becu
03.07.08,07:34
Dobrý deň.
Robila som preklad zo SJ do AJ pre prekladateľskú firmu v Indii. Teraz mi napísali, aby som im poslala faktúru. Nie som platca DPH, ani podnikateľ, som jednoducho FO. Poskytli mi len adresu svoju. Faktúrujem bez DPH, kedze som neplatca, tam si to majú samozdaniť /oslobodená činnosť v tuzemsku ... /. Dobre to robím? Mám nejaké iné povinnosti voči štátu? Je to malá čiastka, 75 Eur. Vopred ďakujem za pomoc.
Johanka
03.07.08,06:34
Ak si prekladateľ, tak si v zmysle § 2 Obchodného zákonníka podnikateľ - teda ak máš svoju činnosť zlegalizovanú - máš pridelené DIČ:).
Ak nie si platiteľ DPH, na faktúru uvedieš celkovú cenu za svoju službu, povinnosť voči SR máš iba z pohľadu dane z príjmov.
Čo sa týka DPH - India nie je členský štát EÚ, takže o samozdaňovaní ani nesníva (možno v nejakom inom spoločenstve :)).
Vladimír Ozimý
03.07.08,07:41
Dobrý deň.
Robila som preklad zo SJ do AJ pre prekladateľskú firmu v Indii. Teraz mi napísali, aby som im poslala faktúru. Nie som platca DPH, ani podnikateľ, som jednoducho FO. Poskytli mi len adresu svoju. Faktúrujem bez DPH, kedze som neplatca, tam si to majú samozdaniť /oslobodená činnosť v tuzemsku ... /. Dobre to robím? Mám nejaké iné povinnosti voči štátu? Je to malá čiastka, 75 Eur. Vopred ďakujem za pomoc.

Voči SR nemáte žiadne povinnosti pretože predmet dane je v Indii :). Vy dokonca nemáte ani povinnosť vystaviť faktúru keďže nie ste platiteľ a oni sú povinní si to zdaniť v krajine kde majú sídlo. Oni síce nevedia čo je to ale vás to trápiť nemusí :D