doctor117
03.07.08,11:05
Rad by som keby ste mi vedeli poradit,z mojim,na teraz,nevyriesitelnym problemom.Zakupil som si novy motocykel v ceskej republike a kedze,ako fyzicka osoba ktora nie je platcom dane,som kupoval motocykel aj z DPH,kedze tam nie je moznost odpoctu DPH.No pri prihlasovani motocykla na dopravnej policii som sa dozvedel nemilu informaciu,a to ze z tohto motocykla musim odviest DPH na slovensku!Takze chce mi niekto povedat ze za zakupeny motocykel mam odviest dan 2-KRAT!Ved to predsa nie je mozne.Na danovom urade na slovensku mi bolo povedane ze som nemal platit dan v cechach a naopak,z ciech mi bolo povedane ze dan som musel platit v cechach a ze uz nemam platit dan na slovensku!Tak mi viete poradit kto z nich ma pravdu alebo su u nas naozaj taketo"hlupe"danove zakony?A kedze nejde o male sumy,budem rad ked mi niekto naozaj pomoze dobrou radou a poradit podla akych zakonov,paragrafov alebo EU smernic to plati?A este jedna vec,tan motocykel nebol kupovany cisto novy,bol to dovoz z nemecka do ciech,z prvym zaradenym do evidencie 16.4.2008,cize splna podla nasho danoveho zakona podmienky noveho motocykla.
Milan Benka
03.07.08,19:13
Rad by som keby ste mi vedeli poradit,z mojim,na teraz,nevyriesitelnym problemom.Zakupil som si novy motocykel v ceskej republike a kedze,ako fyzicka osoba ktora nie je platcom dane,som kupoval motocykel aj z DPH,kedze tam nie je moznost odpoctu DPH.No pri prihlasovani motocykla na dopravnej policii som sa dozvedel nemilu informaciu,a to ze z tohto motocykla musim odviest DPH na slovensku!Takze chce mi niekto povedat ze za zakupeny motocykel mam odviest dan 2-KRAT!Ved to predsa nie je mozne.Na danovom urade na slovensku mi bolo povedane ze som nemal platit dan v cechach a naopak,z ciech mi bolo povedane ze dan som musel platit v cechach a ze uz nemam platit dan na slovensku!Tak mi viete poradit kto z nich ma pravdu alebo su u nas naozaj taketo"hlupe"danove zakony?A kedze nejde o male sumy,budem rad ked mi niekto naozaj pomoze dobrou radou.

Keďže ide o nový dopravný prostriedok, v ČR Vám to mali predať bez DPH.
Zákon o DPH nie je "hlúpym" zákonom. Na základe smerníc EU platí to isté aj v ČR. To, že postupovali v rozpore so zákonom, treba riešiť s nimi.
doctor117
04.07.08,18:40
Lenze v cechach mi bolo povedane ze ja ako neplatca dane,musim platit DPH v cechach a nie je mozne nakupovat bez DPH!Tak podla akych EU smernic,by som nemal platit DPH v cechach ale na slovensku?
Milan Benka
05.07.08,08:40
Pozrite český zákon:


http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/

konkrétne §19 odst. 4.

Ak použijete tento zákon ako argument, český predajca nebude mať prečo neopraviť nesprávne vystavenú fa. Ak to odmietne, pýtajte si od neho písomné stanovisko k celému problému. Potom sa budete môcť rozhodnúť o ďalšom postupe.
Jana Acsová
05.07.08,08:55
Podrobnosti k povinnostiam na Slovensku nájdete aj tu:
http://www.porada.sk/t24509-automobil-vo-vztahu-k-dph-v-prikladoch-1-cast.html
Jana Acsová
05.07.08,09:02
Lenze v cechach mi bolo povedane ze ja ako neplatca dane,musim platit DPH v cechach a nie je mozne nakupovat bez DPH!Všeobecne áno. Ale platia výnimky. A výnimkou je aj nový dopravný prostriedok. Platí pravidlo odvodu DPH v mieste, kde sa predpokladá použitie dopravného prostriedku. A nový dopravný prostriedok predajca v Čechách pri cezhraničnom predaji nepoužije v ČR. Dodá ho k použitiu v tomto prípade do SR a následne sa uplatní zákon v kontexte ďalšieho použitia motocyklu. Keby ste ho napríklad následne do polroka od prvého zaradenia (zaevidovania) predali napríklad do Maďarska, pýtali by ste si odvedenú DPH zo štátneho rozpočtu SR a maďarovi predali bez DPH, tak, ako mal postupovať pred Vami Čech. Na nový dopravný prostriedok platí osobitný režim zdanenie. Čo sa ním rozumie nájdete v § 11 ods. 12 zákona o DPH.