SMartina
03.07.08,17:00
Ahojte. Ako mám vyriešiť nasledujúci prípad. Zaúčtovala som doklad z registračnej pokladne z NAY. Bolo tam niektoľko tovarov. Jeden z nich sa reklamoval a bola uznaná reklamácia. Reklamáciu uznal obchodný dom po DPH. Teraz na originale je pri tovare napísané storno tovaru. A zároveň je nový blok na taký istý tovar v tej istej cene. Mám teraz ten nový doklad zaúčtovať mínusom, keďže minulý mesiac som viac odpočítala DPH pre tú reklamáciu? Ďakujem. :o
Gabi03
08.09.09,07:29
Otváram znovu túto tému, pretože mám podobný problém.

V roku 2007 sme do firmy nakúpili istý režijný materiál. Dala som do nákladov a uplatnili sme si DPH na výstupe.
V roku 2009 sa tento tovar pokazil a dali sme ho na reklamáciu. Reklamáciu uznali a peniaze vrátili. Bez akéhokoľvek dokladu
Problém:
1. celú sumu penazí zaúčtujem na /648?
2. čo s DPH-čkou?
3. pôvodný doklad z roku 2007 nám nevrátili. Čo s DPH na vstupe (v roku 2007) a čo s nákladmi?

Ako by ste riešili podobnú situáciu?

Vopred vďaka za odpovede.
babi2
08.09.09,07:39
Keďže reklamácia vznikla a bola uznaná v tomto roku, netrápila by som sa s nákladom a DPH r.2007,
v tomto roku to dáš do výnosov a odvedieš DPH, iba neviem prečo Vám nedali doklad.
Gabi03
08.09.09,07:41
Keďže reklamácia vznikla a bola uznaná v tomto roku, netrápila by som sa s nákladom a DPH r.2007,
v tomto roku to dáš do výnosov a odvedieš DPH, iba neviem prečo Vám nedali doklad.

Náklad a DPH 2007 ma trápia preto, lebo mám iba kópiu tohto dokladu a nie originál. :rolleyes:
A v tomto roku odvediem DPH na základe čoho? Môžeš mi priblížiť paragraf?

Ďakujem.
cloe
08.09.09,07:41
Otváram znovu túto tému, pretože mám podobný problém.

V roku 2007 sme do firmy nakúpili istý režijný materiál. Dala som do nákladov a uplatnili sme si DPH na výstupe.
V roku 2009 sa tento tovar pokazil a dali sme ho na reklamáciu. Reklamáciu uznali a peniaze vrátili. Bez akéhokoľvek dokladu
Problém:
1. celú sumu penazí zaúčtujem na /648?
2. čo s DPH-čkou?
3. pôvodný doklad z roku 2007 nám nevrátili. Čo s DPH na vstupe (v roku 2007) a čo s nákladmi?

Ako by ste riešili podobnú situáciu?


Vopred vďaka za odpovede.

V prvom rade treba povedať, že treba mať podklad na zaúčtovanie. Ak nemáš doklad o uznanej reklamácii a vrátení peňazí, tak neviem na základe čoho budeš účtovať. Neviem, či sa to nedá spätne vybaviť, aby ti aspoň potvrdili na kópii dokladu, že originál bol vybratý z účtovníctva z dôvodu reklamácie a taktiež vystaviť doklad na vrátenie peňazí.

K tomu účtovaniu.
V r. 2007 si účtovala: 501xxx/211xxx, 343xxx/211xxx.
V období, kedy boli vrátenie peniaze by som účtovala uvedenú sumu mínusom z týchto účtov.
Gabi03
08.09.09,07:43
V prvom rade treba povedať, že treba mať podklad na zaúčtovanie. Ak nemáš doklad o uznanej reklamácii a vrátení peňazí, tak neviem na základe čoho budeš účtovať. Neviem, či sa to nedá spätne vybaviť, aby ti aspoň potvrdili na kópii dokladu, že originál bol vybratý z účtovníctva z dôvodu reklamácie a taktiež vystaviť doklad na vrátenie peňazí.

K tomu účtovaniu.
V r. 2007 si účtovala: 501xxx/211xxx, 343xxx/211xxx.
V období, kedy boli vrátenie peniaze by som účtovala uvedenú sumu mínusom z týchto účtov.

No doklad mám iba mnou vypísaní pokl.doklad, keďže túto reklamáciu vybavoval kolega a jemu poslali na účet peniaze. (Ževraj to bolo možné vybavovať iba ako súkromná osoba, nie firma. Ale to teraz neriešim.)
babi2
08.09.09,07:50
No doklad mám iba mnou vypísaní pokl.doklad, keďže túto reklamáciu vybavoval kolega a jemu poslali na účet peniaze. (Ževraj to bolo možné vybavovať iba ako súkromná osoba, nie firma. Ale to teraz neriešim.)
Ja som si neuvedomila, čo si napísala, že Vám nevrátili originál, ten by ste mali každopádne mať v účte r.2007, ja by som im ho ani nedala, iba fotokópiu, podľa mňa malo byť na originále napísané, že bola uznaná reklamácia a toho dôkazom sú aj prijaté peniaze na účte, aj keď zase zvláštne, že peniaze vtedy dostali od firmy a vrátiť ich mohli iba súkromnej osobe
Gabi03
08.09.09,07:56
Ja som si neuvedomila, čo si napísala, že Vám nevrátili originál, ten by ste mali každopádne mať v účte r.2007, ja by som im ho ani nedala, iba fotokópiu, podľa mňa malo byť na originále napísané, že bola uznaná reklamácia a toho dôkazom sú aj prijaté peniaze na účte, aj keď zase zvláštne, že peniaze vtedy dostali od firmy a vrátiť ich mohli iba súkromnej osobe

No bolo to kupované cez ERP-čku, takže neriešili, či to firma alebo súkromná osoba kupovala.

No dobre, takže tento rok dám zníženie nákladov a rok 2007 skúsim vypýtať originál alebo nejaké potvrdenie.