marosm
18.04.05,23:01
Zdravim,
mal by som nejake otazky k dnu zdanitelneho plnenia.

1. Nerozumiem, preco je dnom zdanitelneho plnenia den dodania. Povedzme, ze 31.3. dodam nejaky tovar a vystavim fakturu so splatnostou mesiac. Ak je dnom zdanenia 31.3., tak vlastne ja musim do 25.4. z toho odviest DPH, pricom peniaze za tu fakturu este nemam?

2. Zalohove faktury a DPH. Zalohova faktura nie je danovy doklad a ani DPH tam neni vycislene. To bude az na ostrej fakture. Povedzme, ze 25.3. mi prijde zalohova faktura na notebook, ja ju 28.3. uhradim. Notebook mi bude dodany ale az 27.4. a k tomuto datumu mi dodavatel vystavi ostru fakturu aj s DPH. Ako mam ale do 25.4. zauctovat a odpocitat si DPH, ked faktura mi pride neskor?

3. K predoslemu prikladu s notebookom mam este technicku otazku v Omege. Ako tu riadnu fakturu zauctujem? Datum vystavenia nastavim podla faktury a datum vzniku danovej povinnosti na den uhradenia zalohovej faktury (aby mi SW zapisal DPH do marca)?

Tymto suvislostiam moc nerozumiem. Mne by pripadalo logicke, keby som DPH odvadzal alebo odpisoval vtedy, ked mi prijdu / odidu peniaze. Co ak vystavim fakturu, odvediem z nej DPH a odberatel mi potom nezaplati? Mam smolu?

Dakujem za odpovede a poprosim trochu strpenia s mojou neodbornostou.
Maros
andrej_rv
18.04.05,21:17
Maroš,
k 1. otázke nie je žiadna logická odpoveď - DPH z faktúry odvedieš, aj keď nemáš ešte za ňu peniaze, preto, lebo "zákonodarca" tak rozhodol :) (A už od starého Ríma platí: blbý zákon, ale zákon).
2. Zálohová faktúra nie je účtovný ani daňový doklad. Až keď ju uhradíš, príjemca platby je povinný na tento preddavok vystaviť daňový doklad, na základe ktorého si uplatníš DPH.
3. V tomto Ti neporadím, lebo Omegu nepoznám. Ale určite sa to dá korektne zaúčtovať.
Ak hľadáš v zákonoch logiku, asi máš fakt smolu. Ale ak budeš pozornejšie sledovať, čo to tí naši pos*anci dokážu vyprodukovať, tak Ťa všetky ilúzie prejdú.
Naďa
18.04.05,21:59
Ja mám MRP a so zálohovými faktúrami to robím nasledovne: Zálohové faktúry neúčtujem, odkladám si ich. Akonáhle však sa na zálohovú faktúru zrealizuje úhrada (vzniklo zdaniteľné plnenie), vyberiem ju spomedzi odložených a na základe nej zaúčtujem úhradu zálohy. Keď príde ostrá faktúra nulová, doložím ju k zaúčtovanej zálohe.
andreaS
19.04.05,04:31
Uctujem v omege, a ked pride zalohova (preddavkova) faktura, tak ju zauctujem /omega ju vsak nepredkontuje/. Potom ked ju uhradim, tak dam "uhrada DPF" tam vyberiem tuto fakturu a uhradim ju. Az teraz program predkontuje tuto uhradu ako 324/211. Ked pride uz ostra faktura, tak pri zadavani sumy v rozpise treba este doplnit "zaplatene preddavky" a tam zapisat sumu, ktora uz je uhradena.. potom uz len klasicky douctovat a program sam vyhodi aj zalohu a je to. /ja uctujem cez vzory, ktore ponuka omega a pri uctovani sa pohybujem pomocou enteru, program ma sam vedie co kde mam vyplnit/
marosm
19.04.05,05:28
pre andrej_rv:
1. uz som si vsimol, ze niektore veci moc logiky nemaju, ale ten co to vymyslal, musel na to nejak dojst, nie? :)
2. aha, takze ak nie je mozne vystavit este ostru fakturu, musia mi vystavit nejaku inu ostru fakturu na zaplatenu zalohu, kde bude DPH? A co ak to neurobia?

pre andreaS: ano, presne tak to robim aj ja. islo mi skor o to, ze co keby mi ta faktura neprisla do toho 25.4., potom ju este nemozem zauctovat a ako to DPH tam dostanem? Na to mi zrejme odpovedal andrej_rv, ze mi k zalohe oni musia vystavit nejaku fakturu. Spytal by som sa ale - ta moja predstava, ze ostru fakturu zauctujem s dnom vystavenia podla faktury a DVDP podla dna zaplatenia zalohy je spravna?
marosm
19.04.05,06:52
no, takze ta predstava spravna nebola. aby som dostal DPH do marca, som musel urobit asi toto: nastavit DVDP (datum vzniku danovej povinnosti) na toho 28.3. a tiez fakture nastavit uctovne obdobie marec, aj ked vystavena bola az v aprili. Jedine tymto sposom sa mi podarilo to DPH dostat do marca. Je ten postup spravny? Alebo to treba este inac urobit? Lebo tym, ze som zalohu uhradil uz v marci, by som si aj DPH mal v marci uplatnit...
andreaS
19.04.05,07:08
ked zaplatis tu preddavkovu fakturu - ta vlastne neni danovy doklad, takze nemozes si odpocitat dph na zaklade nej. MUSIS proste pockat alebo obvolat dodavatela nech ti co najskor vystavi ostru fakturu - tam ti maju dat datum dodania sluzby/tovaru ako si zaplatil. A az podla tejto ostrej fakture mas narok na odpocet dph. Ak by ti nedali tento datum ale iny - reklamuj fakturu...
marosm
19.04.05,07:37
to je mi jasne, ze na zaklade zalohovej faktury to nemozem odpocitat. t.z. ze ak mi oni do ostrej faktury napisu datum dodania az do aprila, DPH mam uplatnit az v aprili, aj ked som to cele uhradil v marci?

a to co som pisal o omege o nastaveni DVDP a uctovneho obdobia pre ostru fakturu je v poriadku?
andreaS
19.04.05,07:58
praveze by nemali davat aprilovy datum - preto by som obtelefonovala a nech mi to opravia...

a ked zapisujes DF do omegy, tak pyta 4 datumy, tak ich proste zadas podla toho co mas na fakture. Najdôlezitejsie je prave den vzniku danovej povinnosti.. a ten na fakture je.
Danielam
20.04.05,09:53
Aký máte názor?Fa vvystavená 31.3.2005, z nejakých neznámych príčin tovar odišiel až 5.4.2005- je to do Českej republiky -máme potvrdenú CMR aj dodací od odberateľa.Lenže naša fakturantka nemohla predpokladať, že sa tovar niekde "zdrží" tak máme aj zdaniteľné plnenie 31.3.2005. Otázka - je nutné na Fa prepracovať zdanitelné pl. na 5.4.2005 a takisto aj do výkazu DP DPH to dať až za mesiac apríl?
Anonymka
20.04.05,10:21
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.;)
Danielam
20.04.05,10:45
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.;)Veď to je problém kedy do DP DPH.Prečo do marca?ja si myslím že do apríla §19 odst.1. Vobec netvrdím že mám pravdu.
Skúste poradiť ešte niekto.
Danielam
20.04.05,13:54
Ozaj niktko nevie poradiť do ktorého obdobie to mám zaradiť (marec alebo apríl).Už som pozerala aj §19 odst.8 a)b) SOS 25. sa blíži.
ondrejvla
20.04.05,14:22
Pokiaľ ste tovar dodali až v apríli, tak prečo sa nútite platiť už v marci?! Dodanie tovaru alebo služby je dňom zdaniteľného plnenia! Ale ak budeš prerábať fa, a to asi áno, ja by som doručila 1x s opraveným dátumom aj odberateľovi.
Danielam
20.04.05,16:18
Pokiaľ ste tovar dodali až v apríli, tak prečo sa nútite platiť už v marci?! Dodanie tovaru alebo služby je dňom zdaniteľného plnenia! Ale ak budeš prerábať fa, a to asi áno, ja by som doručila 1x s opraveným dátumom aj odberateľovi.Vlasti, ďakujem.Veď som to aj tak na začiatku napísala, že do apríla -§19 odst.1 ale potom ma domýlil §19 odst.8. - lebo to je do Čiech.Vždy si myslím dobre ale neviem prečo som si neistá.Prerobíme Fa s dátumom zdan.plnenia 5.4.2005 do DP DPH to dám až za mesiac apríl.
Danielam
20.04.05,16:32
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.;)Ale tento postup potom nie je správny?Alebo može byť aj takto???
Shaman
20.04.05,17:30
Je to spravne.
Vies si predstavit co by sa dialo, keby si kazdy daval datum zdanitelneho plnenia aky by chcel??

FA vystavena v marci - zd. plnenie v marci.
FA vystavena v aprílii - zd. plnenie v apríli.

NO PROBLEM.
Danielam
20.04.05,19:41
Je to spravne.
Vies si predstavit co by sa dialo, keby si kazdy daval datum zdanitelneho plnenia aky by chcel??

FA vystavena v marci - zd. plnenie v marci.
FA vystavena v aprílii - zd. plnenie v apríli.

NO PROBLEM.A čo dodanie tovaru?
Vladimír Ozimý
21.04.05,14:44
no ja som zastanca nazoru ze zdanitelne plnenie nastava bud dnom dodania tovaru alebo poskytnutim sluzby...to jest ak vystavim fa 31.3. ale tovar sa doda 5.4. podla mojho nazoru zdanitelne plnenie nastava 5.4. a nie 31.3. pretoze zakon jasne hovori paragraf 19 ze danova povinnost vznika dnom dodania tovaru....inu variantu som tam nenasiel...tak neviem. Den vystavenia sa spomina akurat pri dovoze tovaru zEU ale to je uz nieco ine....
HelaLo
21.04.05,15:16
suhlas so Shamanom.
Ved ked sa vystavi faktura 31. a tovar sa "odosle" tak termín zdanitelneho plnenia je 31. aj keby sofer putoval 3 dni. Odovzdanie dovaru prepravcovi sa rovna termin dodania, staci o tom potvrdeny prepravny list. Plati to v celej unii
Danielam
21.04.05,15:54
suhlas so Shamanom.
Ved ked sa vystavi faktura 31. a tovar sa "odosle" tak termín zdanitelneho plnenia je 31. aj keby sofer putoval 3 dni. Odovzdanie dovaru prepravcovi sa rovna termin dodania, staci o tom potvrdeny prepravny list. Plati to v celej uniiTo potom Vobec nemám pozerat na dátumy CMR a dodacom liste kedy to prevzali od nás.Ak Vás správne chápem tak mám brať do úvahy len dátumy na FA?
Vladimír Ozimý
22.04.05,07:32
ja si myslim ze je dolezite ako su zadane prepravne podmienky....ak je stanovene ze dodanim tovaru je prevzatie tovaru dopravcom suhlasim, ale ak su prepravne podmienky take ze dodanim tovaru je az prevzatie tovaru odberatelom potom podla mna dodanim je den kedy prevezme odberatel tovar...
majac
22.04.05,09:25
ja si myslim ze je dolezite ako su zadane prepravne podmienky....ak je stanovene ze dodanim tovaru je prevzatie tovaru dopravcom suhlasim, ale ak su prepravne podmienky take ze dodanim tovaru je az prevzatie tovaru odberatelom potom podla mna dodanim je den kedy prevezme odberatel tovar...Teraz som došla z DU a ich vyjadrenie je takéto:
dátum vystavenia je deň zdaniteľného plnenia.Nikoho nezaujíma koľko a kadial ten tovar putoval.Akonáhle mi to naložíme do auta odberateľ má už vlastnícke práva.
Vladimír Ozimý
22.04.05,09:44
mna by zaujimalo nasledovne: ako urcit den zdanitelneho plnenia

takze faktura bola vystavena 28.12.2004 ale sluzba sa zacala poskytovat 1.1.2005 no ide o internetové služby..........
zaplati to 29.12.2004-to je jasne
keby to zaplatil dajme tomu 25.1.2005 kedy je zdanitelne plnenenie je den vystavenia alebo den zacatia sluzby...
Vladimír Ozimý
22.04.05,10:21
Ludia pomozte ja uz fakt neviem......

Dodanie sluzby je den poskytnutia to jest ak ide o vseobecnu sluzbu tak zdaniteľné plnenie nastava vystavim fa 28.12.2004 sluzba sa poskytne 1.1. tak zdanitelne plnenie je 1.1.2005

ak ide o elektronicke sluzby: vystavena faktúra 28.12. zaciatok poskytovania sluzby je 1.1. do konca roku tak zdanitelne plnenie je 1.1. alebo den vystavenia faktury(pretoze na vystavenie faktury je jasne napisane ze ti ktori maju povolenie podla zakona 610) ale ak ja poskytujem vseobecne int. sluzby tak pri opakovanych zd. plneniach je pisane ze sluzba je dodana najneskor poslednym dnom obdobia na ktore je poskytnuta to znamena ze ak ja vystavim fa 28.12. sluzba je na cely rok 2005 tak ja tam mozem dat lubovolny datum zdanenia to sa mi nepaci.....(ak nie je uhradena).
Vladimír Ozimý
22.04.05,11:55
no a ja si zasa prispejem:

no mal som v tom trosku chaos lebo od 1.1. 2005 sa to zmenilo. My sme poskytujeme internetové sluzby ktore patrie do opakovanych zdanitelnych plneni no a v roku 2004 platilo ze den zdanitelneho plnenia je den zaplatenia uvedeny v zmluve...no a od 1.1. je to najneskor posledny den sluzby na ktore sa platba vztahuje... to jest ak niekomu poskytneme sluzbu od 1.1. do 31.3. a vystavim fakturu 1.1. tak potom sa ja mozem rozhodnut ktory je pre mna den zdanitelneho plnenia? nevidim problem ak to neprelina danove obdobia ale co ak niekto plati napr. polrocne... Ja vystavim fakturu 1.1. 2005 sluzba sa poskytuje do 30.6.2005 den zaplatenia je v zmluve napr. do 14 dni potom kedy je zdanitelne plnenie...mne z toho vychadza ze moze byt aj 30.6. alebo ako to je...no v zakone sa pise neskor ze je to den najneskorsi, kedy sa vystavi faktura alebo ak sa nevystavi tak to je posledny den tretieho mesiaca...ale odvolava sa to na poskytovatelom sluzieb ktori maju povolenia podla zakona 610/2003, to su poskytovatelia sieti a komunikacnych zariadeni...ale my sme len firma ktora si ich plati a poskytuje webhosting a okolo sluzby...tak potom fakt neviem...mozno si tu znova napisem :)
Danielam
31.05.05,18:22
Ahojte.Aký máte názor na takúto situáciu:
Ide o dodanie tovaru do čiech.
Faktúra vystavená dńa 10.3.2005 /predbieha dodanie tovaru/
Tovar dodaný dňa 17.3.2005
Kedy by ste to uviedli do DP DPH?- deň zdaniteľného plnenia
Lebo práve máme v firme daňovú kontrolu a práve táto Fa ich veľmi zaujíma.
evina
31.05.05,19:25
Ahojte.Aký máte názor na takúto situáciu:
Ide o dodanie tovaru do čiech.
Faktúra vystavená dńa 10.3.2005 /predbieha dodanie tovaru/
Tovar dodaný dňa 17.3.2005
Kedy by ste to uviedli do DP DPH?- deň zdaniteľného plnenia
Lebo práve máme v firme daňovú kontrolu a práve táto Fa ich veľmi zaujíma.
1. Deň zdaniteľného plnenia už neexistuje, existuje deň dodania tovaru/služby, resp. daňová povinnosť.

2. Keďže ide o dodanie tovaru do čl. štátu EU samozdaňuje to český partner.

§19 odst.8/ Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Danielam
31.05.05,19:40
1. Deň zdaniteľného plnenia už neexistuje, existuje deň dodania tovaru/služby, resp. daňová povinnosť.

2. Keďže ide o dodanie tovaru do čl. štátu EU samozdaňuje to český partner.

§19 odst.8/ Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).No asi nemáme pravdu ani jedna.Daňovaci tvrdia, že v tomto prípade nastáva deň zdaniteľného plnenia práve ten 15.deň nasledujúceho mesiaca teda 15.4.2005 a to z dovodu, že vystavenie faktúry nastalo pred dodaním tovaru.Je to vraj v metodickom pokyne na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) zajtra budem múdrejšia a napíšem ako to všetko dopadlo a pokusím sa zistiť aj aký to je metodický pokyn.Vraj veľmi doležitú úlohu tam hra vystavenie faktúry pred dodaním tovaru.Zisťovala som si to aj v jednej dobrej účtovníckej firme a tá tiež súhlasí s názorom daňovákov a tento problém rozoberali aj na školení DPH v Nitre.Mňa asi trafí ak budú mať nakoniec pravdu.




Príklad č. 3:


Slovenský platiteľ dane uskutočňuje dodávku tovaru do Českej republiky osobe identifikovanej


pre daň v Českej republike. Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za


tovar dňa 20. mája 2004. Dňa 21. mája 2004 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za


prijatú platbu, ktorá predstavovala celkovú sumu za dodávku tovaru. Preprava tovaru do


Českej republiky sa začala uskutočňovať 24. mája 2004 a kupujúci mal právo nakladať


s tovarom dňa 25. mája 2004. Nakoľko bola faktúra vyhotovená pred dátumom, kedy sa


začala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu, pri určovaní dňa dodania


tovaru podľa § 19 ods. 8 zákona o dani z pridanej hodnoty sa na faktúru vyhotovenú v danom


prípade dňa 21. mája 2004 neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do


Českej republiky sa považuje 15. jún 2004.

Bohužial je to tam.Neviem to ale prilepiť na poradu.Tak som to len takto úboho skopírovala.Sorry.
evina
31.05.05,19:52
No asi nemáme pravdu ani jedna.Daňovaci tvrdia, že v tomto prípade nastáva deň zdaniteľného plnenia práve ten 15.deň nasledujúceho mesiaca teda 15.4.2005 a to z dovodu, že vystavenie faktúry nastalo pred dodaním tovaru.Je to vraj v metodickom pokyne na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) zajtra budem múdrejšia a napíšem ako to všetko dopadlo a pokusím sa zistiť aj aký to je metodický pokyn.Vraj veľmi doležitú úlohu tam hra vystavenie faktúry pred dodaním tovaru.Zisťovala som si to aj v jednej dobrej účtovníckej firme a tá tiež súhlasí s názorom daňovákov a tento problém rozoberali aj na školení DPH v Nitre.Mňa asi trafí ak budú mať nakoniec pravdu.
Pozriem sa ešte na to, ale neviem na čo tam je písmeno B?
petra:-)
31.05.05,19:52
Niečo také skutočne na stranke drsr je: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04naddph.pdf

Je to na strane 4 - deň dodania tovaru, v príkade č. 3 ide o situáciu, kedy je platba prijatá vopred a v príklade č. 4 o situáciu, kedy je prijatých 50% platby vopred...
Danielam
31.05.05,20:07
Už som to našla aj som to nejako biedne skopírovala /príklad č.3/Je to presne náš prípad takže majú pravdu 15.nasledujúceho mesiaca.Ale je to proti logike na Fa sú 2 rozne dátumy v marci a do DP DPH to ide až ďalší mesiac.Ale bohužial je to tak.No čo veď niečo musia nájsť.Hádam nedostaneme nejakú hroznú pokutu.Ale už si dám na toto veľký pozor.
evina
31.05.05,20:17
Už som to našla aj som to nejako biedne skopírovala /príklad č.3/Je to presne náš prípad takže majú pravdu 15.nasledujúceho mesiaca.Ale je to proti logike na Fa sú 2 rozne dátumy v marci a do DP DPH to ide až ďalší mesiac.Ale bohužial je to tak.No čo veď niečo musia nájsť.Hádam nedostaneme nejakú hroznú pokutu.Ale už si dám na toto veľký pozor.
Asi je už veľa hodín ale nejak to neviem pochopiť, pripadá mi to v rozpore so zákonom. Mám tu nejaké príklady uložené pozriem sa na to ale až zajtra.
slnko
31.05.05,20:44
Pozrela som si aj ja ten pokyn, ale tam išlo v príklade č. 3 o faktúru k prijatej platbe. Konečná faktúra za dodanie tovaru nebola vyhotovená, preto sa za deň dodania považuje 15. jún (t.j. 15. deň nasledujúceho kal. mesiaca).
Ešte raz by som si prečítala tento pokyn, najmä to b):


Podľa ustanovenia § 19 ods. 8 zákona o dani z pridanej hodnoty sa za deň dodania tovaru, ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 zákona o dani z pridanejhodnoty, považuje




a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy bol tovardodaný, alebo


b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy bol tovar dodaný.Tovar je dodaný dňom, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.


Podľa mňa, ak to nebola faktúra k prijatej zálohe, ale skutočná, konečná faktúra, tak by som to dala do marca.

Na druhej strane treba brať do úvahy "Preukazovanie podmienok pre dodanie tovaru oslobodeného od dane", čo uvádzame na faktúre (oslobodenie podľa §43) treba posúdiť, či to skutočne bolo splnené, ak faktúra bola vystavená skôr.
mlyn16
01.06.05,06:06
Pozerám, že ten metodický pokyn je v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. a v znení zákona č. 350/2004 Z.z. avšak veľké zmeny nastali od 1.1.2005 a to novelou zákona č. 651/2004 Z.z. Myslím si, že tento metodický pokyn v niektorých miestach už nemá pravdu.
Danielam
01.06.05,15:55
Ahojte.Podľa verdiktu daňovákov je to tak že až 15.nasledujúceho mesiaca.Doležité je tam: keď vystavenie Fa a platba predbiehajú dodanie tovaru.Nezáleží na tom či je tovar dodaný naraz alebo čiastkovo.Uvidím aký mi dajú zápis.Takže asi platí metodický pokyn na stranke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) Je to síce proti logike že na Fa je dátum vystavenia a dodania v jednom a tom istom mesiaci a dátum zdaniteľného plnenia 15.nasl.mesiaca.Keď skončia kontrolu a vyjadria sa presne tak to napíšem na poradu.Možno to niekomu pomože.Volala som dnes zase aj ďalšej daňovej poradkyni a tá mi potvrdila stanovisko daňovákov.Asi sa budem muset dať presvedčiť, že to mám zle.Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť ako to robíte vy ostatní.Ja ešte napíšem do poradcu podnikateľa nech mi skúsia dať odpoveď.
Danielam
02.06.05,19:36
Ahojte poraďaci, nemali ste nikto takýto prípad?Keď nik nereaguje.Ešte stále sa nevyjadrili a kontrolujú.....Skúste niekto-prosím.
andrej_rv
02.06.05,21:23
Ahojte poraďaci, nemali ste nikto takýto prípad?Keď nik nereaguje.Ešte stále sa nevyjadrili a kontrolujú.....Skúste niekto-prosím.Daniela, ja by som veľmi rád zareagoval, ale zatiaľ neviem. Čím viac do toho pozerám, tým viac je to pre mňa nepochopiteľné. Zajtra sa možno zastavím na DÚ, aký majú nato názor a cez víkend si ešte raz pozriem v kľude dostupné podklady. Ak sa niečo dozviem, určite Ti pošlem SS.
evina
03.06.05,07:29
Danielam práve som zmazala príspevok, v ktorom opisujem, že som si myslela, že po niekoľkonásobnom čítaní §19 a metodického usmernenia je pre Teba dňom dodania 10.3. Teraz sa mi však dostal do ruky časopis dane a účtovníctvo a pochopila som, že majú teoreticky môžu mať daňováci pravdu. Z príkladu:

Firma A dodala firme B tovar platiteľovi DPH do Rakúska. Odberateľ prevzal tovar 31.5. Firma A vyhotoví faktúru 5.6.. Deň dodania tovaru sa určí v zmysle § 19 odst. písm. b zákon o DPH. Je to deň vystavenia faktúry 5.6. - pretože bola vystavená do 15.6. t.j. do 15 dňa po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný. V tom § 19 písmeno b je dôležitá tá formulácia "podľa písmena a/, čiže je dôležité kedy bol tovar dodaný. Dôležité je aj to, že:

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Neviem sa však vysporiadať celkom z bodom 4 tohto §, že
Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Lebo podľa tohoto mi vychádza, že daňová povinnosť vznikla 10.3. a tieto časti sa v § 19 aspoň z môjho pohľadu akosi bijú.

Bola by som rada, keby sa vyjadrili aj ostatní poraďáci.
Danielam
03.06.05,15:39
Pre evina: a všetkých poraďákov , ktorých to zaujíma
Dnes mi to bolo vysvetlené asi takto. /pri dodaní tovaru do EU za podmienky, že je zahraničný odberateľ registrovaný pre daň vo svojej krajine/:
Dostal sa mi do rúk tento príklad, ktorý Vám presne napíšem.
Slovenský platiteľ dane uskutočňuje dodavku tovaru do ČR osobe identifikovanej pre daň v ČR.Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za tovar dňa 20.mája 2005. Dňa 21.5.2005 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za prijatú platbu, ktorá predstavovala celú sumu za dodávku tovaru.Preprava tovaru do ČR sa začala uskutočňovať 24.mája 2005 a kupujúci mal právo nakladať s tovarom dňa 25.mája 2005.Nakoľko Faktúra bola vyhotovená pred dátumom kedy sa začala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu pri určení dňa dodania tovaru podľa §19 odst.8 zákona o DPH sa na faktúru vyhotovenú v danom prípade 21.mája neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do ČR sa považuje 15.jún 2005.Slovenský platiteľ dane uvedie dodanie tovaru oslobodené od dane za jún 2005 respektíve za 2.Q 2005 a v Súhrnnom výkaze za 2.Q 2005.
Čo vy na to? Ja na to pozerám celý deň ako blbec a už to viem naspamať.
Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť či to ma byť takto?Za každý názor ďakujem.
slnko
03.06.05,16:33
No to je presne to, o čom som písala, že treba vyhotoviť 2 faktúry.
Fa 21.5. bola iba faktúra k prijatej zálohe.
Faktúra za skutočné dodanie tovaru nebola vystavená, preto sa za deň zdaniteľného plnenia považuje 15.6.
Takže ak sa preprava tovaru začala uskutočňovať 24.5. mala sa vystaviť
tzv. konečná faktúra napr. 24.5. a vtedy by bol deň zdaniteľného plnenia máj, aj do DP by to išlo v máji. Nemám pravdu?

A zoberme si to aj z duhej strany. Ten kto obdržal 21.5. faktúru k prijatej zálohe,
nie je povinný ešte odviesť daň. 24.5. sa ukutočnilo dodanie tovaru a on do 15.6. nedostal faktúru, tak je povinný 15.6. odviesť daň, lenže odpočítať si ju nemôže, lebo nedostal faktúru. Čo vy na to?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Danielam
03.06.05,18:24
No to je presne to, o čom som písala, že treba vyhotoviť 2 faktúry.
Fa 21.5. bola iba faktúra k prijatej zálohe.
Faktúra za skutočné dodanie tovaru nebola vystavená, preto sa za deň zdaniteľného plnenia považuje 15.6.
Takže ak sa preprava tovaru začala uskutočňovať 24.5. mala sa vystaviť
tzv. konečná faktúra napr. 24.5. a vtedy by bol deň zdaniteľného plnenia máj, aj do DP by to išlo v máji. Nemám pravdu?

A zoberme si to aj z duhej strany. Ten kto obdržal 21.5. faktúru k prijatej zálohe,
nie je povinný ešte odviesť daň. 24.5. sa ukutočnilo dodanie tovaru a on do 15.6. nedostal faktúru, tak je povinný 15.6. odviesť daň, lenže odpočítať si ju nemôže, lebo nedostal faktúru. Čo vy na to?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifAsi sme sa dobre nepochopili.Najskor sa vyhotovila zálohová.Na jej základe nám ju uhradili.My sme vystavili ostrú faktúru a tovar sa dodal až o pár dní neskor.V tom to prípade keď fa predbieha dodanie tovaru tak sa neberie do úvahy vystavenie fa ale dodanie tovaru.V tomto prípade sa to berie tak že sa na vyhotovenú fa sa neprihliada postupuje sa podľa §19ods.8 písm.a)
Mne to takto vysvetlovali /názorne aj s dokladmi/ síce najskor som bola z toho mimo ale potom som to pochopila.Takto to má byť naozaj.Vlastne 15.,deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru /ten je uvedený na fa/.Je to proti mojej logike ale je to presne takto.Ale žiadne 2 faktúry.Lebo aj tvoj názor som im predniesla a ani to nebolo správne.
evina
03.06.05,20:06
Pre evina: a všetkých poraďákov , ktorých to zaujíma
Dnes mi to bolo vysvetlené asi takto. /pri dodaní tovaru do EU za podmienky, že je zahraničný odberateľ registrovaný pre daň vo svojej krajine/:
Dostal sa mi do rúk tento príklad, ktorý Vám presne napíšem.
Slovenský platiteľ dane uskutočňuje dodavku tovaru do ČR osobe identifikovanej pre daň v ČR.Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za tovar dňa 20.mája 2005. Dňa 21.5.2005 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za prijatú platbu, ktorá predstavovala celú sumu za dodávku tovaru.Preprava tovaru do ČR sa začala uskutočňovať 24.mája 2005 a kupujúci mal právo nakladať s tovarom dňa 25.mája 2005.Nakoľko Faktúra bola vyhotovená pred dátumom kedy sa začala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu pri určení dňa dodania tovaru podľa §19 odst.8 zákona o DPH sa na faktúru vyhotovenú v danom prípade 21.mája neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do ČR sa považuje 15.jún 2005.Slovenský platiteľ dane uvedie dodanie tovaru oslobodené od dane za jún 2005 respektíve za 2.Q 2005 a v Súhrnnom výkaze za 2.Q 2005.
Čo vy na to? Ja na to pozerám celý deň ako blbec a už to viem naspamať.
Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť či to ma byť takto?Za každý názor ďakujem.
Danielam, ak si čítala pozorne môj príspevok, už som po x-čítaniach pochopila, že § 19 odst. 8 hovorí, že ak vystavíš fa 15.6. /tovar dodaný v 5/05/ napr. tak je deň dodania tovaru 15.6. Ak vystavíš 1.-14.6. je deň dodania ten deň , keď vystavíš faktúru. Citovala som aj začiatok § 19-že daňová povinnosť vzniká keď kupujúci nadobudne právo....

Ale stále takisto neviem pochopiť odkiaľ berú to tvrdenie, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada, a stále sa mi to bije i s tou prijatou zálohou, t.j. keď podľa mňa vlastne mala vzniknúť daňová povinnosť.

Priznám sa Ti, že to tiež čítam dokola a každých 5 min. sa prikláňam k tomu, čo tvrdia oni a potom zas naopak. Neviem asi by to chcelo daňového poradcu. Najmä tá veta "
sa na faktúru v danom prípade neprihliada" mi nejde akosi tiež do hlavy.
andrej_rv
03.06.05,21:46
Ale stále takisto neviem pochopiť odkiaľ berú to tvrdenie, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada, a stále sa mi to bije i s tou prijatou zálohou, t.j. keď podľa mňa vlastne mala vzniknúť daňová povinnosť.
No presne toto chýba na príklade z DRSR aj mne, na základe akého ustanovenia alebo čoho sa neprihliada na faktúru vyhotovenú skôr. A nerozumiem ani to, aký to má praktický význam, keď sa tam DPH ani neodvádza.
Tiež to čítam odpredu i odzadu, ale neviem nájsť v zákone, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada. A neviem, či je vôbec DRSR oprávnené rozširovať znenie zákona nejakým metodickým pokynom.
evina
04.06.05,07:15
No presne toto chýba na príklade z DRSR aj mne, na základe akého ustanovenia alebo čoho sa neprihliada na faktúru vyhotovenú skôr. A nerozumiem ani to, aký to má praktický význam, keď sa tam DPH ani neodvádza.
Tiež to čítam odpredu i odzadu, ale neviem nájsť v zákone, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada. A neviem, či je vôbec DRSR oprávnené rozširovať znenie zákona nejakým metodickým pokynom.
Andrej aj keď sme to zatiaľ nevyriešili , nie že ma teší, ale aspoň vidím, že rovnaké veci nevieme zdôvodniť, lebo po x-tom čítaní som mala pocit, že už asi ničomu nerozumiem. Metodickým pokynom nemôžu rozširovať znenie, môžu len v súlade so zákonom bližšie vysvetlovať. To som konzultovala s právničkou, pri riešení problému MP ohľadom registračnej kasy. Asi navštívim DP lebo nemám rada, keĎ neviem niečo pochopiť. Naozaj treba len poďakovať zákonodarcom ako zrozumiteľne píšu zákony, a ministerstvá ešte zrozumiteľnejšie vysvetľujú. A na záver, tiež neviem o čo im ide, keď celú dodávku samozdaňuje Čech.
hanicka22
06.10.10,07:43
Ahojte, potrebujem poradit.
SZCO, neplatca DPH, vykonava stavebne prace. Fakturuje vzdy ku koncu mesiaca, teda za august datum dodania sluzby je 31.8.2010. Datum vystavenia faktury musi byt do 15 dni? Alebo to plati len pri platcoch DPH? nemozem to nikde v zakone najst..
jeso
02.02.11,18:55
nechcem zakladať novú tému, tak sa skúsim spýtať v tejto staršej

podľa § 19 ods. 2 DPH - daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

v dohode o ochodnom zastúpení je uvedené, že provízia za sprostredkovanie obchodu bude fakturovaná obchodným zástupcom na základe zoznamu, ktorý zastúpený mesačne poskytne obchodnému zástupcovi zo "zaplatených" obchodov - podľa § 660 ods. c Ob.Z. tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu

obchodný zástupca je platiteľ DPH , ako dodržať § 19 ods. 2 DPH- nakoľko sa môže stať, že obchod ktorý sprostredkoval obchodný zástupca sa uzavrie v 3/2011 - čiže sprostredkovateľ poskytol službu , mal by vystaviť sprostredkovateľskú fa s dátumom dodania 31.3.2011,
tretia osoba však ešte nesplnila svoj záväzok a nezaplatila za obchod ,zaplatí až v 5/2011 -čiže na základe zmluvy o obchodnom zastúpení bude obchodný zástupca fakturovať za sprostredkovanie až v 5/2011 - nakoľko v zmluve je uvedené - Nárok na províziu vzniká v okamihu, keď tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu.
stačí pre podmienku fakturácie v 5/2011 ked je to takto v zmluve uvedené ?
jeso
02.02.11,19:18
nechcem zakladať novú tému, tak sa skúsim spýtať v tejto staršej

podľa § 19 ods. 2 DPH - daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

v dohode o ochodnom zastúpení je uvedené, že provízia za sprostredkovanie obchodu bude fakturovaná obchodným zástupcom na základe zoznamu, ktorý zastúpený mesačne poskytne obchodnému zástupcovi zo "zaplatených" obchodov - podľa § 660 ods. c Ob.Z. tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu

obchodný zástupca je platiteľ DPH , ako dodržať § 19 ods. 2 DPH- nakoľko sa môže stať, že obchod ktorý sprostredkoval obchodný zástupca sa uzavrie v 3/2011 - čiže sprostredkovateľ poskytol službu , mal by vystaviť sprostredkovateľskú fa s dátumom dodania 31.3.2011,
tretia osoba však ešte nesplnila svoj záväzok a nezaplatila za obchod ,zaplatí až v 5/2011 -čiže na základe zmluvy o obchodnom zastúpení bude obchodný zástupca fakturovať za sprostredkovanie až v 5/2011 - nakoľko v zmluve je uvedené - Nárok na províziu vzniká v okamihu, keď tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu.
stačí pre podmienku fakturácie v 5/2011 ked je to takto v zmluve uvedené ?

skúsi niekto pomôcť ?
sybila3
15.02.11,08:28
vedeli by ste mi poradiť, doniesli mi dodací list, aby som vystavila faktúru, ale neviem aký dátum dám zdanitelného plnenia, sú tam nejaké náhradné diely dátum je 26.1. a potom je tam ešte niečo čo asi zabudli a je tam dátum 28.1. dám na fa 28.1? A deň vystavenia musím dať do 15 dní? dík
sybila3
15.02.11,08:53
alebo by tam mal byť dátum 26.1.?