riela
03.07.08,09:39
Dobry den, prosim Vas o radu
Bola som zamestnaná od 16. septembra 2006. Pracovná zmluva na dohodu sa končí 31. júla 2008. Priemernú mesačnú mzdu som mala 23 000 Sk,- za rok 2007. Zvažujem pracovnú ponuku od jednej firmy na mesiac september 2008. Jednalo by sa o jeden mesiac pracovného vzťahu, nakoľko 3. októbra nastupujem na materskú dovolenku. V mesiaci august by som bola tým pádom evidovaná na úrade práce, či dočasne PN.
Moja otázka znie, či výška materského príspevku by sa vypočítala z [B]denného vymeriavacieho základu za rok 2007, alebo rozhodujúci je príjem z nového zamestnania – hrubá mzda v tomto prípade je 18 000 Sk,-.
Dakujem
brčko
03.07.08,12:16
Ak by si sa po skončení jedného PP znovu zamestnala, tak sa materské počíta z posledného PP. Z akého obdobia záleží na konkrétnych dátumoch.

-Ak by trval tvoj druhý PP od 1.9.08 do 30.9.08 a nastúpila by si na MD v ochrannej lehote po ukočení nem. poistenia z druhého zamestnania, t.j. 3.10.08, tak by sa materská rátala z rozhodujúceho obdobia 1.9.08 - 29.9.08 (akokeby nárok na materskú vznikol v posledný den prac.pomeru).
-Ak by ale PP trval do nástupu na MD (od 1.9.-minimálne do 3.10.08), teda trval aj 3.10.08, tak by bolo RO 1.-30.9.08.

-Ak by tvoj druhý PP trval napr. od 28.8.08 do 27.9.08 (alebo aj do 30.9.08) a na MD by si išla v OL, teda dna 3.10.08, tak RO na výpočet materskej by bolo obdobie 28.8.-31.8.08.
Ak by si v tomto konkrétnom prípade dosiahla VZ pre NP 3900,- (4kal.dnix974,8, a 974,8=30219:31dní v aug.) za obdobie 28-31.8.08, tak by bola tvoja materská maximálna (bohužial 29-31.8. sú sviatok a víkend, takže by to musela byť mzda za 28.8., ak nejde o prácu aj cez vík+sv).
-Ak by ale PP trval od 28.8.- do minimálne 3.10.08, tak by bolo RO 28.8.-30.9.08.

-Ak by si sa nezamestnala, alebo zamestnala len na dohodu, tak by sa materská rátala z r.2007 z pôvodného zamestnania.
mimaemma
07.07.08,06:57
Ahojte, neviem nájsť info ohľadne dĺžky materského príspevku. Niekde som čítala, že materský príspevok môže byť vyplácaný aj podobu 9 tich mesiacov ( nie 6 ako normálne) v prípade, že rodičia dieťaťa nie sú zobratí..neviem ako to presne bolo uvádzané a najmä neviem v ktorom zákone. V Zákonníku práce to nie je. Mám rozvedenú kamarátku, ktorej bude teraz končiť materská 28 týždňov...je tam niečo také?:confused:
KvetkaK
07.07.08,07:04
Ahojte, neviem nájsť info ohľadne dĺžky materského príspevku. Niekde som čítala, že materský príspevok môže byť vyplácaný aj podobu 9 tich mesiacov ( nie 6 ako normálne) v prípade, že rodičia dieťaťa nie sú zobratí..neviem ako to presne bolo uvádzané a najmä neviem v ktorom zákone. V Zákonníku práce to nie je. Mám rozvedenú kamarátku, ktorej bude teraz končiť materská 28 týždňov...je tam niečo také?:confused:
Ja som to našla predsa v zákonníku práce a to v §166, kde je uvedené že ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
brčko
07.07.08,07:41
Zákonník práce - pre uplatnovanie nároku na dlhšiu MD u zamestnávatela
§ 40
(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.

§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
brčko
07.07.08,07:47
Zákon o sociálnom poistení - pre uplatnovanie si nároku na dlhšie poberanie materského v soc.poistovni (samozrejme, musí požiadať o dlhšie poberanie)

Podmienky nároku na materské
§ 48

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

V zákone o soc.poistení nie je osamelá poistenkyna definovaná.
mimaemma
07.07.08,08:04
Hm, dobre, tu je ale trocha špecifický prípad..ona sa rozviedla už po narodení dieťaťa - keď malo cca 2 mesiace. Podľa toho, čo ste tu napísali musí žiť sám...čiže v jej prípade to asi nepôjde, keďže jej ex má trvalý pobyt u nej, že?
Každopádne, vďaka za pomoc:)