Jolana Popadakova
03.07.08,12:24
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať od 20.6.2008 je zaznamený v obchodnom registri vznik našej novej firmy oddelenim od predtým fungujucej firmy.Firma vznikla s novým názvom, adresou, ICO. Chcela by som sa preto povypytovať , či sa už niekto stretol s podobnou situáciou, a čo všetko je potrebné náhlasiť a zmeniť v rámci mzdového účtovníctva, celkového účtovníctva, odvodov atď. napr. aj faktúry odberateľov, zmena korešpondenčnej adresy,zmeny v zmluvách so zamestancami atd atd. Neviem vlastne ani kde začať :confused:
ĎAkujem.
Zoltán Kovács
03.07.08,10:39
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať od 20.6.2008 je zaznamený v obchodnom registri vznik našej novej firmy oddelenim od predtým fungujucej firmy.Firma vznikla s novým názvom, adresou, ICO. Chcela by som sa preto povypytovať , či sa už niekto stretol s podobnou situáciou, a čo všetko je potrebné náhlasiť a zmeniť v rámci mzdového účtovníctva, celkového účtovníctva, odvodov atď. napr. aj faktúry odberateľov, zmena korešpondenčnej adresy,zmeny v zmluvách so zamestancami atd atd. Neviem vlastne ani kde začať :confused:
ĎAkujem.


Nanovo registrovať na DÚ, ZP a SP. Dodávateľom zaslať zmenené fakturačné údaje. Nové prac zmluvy. Zamestnanci by mali dostať v pôvodnej firme výpoveď, resp. ukončenie prac.pomeru dohodou.......
Jolana Popadakova
03.07.08,10:59
Ďakujeeeeeem za vzácne informácie.Tak môžem začať ..... :)
ruci
03.07.08,11:28
ja si nemyslim, ze by mali zamestnanci dostat v povodnej firme vypoved resp. ukončenie prac.pomeru dohodou
vid. par. 28 ZP
podla mojho nazoru vy ako nova firma ste preberajuci zamestnavatel a ste viazany vsetkymi zavazkami z povodnych pracovnych zmluv zamestnancov, ktorych ste od povodnej firmy prevzali
v tomto pripade je potrebne zamestnancov pisomne informovat, to ma urobit este povodna firma (tak sa malo stat 1 mesiac pred prevodom), ze od urciteho dna je ich zamestnavatelom nova spolocnost a z akeho dovodu sa tak stalo
Zoltán Kovács
03.07.08,12:13
ja si nemyslim, ze by mali zamestnanci dostat v povodnej firme vypoved resp. ukončenie prac.pomeru dohodou
vid. par. 28 ZP
podla mojho nazoru vy ako nova firma ste preberajuci zamestnavatel a ste viazany vsetkymi zavazkami z povodnych pracovnych zmluv zamestnancov, ktorych ste od povodnej firmy prevzali
v tomto pripade je potrebne zamestnancov pisomne informovat, to ma urobit este povodna firma (tak sa malo stat 1 mesiac pred prevodom), ze od urciteho dna je ich zamestnavatelom nova spolocnost a z akeho dovodu sa tak stalo

Neviem či sa dá aplikovať §28 ZP. Novovzniknutá firma nie je právnym nástupcom tej starej (prepokladám).
Jolana Popadakova
03.07.08,13:05
aby som ta tu upresnila, stará firma sídli inde, je úplne nezávisla od tej novovytvorenej,ktorá medziiným predtým fungovala, iba ako odštepná pobočka a ktorá tiež sídli inde a má tiež svojich zamestnancov.tá povodna firma ostala neporušena :) preto som písala, vznik novej firmy oddelením od povodnej, ale stále riadne fungujucej
ruci
07.07.08,09:50
§ 28 nevyzaduje aby to bol pravny nastupca tej starej firmy
prava a povinnosti voci zamestnancom starej firmy (lebo to boli zamestnanci starej firmy, aj ked pracovali v odstepnej pobocke, lebo odstepny zavod nema pravnu subjektivitu) presli na novovzniknutu firmu - tou novovzniknutou firmou bola fakticky odstepna pobocka, aj ked existovala uz predtym, no dovtedy nemala pravnu subjektivitu
takze stale si myslim, ze nie je potrebne rozviazat pracovne pomery so zamestnancami, len im dat oznamenia o zmene zamestnavatela
brčko
07.07.08,10:07
Ak sa aj neprevádza hosp. jednotka, tak snád sa na novú firmu previedla úloha alebo činnosť zamestnávatela alebo aspon ich časť. Ale podla mna, malo by to byť v nejakej zmluve uvedené. Tiež by sa mala v pôvodnej firme vlastne o tú prevedenú činnosť/úlohu znížiť činnosť(zamestnanosť, výroba)?

§ 28
(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi , prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.
ruci
07.07.08,10:44
urcite bola nejaka zmluva o prevode odstepneho zavodu alebo nejaka podobna, a aj ked tato neriesila postavenie zamestnancov, tak toto je kogentne vyriesene v ustanoveni § 28 ZP