplati, pre obyčajních
ludi, ktorý chodia do prace. Pre solventnejsich, ktorý majú vacsie domy,
bazeny, zimne zahrady, velke garaze a vsetko vykuruju, pre nich to bude vyhodnejsie.

Cim vacsia vyroba tepla, tým sa viac tep. cerpadlo oplati.
Ale takychto ludi, urcite nebude vela.

Ked budete vediet o nejakom lacnom tep. cerpadle dajte vedieť.
:):):)
andreaS
22.12.08,10:44
este cakam na dake 3-4 ponuky...

Ono ide skor o to, ze jedine na tepelnom cerpadle sme sa s manzelom zhodli... nemame take ostre vymeny nazorov :D ale zaroven si chceme dat urobit cenove ponuky aj na iny druh vykurovania... pretoze dolezite pre nas (a isto pre kazdeho jedneho cloveka) je cena zriadenia a zaroven mesacne naklady... pretoze berieme pomerne vysoku hypoteku, tak aby sme si vedeli vypocitat kolko mesacne pojde len do domu...

co ma skor zaraza je to, ze vacsina debat o akomkolvek vykurovani mi skor pride, ze nadavaju nato ti, ktori to nemaju a chvalia to firmy, kt. to ponukaju... je velmi malo uzivatelov, kt. napisu svoj skutocny nazor a pripadne priznaju chybu vyberu kurenia ...
Ferdosondo
25.12.08,21:19
TČ je nenávratá investícia pri využití v RD kde sú nizke tepelné straty.Jedine pri svojpomocnom zostrojení TČ sa dá hovoriť o návratnosti a výhodnosti tohto systému vykurovania.
andreaS
26.12.08,17:32
preco je to nenavratna investicia? mate presne udaje preco? Vsetky debaty o vykurovani co som nasla na nete su len samy blabol kto by si co dal nedal... ale nikde neni uvedeny presny priklad porovnania.... my sa snazime najst si pre nas to najlepsie, mame plochu cca 180m2 bez dvojgaraze a preto rozhadzujeme siete ako co urobit a davame si robit cenove ponuky na rozne druhy vykurovania... a hladam nezaujaty nazor... teda kto co ma v praxi a ako to pracuje, kolko ma spotrebu... proste celkovy pohlad na dany typ vykurovania od zriadovacich nakladov, cez mesacne platby, zistenia aspon pribliznej rocnej spotrebe a aspon aky-taky predpoklad rastu cien...

konecne by som chcela niekde najst skutocne nezaujaty pohlad na kazdy druh vykurovania a objektivneho porovnania nie len tie neskutocne mudrovania...

ferdosondo sorry ale to nebola rada...

zacinam si mysliet, ze taky nazor snad ani nenajdem, lebo najmudrejsi su ti, co v dome ani nebyvaju, dalsia skupina su predajcovia danych typov vykurovania (snad nebudu o svojich produktoch hovorit kriticky) ... a kazdu zo zaciatku dobre zacinajucu debatu o vykurovaniach, co som nasla sa nakoniec vzdy zvrtla na hadky...
Ferdosondo
26.12.08,18:09
AndreaS, bola to rada a aj to trochu rozvediem. Som za každú srandu a novinku v pokroku. Pred stavbou domu ma TČ chytilo ako kliešť a tiež som na ňom tuho uvažoval, aj na základe článkov od výrobcov. Robil som si prepočty (škoda že som neuložil). Ale skúsim len tak letmo: Niekto tu písal cena za TČ 400 000 Sk. Ja som nakoniec skončil pri vykurovacích kábloch pri 180m2 by stála zhruba 60 000. predpokladám že cena TČ bola bez rozvodov ku ktorým musíš prirátať približne tých 60 tis. na rozvody+ regulácia. Zoberme si že mňa stojí vykurovanie cca 30 tisíc ročne a Teba by stálo asi 10 tisíc. Takže 20 tisíc ročne ušetríš. Keď zpočítaš vstupné náklady, tak po 20 tich rokoch by sme sa dostali na rovnakú sumu, kedy by si už začala byť ziskovejšia. Ale... životnosť tohto stroja je cca 20 rokov, nerátali sme údržbu, výmenu opotrebovaných dielov a to nerátam technickú miestnosť, ktorá tiež nie je zadarmo. Tie zriaďovacie náklady TČ podľa mňa nie sú presné a treba si ich overiť a prepočítať (to už nechám na Teba, mna sa to nechce), ale určite najprv rátaj a až potom sa rozhodni. Je to predovšetkým na Tebe a ani ja nemusím mať pravdu. Určite do výpočtov zakomponuj tepelnú stratu domu. Rady typu "daj si" a "nedaj si" sú nanič pokiaľ nepoznáš všetky hodnoty.
andreaS
26.12.08,18:44
prave preto hladame a uvazujeme, lebo to planujeme na cely zivot (teda ten nas :) )

lebo uz ma to fakt rozculuje ze nikde neni dako normalne rozvinute plusy minusy jednotlivych typov vykurovania, vsade len reklamne tahy a vychvalovania do nebies alebo od "stavebnych majstrov" (rozumej pomaly kazdy stavebnik je zrazu odbornik, tym netvrdim, ze niekto nema objektivny nazor, len mne to tak pride) zase hundranie na jednotlive typy...

mne sa najviac z ponukaneho pacia infrapanely... avsak malo ludi to ma a opat na nete vacsina debat skonci pri hadkach a ludi, co s tym chcu kurit oznacia za blaznov a nelogicky uvazujucich a fyzike nerozumejucich ... a ti co to maju to opat vychvaluju.... pre nase rozhodnutie je vsak potrebne vidiet velmi blizky dom nasmu, kde to pouzivaju... inak ostaneme len pri tom, ze teoria znie super....

plynu akosi niesom naklonena, v poslednej dobe su same vybuchy plynu a to je hlavny dovod, co ma natom odradza...

TC predstavuje nasu idealnu predstavu... ovsem zatial najnizsia ponuka bola na spominanych 700tis plus to miesto na samotny kotol a spol... ma mi prist este jedna ponuka ceskej firmy, kt. sa snazi presadit v SR, ti prezentovali zemny vrt len do hlbky 30m a umiestnenie samotneho cerpadla vonku v zemi... to znelo zo vsetkeho zatial najlepsie, otazna je spominana cena zriadenia... co sa mi na tych cenovych ponukach nepaci, ze to neni konecna cena... pre mna ako neznaleho cloveka je to velmi nezrozumitelne... potrebujem cenovu ponuku kde budu uvedene vsetky potrebne komponenty s pracou, aby sme si vedeli predstavit s akou sumou ratat na komplet vykurovaciu sustavu...

kotol na tuhe palivo u nas neprichadza do uvahy, to sme vylucili hned...

co sa mi pri kureni elektrikou este pozdava je vyhodna tarifa, cize setri sa nielen pri vykurovani elektrikou ale zaroven aj vsetky ostatne elektricke zariadenia frcia za nizsiu cenu...

snazim sa precitat si o vselicom moznom a cim viac citam, tym viac sa zamotavam... existuje nieco take ako "nezavisly vykurovaci poradca"? proste niekto kto ma informacie o vselicom a vie poradit to najlepsie pre dany dom...

Projektantka nam zatial navrhla plynovy kondenzacny kotol, v dennej casti podlahove teplovodne vykurovanie, v nocnej radiatori plus s moznostou zapojenia solarnych panelov.
Ferdosondo
28.12.08,21:58
AndreaS pri uvažovaní o systéme vykurovania treba vychádzať z tepelných strát domu. Neviem, či už máte projekt, tam by ste to mali mať uvedené. Ak máte iba návrh, tak sa tepelné straty dajú spočítať. Ak poznáte tepelné straty, tak jednoduchšie viete vyrátať ekonomickú návratnosť investície do vykurovacieho systému. Skôr ako na tepelné čerpadlo, by som sa zameral na zníženie tepelných strát zateplením a zvýšením tepelných ziskov cez okná, orientáciou domu. Následne nato sa rozhodnúť pre najekonomickejšie riešenie vykurovania.TČ sa oplatí pri vysokých tepelných stratách domu.
fefe30
29.12.08,06:23
AndreaS písala si, že projektantka Ti navrhla podlahové vykurovanie + radiatory do spacej časti.

Chcem sa spýtať či to chceš napojiť na ten kondenzačný kotol ?
andreaS
29.12.08,10:46
dom je orentovany uplne idealne. Vstup od vychodu, na severnej casti minimalna cast okien, jedine vacsie okno je z kuchyne. Na juznej strane mame komplet dennu cast domu, je to jeden velky otvoreny priestor do L-ka. Tam je aj navrhnute cele presklenie, okrem strednej casti, kde je cca 1m siroka stena. Aj vsetky izby ci miestnosti mame idealne orientovane.

Projekt mame hotovy na komplet. Kurenie sme dali robit papierovo klasicky, aby sme nato dlho necakali, preto tam je zatial kondenzacny kotol s tou podlahovkou v dennej casti a v nocnej radiatori. Ona to zatial urobila tak. Preto kym nezacneme stavat hladame ako kurit. Navrhnutu mame tehlu 44ku bez zateplenia. Kedze este nestaviame, tak mame cas si to poriadne zvazit. Skor uvazujeme dat mensiu tehlu a dat aj zateplenie. Tepelnu stratu nam ta projektantka vypocitala na 21kW a jedna firma, co nam nacenovala tep.cerpadlo vypocitala tep. stratu 15kW.

Ono by bolo fakt idealne, keby som nasla daku firmu, co sa zaobera poradenstvom okolo tohto. Lebo potrebujeme nieco objektivne a hlavne aby vedeli vypocitat jednotlive vyhody, nevyhody, celkove naklady na zriadenie plus mes. platby. Ale to sa uz opakujem :)

Teraz som dostala vynikajucu knizku z vydavatelstva Grada, tak citam ako dabel. Autor je aj predseda dakeho zdruzenia o pasivnych domoch. Viem, ze pasivny dom je zlozite postavit ale minimalne by sme chceli nizkoenergeticky, aby nas prave tie mesacne platby nezruinovali plus splatky hypo.
andreaS
29.12.08,10:48
fefe: ja sa tomu vobec nerozumiem. Zatial sa snazim studovat vsetko mozne. A ano projektantka to napojila na ten kotol s tym, ze je tam predpriprava na pouzitie aj solarnych panelov. Snad som to dobre napisala :)
Ferdosondo
29.12.08,21:14
Fíha. 21kW je nehorázna strata na dnešné pomery pri 180m2. 44 tehla je to úplne najhoršie riešenie, aké mohla projektantka urobiť. 44-ka tehla je drahá so strašne nízkym tepelným odporom okolo R=2,5 - 3. Pri tejto tepelnej strate už má TČ zmysel. Za tie isté peniaze však môžete dať 25-ku tehlu alebo 25-ytong + na to 20 cm zateplenie. S tým dosiahnete tepelné straty okolo 6-7 kW, možno aj menej a na TČ môžete zabudnúť. Samozrejme treba k tomu dimenzovať zateplenie strechy(stropu) a podlahy. Pokiaľ mi viete poslať rozmery domu - plocha fasády, podlahy, okien, zatepleného podkrovia, tak Vám môžem vypočítať tepelnú stratu pri rôznych variantách. Okrem toho kúrenie do podlahy aj radiátorov prináša komplikáciu v tom, že potrebujete z kotla dve teploty na podlahu napr. 28 C a do radiátorov napr. 60 C.
fefe30
30.12.08,05:33
Ferdosondo ti to napisal. Takze asi budes potrebovat dva kotle.
Alebo mozno ich aj mas v projekte.

:)
andreaS
30.12.08,08:47
ferdo vdaka... ale cumim ako puk... a zaroven som viac nez nasrdena na nasho architekta... velmi dobre vie, ze mame obmedzene prostriedky na vystavbu (na druhu stranku, kto ma dnes penazi nazvys, vsak?) a da nam do projektu toto??? Ono totiz architekt robil samotny navrh domu a ostatne profesie sme si davali robit jednotlivym profesistom.

Keby sme dali mensiu tehlu ovplyvni to vyrazne statiku, ze? Tak to by chcelo opat dat vypracovat statiku nanovo? Na druhu stranku radsej minut par korun navyse teraz za novu statiku ako potom zurit kolko nam ten dom zerie...

ale normalne penim... je neskutocne ako nas architekt vyuzil... a to sme sa spoliehali na neho, vsak on je z fachu, vie co robi... vrrrr
deli.
30.12.08,09:48
andreaS, pri kombinacii podlahovky a radiatorov URCITE nebudes potrebovat 2 kotle :rolleyes: to je uplna hlupost. My mame podlahovku aj radiatory a kotol - cuduj sa svete - iba jeden ! :)
len jedno: ked uz je projekt hotovy, je uz neskoro rozmyslat nad nizkoenergetickym ci nebodaj pasivnym domom... na to sa malo mysliet uz vopred a urobit cely projekt taky: orientacia na svetove strany, kvality (ci nekvality) pozemku, kompaktny podorys, okna na juh, bez okien na sever, atd atd.
A ta tehla 44 tak to uz je asi nejaky dochodca, nie? Kto uz dnes projektuje steny z tehly 44?
Este stale vsak mozete dat tehlu tensiu, trebars 25-ku a zateplit... statika je v pohode, ak ide "iba" o rodinny dom, nie o panelak...
Ale ....? Tych 180 m2...:confused: dufam, ze nemate jednopodlazny dom s takou obrovskou zastavanou plochou? Potom mozu byt tepelne straty take vysoke...
Teda, ak tych 180 m2 nie je rozlozenych na dve podlazia, potom OK, len to nie je jasne z predchadzajucich odpovedi.
andreaS
30.12.08,10:07
deli: okrem tej tehly 44ky mame vsetko absolutne super rozmiestnene az do bodky :) a dom ma poschodie, povodne sme mali bungalov, ale to sme mali z minuleho pozemku, co nam nevysiel a tento bungalov sa nedal pouzit pre tento pozemok aj kvoli sirke a aj kvoli tomu, ze by sme nemali absolutne nic zo zahrady. Preto sme celu nocnu cast dali na poschodie. Je to obdlznik ale horne izby nie su identicke so spodkom, vznika tak jedna velka terasa nad garazou a taky vacsi balkon na juznej strane z detskych izieb. Strechu mame plochu, tam problem s izolaciami nebude, lebo mame v rodine cloveka od fachu.

Teraz nam ide len o to, aby sme neurobili daku kravinu v samotnej realizacii. Projektu ako takemu ostavame verny, preto sme ho davali robit, len aby sme zvolili tie najvhodnejsie materialy plus zvolit spravnu vykurovaciu sustavu, lebo to fakt neni sranda platit hypo plus vysoke mesacne platby za nevhodne zvolene kurenie. Ako kazdy aj my mame limit, kolko moze ist na hypo a poplatky okolo domu.
Ferdosondo
30.12.08,10:39
Andrea dozvedel som sa od predajcu stavebnín, kde nakupujem, že jeden nemenovaný výrobca strešnej krytiny poskytuje všimné pre projektantov za to že dajú do projektu práve ich krytinu. Prečo by to nemohlo fungovať aj pri tehle 44-ke, všakže ? Alebo je architekt proste puk ktorý nič iné nevie. Skôr by som povedal že to prvé je správne. Statiky sa báť nemusíš 25-ka to zvládne. zatepliť 20cm EPS a tepelný odpor cez 6. Okrem toho vyriešiš tým aj tepelné mosty, ktoré by bez zateplenia robili problém. To kúrenie sa dá vyriešiť tak, ako písal Deli, len je to komplikovanejšie a tým pádom drahšie. Možno Ti bude vedieť bližšie vysvetliť. Osobne by som dal podlahovku všade. Myslím, že radiátory na poschodie sa dávajú len preto, aby sa nerosili strešné okná. A Ty ich asi mať nebudeš. Rozhodne však kúrenie rieš až potom, ako budeš vedieť tepelné straty. Určite nejaký 24 kW kotol sa nebude "dobre cítiť" pri stratách 6 kW.
A k tomu človeku na zatepovanie od fachu z rodiny. Je zatepľovač, ktorý zatepľuje, alebo taký čo aj vie koľko zateplenia a prečo? Podľa toho čo si písala tak to prvé, lebo ináč by si sa nemusela pýtať na fóre. Takže pozor, zatepľovači vedia ako nalepiť polystyrén a ako dať omietku, ale to je všetko. A to bohužiaľ k dobrému výsledku nestačí, musíš vedieť aj koľko a prečo.
andreaS
30.12.08,10:47
dakujem :)

osobne su mi radiatori nesympaticke... ani netusim preco to je tak dane do kurenia... asi sme nakomplet nadabili na nespravnych projektantov.. nevadi, urobime si to po svojom :)

Takze na zaver dotaz... dat teda uzsiu tehlu plus zateplenie, vykurovanie podlahove vsade, kotol plynovy trebars pripadne to napojenie na solar, ak ostanu korunky alebo este mozno zvolit kotol na tuhe paliva.

Lebo zo vsetkych tych kureni sa nam to tepl.cerpadlo najviac pozdavalo ale tie cenove ponuky su v astronomickych sumach.
Ferdosondo
30.12.08,12:03
Kľudne sa pýtaj. Aspoň neurobíš chyby, ako ja. Tiež som nevedel pred stavbou, to čo teraz. Podľa mojich prepočtov je ten solár tiež nerentabilný. Jeho návratnosť je dlhšia ako životnosť. Aspoň podľa toho čo som dávnejšie preratúval. Múry mám Ytong 375, ale teraz by som dal Ytong 250 + 20-25 cm EPS. Čo sa týka statiky, tak je to skoro jedno, akurát pre svojpomocnú výstavbu(môj prípad) je ytong výhodnejší. No a k tomu kúreniu. Do určitej tepelnej straty sa oplatí kúrenie elektrinou a od určitej plynom. Bolo by to prerátať. Ale ako vravím, treba vedieť tie tepelné straty- môžem vyrátať, len musím mať rozmery domu, ak teda chceš. Mimochodom si jedna z mála žien, ktoré zaujíma aj aké valstnosti bude mať nový dom a nie len aká vaňa, kuchyňa a pod. Nemáte to doma vymenené, že manžel v kuchyni? Vopred sa ospravedlňujem nechcel som uraziť.
andreaS
30.12.08,12:15
nie nie, nemame to vymenene, i ked muz sa v kuchyni dobre orientuje, aj sem-tam navari :) mna zaujima uplne vsetko, je to nasa vytuzena stavba, budeme splacat 30rokov a preto chceme obaja aby to bolo co najlepsie... a tie informacie sa tak tazko ziskavaju... moj svokor je napr. stara skola a to az to dakeho extremu, ze ked som spomenula kurenie na elektriku tak zo mna urobil uplnu hlupanu, ze kde som to videla a ze budeme robit len na elektriku... pritom byva v panelaku...

ono muz je automechanik a je v praci viac ako ja, preto ja bludim po nete, hladam riesenia a ked sme spolu doma, tak diskutujeme. Prve schopne co sa mi pacilo boli infrapanely, ale s tym ma poslal kade lahsie. Uznavam pacilo sa mi uplne vsetko, co som o nich citala, ale az navsteva fungujuceho domu, kt. by musel byt veeeeeelmi blizko tomu nasmu by nam to bud potvrdila alebo vyvratila.

Mozem ti preposlat architekturu na mejl. Mam to v pdf-ku. Jedine co budeme este menit su okna (myslim velkostne a ci dake to okno nezrusit). Aj samotny dom nie je z najmensich, ale nechceli sme ist do rodinneho domu a byvat v malickych izbickach, i ked mensi dom by bol lacnejsi. Preto aj okna su velkoryso riesene. Na JZ ostanu okna vacsinou nezmenene. Skor chcem doriesit take detaily, aby obe detske izby mali okna narovnako a aby aj zvonka vyzerali okna sumerne, nie rozhadzano. :)

Jo a interier ten uz mam davno premysleny. Sme uz v tretom prenajme, tak za tu dobu viem, co mi vyhovovalo a co nie a co by som urobila inak :) Este tak najst daky vyborny program na vizualizaciu kupelky lebo to je jedina miestnost kde nemam jasno :(
marko111
15.01.09,11:32
Ferdo: Ja tiez s manzelkou ideme na jar stavat dom a uvazujeme o kureni. Chceme pouzit 37 ytong a 15 polyst. Kurenie medzi elektrikou a plynom plus mozno rekuperacia a isto krb. Dom bude 11.5 dlhy a 7.7 siroky s poschodim. Vedel by si vyratat tepelne straty?
hemko
15.01.09,19:23
ytong 375 mm a zateplenie 15 mm je zbytočne,stačí ak dáš 20-25 mm ytong a na to polystyrén 200mm
a tá rekuperácia sa oplatí až pri kvalitnej vzduchotesnosti
Ferdosondo
16.01.09,06:07
Marko vypočítam. Potrebujem k tomu: podlahovú plochu domu, plochu obvodových múrov(odrátaj to čo bude pod štítom), plochu okien, plochu stropu (šikmina+strop). K tomuto potrebujem vedieť aké hrúbky izolácie a akej chceš dať a aké okná.
marko111
17.01.09,15:02
Ferdo. Predkladam ti tie udaje na vypocet tych tepelnych strat. Podlahova plocha domu je 112 m2
plocha obvodovych murov 138m2
plocha okien22 m2
plocha stropu cca 132m2 ( prizemie +poschodie)
Na strechu pouzijeme nobasil v hrubke 30 cm, obvodovy plast 15 cm polystyren a skus vypocitat aj s 20 cm polystyrenom. Okna budu 6 komorove plastove. Dakujem
sarasara
18.01.09,19:07
Máme starší rodinný dom. Chceme zatepľovať aj meniť spôsob vykurovania.
Čo je lepšie na zateplenie obvodových múrov? Polystyrén alebo Nobasil? Ak by sme dali nobasil, treba dať takú istú hrúbku ako polystyrénu?
Ferdosondo
19.01.09,06:57
Marko pozerám, že som Ti to napísal dosť nejasne.Pod plochou stropu som mal na mysli tú časť, na ktorej bude tepelná izolácia nad sadrokartónom (šikmina +strop pod klieštinami). Podlahová plocha- plocha prízemia. Ešte potrebujem vedieť koľko cm izolácie chceš dať do podlahy( na porovnanie Ti urobím rôzne varianty). Aké rozmery má pôdorys domu? Okná predpokladám k=1.
Ferdosondo
19.01.09,07:05
Sarasara v zásade je jedno, či nobasil, alebo polystyrén. Tepelnoizolačné vlastnosti majú také isté. Rozdiel je však v cene. Hrúbka záleží od toho z čoho je dom postavený a akú chcete mať tepelnú stratu(koľko chcete platiť). Avšak ak chcete mať dobre zateplené treba do zateplenia zahrnúť aj výmenu okien, zateplenie stropu a ak je to stavebne možné aj podlahu. Dá sa povedať, že darmo zateplíte múry, ak Vám teplo unikne oknami. Okrem toho stropom poväčšine uniká najviac tepla. Jedna dôležitá vec je ale to, že múry nesmú navľhať od zeme !!
hemko
19.01.09,07:43
Je potrebné pozrieť ešte na jednu vec,či chceš zatepliť kontaktným systémom alebo odvetranou fasádou.Na kontakný systém by som dal polystyrén,lebo vata je moc predražená,ale na odvetranú fasádu odporúčajú vatu,pričom vata určená na odvetranú fasádu sa už skoro približuje cene polystyrénu.
misomiso
19.01.09,08:02
To Ferdosondo

vidim ze si uctovnik, odkial mas vzorce na vypocet strat? Alebo je to nejaky soft?

Vies co ma napadlo? Pocul som o chlapikovi, ktoy ma v zemi zakopanu cisternu plnu vody, ktoru ohrieva kolektormi. Potom s nou az do konca januara kuri. Mna myslienka akumulacie tepla z kolektorov zaujala, je vseobecne zname, ze systemy kolektorov bojuju s prebytkom tepla v lete (ktore menozno vyuzit), musia sa robit rozne opatrenia, aby voda nezacala vriet, ak sa kolektor pouziva iba na ohrev TUV a tato sa napr. prave neodobera. Na druhej strane na priame kurenie sa kolektory nedaju vyuzit, pretoze v zime je minimum slnka. No nepaci sa mi ta cisterna v zemi. Neviem si dobre predstavit, ako ju ucinne odizolovat od zeme.

Napadlo ma ale ine. Co tak postavit k domu nieco ako dvojgaraz, celu ju vyplnit napr. strkom, (v ktorom by mohli byt ulozene skaly) . V tom strku by boli ulozene trubky, ktorymi by sa to cele zohrievalo z kolektora. Sucasne by tam bol ulozeny dalsi "had" trubiek, ktorymi by sa nasledne teplo odoberalo. Teda tycho povedzme 30 alebo 40 m3 strku a kamena (kolko to je - 100 asi ton?) by sa cele leto zohrievalo z kolektorov (aj v zime, ak by bolo slnecno, no hlavny zisk by bol v lete) a nasledne by sa z neho v zime teplo odoberalo na kurenie.

Neviem, na kolko by sa to dalo zohriat, ale myslim, ze ak by bola dostatocna plocha kolektorov tam mozno aj na 80 st. Ak by sa kurilo podlahovkou, tak by sa z tohto zasobnika mohlo teplo odoberat na priamo az cca po teplotu 30 st, potom by mohlo prist k uplatneniu tepelne cerpadlo, (prepokladam, ze koncom zimy), ktore by to mohlo vychladit az po teplotu +5 st. a dodat potrebne teplo do systemu.

Teraz len ostava vyratat:

1. kolko tepla sa da naakumulovat do napr. 35 m3 kamena, ak berieme rozdiel teplot 75st C.

2: Ake straty by mal tento zasobnik, ak by jeho plocha (sucet vsetkych stran, aj vrchnej a spodnej) bola cca 80 - 100 m2, bol by zatepleny povedzme 30 cm polystyrenom, ak by priemerna teplota vo vnutri bola povedzme 40 st a vonku 5 st?

Da sa to vyratat? Nezda sa to toto riesenie zaujimave?
fefe30
19.01.09,10:26
misomiso

Asi pozeras vela sci-fi filmov. Technika ti vela urcite nehovori, ked taketo pises.
markus_p
19.01.09,11:09
Skúste pozrieť na tento link a povedzte svoj nazor: octopusenergi.sk/?technika
Už ste sa stretli s takým to niečím?
misomiso
19.01.09,11:27
misomiso

Asi pozeras vela sci-fi filmov. Technika ti vela urcite nehovori, ked taketo pises.

No neviem, clovek by za takouto odpovedou ocakaval odbornika, teda aj strucnu odpoved, preco to nejde. Navyse vobec by som si nerobil srandu zo sci-fi, ked som sa narodil tak mnohe veci, ktore dnes bezne uzivame neboli este ani v sci-fi filmoch.

Na stranke nemeckeho vyrobcu TC som sa docital, ze oni na jednej strane odoberaju teplo zo zemneho kolektoru (zahrada), na druhej strane popri tomto "hade" vedu v zemi aj dalsi okruh, ktorym tuto zem zasa ohrievaju zo slnecnych kolektorov. Zamedzi sa tym tomu, ze TC prestane poriadne fungovat po 3 . 4 rokoch, kedy sa napr. okolie vrtu intenzivne podchaldi prave prevadzkou TC.

No ja mam napr. na pozemku napr. dost intenzivne prudenie spodnej vody, tu energiu zo slnecnych kolektorov by mi zo zeme asi aj tak odplavovala voda. Ale preco to neakumulovat napr. do 100 alebo 15 tom strku alebo kamena?
misomiso
19.01.09,11:28
Skúste pozrieť na tento link a povedzte svoj nazor: octopusenergi.sk/?technika
Už ste sa stretli s takým to niečím?

Ale ved to je iba popisany zakladny princip TC, o ktorom sa tu uz niekolko mesiacov vo viacerych temach bavime.
fefe30
19.01.09,13:47
misomiso

ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!

Nie je možné skladovať ako energiu ako zemiaky !!! Alebo dnes si uložím do šuplíka 100 GJ tepla alebo 100 kWh elektriny a o 3-4 mesiace, keď ich budem potrebovať tak si ich vytiahnem a použijem. PRETO.

Tak isto teplá voda ti v zásobníku nebude teplá od jesene do jari. Keď na jeseň ju ohreješ a zasobník vypneš.

Preto tu nepíš také bludy.
misomiso
19.01.09,14:06
misomiso

ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!

Nie je možné skladovať ako energiu ako zemiaky !!! Alebo dnes si uložím do šuplíka 100 GJ tepla alebo 100 kWh elektriny a o 3-4 mesiace, keď ich budem potrebovať tak si ich vytiahnem a použijem. PRETO.

Tak isto teplá voda ti v zásobníku nebude teplá od jesene do jari. Keď na jeseň ju ohreješ a zasobník vypneš.

Preto tu nepíš také bludy.

Ale ved prave preto som sa pytal na straty, ak by to bolo zateplene napr. 30 cm polystyren, da sa aj 40.

Ved system by nefungoval tak, ze by si mal napr. 15 septembra kvader nahriety na 80 st. a potom uz z neho iba cerpal energiu. Slnecne kolektory by ho stale dohrievali, hoci ich zisk by smerom ku stredu zimy (cca 15 januar) stale klesal. Navyse pouzitie TC by ku koncu zimy dokzalo vytiahnut z kvadra aj energiu na dlh, teda taku, ktora mu bude opat dodana povedzme v marci a aprili.

Podla toho, co som cital o TC, ich ucinnost je priamo umerna teplote media primarneho okruhu. Je teda poriadny rozdiel, ci cez TC ziskavame energiu z hmoty, ktora ma (na zaciatku) teplotu +30, alebo zo zeme, ktora ma +10, alebo dokonca zo vzduchu, ktory ma casto uz v decembri aj -10.
misomiso
19.01.09,14:09
misomiso
ENERGIA SA NEDA SKLADOVAT !!!!


Energia sa da skladovat, hoci iba na obmedzenu dobu. Aj akumulatory maju samovybijanie a predsa ich pouzivame.

Plocha slnecnych kolektorov by musela byt pomerne velka, ale to by nemusel byt problem. Pri vhodnej orientacii a velkosti pozeku a stavby by kolektory mohli byt na celej strecha domu + na streche toho kvadra, dnes sa da z kolektorov dostat vela energie, su uz vakuove, vedia sa natacat za slnkom a pod.
misomiso
19.01.09,14:15
Pozri si tentoprispevok. http://www.porada.sk/921373-post72.html

No tak vidis - architekt navrhol do pasivneho domu nadobu 615 l ako akumulator tepla a ty mas obavy, ze by sa v 100 - 150 tonach zatepleneho kamena nedala akumulovat energia. Otazka je iba kolko a na ako dlho - tu je zamozrejme priestor na exaktny vypocet a nie na take reci, ake tu predvadzas.
marko111
19.01.09,15:50
Ferdo. Tak to skusim znova. Plocha prizemia 51 m2. tepelna izolacia nad sadrokartonom cca 60 m2, budeme mat podlahove vykurovanie s asi 3 cm polyst., podorys domu 7.75 m * 9.5 m. Jedna sa o Kompakt 401 od euroline. Rozmyslame o ytongu 37.5 alebo o 30. V stavebninach nas nahovaraju na ytong lambda, ze vraj to netreba zateplovat. Tak porad
sarasara
19.01.09,21:57
Ferdosondo, ďakujem. Okná máme vymenené plastové, máme podkrovie obývané, dom je suchý. Plávajúce podlahy. Riešime zateplenie a vykurovanie, ktoré máme plynové, doplniť na tuhé palivo - drevo. Múry sú plná tehla, 45 cm.
Ferdosondo
20.01.09,05:35
Ahojte všetci. Momentálne som zaneprázdnený, ale ako to bude možné tak sa Vám ozvem. Takže len taká rýchla odpoveď-Marko z tých údajov sa už bude dať vychádzať. Sarasara, takže tam riešiť naozaj iba obvodové múry, predpokladám, že podkrovie je zateplené a s podlahami nemienite nič robiť. Misomiso, myslím že je to nie zlý nápad (už som o tom počul). Treba to však zrátať, je to trochu zložitejšie, ale dá sa to.
Ferdosondo
21.01.09,11:39
Marko z tých údajov, ktoré si dal vychádza tepelná strata domu na 2,2kW ( múry 592W, okná 799W, podlaha 570W, strecha 237W), pri izbovej teplote +21 C a vonkajšej -12 C. Ročná spotreba na vykurovanie je pri priemernej teplote +2,5 C a vykurovacom období 210 dní (záleží od lokality) 7 500 kWh. Tieto údaje sú však bez tepelných strát vetraním a netesností konštrukcie, polohy( napr. samostatne stojaci dom vo voľnej krajine) a ziskami zo slnečného žiarenia. Dá sa povedať, že ak k tomu pridáš cca 40%, tak sa dostaneš na reálne hodnoty. Najväčšia strata sú okná, ale tam asi veľa nenarobíš. Problém však vidím v podlahe tam je toho EPS veľmi málo, dal by som 10 cm- strata 183W . Ďalší problém vidím v obvodovom múri, kde vychádza rosný bod do muriva. Je tam riziko tvorenia plesní. Dá sa to vyriešiť tenším murivom napr.25cm +25 cm EPS(ak sa nemýlim, tak aj lacnejšie). Tepelná strata by bola 1,77 kW/-12C, spotreba 5350 kWh/210dní/+2,5C a rosný bod v EPS.
Ak by som bol predajcom, tak by som Ti tiež ponúkal Ytong lambda 375:)
Ferdosondo
21.01.09,11:58
Sarasara plná tehla 45cm má žalostne malý tepelný odpor R=0,7(pre porovnanie Ytong375 má R=3,2). Ale aby ste tomu rozumeli skúsim príklad. Obvodový múr 200 m2 z plnej tehly hrúbky 45cm má tepelnú stratu 9,1 kW/-12C. Ak by ste ho zateplili 5cm EPS, tak by bola strata 3,1 Kwh, 10cm EPS-1,88kWh, 15cm EPS-1,35kWh. No a k tomu výberu materiálu - jednoznačne EPS.
Ferdosondo
21.01.09,13:31
Misosmiso si mi dal. Ale spočítal som to aspoň nahrubo. Ak by sme chceli vykurovať Markov dom 7500 kWh, tak by sme potrebovali nádobu s 323 000 litrami vody (kocka so stranou 6,8m) , ktorá by bola zateplená 40 cm EPS od zeme. K tomu by bolo treba asi 44m2 slnečných kolektorov.
misomiso
21.01.09,13:52
Misosmiso si mi dal. Ale spočítal som to aspoň nahrubo. Ak by sme chceli vykurovať Markov dom 7500 kWh, tak by sme potrebovali nádobu s 323 000 litrami vody (kocka so stranou 6,8m) , ktorá by bola zateplená 40 cm EPS od zeme. K tomu by bolo treba asi 44m2 slnečných kolektorov.

Diky, nejako podobne som to odhadoval "od oka".


Len chcem upozornit, ze 323 "kubikov" vody vojde do kocky so stranou 4,24, a nie 6,8m. Navyse predpokladam, ze na akumulacou tep. energie je urcujuca hmotnost hmoty, a nie objem. Ake je to tak, potom ak pouzijeme kamen (kamen/strk) malo by nam stacit iba 130 m2, co by bola kocka zo stranou 3,7m, resp. kvader 6,6 x 6,6 vysoky 3m (cast moze byt pod zemou) co je presne rozmer beznej dvojgaraze. V tych 44 m2 kolektorov nevidim problem, prave strecha takejto "garaze" ma presne 44.

Ina vec je, ze straty, ktore si vyratal Markovi sa mi zdaju az nejako podozrivo nerealne nizke, vzhladom na to, ze nejde o pasivny dom.
Ferdosondo
21.01.09,15:29
Počítal som tretia odmocnina z 323000 = zaokrúhlene 68 dm = 6,8m. Samozrejme chcelo by to upraviť v praxi, aby tie rozmery boli realizovateľné, ale pre jednoduchšie počty som to nechal tak.Tento objem, zakopaný v zemi bol potrebný, aby sa dalo naakumulovať teplo pre 7500 Kwh stratu, aby teplota v nádrži nebola vyššia ako 50 C( čím vyššia teplota, väčšie straty do okolia). Využiteľná teplota je od +27 do +50C. Pod 27C by v podlahovke už veľa asi nekúrilo. Merná teplota vody je 4180 J/kg.K = 1,161Wh/kg.K. Čadičový štrk 920 J/kg.K-čiže na akumuláciu málo. Kolektory som počítal, aby stihli nazbierať energiu na zohriatie celého objemu vody z 10C ktorá je v zemi až na 50C. Soft ktorý používam na výpočet strát je na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=1%20http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=107&h=38&obor=1 . Markov dom je dosť malý, a hrúbky zateplenia dosť veľké, tak z toho vyplýva aj tá strata- skús prepočítať;)
marko111
22.01.09,10:43
Ferdo. Dakujem za vypocet, este musime porozmyslat nad hrubkou steny. Ty hovoris ze by si dal ytong lambdu 375 a treba to zateplovat EPS a ak ano v akej hrubke? Bola by tepelna strata mensia ako pri obycajnom ytongu 375 a ytongu 25+EPS?
Ferdosondo
22.01.09,15:36
Marko niéééé. Písal som, ak by som predával stavebniny, tak by som Ti odporučil Lambdu. Ja som sa dal takto "namotať" pred tým ako som začal stavať a mám 375-ku:(. Ytong Lambda je dobrý materiál, ale skutočne, iba bez zateplenia. Ak ho chceš zatepliť už sa dostávaš do problému, ktorým je rosný bod v Ytongu. To isté ťa čaká aj pri pri obyčajnej 375-ke. Najideálnejšie riešenie je Ytong 250 + 20 až 25 cm EPS prípadne Ytong 300 + 20 až 25 EPS. Je to lacnejšie a tepelný odpor ďaleko vyšší ako u samotnej lambdy. Takže za menej peňazí viac muziky. Okrem toho získaš niekoľko m2 plochy naviac tenšou stenou. Menej peňazí murárovi (berú za m3 ), menej lepidla, slabšie základy po dohode so statikom.
marko111
22.01.09,20:09
Ferdo. Uz mi je to jasne. Pravdepodobne to bude 30-ka ytong + 20 EPS. Zateplovanie mi bude robit kamarat spolu so mnou. Kolko stoji taka 20-ka EPS ? Pocul som, ze od baumitu je dobry a radia s nim zateplovat. Ale asi bude dost drahy. Na vykurovanie pravdepodobne pouzijeme klasiku- kondenzacny kotol na plyn a kozub s prieduchmy do vsetkych izieb.
Ferdosondo
23.01.09,06:22
Mám podobný dom, ako budeš mať Ty. Diamant 78/96 od Erlisu. Katalógové domy sú predimenzované čo sa týka statiky. Dnes by som už určite staval z Ytong25 + 20cm EPS. Zvlášť, keď sa jedná o dom menších rozmerov, kde je dobrý každý m2 získaný tenšou stenou. Dal by som si to zrátať statikovi. Úspora na materiáli je vyššia ako cena za statický výpočet. Samozrejme sprav ako uznáš za najlepšie. Cenu EPS nájdeš na nete, ale treba vyjednávať aj zľavy, nielen na EPS ale na všetko. Pri cene za stavebný materiál okolo 50 000 Eur je zľava 15-20% zaujímavá.
Dom by som už staval spolu aj s garážou. Kosačku, bycikle a kadejaké cárachy potrebuješ niekde skladovať ( v hosťovskej izbe to blbo vyzerá)
peterrr66
23.01.09,18:13
este cakam na dake 3-4 ponuky...

Ono ide skor o to, ze jedine na tepelnom cerpadle sme sa s manzelom zhodli... nemame take ostre vymeny nazorov :D ale zaroven si chceme dat urobit cenove ponuky aj na iny druh vykurovania... pretoze dolezite pre nas (a isto pre kazdeho jedneho cloveka) je cena zriadenia a zaroven mesacne naklady... pretoze berieme pomerne vysoku hypoteku, tak aby sme si vedeli vypocitat kolko mesacne pojde len do domu...

co ma skor zaraza je to, ze vacsina debat o akomkolvek vykurovani mi skor pride, ze nadavaju nato ti, ktori to nemaju a chvalia to firmy, kt. to ponukaju... je velmi malo uzivatelov, kt. napisu svoj skutocny nazor a pripadne priznaju chybu vyberu kurenia ...
ja by som mohol o tc:)
vlastnim tc 12kw(prikon 2,7kw) typu vzduch-voda(pracuje do -15)a mam ho 1.sezonu ra zvazujem predaj (5000e)a dovod?
zle nadimenzovane kurenie,takze ak mas zaujem tak sa ozvi:))
sarasara
23.01.09,18:47
Sarasara plná tehla 45cm má žalostne malý tepelný odpor R=0,7(pre porovnanie Ytong375 má R=3,2). Ale aby ste tomu rozumeli skúsim príklad. Obvodový múr 200 m2 z plnej tehly hrúbky 45cm má tepelnú stratu 9,1 kW/-12C. Ak by ste ho zateplili 5cm EPS, tak by bola strata 3,1 Kwh, 10cm EPS-1,88kWh, 15cm EPS-1,35kWh. No a k tomu výberu materiálu - jednoznačne EPS.


Ďakujem za radu.
mariasz
26.01.09,09:11
Ahoj.Mna by to mozno zaujimalo.potreboval by som ale presnejsie udaje. Od koho ste to cerpadlo kupili, znacku a vykon. A ako myslis to predimenzovanie?Nie je schopne vas dom vykurit?
prekladateľ
04.02.09,14:43
Aj ja mám TČ vzduch-voda, už dva roky, a som plne spokojný. Tiež som sa spočiatku bál, čo bude v zime. Ale vyzerá to tak, že v pohode zvláda aj mrazy, zatiaľ boli do -15 stupňov.
peterrr66
09.02.09,15:22
Aj ja mám TČ vzduch-voda, už dva roky, a som plne spokojný. Tiež som sa spočiatku bál, čo bude v zime. Ale vyzerá to tak, že v pohode zvláda aj mrazy, zatiaľ boli do -15 stupňov.
ano,dom je plna palena tehla,v dome radiatory,a nejde na priamo ale je zapojene na zasobnik (nadoba v nadobe)380/120l az tak ide voda do kurenia,vyhreje radiatory na cca.40stupnov...ak mas zaujem sa ozvi psevcov(zavinac)seznam.cz
peterrr66
09.02.09,15:33
Ahoj.Mna by to mozno zaujimalo.potreboval by som ale presnejsie udaje. Od koho ste to cerpadlo kupili, znacku a vykon. A ako myslis to predimenzovanie?Nie je schopne vas dom vykurit?
ano,dom je plna palena tehla,v dome radiatory,a nejde na priamo ale je zapojene na zasobnik (nadoba v nadobe)380/120l az tak ide voda do kurenia,vyhreje radiatory na cca.40stupnov...ak mas zaujem sa ozvi psevcov(zavinac)seznam.cz
joo_sk
30.12.09,15:22
teraz mi zacali chodit ponuky na tepelne cerpadlo, vacsinou zem-voda ale skoro ma vykotilo.... bez podlahoveho kurenia ci radiatorov, su ceny priam astronomicke.... cca 700tis s dph... a to este nemam predstavu kolko stoji podlahovka, ale odhadujem, ze ten milion spolu to bude... a kde je potom ta slubovana navratnost?

vsade kde som hladala citala rozdiely oproti plynovemu kureniu, tak deklarovali rozdiel cca 200tis, co by bolo s tepelnym cerpadlom vyrovnanie za cca 4 roky... ale toto je priserny rozdiel...
vzhladom na datum povodneho textu, sa ceny TC asi trochu zmenili ale asi su stale dost vysoke, ale chcem len povedat ze znamy tiez zhanal TC a nakoniec si ho kupil v madarsku, system vzduch voda a stalo ho to 6000 €, a mal k tomu aj zasobnik 200 l na teplu vodu
tiger111
05.02.10,20:09
Zdravím,
možno to sem nepatrí,ale vedel by mi niekto "zdatný" poradiť?
Mám dom zo 60-tych rokov,klasický štvorec 11x11m + pristavený vchod,aby som nemusel chodiť do pivnice vonkom.Stavebný materiál je škvárobetonový dvojderový kváder,šírka múra s omietkou+ brizolit je 45 cm,t.j. kváder má 40 cm.Aký polystyrén-hrúbku použiť na zateplenie? Dík.
mimotemy zlezaradil
220870
05.02.10,21:05
Zdravím,
možno to sem nepatrí,ale vedel by mi niekto "zdatný" poradiť?
Mám dom zo 60-tych rokov,klasický štvorec 11x11m + pristavený vchod,aby som nemusel chodiť do pivnice vonkom.Stavebný materiál je škvárobetonový dvojderový kváder,šírka múra s omietkou+ brizolit je 45 cm,t.j. kváder má 40 cm.Aký polystyrén-hrúbku použiť na zateplenie? Dík.
100-120mm
ROMBOR
08.02.10,06:38
kedze riesim stavbu RD, chcel som vidiet TČ na vlastne oci, aby som si zvazil vsetky pre a proti na vlastne oci ... ak uz mam niekam vyhadzovat peniaze, tak si musim byt 100% isty, ze to nie je zbytocne ... nakoniec som sa rozhodol pre klasiku - podlahovka + kondenzacny kotol ... a dovod ? ... celkovo chcem riesit dom tak, aby som sa vyhol do buducnosti technikym problemom (resp.ich minimalizoval uz pri navrhu) - a teda chcem co najjednoduchsie riesenie,
ked som videl TP - tak som si povedal, na tomto "UFE" sa zakonite musi skor ci neskor nieco pokazit, ma to v prvom rade tocive casti a v dalsom komplikovany system uz napohlad ... ak sa nieco pokazi - co sa pokazi urcite, predpokladam, ze naklady na opravu, alebo udrzbu nebudu zadarmo ... robil som si aj porovnavaciu tabulku nakladov do 10 rokov a - aj napriek vyssim mesacnym nakladom - mi najlepsie vyssiel KK, co je samozrejme na diskusiu a kazdy ma na to vlastny nazor ... takze, verim, ze TČ je skvely napad a ma vela vyhod, co sa tyka vyuzitia energie "zadarmo", atd, atd ... avsak aj napriek tomu nebudem investovat do niecoho, o com si myslim, ze spolahlivostou urcite nevie konkurovat konvencnym systemom a pre mna je spolahlivost, minimalna udrzba a prijatelne obstaravacie su na prvom mieste
som technik, poznam zariadenia akehokolvek typu a viem ich porovnavat navzajom,... ak mam postavit rozne systemy vykurovania do radu s polozit si Murphyovsku veticku - "co sa moze pokazit, tak sa zakonite pokazi", TC v tomto rade vycnieva
snad o 5 rokov, ked tato technologia bude natolko spolahliva a cenovo porovnatelna, zmenim nazor :-)

r
220870
08.02.10,07:37
Navyše rekuperácia sa musí občas častiť a dezinfikovať.Podobne ako klimatizácia v aute.Týždeň mi auto páchlo chémiou.Si to nedokážem predstaviť v RD.
thermical
17.02.10,14:39
Pri rozhodovaní či kotol alebo tepelné čerpadlo treba zohľadniť všetky náklady, pri kotli sa väčšinou zabúda na náklady na komín, plynovú prípojku a plynovú inštaláciu. Taktiež paušál za plynomer za desať rokov je zaujímavá suma. Servisné nároky a možnosť poruchy má vyššie určite kotol, pretože je to minimálne 2x zložitejšie zariadenie. Na životnosť tepelného čerpadla vplýva aj to, ako je navrhnuté a v akých podmienkach pracuje. Pri rozhodovaní by som zvážil nasledovné: cenový rozdiel oproti kotlu napr. 200.000 Sk zvýši splátku hypotéky o nejakú sumu, napr. mesačne o 500 Sk, ak tepelné čerpadlo prinesnie úsporu nákladov na kúrenie mesačne aspoň o toľko, alebo viac (a to vo väčšine prípadov prinesie), má určite zmysel. Zo skúseností s tepelnými čerpadlami a ich reálnymi spotrebami energie môžem tepelné čerpadlo len odporúčať, netreba sa báť počiatočnej vyššej investície. Samozrejme si treba vybrať kvalitný výrobok a nie nejakú čínsku stavebnicu, a zabudnúť na radiátory. Dôležité je aby projektant navrhol plošné kúrenie s čo najnižším tepelným spádom, aby sa COP držalo v rozumných hodnotách. Netreba veriť údajom o výkonoch jednotlivých výrobcov, ak ich neudávajú pri obvyklých teplotách. Lepšie je pozerať na výkonovú krivku po celej jej dlžke, ako sa riadiť jedným údajom o kW.
Generalissimus
18.02.10,12:57
Navyše rekuperácia sa musí občas častiť a dezinfikovať.Podobne ako klimatizácia v aute.Týždeň mi auto páchlo chémiou.Si to nedokážem predstaviť v RD.


Používaj zriedený ajatin roztok, kúpiš ho v každej lekárni, používa sa na dezinfekciu (aj rúk) v nemocniciach. Je bezfarebný a bez zápachu. Jedna litrová flaša stojí asi 10€, po zriedení budeš mať dostatok roztoku na 10rokov. Stačí nastriekať do sania ventilácie pri plnom chode klimatizácie a smrad je preč. :)