Roman_East
03.07.08,19:29
Potrebujem poradit ohladom kupy pozemku :
Chcem kupit pozemok od predavajuceho, ktory koli vyhnutiu sa plateniu dane chce, aby na kupno-predajnej zmluve bola nizsia cena, ako cena za ktoru pozemok skutocne predava.

1)
Predavajuci rovnako v tomto roku kupil iny pozemok(v inom meste...) s podobnou trhovou cenou, na ktorom ide stavat dom. Nemoze predavajuci si takto kupovany pozemok uplatnit ako naklad ?
V tomto pripade predavajuci ozaj nic nezarobi a pripada mi nespravne zdanovat takyto prijem.

2) Ked bude predavajuci trvat na nizsej cene v kupno-predajnej zmluve, ako by mala byt riesenena zvysna suma a bude moct byt tato suma pre mna uznana ako dodatocny danovy naklad.

3) Ja totiz neplanujem na pozemku stavat dom ihned, zavisi to od viacerych okolnosti a je mozne , ze ho budem chciet o par rokov predat.

Dakujem.
Zoltán Kovács
03.07.08,18:47
Potrebujem poradit ohladom kupy pozemku :
Chcem kupit pozemok od predavajuceho, ktory koli vyhnutiu sa plateniu dane chce, aby na kupno-predajnej zmluve bola nizsia cena, ako cena za ktoru pozemok skutocne predava.

1)
Predavajuci rovnako v tomto roku kupil iny pozemok(v inom meste...) s podobnou trhovou cenou, na ktorom ide stavat dom. Nemoze predavajuci si takto kupovany pozemok uplatnit ako naklad ? Kúpa iného pozemku sa nemúže zohľadniť. Ak pozemok predáva so ziskom, a nesplňa podmienky oslobodenia, tak daň sa platiť musí.
V tomto pripade predavajuci ozaj nic nezarobi a pripada mi nespravne zdanovat takyto prijem. Predávajúci zarobí, rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou pozemku, ktorý ideš kupovať ty. A vďaka tým zarobením peniazom si zrejme môže kúpiť ďalší pozemok.

2) Ked bude predavajuci trvat na nizsej cene v kupno-predajnej zmluve, ako by mala byt riesenena zvysna suma a bude moct byt tato suma pre mna uznana ako dodatocny danovy naklad. Vyplatená suma, ktorá nebude uvedená v kúpnej zmluve nemôže byť daňovo uznaným výdavkom. Nevieš to dokázať, že si pozemok kupoval za tebou deklarovanú cenu.

3) Ja totiz neplanujem na pozemku stavat dom ihned, zavisi to od viacerych okolnosti a je mozne , ze ho budem chciet o par rokov predat.

Dakujem.

V citáte.
Roman_East
03.07.08,20:40
1) Bohuzial na tom predavajuci ozaj nic nezarobi. Predstav si ze v roku 2005 mas 2 pozemky povedzme za sumu 500 tis. Kupis jeden z nich. V roku 2008 zistis, ze potrebujes ten druhy pozemok, ale teraz us stoja trebars 1 mil. Potrebujes prvy predat a zaplatit dan (100 tis) a mozes si kupit ten druhy a ides stavat. Ziskas teda pozemok rovnakej hodnoty, len si musel statu zaplatit 100 tis. Podla mna je to chore.

2) Ako sa teda riesi ten zvysok sumy ? Akou zmluvou ma moze predavajuci donutit mu vsetko dorovnat ?

Dik za info.