evulik1
03.07.08,01:14
Ako sa dá doplniť železo do organizmu ,ale tak,aby v ńom aj ostávalo?
Behom pár rokov sa mi železo znížilo na 3,4 hemoglobín je tiež hlboko pod hranicou. Chodila som aj na hematológiu, ale z liekov mi bolo zle a po menzese
bolo všetko železo fuč.Teraz neberiem lieky.Menzes je v pohode.Bola som aj na vyšetrení .Aké následky môže mať nedostatok železa, okrem toho ,že som stále unavená a spala by som.Myslím si, že aj kyslík nie je dopravovaný po tele,tak ako by mal byť.
Mackovka
03.07.08,05:17
Pozri si aj skôr založenú tému anémia - chudokrvnosť.
Psycholog
03.07.08,11:19
ŽELEZO Fe je jako součást bílkovin zapojených do přenosu kyslíku nezbytným prvkem našeho organismu. Téměř 2/3 železa jsou v těle vázány v hemoglobinu, krevním barvivu obsaženém v červených krvinkách, které přenáší kyslík do tělesných tkání. Menší množství železa se nachází v myoglobinu, bílkovině, která pomáhá zásobovat kyslíkem svaly, a v enzymech účastnících se biochemických reakcí v buňkách. Okolo 15% železa je v těle skladováno pro případnou potřebu a využití v obdobích nedostatečného příjmu tohoto minerálu v potravě. Zatímco dospělí muži a ženy po menopauze (přechodu) ztrácejí jen velmi malá množství železa s výjimkou krvácení, ženy v plodném věku přicházejí v důsledku menstruačního cyklu o značný podíl tohoto minerálu.
Doporučený denní příjem: muži 10 miligramů (mg), ženy před menopauzou 18 mg. V potravě se železo vyskytuje ve dvou formách. Chemická struktura železa označovaná jako hem je přítomna v mase, rybách a drůbeži, tato forma je velmi dobře vstřebatelná. Železo v rostlinných produktech jako je např. čočka a fazole má odlišnou chemickou strukturu označovanou jako „nonhem“ železo, jež je vstřebatelná hůře. Zdrojem jsou i: zelené fazolky a hrášek, kapusta, mrkev, pór, bílá ředkev, sojové boby, červená řepa, okurky, broskev, černý rybíz, švestky, borůvky, špenát, koupele v dubové kůře.
Nedostatek železa v těle je považován za nejčastěji se vyskytující poruchu správného příjmu minerálů (objevuje se u více než 30% světové populace). Dostupnost železa závisí na jeho vstřebávání, které je ovlivňováno řadou faktorů jako je např. zásoba železa v organismu (při vysokém obsahu minerálu v těle je jeho absorpce snížena), chemická struktura (hem nebo „nonhem“ železo) a přítomnost dalších látek v potravě (ta má vliv především na vstřebávání „nonhem“ železa, které je zvýšeno např. při současné přítomnosti bílkovin z masa či vitaminu C a B6 a sníženo např. přítomností vápníku, taninů z čaje, bílkovin sóji a některých dalších látek obsažených ve stravě). Vstřebávání železa může být negativně ovlivněno i současným podáváním některých léčiv (látky snižující překyselení žaludku, tetracyklinová antibiotika a další). Nedostatek železa se často objevuje u žen v plodném období, v těhotenství a období kojení, kdy je jeho potřeba výrazně zvýšena. V některých případech je doporučováno dodávání železa nekojeným nebo jen částečně kojeným novorozencům, a to od jejich narození do 1 roku. Rozvojem projevů nedostatku železa jsou ohroženi také pacienti se selháváním ledvin (zvláště dialyzovaní) či osoby s nedostatečným příjmem vitaminu A a vegetariáni. V případě, že je železo podáváno ve formě potravních doplňků je třeba z důvodu zajištění jeho dobrého vstřebání dodržet časový odstup 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.
Typickým projevem nedostatku železa je anémie (chudokrevnost) s příznaky jako je např. bledost, zvýšená únava, slabost, potíže s udržením tělesné teploty, snížená funkce imunitního systému s následnou zvýšenou náklonností k infekcím, záněty jazyka a ústních koutků, lámavost nehtů atd. Nedostatek železa v těhotenství je spojen se zvýšením rizika předčasného porodu, snížené porodní váhy novorozence a různých porodních komplikací.
Nadbytek minerálu - železo v potravních doplňcích může mít nežádoucí účinky na trávící ústrojí (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem či zácpu, tlak v břiše, stolice může být tmavě zbarvena), které se vyskytují asi u 10% pacientů a mohou být zmírněny užíváním přípravku současně s jídlem. Zvláštní opatrnosti je třeba při podávání železa dětem. Železo může snížit vstřebávání a tak i účinek některých současně podávaných léčiv.
Petr
evulik1
05.07.08,15:50
´dakujem za vyčerpávajúcu odpove´d , ale aj tak neviem čo mám robiť, aby sa nestrácalo z môjho organizmu:confused:.Idem si ešte pozrieť tému: málokrvnosť
natanata
05.07.08,16:33
Mojej dcére pomohlo: pitie 100% slivkového džúsu, žihlavového čaju a hlavne denne 1 lyžicu nasekanej žeruchy-napr. na chlieb s maslom. Semienka žeruchy dať na mokrú vatu a ona za 3-4 dni vyrastie a môže sa strihať,až kým nezačne žlknúť,
obmadzenie vypitého mlieka na maximálne O,5 l denne.
Miriam.x
06.07.08,10:16
pasuliatko
06.07.08,18:40
Ako sa dá doplniť železo do organizmu ,ale tak,aby v ńom aj ostávalo?
Behom pár rokov sa mi železo znížilo na 3,4 hemoglobín je tiež hlboko pod hranicou. Chodila som aj na hematológiu, ale z liekov mi bolo zle a po menzese
bolo všetko železo fuč.Teraz neberiem lieky.Menzes je v pohode.Bola som aj na vyšetrení .Aké následky môže mať nedostatok železa, okrem toho ,že som stále unavená a spala by som.Myslím si, že aj kyslík nie je dopravovaný po tele,tak ako by mal byť.

Chudokrvnosť to je najhoršie. Skús jesť vela zelenej listovej zeleniny,mäska hlavne ryby. A v lekárňach určite zoženieš nejake doplnkove tbl zo železom. Ak nie nájdi lepšieho lekára a dá ti niečo. Kamaratka ma malo železa,je vegetarianka akože:D a ona brala nejake lieky z výťažkom z prasačej krvi či s čím a velmi jej to pomohlo;)
Miriam.x
08.07.08,17:57
Ja mám presne opačný problém - mám viac železa ako by som mala mať. Na hematológii mi vždy hovoria aby som sa vyhýbala najmä tmavému mäsu a strukovinám, takže ty by si presne toto asi mala jesť.
evulik1
15.07.08,07:55
mlieko obmedzuje vstrebávanie železa?
monspa
15.07.08,08:13
Môjmu synovi lekárka zistila nedostatok železa na krvnom vyšetrení, bral sirup Maltofer cca 3 mesiace. Práve ideme na kontrolu krvi, tak uvidím, či to zabralo. Syn má 11 rokov, tak neviem, či ten sirup je iba pre deti alebo aj pre dospelých. Iným spôsobom do neho železo asi nedostanem, pretože ako čítam príspevky, všetko čo by mal jesť úplne odmieta. Tmavé mäso neje vôbec, zeleninu takisto takmer žiadnu, iba vývar z polievky, alebo strukovinové polievky.
toska
15.07.08,21:09
zelezo doplnis jedenim hovadzieho masa, ze vraj sa zo zivocisnych zdrojov lepsie vstrebe ako z rastlinnych, ale mozes jest aj cerstvy zeleny hrasok a ja momentalne skusam ako zaberie trstinova melasa, poradili mi lyzicku rano aj vecer do vody s citronom .
monspa
17.07.08,07:47
Včera som bola na kontrolné testy so synom, po vybratí sirupu Maltofer - 4 fľaše sa mu krvný obraz upravil, ale samozrejme, ak nebude jesť to, čím si dopraví do tela železo, vraj sa mu to znova do roka zhorší.
evulik1
17.07.08,09:58
Môjmu synovi lekárka zistila nedostatok železa na krvnom vyšetrení, bral sirup Maltofer cca 3 mesiace. Práve ideme na kontrolu krvi, tak uvidím, či to zabralo. Syn má 11 rokov, tak neviem, či ten sirup je iba pre deti alebo aj pre dospelých. Iným spôsobom do neho železo asi nedostanem, pretože ako čítam príspevky, všetko čo by mal jesť úplne odmieta. Tmavé mäso neje vôbec, zeleninu takisto takmer žiadnu, iba vývar z polievky, alebo strukovinové polievky.
Ako to Váš syn znášal,nebolo mu zle od žalúdka?
evulik1
17.07.08,10:01
Ja totižto, aj keď to železo prijímam, z tela sa mi stráca mám málo nosičov tohto železa , čiže mne sa to železo nemá na čo viazať.Hemoglobín.:confused:
monspa
18.07.08,05:26
Problémy s tým nemal žiadne, dokonca mu to aj celkom chutilo, pretože sirupy ako lieky celkovo "nemusí". Ale vo Vašom prípade je to zrejme komplikovanejšie, pretože ak jete to, čo je odporúčané a výsledky nie sú dobré, bude to chyba niekde inde. Môj syn má problém s jedením určitých potravín, je veľmi prieberčivý a zeleninu jednoducho do neho nedostanem.
mandica
02.08.08,13:50
Ja mám málo hemoglobínu. Zistila mi to primárka pri darovaní krvi. Predpísala mi na to liek Sorbifer Durules. Skús sa popýtať v lekárni, ale neviem, či to náhodou nie je na predpis. Ešte som našla jeden dobrý prípravok na krvotvorbu, volá sa Acidofolan, ale u nás sa dá ťažko zohnať.
evulik1
12.08.08,09:24
A pomohlo Vám to ? Zvýšil sa hemoglobín?
A ak áno, ostal v organizme,alebo musíte tieto lieky užívať stále.
mila79
12.08.08,23:22
Odporucam fazulu. Už 100g fazule poskytuje viac než 10mg železa, čím spĺňa potrebu pre dospelého muža a stáva sa tak jedným z najlepších zdrojov tohto minerálu. Moja babka prisla nestastna z nemocnice, ze ma malo zeleza a ze o dva dni ma ist opat na odber krvi a ked bude mat opat malo musia sa predpisal lieky. Hnes som im navarila fazule a dali si riadnu porciu a aj na dalsi den no a potom uz isli na odber. No ked prisli vysledky, pani doktorka povedala, ze velmi dobre a tak mozu spokojne ist domov bez akychkolvek liekov. Stacilo trochu fazule na obed a bolo po probleme. Dobrymi zdrojmi zeleza su aj marhule, orechy, kapusta, kel...
GABAZ
13.08.08,03:16
Pridám k téme trocha osvety. Príčínou dlhodobej anémie, hlavne, ak nereaguje na liečbu železom môže byť aj celiakia. Môjmu synovi ju diagnostikovali v januári, tiež mal zlý krvný obraz. Ide o neznášanlivosť lepku, ktorý poškodzuje steny tenkého čreva a tým aj vstrebávanie živín z potravy. Po zavedení bezlepkovej diéty sa zlepší stav čreva a tým aj anémia. Samozrejme, že príčin anémie môže byť veľa, ale ak má človek aj iné napr. tráviace problémy, treba myslieť aj na túto chorobu. U veľa ľudí totiž sa totiž prejavuje "len" anémiou.
mandica
13.08.08,17:49
Zatiaľ neviem, či mi to pomohlo, liečba trvá asi 2 mesiace. Na vyšetrenie idem asi tak o mesiac. Sorbifer určite zvyšuje hladinu hemoglobínu trvale, lieky nebudem užívať stále.
Osobne na zvýšenie železa a hemoglobínu odporúčam aj obmedzenie alebo dočasné vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov z potravy, lebo vápnik železo spotrebúva.
Dúfam, že sa čoskoro uzdravíte.
mandica
14.09.08,10:50
zdravím, tak som bola na kontrole... bohužiaľ, ani takmer 2-mesačné užívanie liekov mi nezdvihlo hladinu hemoglobínu natoľko, aby som mohla darovať krv. Hodnoty však boli na úrovni zdravého človeka. Nechápem, ako je to možné, keďže kamarátke, ktorá mala rovnaký problém a užívala rovnaké lieky, vystúpli hodnoty hemoglobínu takmer na maximum....:( Vyfasovala som ďalšie balenie liekov, tak uvidíme o ďalšie 2 mesiace...
lukija
18.09.08,18:38
mlieko obmedzuje vstrebávanie železa?
ano, ak pri prijimani železa piješ mlieko meni sa forma jeho kationu na menej učinnu.
evulik1
08.10.08,08:05
No dobre, ale moja otázka znie : Prečo to železo nechce ostať v organizme teraz mám železo 2 a hemoglobím tiež hlboko pod min.hranicou. Neviem či som sa vyjadrila dobre, ale dá sa stým niečo robiť, alebo sa už treba s tým zmieriť?
zuzana.š.
08.10.08,08:22
Skús spolu so železom brať aj vitamín C. Vraj sa železo vstrebe účinnejšie. V Poľsku v lekárňach predávajú Železo + C dokopy v tablete.
Rozalka
08.10.08,17:03
Mala som aj ja tento problém, užívala som dlhodobo Sorbifer Durules, čiastočne pomohlo, pila som veľmi veľa džúsu z čiernych ríbezlí. Ale vždy to bolo na hrane. Vekom sa to však upravilo (zrejme menopauzou), teraz mám dokonca nadbytok.
evulik1
15.03.09,22:22
Dobrý deň teraz som čítala v SME zo 6. marca informáciu, na ktorú ma neupozornil žiaden lekár a to, že v obličkách sa tvorí hormón, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek.Ak sa naruší tvorba červených krviniek v krvi je menej hemoglobínu.
-
Nedostatok hemoglobínu v krvi sa vyskytuje u polovice ľudí s chronickým ochorením obličiek.
-
voľný citát Mudr.Dlhopolček z prílohy SME
-
Aj je zaujímavé, že mám problémy s príliš častým močením, aj 2x za hodinu .

Trpím síce aj stresovou inkontinenciov, ale to je dôsledkom pôrodov a gynekológ mi ešte neodporučil tkz.páskovú operáciu.
-
Nikto ma neposlal k UROLÓGOVI.
naan
16.03.09,14:44
Skúšala si piť aloe vera s brúsnicami? Mne to pomohlo.
veronikasad
16.03.09,14:51
Mne sa železo upravilo -na doporučenie internistky - "užívaním" čokolády s vysokým obsahom kakaa. /nie nejaké extrémne množstvá, jedla som 2 "pásiky" FIGARO čokolády denne/.Od liekov mi tiež bolo zle.
Bionda
16.03.09,18:18
mňa učil veľmi múdry a skúsený hematolog, túto témy ochorenia krvi "miloval" - veď robil roky hematologa.:)
Nás učil, že hypochrómna anemia- teda nedost. Fe je buď chybou stravy ( viac hov. mäsa..) alebo poruchou resorbcie´- v strave dostatok- musí byť prítomné HCl a vit.C ,aby sa v tenk. čreve mohlo Fe rezorb.; alebo por. inkorporácie do krvi( napr. chýba pyridoxín B6) (v plazme veľa- v krvi málo) zväčša vrodená; alebo náhla strata
Takže najprv by bolo dobré zistiť o ktorý typ ide.:)
syrik
17.03.09,13:30
Áno, treba brať s tabletkou železa aj vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie Fe...Ak sa výsledky nezlepšia, treba hľadať príčinu...ako tu už bola spomenutá celiakia...to je možná príčina...rovnako urologické vyšetrenie,pretože môže to byť aj príznakom zlyhávania obličiek...bola o tom aj minulý týždeň relácia Medicína na STV2...bola o zlyhávaní obličiek a spomínala sa tam aj anémia..
alla66
17.03.09,18:18
Ja som pri nedostatku železa brala Aktiferrin spolu s Acidum Folicum. Dodám,že som sa z toho dostala, teraz to musím brať len 3 dni v mesiaci.
evulik1
18.03.09,09:07
Skúšala si piť aloe vera s brúsnicami? Mne to pomohlo.

Neskúšala, je to je to nejaký konkrétny výrobok, alebo musím zohnať nápoj s Aloe a trebárs brusnicový kompón
fiesta
31.03.09,08:40
Ahojte, zaujala ma táto téma, pretože ja aj moja dcéra mávame výsledky krvy vždy na hranici chudokrvnosti, ale nikdy nám nijaké lieky nedávali.
Dodtal sa mi do rúk taký rekl. leták - novinka na trhu - CAPTAFER (od firmy NORDIC). Citujem: "zvyšuje vstrebávanie železa z potravy prirodzenou cestou, vhodný pri liečbe málokrvnosti z nedostatku železa, obsahuje vitamín C,E,meď,zinok,kys.listovú, neobsahuje železo, bez nežiadúcich účinkov". Ďalej je tam písané, že ako sa anémia prejavuje: bledosť kože a slizníc, slabosť, únava, búšenie srdca, zníženie obranyschopnosti-zvýšenie infekcií, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, nespavosť, zvýšenie teploty, zimomravosť, porucha sústredenia.
Väčšinu príznakov mám aj ja ale krv podľa výsledkov je v poriadku :eek:. Máte niekto skúsenosti s týmto liekom?
terezamaria
02.04.09,16:31
Evulik,moja rodina má veľmi dobré skúsenosti s prírodným preparátom Ferromax, teraz sa volá Ferrotabs. Obsahuje železo rastlinného pôvodu, zinok, meď a vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa. Je to preparát fínskej výroby.Užívala ho nevesta, keď bola tehotná a berú ho vnučka a vnúčik.Veľmi pomáha a nezaťažuje organizmus.Finclub vytvoril stránku na :www.finclub.sk, pozrite si ju, sú tam všetky vitamíny, ktoré sa k nám dovážajú.Pokiaľ chcete vedieť niečo bližšie, opýtajte sa, ochotne Vám poradím.
evulik1
03.04.09,07:22
dobrý deń , klikla som si na finclub aj zadala ferrotabs , ale nedopátrala som sa k ničomu ...
skúsim to inak
evulik1
25.04.09,14:39
Dobrý deň.Tak som tu zase.
Práve dostávam, železo priamo do žily .Dostanem asi 4 injekcie. Uvidíme , ako to zaberie.Momentálne som dosť unavená.:eek::eek::eek:
evulik1
11.05.09,07:53
už to bude 7 injekcia a... uvidíme
Nokerla
12.05.09,10:51
3,4 hemoglobin je teda sakra malo......ja berem na zelezo sorbifer durules.....dobre ho znasam, bral som aj aktiferin ale ten som uz prestal a beriem ten sorbifer......Hematologička mi vravela ze je teraz nejaka novinka na trhu Captafer (uz totu niekto predtym spominal), len stoji cca 400sk. Ze to nie je chemia a ze pomaha vstrebavat zelezo prirodzenou cestou.....ale ja ho brat nebudem, staci mi sorbifer.
Nokerla
12.05.09,10:53
zelezo injekcne Ti urcite pomoze aj ked nie hned.........tiez som ho braval a doktorka vravela ze sa to prejavi za par dni........,ale podstatne je ze hemoglobin mi to dvihlo
viervie
01.06.09,10:29
príčinou anémie môze byť aj celiakia tzv. alerbia na lepok. To bol aj môj prípad. Mala by si požiadal obvodnú lekárku aby ti zobra krv a poslala na rozbor, ak sa tam nájdu protilátky musíš podstúpiť vyšetrenie žalúdka a hlavne tenkého čreva sondou. Viac informácii o tejto chorobe, ktorá sa môže objaviť v akomkoľvek veku je na stránkach celiakia.sk Ja som tiež bola anemická, zistené počas tehotenstva, potom liečená na hematológii - ppodávanie liekov ale až po začatí bezlepkovej diety sa železo upravilo. Prajem veľa šťastia.
ALDA
01.06.09,14:23
už to bude 7 injekcia a... uvidíme

Ja som mala anemiu III. stupňa, dostávala som injekcie aj lieky, až sa internista nahneval a rozhodol sa pátrať prečo sa mi anemia stále opakuje. A dopátral sa, po operácii som už 16 rokov v pohode ako ruža červená.:) A skúšala som veru všeličo.
Blankake
01.06.09,14:32
Ja som mala anemiu III. stupňa, dostávala som injekcie aj lieky, až sa internista nahneval a rozhodol sa pátrať prečo sa mi anemia stále opakuje. A dopátral sa, po operácii som už 16 rokov v pohode ako ruža červená.:) A skúšala som veru všeličo.
ALDA, po akej operácii?
alla66
01.07.09,19:16
Ako sa dá doplniť železo do organizmu ,ale tak,aby v ńom aj ostávalo?
Behom pár rokov sa mi železo znížilo na 3,4 hemoglobín je tiež hlboko pod hranicou. Chodila som aj na hematológiu, ale z liekov mi bolo zle a po menzese
bolo všetko železo fuč.Teraz neberiem lieky.Menzes je v pohode.Bola som aj na vyšetrení .Aké následky môže mať nedostatok železa, okrem toho ,že som stále unavená a spala by som.Myslím si, že aj kyslík nie je dopravovaný po tele,tak ako by mal byť.

PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY NA CHUDOKRVNOSŤ
Ste bledí, často unavení a malátni, bolieva vás hlava či trpíte nechutenstvom? Môže ísť o anémiu z nedostatku železa či vitamínu B12. Popri klasickej liečbe môžeme na chudokrvnosť vyskúšať aj osvedčené ľudové recepty.


BYLINNÝ ČAJ NA CHUDOKRVNOSŤ
Potrebujeme: 20g ľubovníka bodkovaného, po 10g ostružín a žihľavy, 3/4l vody
Ako na to: Byliny dobre rozdrvíme, premiešame a nasypeme do nádoby. Uvaríme predtým zmrazenú vodu. Vriacou vodou zalejeme byliny a necháme lúhovať asi 10 minút. Potom scedíme a pijeme teplé po šálke 3-4x denne.


PALINOVÁ KÚRA
Najcennejšou bylinkou v ľudovom liečiteľstve pri chudokrvnosti je palina pravá. Tinktúra z nej sa užíva v malých dávkach – 1 kvapku v lyžičke vody približne tri týždne ráno na lačný žalúdok. Potom je potrebné urobiť dvojtýždňovú pauzu a zasa nasledujúce tri týždne užívať, pokiaľ sa stav neupraví.
Potrebujeme: Väčšie množstvo paliny – najlepšie je čerstvá, v krajnom prípade použijeme sušenú. Kvalitný 40% alkohol, najvhodnejšia je ražnovica.
Ako na to: V prípade sušenej byliny ju nasypeme asi do 1/2 pripravenej nádoby a zalejeme alkoholom. Pri čerstvej naplníme nádobu až povrch a tiež zalejeme. Necháme dobre uzavreté tri týždne lúhovať na suchom a tmavom mieste pri izbovej teplote. Každý deň fľašou poriadne potrasieme. Po troch týždňoch scedíme.



VAJEČNÝ POSILŇUJÚCI NÁPOJ
Okrem chudokrvnosti je výborný aj na celkové posilnenie organizmu. Obsahuje totiž veľa vitamínu B12, ktorý je pri chudokrvnosti často nedostatkový.
Potrebujeme: Jeden surový žĺtok najlepšie z čerstvých vajec a výbehového chovu v biokvalite, tekutý med - najlepšie lesný, mlieko a vanilka.
Ako na to: Žĺtok vymiešame s polievkovovu lyžicou medu a zalejeme zohriatym mliekom. Prichutíme vanilkou.



„JABLKOVÝ JEŽKO“
Tento prastarý ľudový recept údajne pomáhal doplniť organizmu chýbajúce železo pri anémii alebo veľkej strate krvi.
Ako na to: Očistené (teda vydezinfikované) železné klince sa napichali do jablka. Po niekoľkých hodinách sa vybrali a jablko sa zjedlo. Odporúčaná dávka bola jedno až dve jablká denne.


OBILNÉ KLÍČKY
Vysoký obsah železa nájdeme v obilných klíčkoch, najmä pšeničných. Každý deň zjedzme ráno najmä čerstvé klíčky – dajme si ich do jogurtu či obilnej kaše. Vhodné sú tiež pšeničné klíčky sušené (dostať ich v obchodoch so zdravou výživou).



TEKVICOVÝ OLEJ
Obsahuje zinok, ktorý podporuje liečbu anémie. Tekvicový olej pridávame do hotových jedál, najmä šalátov.



ŠŤAVA Z ČERVENEJ REPY
Táto kúra zmierni alebo zneutralizuje v organizme kyslé prostredie, ktoré mu uberá potrebné minerály a stopové prvky vrátane železa. Navyše samotná červená alebo čierna repa sú veľmi bohaté na železo.
Ako na to: Na deň je potrebné odšťaviť približne 330 až 350ml čerstvej šťavy z červenej repy. Počas kúry nesmieme nič iné piť ani jesť a šťavu prijímať postupne v priebehu dňa po 2-3 lyžičkách. Skúsime užívať 1-3 dni za sebou. Šťava sa môže podávať aj priebežne v rámci prevencie chudokrvnosti.


ĎALŠIE TIPY NA ÚPRAVU STRAVY:
Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny, železo a tiež produkty podporujúce krvotvorbu, ako pečeň, vajcia, červené mäso, varená fazuľa, hrach, šošovica, červené bobuľovité ovocie, červená a čierna repa, petržlenová vňať, listová zelenina, otruby, orechy, semená, tekvicové semiačka, hrozienka, otruby, sušené marhule a slivky, červená repa, mandle a pivné kvasnice
Najbohatším potravinovým zdrojom železa je aj melasa (dostať ju v obchodoch so zdravou výživou), ktorú môžeme používať namiesto cukru do nápojov i jedál.
Pred každým jedlom vypite aspoň deci čerstvej šťavy z ovocia alebo zeleniny, nakoľko zlepšuje schopnosť vstrebávania železa.
Vynikajúcim zdrojom je aj šťava zo žihľavových listov.
V kuchyni používajte čo najviac byliniek – či už vo forme korenia do jedál alebo vo forme bylinkových čajov, nakoľko vylepšujú skladbu krvi a zároveň celkovo posilňujú organizmus.
evulik1
20.07.09,19:40
ja som tiez teraz dostavala injekcie aj lieky + pyridoxin
A citim sa ovela lepsie. este ma caka operacia maternice a potom uvidime.
evulik1
29.08.09,13:58
Ja som mala anemiu III. stupňa, dostávala som injekcie aj lieky, až sa internista nahneval a rozhodol sa pátrať prečo sa mi anemia stále opakuje. A dopátral sa, po operácii som už 16 rokov v pohode ako ruža červená.:) A skúšala som veru všeličo.
ak s mozem opytat , po akej operacii ? matrenica, oblicky ???
sarasara
29.08.09,19:27
Pri užívaní železa v tabletkách treba užívať aj Piridoxín - kyselinu listovú. Bez nej sa železo nechce vstrebávať. Injekcie do žily, to je najlepšie, čo môže byť. Určite sa ti po nich zlepší stav.No na trvalé zlepšenie by mal lekár hľadať dôvod, prečo ten nedostatok železa je. Dôvodom môže byť strácanie krvi, napr. pri menštruácii, alebo jeho zlé vstrebávanie. To môže byť aj pri dvanástorníkových vredoch....
evulik1
07.07.10,10:53
Ľudia som takmer rok po vybratí maternice a po injekciách železa
a cítim sa fantasticky.Znovu sa učím žiť !!!
Eva333
07.07.10,11:25
Ľudia som takmer rok po vybratí maternice a po injekciách železa
a cítim sa fantasticky.Znovu sa učím žiť !!!
Super a ako sa to prejavuje? Mas viac energie? Ako s tym suvisela maternica?
Darina1234
07.07.10,11:32
maternica s tým suvisela tak, že menzes jej odoberal vela krvi z tela a ta sa nestačila tvoriť, teraz nema menzes a krv sa nestraca.
janka7858
26.07.10,13:50
Dobrý deň,

na chudokrvnosť sa liečím už 6 rokov, prešla som 4 kematologické kliniky,,,a nikde sa nič neudialo, len predpísali tardyferon fol a bolo,,,,ale na kontrole po mesiaci hemoglobín nestúpal,,,,teraz už som rezignovala,,,,únava je hlavný príznak, niekde sa stráca krv, prešla som vyšetreniami u gynekológa, na endokrinológii, na gastroentrologii,,,,a nič,,,,nevedia prečo to takto je,,,som bývalý dárca krvi,,,a takto to skončilo,,,rada pre Vás??Tardyferon fol obsahuje kyselinu listovú, ktorá okysličuje krv,,ten je dobrý,,,nezdvihne hladinu hemoglobínu, ale neviem či Vás ale mňa často bolí hlava,,,a to je z nedostatočného okysličenia krvi.
evulik1
13.12.10,20:17
Takže po dlhom čase som opät tu.

áno , mám o 200% viac energie.

Veď ja som už bola na tom tak, že
že som už len silou vôle ráno vstala do práce, tam prehybernovala
,prišla domov ,šľahla /a to doslova/ do postele a 2 hod.spala
potom som urobila to najnutnejšie a zas spala.Mne bol problém aj prejsť napr.na električku.To už moja krv vyzerala ako niečo tmavé, husté , čo ani nechcelo tiecť.Srdce už začalo haprovať
a aj mozgu chýbal kyslík.
Nič ma nebavilo, nič som nevládala, len by som stále spala a veru som aj uvažovala nad tým, že sa zabijem.
A stále som musela piť.Neznášala som teplo /letá/ v zime zimu.
Celá som sa roztriasla v lete od tepla a išla som odpadnúť.
V zime som sa zasa nevedela zohriať a klepala som sa od zimy.
Všetky chrípky som chytila a ťažko som sa z toho vylízavala.
-
Takže ďakujem bohu , že my poslal do cesty takých zdravotníkov , ktorý mi pomohli aj svojim ľudským prístupom.
-
A preto hovorím, že sa učím opäť žiť , lebo som stratila vzťahy, kontakty, radosť zo života a ľudia si o mne začali kadečo povrávať a to moje správanie bolo spôsobené tým, že som jednoducho nevládala, nevládala nič...
-
a ani im to nezazlievam, lebo človek, ktorý to neprežil nepochopí...
osky
13.12.10,20:32
som rada ze ti je lepsie.mohla by si trochu popisat,ako si sa z toho dostala?co vsetko si podnikla .....
aj ja som dost casto unavena a tiez mam pocit ze na mna nieco pada-
prave som si citala o zihlave aka je dobra a kolko zeleza nam dodava,ak ju denne pijeme.
Valcake
13.12.10,21:52
Milá evulik1, úplne ťa viem pochopiť. Bola som na tom obdobne, ale bolo to veeeľmi dávno. Chodila som ako mátoha do roboty a spala, a spala. Bola som veeeľmi slabá. Mne pomohli injekcie. Vtedy to bol Jektofer / ako hustá krv v ampulke/ a pamätám si, že po podaní som mala nohu akoby vo zveráku. Strašne to bolelo. Potom sa to všetko upravilo, ale naďalej mi kontrolovali KO a brala som občas len tabl. Vysadili mi akési lieky, vraj tie mi to spôsobili, už ani neviem čo to bolo.Čosi proti bolesti. Som rada, že si sa z toho dostala. Dávaj si pozor, naďalej si dávaj kontrolovať KO. Drž sa! Držím palce!
evulik1
20.12.10,15:37
Najprv by bolo dobré dať si vyšetriť krv.
-
necítim sa odborníkom v tejto oblasti, ale u mňa sa začali všetky choroby psychickým stresom, teraz s odstupom času to tak vidím ,
To nebola len krv , ani teraz nie som zdravotne celkom v poriadku,
Ak sa pýtaš , čo mi pomohlo, okrem ľudského prístupu, veľa injekcií železa a následné vybratie maternice a tabletky železa a pyridoxin /B vitamín/ 3-5 tabletiek 3x denne železo sa lepšie vstrebáva / a tým sa mi aj upravil krvný obraz.Trvalo to 3 mesiace , kým ma mohli dať do narkózy,
-
Ja si myslím, že treba si chrániť pokoj v duši a prijímať i rozdávať lásku a pokoj vôkol seba.Vyhýbať a ľuďom so zlými vybráciami.
evulik1
20.12.10,15:38
ďakujem
alabut
20.12.10,15:53
Mudre dievca. :-)
gigi35
14.02.11,19:16
Ja som v podobnom zúfalom stave, mám strašne málo železa a ešte sa liečim aj na štítnu žľazu, doktorka mi predpísala Sorbifer a celá som sa vyhádzala skúšali sme už všeličo ale mám stále alergickú reakciu. Momentálne skúšam Trsinovú melasu.
adenka180
15.04.13,14:17
Dobrý den, dnes som bola darovať krv a som mala malo hemoglobinu- doteraz sa mi to vôbec nestalo a to už mam plaketu:). Ako pre moje telo mam dosť len ne dostatok na darovanie a to môže byť tým, že som brala vitamin C?
salamandra0
05.06.13,12:58
Dobrý deň, mám 21 rokov a mne na prehliadke doktorka zistila, že mám toľko železa ako batoľa. 3 mesiace som užívala lieky na zvýšenie železa, vitamín B12, kyselinu listovú a vitamín C. Výsledky sa mi upravili, ale teraz mám železa opäť málo.
luja5
05.06.13,13:09
Dobrý deň, mám 21 rokov a mne na prehliadke doktorka zistila, že mám toľko železa ako batoľa. 3 mesiace som užívala lieky na zvýšenie železa, vitamín B12, kyselinu listovú a vitamín C. Výsledky sa mi upravili, ale teraz mám železa opäť málo.
Milá salamandra, vidím, že si nováčik, tak len moja otázočka - chceš sa aj niečo opýtať k tomu, čo si napísala, alebo len informovať, ako si na tom Ty? Ak sa chceš aj niečo opýtať, môžeš napísať-zadať svoju otázku samostatne do rubriky Zdravie a pridať aj rubriku anémia (pri zadávaní otázky je možnosť pridávať aj iné rubriky). Skôr si niekto všimne otázku pridanú samostatne, ako keď sú pridávané v debatách.
korela
05.06.13,22:41
3,4 hemoglobin je teda sakra malo......ja berem na zelezo sorbifer durules.....dobre ho znasam, bral som aj aktiferin ale ten som uz prestal a beriem ten sorbifer......Hematologička mi vravela ze je teraz nejaka novinka na trhu Captafer (uz totu niekto predtym spominal), len stoji cca 400sk. Ze to nie je chemia a ze pomaha vstrebavat zelezo prirodzenou cestou.....ale ja ho brat nebudem, staci mi sorbifer.
Tento príspevok môže byť dobrou radou, pretože ide i prirodzene živočíšny produkt.
A podporuje to aj skúsenosť tunajšieho poraďáckeho nicku "wegamizi", ktorá v rodine tiež riešila chudokrvnosť a tá sa nakoniec veľmi rýchlo upravila po rade všeobecného starého lekára - jesť krvavnice. Myslím, že boli konzumované aspoň spočiatku denne.
Captafer - http://www.nordicpharma.cz/anemie/
potravina - železo v mg / 100g potraviny
http://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/maso.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/maso2.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/fazole.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/porek.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/obili.jpg
http://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/list.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/mak.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/pomeranc.jpghttp://www.nordicpharma.cz/anemie/obr/soja.jpg


Maso a masné výrobky
Zelenina


Krev
43,5
Špenát
3


Slezina
30,9
Pórek
7,6


Vepřová játra
15
Hlávkový salát
1,1


Vepřové srdce
13,7
Brokolice
0,9


Vepřové maso
3,5
Tykev
0,8


Hovězí maso
3,3
Řepa
0,8


Telecí játra
9
Citrón
0,6


Kuře
3,2
Květák
0,4


Šunka
3,2
Cuketa
0,4


Ryby
Artičoky
1,3


Sardinky v oleji
3,1
Zelí
0,6


Ústřice
6
Paprika
0,5


Pstruh
1,5
Brambory
0,8


Luštěniny
Kukuřice
0,5


Čočka
9
Chřest
0,8


Fazole
10,4
Celer
0,4


Hrách
4,7
Okurka
0,3


Cizrna
6,2
Rajčata
0,5


Sója
15
Mangold
3,3


Bob
6,7
Žampióny
1,2


Vejce
Olivy
3,3


Žloutek
7
Ovoce


Obiloviny
Avokádo
1,1


Ovesné vločky
3,8
Maracuja
1,6


Rýže
0,8
Broskev
1,7


Oves
4,7
Pomeranč
1,5


Žito
2,7
Meruňky
0,5


Ječmen
3,6
Borůvky
0,6


Pšenice
3,2
maliny
1


Semena, oříšky
Rybíz
1,2


Mák
11,5
Šípky
1,8


Mandle
4,1
Banán
0,3


Lískové oříšky
3,2
Hrozny
0,3


Kešu oříšky
6
Jahody
0,4


Piniové oříšky
3
Švestky
2


Arašídy
4,6
Datle
1,2


Vlašské ořechy
2,4
Fíky
2,6


Slunečnicová semínka
6,7
Mango
0,13


Pistácie
6,8
Kiwi
0,4


Bylinky
Liči
0,3


Pažitka
8,6
Pochutiny


Petrželová nať
4,7
Kakao
8


Kopr
2,3
Hořká čokoláda
2,4






Z (http://www.nordicpharma.cz/anemie/) tabuľky je evidentné, aký výrazný náskok obsahu železa má bravčová krv pred všetkými ostatnými živočíšnymi potravinami a aj rastlinnými, takže niečo na tých krvavničkám určite niečo bude.
edita888
19.11.13,16:17
moj manzel mal tiez nedostatok zeleza, akonahle zacal uzivat haemogenic, zlepsilo sa to, pripravok obsahuje aj kyselinu listovu a mnozstvo vitaminov a mineralov
buchač
19.11.13,17:59
moj manzel mal tiez nedostatok zeleza, akonahle zacal uzivat haemogenic, zlepsilo sa to, pripravok obsahuje aj kyselinu listovu a mnozstvo vitaminov a mineralov
Všetkého veľa škodí ...
andrea66699
30.03.14,08:12
Skús produkt Sunrise od firmy Kyani. Je to na prírodnej báze a účinky sú takmer okamžité. Okrem toho má veľa ďalších pozitívnych účinkov. Sama to beriem a neviem si vynachváliť. :)
Viem pomôcť
08.04.14,15:28
Ja mám skúsenosť s prírodným produktom,ktorý podporuje krvotvorbu, účinný je na anémiu, má vysoký obsah vlákniny,, obsahuje minerálne látky a vitamíny.Názov neuvádzam kvoli reklame, ktorá nie je fóre povolená..Napíšte súkromnú správu, ak chcete viac info.
Indeed
08.04.14,15:37
hemoglobín musí byť minimalne 10,
je to rozdielné u žien a u mužov, pretože muži nestrácaju 1,5 -3 dcl krvi každy mesiac
železo možno prijimať v anorganickej forme /tablety z lekárne/ a v organickej forme
pripravok Iron Plus distribuovaný cez siet CaliVita
Petra - MY
12.06.14,11:37
Ja jednoznačne odporúčam Čučoriedkový Narosan od firmy Just. Behom mesiaca sa mi krásne upravilo železo a po dvoch mesiacoch som mala výsledky krvi, akoby som nikdy nebola anemická. Žiadny iný výrobok mi nezabral tak rýchlo a tak účinne. Dokonca ho stále dávam preventívne aj mojej 2,5 ročnej dcérke, ktorá máva nábeh na anémiu po mne. Tento produkt je vhodný aj počas tehotenstva, práve vtedy sa odporúča najviac. Je to prírodný sirup a má veľmi príjemnú chuť.
jslancik
12.06.14,12:17
[QUOTE="Petra - MY"]Ja jednoznačne odporúčam xyz od firmy SPAM. Behom mesiaca sa mi krásne upravilo železo a po dvoch mesiacoch som mala výsledky krvi, akoby som nikdy nebola anemická. Žiadny iný výrobok mi nezabral tak rýchlo a tak účinne. Dokonca ho stále dávam preventívne aj mojej 2,5 ročnej dcérke, ktorá máva nábeh na anémiu po mne. Tento produkt je vhodný aj počas tehotenstva, práve vtedy sa odporúča najviac. Je to prírodný sirup a má veľmi príjemnú chuť.

Prestaň si tu robiť reklamu. Zase sa niekto snaží tváriť nenápadne? škoda, že máš mail súvisiaci s "výrobcom"...
kukučka
12.06.14,12:46
Ako sa hovorí, každé zlo je na niečo dobré, ja zase ďakujem za vytiahnutie témy, ináč by som si neprečítala korelin príspevok. Treba jesť aj mäso, aj vnútornosti. Napríklad pečeňové halušky.
Zubrena48
01.01.17,17:05
Dobry mozem poprosit niekoho kto by mi opisal vsetky problemi ktore mal sposobene anemiou? Tiez som dost anemicka a neviem porovnat co vsetko mozem pripisat tomuto problemu.Dakujem
Dáša_
01.01.17,17:20
Dobry mozem poprosit niekoho kto by mi opisal vsetky problemi ktore mal sposobene anemiou? Tiez som dost anemicka a neviem porovnat co vsetko mozem pripisat tomuto problemu.Dakujem

v podstate trpia všetky orgány. U mna nevedeli lekári zvládnuť stav asi pol roka, další rok trvalo, kým som sa dostala do akotak normálneho stavu. A napríklad keď bolo najhoršie, tak sa mi v priebehu 2 týždňov odišlo 5 zubov. Zo všetkých museli vyťahať nervy. Ak si dobre pamätám, tak proste nervy odumreli. A lekári vyhlásili, že to bol dôsledok silnej anémie. Samozrejme absolútna vyčerpanosť, srdcové problémy. Problémy aj s kožou. Aj keď tie sa vlastne znásobili transfúziami.... Taký začarovaný kruh
Terezia13
01.01.17,17:53
korela
01.01.17,18:12
Dobry mozem poprosit niekoho kto by mi opisal vsetky problemi ktore mal sposobene anemiou? Tiez som dost anemicka a neviem porovnat co vsetko mozem pripisat tomuto problemu.Dakujem
Mne anémia nesiahla do vzhľadu, vlasov, pokožky a pod., trpela som ňou striedavo od mladých rokov, ale iba jeden jediný praktický lekár sa ma v štyridsiatke spýtal, či mi bola zisťovaná príčina chudokrvnosti. Z toho vyplýva, že sa zistiť dá, bolo by vhodné ísť po tejto línii a nezachraňovať sa iba prísunom Fe. Ja som bývala v tých obdobiach slabšia a mala som problémy s dychom. Fyzická slabosť.
Mne dobre zaberal Feroglobin B12 sirup pre deti, už sa prestal na SK distribuovať, ale dobre sa znáša Jamieson, žiadna ťažoba na žalúdku a iné problémy.
Asi rok som pila denne odšťavenú cviklu, zeler, petržlen, mrkvu, všetko zvlášť, nekombinované, z toho aspoň 4x týždenne cviklu po 2 Dl doobeda a 2 Dl poobede riedené s vodou 1:1, odporúča sa šťavy vypiť čerstvé do 20 min. od prípravy. Celý rok som mala pokoj, kontrola u lekára, pokožka sa napla, bola vyživená, toto odporúčam, okrem toho má cvikla veľa iných výborných predností, je protirakovinová, vyživuje vlasy... Ak neberiem železo zvlášť, dávam si B12 Bounty Natures, podporuje vstrebávanie železa. Vhodné sú kuracie pečienky raz do týždňa.
Ak nič neberiem, udržujem dobrý stav s http://www.biologika.sk/index/detail-produktu/produkt/3771/n/eisenblut-stava-so-zelezom alebo https://www.pilulka24.sk/floradix-zelezo-vitaminy-sirup-250-ml
Možno vás zaujme nazrieť aj do duchovných príčin vzniku anémie, možno sa s názorom stotožníte, možno nie, niekedy stačí zmeniť určité postoje v živote.
buchač
01.01.17,20:50
dobre sa znáša Jamieson, žiadna ťažoba na žalúdku a iné problémy.
...
do duchovných príčin...
Taký Jameson sa znáša tiež dobre... :cool:
Fľaštička, dve...a duchovno jeden ani len riešiť nebude. ;) :D
korela
02.01.17,07:36
Každého súkromná vec, ako si rieši svoje zdravotné problémy. S ťažkým materialistom sa nedá diskutovať. Dnes už ide o bežnú literatúru faktu. Iba do niektorých domácností sa nedostala. Čo si neprečítam, to ešte nemusím popierať.
korela
02.01.17,07:38
dobre sa znáša Jamieson, žiadna ťažoba na žalúdku a iné problémy.
...
do duchovných príčin...
Taký Jameson sa znáša tiež dobre... :cool:
Fľaštička, dve...a duchovno jeden ani len riešiť nebude. ;) :D
Mne osobne všetky lieky na anémiu kedysi spôsobovali ťažobu v tráviacom trakte. Preto si ich radšej dnes kupujem a nedávam predpisovať.
buchač
02.01.17,10:14
Každého súkromná vec, ako si rieši svoje zdravotné problémy. S ťažkým materialistom sa nedá diskutovať. Dnes už ide o bežnú literatúru faktu. Iba do niektorých domácností sa nedostala. Čo si neprečítam, to ešte nemusím popierať.
Tak veru, každý nech si rieši sám...a preto by si nejak nemala doporučovať to alebo ono.

Ten Jameson bol taká nadnesená vsuvka...viď smajlíky.

Duchovné príčiny a moja domácnosť.
Nuž určite nemám knihovničky zapratané len duchovnou literatúrou. Nájde sa tam všehochuť...aj tie publikácie duchovného charakteru.

Ale vcelku by som si rád nechal vysvetliť poniektoré pojmy.
http://www.liecenie.info/energie/duchovne-priciny-chorob/
Lebo poniektoré, čo som si prečítal ? Ani neviem, ako ich nazvať.
Malý príklad :

Kosti – zlomeniny
Vzbura proti autorite – rodičom, partnerovi, nadriadenému.

Takže ak si pri športe zlomím nejakú kosť, kde bol príčinou faul od súpera, tak je to podľa duchovna vzbura ?
afrikánka
02.01.17,11:53
Horeuvedený nick :cool:, ktorý tak nechápe, že uvádza malý príklad.....ktorý je najjednoduchším a najlepšie vysvetliteľným dôkazom duchovnej príčiny.
Takže, ak si pri športe zlomíš nejakú kosť, kde bol príčinou faul od súpera, tak určite to bude duchovná vzbura proti partnerovi, pretože je silnejší, útočnejší, výbojnejší, s čím sa nechceš vyrovnať.....Nasleduje tvoj nesúhlas, vzbura proti autorite, tvoja kosť povolí. Všetko sa udeje v milisekundách, čo tvoje vedomie nie je schopné zaznamenať.
Keby si si bol dal pred zápasom pol fľaštičky Jameson, tvoje zmysly by boli otupené, reakcie spomalené a kostička by sa nezlomila.;)