priatelia
03.07.08,08:32
Ahoj, neviem, či tu už bola nejaká takáto téma a či som ju vôbec dobre zaradila a pýtam všetkých o radu:

Aký je momentálny najvýhodnejší spôsob pripojenia na internet na notebooku - cenovo aj prakticky.

Ďakujem za rady.

Zuz.:confused:
Martin Mocko
03.07.08,07:00
Ahoj, neviem, či tu už bola nejaká takáto téma a či som ju vôbec dobre zaradila a pýtam všetkých o radu:

Aký je momentálny najvýhodnejší spôsob pripojenia na internet na notebooku - cenovo aj prakticky.

Ďakujem za rady.

Zuz.:confused:

Tak to záleží najmä od miesta, kde chceš notebook používať. Či stačí fixný internet (na jednom mieste - prípadne v oblasti jednej budovy) - alebo chceš mobilný internet (dve telekomunikačné firmy - oranžová a ružová ponúkajú mobilný internet)....
Ďalej je možnosť cez pevnú linku - pokiaľ je pokrytie v tvojej oblasti..
Alebo je možnosť pripojenia cez WiFi alebo cez Wimax technológiu - taktiež závisí od pokrytia signálom.

Ja osobne mám wifinu a spokojnosť celkom OK. Cena taktiež...
priatelia
03.07.08,08:22
Tak to záleží najmä od miesta, kde chceš notebook používať. Či stačí fixný internet (na jednom mieste - prípadne v oblasti jednej budovy) - alebo chceš mobilný internet (dve telekomunikačné firmy - oranžová a ružová ponúkajú mobilný internet)....
Ďalej je možnosť cez pevnú linku - pokiaľ je pokrytie v tvojej oblasti..
Alebo je možnosť pripojenia cez WiFi alebo cez Wimax technológiu - taktiež závisí od pokrytia signálom.

Ja osobne mám wifinu a spokojnosť celkom OK. Cena taktiež...
neviem, či mám pokrytie - kde to zistím? - skúšala som na notebooku, ale nič - tak asi nemám - okres VK
môžeš mi napísať tú tvoju cenu a ak máš info, tak môžeš dať aj cenu tých farebných - cez pevnú linku nechcem.
Ďakujem.

Zuz.
Martin Mocko
03.07.08,08:53
neviem, či mám pokrytie - kde to zistím? - skúšala som na notebooku, ale nič - tak asi nemám - okres VK
môžeš mi napísať tú tvoju cenu a ak máš info, tak môžeš dať aj cenu tých farebných - cez pevnú linku nechcem.
Ďakujem.

Zuz.

Najprv si pozri pokrytie:

http://www.orange.sk/private/coverage/index.jsp?locale=sk

http://www.t-mobile.sk/sk/!pages.get?id=1285

A tu máš zoznam WiFi providerov na Slovensku. Podla pokrytia uz skus najst web poskytovatela internetu koli cene.
http://www.internetprovsechny.cz/wifisk.php

Ceny na farebnych najdes na ich strankach. Na WiFi su zavisle od poskytovatela sluzby. Ja mam net cez www.wmx.sk (http://www.wmx.sk) - maju sice hrozny pristup ale kvalita je zatial OK. Nemam ziadne vypadky signalu.
Fero11
03.07.08,15:41
neviem, či mám pokrytie - kde to zistím? - skúšala som na notebooku, ale nič - tak asi nemám - okres VK
môžeš mi napísať tú tvoju cenu a ak máš info, tak môžeš dať aj cenu tých farebných - cez pevnú linku nechcem.
Ďakujem.

Zuz.Preco nechces cez pevnu linku ? podla mna si myslim, ze je to jedna z najlepsich moznosti (sice je to dost drahe, ale je to rychle a stabilne + mozes pripojit dalsich klientov, takze cena sa znizi :))
Katabaticky
04.07.08,18:02
neviem preco by malo byt cez pevnu drahe ?

cez drat je vzdy cena lepsia nez bezdrotom predsa (ak sa ovsem nebavime o monopole nasom slovenskom:) )

a samozrejme drat je aj najstabilnejsia verzia netu ;)

wifi a mobilne siete maju castejsie vypadky sirka pasma je tiez obmedzena ... atd atd atd skratka same nevyhody :)
este mikrowlnka ako tak ale ta je zasa drahsia a u nas menej sa vyskytujuca :)

///
a zuz skoda ze si neodpovedala na ziadnu upresnujucu otazku ;)
priatelia
05.07.08,07:46
neviem preco by malo byt cez pevnu drahe ?

cez drat je vzdy cena lepsia nez bezdrotom predsa (ak sa ovsem nebavime o monopole nasom slovenskom:) )

a samozrejme drat je aj najstabilnejsia verzia netu ;)

wifi a mobilne siete maju castejsie vypadky sirka pasma je tiez obmedzena ... atd atd atd skratka same nevyhody :)
este mikrowlnka ako tak ale ta je zasa drahsia a u nas menej sa vyskytujuca :)

///
a zuz skoda ze si neodpovedala na ziadnu upresnujucu otazku ;)
hej pardon, neodpovedala, lebo chcem ziskat info, o tom co je najlepsie a zaroven nie priliz drahe. Neviem, ci sa mam cez pevnu, lebo som teraz tu, ale mozno o 2-3 mesiace budem tam - myslim bydlisko. a ci chcem mat kancelariu alebo mat vsade k dispozicii net - to je este vsetko vo faze riesenia s buducim podnikanim.
ale dakujem za vsetky rady :)
zuz.
Katabaticky
05.07.08,13:24
no cize by ti predbezne vyhovovalo bezdrotove riesenie tak si pozri tu na porade temu tykajucu sa zaporov a kladov jednotlivych technologii :)

ale budes to mat tazke ked nevies co a ako :)
najprv si skus utriedit ostatne veci az potom pripojenie ;) ono podla toho co pises je pre teba jedine riesenie mobilny internet
ktory osobne neuznavam a zakazal by som to :D
to je len hracka pre managerov a spol ktoremu to zaplati firma a on neriesi
pre teba je to prilis neflexibilne riesenie , drahe a nestabilne...
Fero11
05.07.08,18:34
Neviem, ci sa mam cez pevnu, lebo som teraz tu, ale mozno o 2-3 mesiace budem tam - myslim bydlisko. a ci chcem mat kancelariu alebo mat vsade k dispozicii net - to je este vsetko vo faze riesenia s buducim podnikanim.
ale dakujem za vsetky rady :)
zuz.myslim, ze ak si das internet cez pevnu linku, tak klasicky telefon na pevnu linku by si chcela mat aj v inej kancelarii ak sa pripadne prestahujes no a ADSL si myslim, ze uz je takmer na celom slovensku, takze kable prenasat nemusis :D
priatelia
07.07.08,11:52
ĎAKUJEM PEKNE, keby dačo ešte sa tu ozvem ohľadom rady,
ďak+ďak
Katabaticky
07.07.08,13:26
nz
priatelia
08.07.08,07:05
no takže pokračujem v otázke...
ak cez pevnú, koľko ma to vyjde - ako najvýhodnejšie na vec - je tam viazanosť?
ďakujem
vyr skalny
08.07.08,19:26
Neviem naco ti je internet ked ho nevies ani pouzivat, ved si sadni k pocitacu, pozri si stranky roznych poskytovatelov (pevnu si nechcela a uz ju chces tak napr. t-com, nextra, slovanet), zistis si dostupnost (okolie NZ je siroky pojem), vyberies si program ktory ti najviac vyhovuje podla tvojich potrieb (casove a datove obmedzenia, rychlost, agregacia, FUP, viazanost, cena), pripadne si to porovnas s mobilnymi pripojeniami kedze je to na notebook a pises ze si tu a o 3 mesiace budes tam... Ked si uz vyberies nieco konkretne tak napises meil poskytovatelovi ohladne dalsich otazok (cakacia doba a tak) a je to.
Katabaticky
08.07.08,19:26
to zalezi od poskytovatelov v tvojom okoli :)

ale kedze mozno budes prenasat net ako si pisala tak nemas inu moznost ako ruzovy monopol :)

a tam uz zalezi len na tebe co si vyberies :)
musis napisat co od toho cakas a tak ;)
priatelia
09.07.08,05:01
Neviem naco ti je internet ked ho nevies ani pouzivat, ved si sadni k pocitacu, pozri si stranky roznych poskytovatelov (pevnu si nechcela a uz ju chces tak napr. t-com, nextra, slovanet), zistis si dostupnost (okolie NZ je siroky pojem), vyberies si program ktory ti najviac vyhovuje podla tvojich potrieb (casove a datove obmedzenia, rychlost, agregacia, FUP, viazanost, cena), pripadne si to porovnas s mobilnymi pripojeniami kedze je to na notebook a pises ze si tu a o 3 mesiace budes tam... Ked si uz vyberies nieco konkretne tak napises meil poskytovatelovi ohladne dalsich otazok (cakacia doba a tak) a je to.
Pre → výr skalný - možno nato aby som sa ho naučila používať aspoň na polovičnej úrovni približujúcej sa tej tvojej.
To je ako na čo si dáš robiť vodičák, keď nevieš šoférovať ...

Možno nájdem nejaké info ohľadom jedného poskytovateľa a o 2 týždne mi niekto, čo sa vyzná v danej problematike povie, že som si mohla oveľa lacnejšie zabezpečiť - a tomu chcem predísť, zato som poprosila o radu...
... a aj za ňu všetkým ďakujem.

PS: Dokonca niektorým pojmom ani nerozumiem, čo si tam popísal - /agregácia, FUP/
bobino38
09.07.08,05:07
Vzhľadom na od teba postavenú otázku, na ktorú je možné odpovedať mnohými spôsobmi, ja byť tebou vybral by som si DSL pripojenie od T-comu.vyjde ťa 400,- mesačne, viazanosť dva roky.Nie je čo riešiť.
Fero11
09.07.08,05:09
Neviem naco ti je internet ked ho nevies ani pouzivat,
Toto od teba nebolo pekne :rolleyes:
pre priatelia
FUP http://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_User_Policy
Agregacia napr http://www.slovanet.sk/menu/adsl_agregacia.html
priatelia
09.07.08,11:08
Ďakujem.
Katabaticky
09.07.08,12:58
priatelia pises ako madar po madarsky sme slovaci a nerozumieme ti :)

stale ziadne info naco to chces ...
napisal som ti nech si pozres starsiu temu ktora sa tocila okolo rovnakej problematiky a ocividne si ju nevidela tak aku chces od nas radu?

neviem ci tu ma niekto cas nato aby za teba obehal providrov v okoli NZ a zistil ti najlepsiu variantu na to co si ani nenapisala ze chces...

toto uz nieje o tom co nevies... ale co sa ti nechce... ;)

od vyra to nebolo zrovna nice ale mal v podstate pravdu... nemozme za teba nic hladat ked nevieme co chces (ani nechceme)
mozes sa nas spytat naco si dat pozor co ano co nie
co pozadovat minimalne
pripadne nam sem nahodit uz ponuky a povieme ti co je ok a co je uzera...

ale zaklad stale nevieme co vlastne chces :)
takze do toho ;)
vyr skalny
09.07.08,19:07
Tak sorry ale zhrnme si co sa vlastne pytas: chces internet zrejme co najlacnejsi ale nevies ci mobilny alebo pevny (pevny najprv nie potom ano), nevies kde - okres VK (sorry za tie NZ) "tu a o 2-3 mesiace tam", kde tam? Nevies ci ma byt len doma alebo aj v kancelarii ktora zrejme este ani nie je, dalej nevies kolko predplatenych dat potrebujes teda ci budes len kukat stranky alebo aj nejake narocnejsie veci - online radio, tv, nejake stahovanie - hudba, filmy atd. Nevies aku rychlost co je dost podstatne lebo od nej dost zavisi cena. Cize nevies co chces a chces poradit. (mozno niektore veci z toho co som vymenoval vies ale kedze si to nenapisala tak predpokladam ze nevies). Konkretnej rady sa tu nedockas lebo kazdy ma ine naroky a nikto nepozna tie tvoje takze by to bola zbytocna diskusia ze to je lepsie alebo hento je lepsie. Preto som napisal ze musis pohladat na strankach poskytovatelov produkt tebe najviac vyhovujuci, to je tolko informacii ze to tu nikto pisat nebude. Ale kedze mam dnes lepsiu naladu ako vcera tak skusim aj poradit: Takze dostupnost - tu zistis naozaj len u poskytovatela, napr. DSL na jednej ulici je a na vedlajsej uz nemusi - zalezi od vzdialenosti od ustredne a ak sa jedna o nejaku vzdialenejsiu dedinu 10-15 km od VK tak zabudni. Pri wifi zase potrebujes priamu viditelnost na konkretny bod (antenu) a to ti povie zase len poskytovatel po merani, pri vzdialenejsich oblastiach tiez nehrozi. Ja by som sa v tvojom pripade priklonil k mobilnemu pripojeniu kedze to ma byt do notebooku a na roznych miestach (nie si obmedzena, cestujes a surfujes), musis byt ale v dosahu tzv. radioroutera, su umiestnene na niektorych zakladnovych staniciach pre mobily - pri velkej vzdialenosti alebo velkych prekazkach stabilita a rychlost pripojenia klesa. T-mobile dava na skusku 7 dni mozes skusat, ak si spokojna nechas si to ak to nejde alebo to nechces vratis a nestoji ta to nic. Ceny su vzhladom na to ze je to mobilne prijatelne - 1GB/300,- 2GB/500,- 10GB/1200,- viazanost je samozrejmost. Cez pevnu linku je to o cosi lacnejsie - 2GB/400,- neobmedzene/600,- vyhoda je stabilita, nevyhoda jasna - s notebookom sedis doma. Ak nevies odhadnut datovu spotrebu tak odporucam program ConnectionMeter ktory ti meria vsetko - neustale vidis kolko si minula a kolko este mozes. Ale tak zhruba: hodina klikania po strankach - cca 5-15MB, hodina pocuvania online radia - cca 40-150MB (podla kvality), stiahnuty hudobny album mp3 - cca 60-120MB, stiahnuty film v DivX - cca 700-1400MB (podla kvality), film DVD - 3-4 GB. Pri obmedzenom mnozstve dat si to sleduj lebo ak mas napr. predplatene 2GB a minies 4 tak sa ti to moze dost predrazit - podobne ako pri predplatenych minutach na mobile. Co sa tyka rychlosti to musis vediet ty podla toho co na tom budes robit - surfovanie, meily, radio - na to staci aj 512 kbps ale vacsinou uz vsetci poskytuju vacsie rychlosti, ak chces aj stahovat hudbu, filmy tak cim vacsia rychlost tym skor sa to stiahne. Moznosti je vela, vsetko je na webe.. Este raz sorry, ahoj.
priatelia
10.07.08,05:48
;) no dík vyr skalny za vycerpavajucu odpoved, som si kadeco pokukala na nete - coraz viac názorov, ze farebne absolutne aby som si nedávala, zato som časom z nich upustila. chcem aby to bolo rychle a zároveň neobmedzene sťahovanie, no este z tej obmedzenosti by som asi aj upustila.

Pre katabaticky a ostatných: momentálne nepotrebujem - som v práci, tu ho mám /júl/, preventívne sa pýtam, lebo v auguste už s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať budem. A keďže som taký typ človeka /bohužiaľ/, že kým nehorí - tak ani ja nehorím, tak si len priebežne zisťujem od vás.

Všetkým ďakujem a želám pekný deň :cool:
Fero11
10.07.08,07:15
ze farebne absolutne aby som si nedávala, zato som časom z nich upustila. chcem aby to bolo rychle a zároveň neobmedzene sťahovanie, no este z tej obmedzenosti by som asi aj upustila.
Všetkým ďakujem a želám pekný deň :cool:
No to mi nejde do suvisu, ak chces mat rychle, tak potom skor aj neobmedzene, lebo velmi rychlo by si zistila, ze po 1-2 tyzdni uz na nete nemozes byt. (samozrejme pre klasickych surfujucich to uplne staci)
priatelia
10.07.08,07:28
si tu uz pripadam ako na skuske - napisem nieco a hned som za to .....
som clovek, ktorý si hladá na nete, co potrebuje k práci - neviem nic o rýchlostiach, atď... atď, nepotrebujem to ani vedieť - len som chcela aby mi niekto odporučil - počuj ja mám toto, celkom mi to vyhovuje, platím toľkoto, nepadá mi často a nesedím pred PC polhoďku len kvôli tomu aby mi čosi naskočilo.
Katabaticky
10.07.08,13:17
http://www.porada.sk/t79500-ake-pripojenie.html
http://www.porada.sk/search.php?searchid=6020944
http://www.porada.sk/t56098-internetove-pripojenie.html


este raz a naposledy pozri si temy porady tykajuce sa tejto temy je ich tu neskutocne vela a ked si ich prejdes ziskas zakladne znalosti naco si dat pozor co co znamena a dalsie banalitky ktore nemas a potom sa tu mozes zacat pytat konkretne otazky

bye

///
este jeden asi najvystiznejsi odkaz...
http://www.porada.sk/t83327-vyber-internetoveho-pripojenia.html
krason
13.07.08,18:20
Necital som predhcadzajuce prispekvy ale tak Orange "3 G "by som neodporucil ani ziadny viazany net, ktory je mobilny. a keb som uz mal na vybet tak od T- Mobile. Ale aj tak poplatky za nieco co by uz v dnesnej dobe malo a je uz na niektorych miestach zadarmo...

Ak ces staly net na jednom mieste tak nieco lacne stabilne a rychle .. nepozeraj len na cenu ale na stabilitu
Ak ces prenosny 2 moznosti - mobilny ak este nie si odradena od toho alebo Wifi .. HW uz mas v notebooku uz len nejaky Free AP. a za chvilu v kazdom meste, Dopr. prostriedky ako je vlak a tak sa bude dat pripojit na WIFI uplne zadarmo! :D
Fero11
14.07.08,02:41
No o tom pripojeni wifi zadarmo
Neviem ci to dlho vydrzi (ked uz teraz budu mat svedi a usa vsetko monitorovane) samozrejme, je to na providerovy, ci si wifi zabezpeci, alebo nie. Kto bude niest nasledky ak sa cez jeho siet bude nieco diat (napr. vyhrazne maily a pod...) jedine on a tu osobu nikdy v zivote nemaju sancu chytit
krason
14.07.08,11:02
No mas pravdu a to su presne take veci na ktore doplacaju obycajny ludia. Preto tie free wifi AP su nacasovane na urcity cas dajme tomu 20 min.
A s tym monitorvanim?
... podla mna je monitorovanych dost veci, o ktorych ani netusime a myslime si ze je to v skukromi.