Sue8
03.07.08,14:26
Orange nam poslal upomienku za oneskorenu uhradu. Tu som nahodila do OZ aj sa uhradila. Potom nam prisla faktura s podrobnym vypisom, kde je evidovana uhrada tych 40 Sk ale upomienka nie.
Upomienku my mame, ale Orange ju vraj neeviduje. Problem je v tom, ze za uhradu za fakturu si "strhli" o 40 Sk menej, lebo oni tu uhradu, ktoru my evidujeme ako uhradu upomienky, eviduju ako preplatok.

Ako by ste to riesili? Ako by sa mal zauctovat ten preplatok?
misa
03.07.08,12:30
A jedná sa naozaj o upomienku? Možno to bola len výzva na zaplatenie s nejakým upozornením, že ak neuhradíte, pošlú Vám upomienku a tá bude stáť 40 Sk. Ja by som predmetnú fa na upomienku stornovala protizápisom a úhradu preúčtovala na niektorú riadnu faktúru.
babenko1
03.07.08,13:01
a na tej upomienke je aká suma k úhrade? tej poslednej faktúry, ktorú ste neskoro uhradili?
MartinkoK
11.07.08,07:04
Aj my máme takúto upomienku, je na nej napísané - tento dokument slúži ako účtovný doklad, nemá žiadane číslo. Uvádza sa tam, týmto listom Vám zároveň účtujeme jednorázový poplatok sankčného charakteru vo výške 40,- Sk
MartinkoK
21.07.08,12:09
Prosím Vás má niekto s týmto skúsenosti, ako zaúčtovať tú upomienku, keď ide len o list v ktorom píšu, že im máme zaplatiť 40,- Sk. Podľa mňa to nie je žiaden účtovný doklad.
Roxana
21.07.08,15:12
Nechápem prečo ju chceš stále účtovať. Ako píšeš už ju máš medzi OZ. Ak ju Orange neeviduje a tvoju úhradu pokladá za preddavok tak upomienku -OZ stornuj a uhradu preúčtuj na úhradu nasledujúcej fa. Postupovala by som podla Informácii k platbám od Orange. Presne tak ako píše Misa
Monika Kováčová
21.07.08,15:51
upomienky od Orange zásadne neúčtujem.
MartinkoK
23.07.08,05:44
upomienky od Orange zásadne neúčtujem.

a s čím spáruješ úhradu 40,- Sk?
pipera
03.10.08,09:01
to ja mam iny problem...prisla mi faktura od orange, znejuca na urcitu sumu...v prilohe "info o stave uctu" vsak vidim vycislenie konecnej sumy o 40 sk viac, prave kvoli upomienke /ktoru som ani nedostala.../a prilozeny sek znie na sumu faktury bez 40 sk....?????cize neprisla upomienka, sumu eviduju a platbu neziadaju??
hanelie
03.10.08,09:22
žiadajú -
ale treba to ísť zvlášť zaplatiť do Orange:)
pipera
03.10.08,11:48
ako inak:)
uz som tam volala, vraj to mozem zaplatit spolu s fakturou..to bude zas v programe chaos:rolleyes:
VieraPopluharova
06.10.08,18:57
Dobrý večer,
chcela by som sa spýtať: 1/ či upresňuje alebo ukladá nejaký § vystaviť najskôr upomienku za neuhradenú faktúru, alebo možno rovno pristúpiť k zrušeniu zmluvy? 2/A čo v takom prípade ak je jedným z bodov výpovede ukončenie zmluvného vzťahu v prípade neuhradenia faktúry v lehote splatnosti, nakoľko nebola vystavená so správnou adresou, žiadam o vystavenie so správnou adresou, ale obchodný partner to neurobí a dá výpoveď zo zmluvy na základe neuhradenia faktúry v lehote splatnosti. Podotýkam, že v zmluve má správnu adresu.Ak niekto vie poradiť budem rada. Ďakujem
andrej_rv
06.10.08,19:35
Prosím Vás má niekto s týmto skúsenosti, ako zaúčtovať tú upomienku, keď ide len o list v ktorom píšu, že im máme zaplatiť 40,- Sk. Podľa mňa to nie je žiaden účtovný doklad.
V zmysle zmluvných podmienok ORANGE (napr. http://www.orange.sk/sk/biznis/cennik.html) za upomienku účtuje spoločnosť jednorázový poplatok 40.- Sk, ktorý nepodlieha DPH. V zmysle § 32 ods. 1 písm. a) a b) ZÚ sa za preukázateľný účtovný záznam považuje záznam, ktorého obsah priamo alebo nepriamo dokazuje skutočnosť.
Keďže list o účtovaní upomienky preukazuje skutočnosť zakotvenú aj v zmluvných podmienkach (teda to, že ORANGE od vás bude požadovať úhradu 40,- Sk), je preukázateľným účtovným záznamom a po doplnení príslušných formálnych náležitostí v zmysle § 10 ZÚ aj účtovným dokladom rovnocenným s akýmkoľvek iným druhom účtovného dokladu. Poplatok sa zaúčtuje ako zmluvná pokuta na účet 544 (v JÚ do záväzkov ako prevádzková réžia) a po zaplatení je v plnej výške daňovo uznaným výdavkom.
Ak toto oznámenie - upomienku nezaúčtuješ, budeš mať problém pri spárovaní úhrad, pretože ORANGE tú sumu bude požadovať nad rámec sumy riadnych faktúr.