scevo
03.07.08,09:45
Mam otázku:
Firmu odkúpila ina firma, ktora prebera aj jej zamestnancov, je predpoklad, ze bude chciet na existujuce pracovne miesta dosadit svojich ludi.
Musia mi v tomto pripade dat 2 mesacnu vypovednu lehotu alebo okamzite ukoncenie pracovneho pomeru?
Mam pravo na odstupne v oboch pripadoch?
Barbara
03.07.08,08:01
1. nárok na odstupné je pri výpovedi danej zamestnávateľom podľa § 63. ZP
2. pri okamžitom rozviazanom PP je nárok na odstupné až keď zamestnanec rozviaže PP zo zdravotných dôvodov, keď zamestnávateľ nepreradí ZC-a do 15 dní na inú prácu.
Martin Mocko
03.07.08,08:05
1. nárok na odstupné je pri výpovedi danej zamestnávateľom podľa § 63. ZP
2. pri okamžitom rozviazanom PP je nárok na odstupné až keď zamestnanec rozviaže PP zo zdravotných dôvodov, keď zamestnávateľ nepreradí ZC-a do 15 dní na inú prácu.

Prave sme s kolegom riesili jeden problem... Preradenie na inu pracu musi byt v ramci jednej firmy? Co v pripade, ze majitel firmy poskytne pracu (presne taku istu) v inej firme?
Barbara
03.07.08,08:16
nerozumiem vete, že ""..presne takú istú ponukne v druhej firme""""
to akože inú prácu? a prac. pomer končí v tej prvej firme, alebo to by bolo preradenkou??? keď preradenkou tak to je jasné, že odstupné nepatrí.
nepoznám okolnosti, takže ja si myslím, teda podľa logiky, keď ma dajú do inej firmy a keď názov firmy a ičo tej firmy je odlišné od tej prvej, tak sa domnievam, že ide o nový PP a nie o preradenie. V tomto prípade patrí odstupné.

Ale vyčkaj, určite ešte niekto sa k tomu problému vyjadrí;):)
Martin Mocko
03.07.08,08:47
nerozumiem vete, že ""..presne takú istú ponukne v druhej firme""""
to akože inú prácu? a prac. pomer končí v tej prvej firme, alebo to by bolo preradenkou??? keď preradenkou tak to je jasné, že odstupné nepatrí.
nepoznám okolnosti, takže ja si myslím, teda podľa logiky, keď ma dajú do inej firmy a keď názov firmy a ičo tej firmy je odlišné od tej prvej, tak sa domnievam, že ide o nový PP a nie o preradenie. V tomto prípade patrí odstupné.

Ale vyčkaj, určite ešte niekto sa k tomu problému vyjadrí;):)

Presne to je aj moj nazor. Ale jeden moj znamy (konatel firmy) chcel vykyvat so zamestnancami. Ma dve firmy (kazda ma pravnu subjektivitu). Jednu v BA...druhu v TN. A chcel zrusit firmu v TN. Preto zamestnancom ponukol inu pracu. Som mu vysvetloval, ze v tomto pripade ide o novy pracovny pomer...ale chcel som si to utvrdit. Dik
Zoltán Kovács
03.07.08,08:49
Presne to je aj moj nazor. Ale jeden moj znamy (konatel firmy) chcel vykyvat so zamestnancami. Ma dve firmy (kazda ma pravnu subjektivitu). Jednu v BA...druhu v TN. A chcel zrusit firmu v TN. Preto zamestnancom ponukol inu pracu. Som mu vysvetloval, ze v tomto pripade ide o novy pracovny pomer...ale chcel som si to utvrdit. Dik

Je to jednoznačne nový pracovný pomer a nie preradenie na inú prácu. Iné by bolo, keby firma v BA by bola pobočkou tej z TN. Ale sú to samostatné právne subjekty. Teda ak sa chce zbaviť zamestnancov v TN bude musieť dávať výpoveď podľa §63 so všetkým čo k tomu patrí (výpovedná doba a odstupné).