SMartina
03.07.08,22:27
Ahojte. Je to veľa článkov na túto tému, ale niečo si potrebujem overiť. Jeden zo spoločníkov vložil do s.r.o. okolo 1.000.000,- Sk. Ak by som to chcela dať ako zvýšenie základného imania tak musí byť zápisnica z valného zhromaždenia a muselo by sa to dať schváliť aj na Obchodný register. Správne? A keď by som sa práve toto nechcela robiť tak ten vklad stačí dať ako Krátkodobá finančná výpomoc.
Predpis: 249/378
Vklad na účet: 221/249

Je to správne??? Ďakujem. :rolleyes:
liba2
04.07.08,05:50
Ahojte. Je to veľa článkov na túto tému, ale niečo si potrebujem overiť. Jeden zo spoločníkov vložil do s.r.o. okolo 1.000.000,- Sk. Ak by som to chcela dať ako zvýšenie základného imania tak musí byť zápisnica z valného zhromaždenia a muselo by sa to dať schváliť aj na Obchodný register. Správne? A keď by som sa práve toto nechcela robiť tak ten vklad stačí dať ako Krátkodobá finančná výpomoc.
Predpis: 249/378
Vklad na účet: 221/249

Je to správne??? Ďakujem. :rolleyes:
Predpis (ako pohľadávka voči spoločníkovi): 378/365
Inkaso pôžičky: 221/378
Zostane záväzok voči spoločníkovi na DAl
Vrátenie pôžičky: 365/221
zalobaba
04.07.08,05:56
Ahojte. Je to veľa článkov na túto tému, ale niečo si potrebujem overiť. Jeden zo spoločníkov vložil do s.r.o. okolo 1.000.000,- Sk. Ak by som to chcela dať ako zvýšenie základného imania tak musí byť zápisnica z valného zhromaždenia a muselo by sa to dať schváliť aj na Obchodný register. Správne? A keď by som sa práve toto nechcela robiť tak ten vklad stačí dať ako Krátkodobá finančná výpomoc.
Predpis: 249/378
Vklad na účet: 221/249

Je to správne??? Ďakujem. :rolleyes:

Čo sa týka zvýšenia ZI a jeho zapísania do OR, tak nielen VZ a následne OR, ale aj hromada ďalších dokladov, predtým si rozmyslieť, či sa jeho vkladom zvýši iba jeho OP, alebo sa jeho vklad rozloží na zvýšenie OP všetkých spoločníkov ...... atď....atď..... dá sa to však zvládnuť.
papulisko
25.09.08,07:52
Chcel by som sa k tomuto este opytat. Si pisala, ze tam je potreba hromada dalsich dokladov. Vies mi prosim povedat akych ? A je nejako obmedzena vyska zakladneho imania ? Domnievam sa ze nie, ale pre istotu sa pytam. Dakujem...
Martin Mocko
25.09.08,07:55
Chcel by som sa k tomuto este opytat. Si pisala, ze tam je potreba hromada dalsich dokladov. Vies mi prosim povedat akych ? A je nejako obmedzena vyska zakladneho imania ? Domnievam sa ze nie, ale pre istotu sa pytam. Dakujem...

Musí to prejsť valnou hromadou, zmena spoločenskej zmluvy a zmena na obchodnom súde + 2000 skk kolok.

Maximálna výška ZIM nie je určená zákonom...iba minimálna.

Edit: Pokiaľ sa naozaj rozhodnete o túto zmenu..tak odporúčam urobiť hneď zmenu základného imania z SKK na EUR. V roku 2009 bude takých zmien ďaleko viac a bude na to asi dosť dlhá čakacia doba.
papulisko
25.09.08,09:33
Musí to prejsť valnou hromadou, zmena spoločenskej zmluvy a zmena na obchodnom súde + 2000 skk kolok.

Maximálna výška ZIM nie je určená zákonom...iba minimálna.

Edit: Pokiaľ sa naozaj rozhodnete o túto zmenu..tak odporúčam urobiť hneď zmenu základného imania z SKK na EUR. V roku 2009 bude takých zmien ďaleko viac a bude na to asi dosť dlhá čakacia doba.
A ako to bude prebiehať so základným imaniím pri eurokonverzii. Podľa mojich informácií sa má prepočítavať podľa historického kurzu, takže sa bude vykazovať stále 5 000 Eur a nie nejaké šialené hodnoty. A tým pádom mi bolo povedané, že nebudú vznikať kurzové rozdiely. Ale keď si to porovnám, že ostatné položky súvahy budem prepočítavať konverzným kurzom, len ZI historickým, zákonite musím mať nejaké rozdiely, nie ? Dakujem
Martin Mocko
25.09.08,09:44
Neviem..na EUROškolení som bol už dávno a vtedy ešte nikto nevedel čo bude. Ale pani lektorka vtedy hovorila, že pokiaľ urobíme zmenu ZIM teraz..prepočítame ZIM "terajším" kurzom NBS a k 31.12. sa urobí kurzový rozdieľ.

Ak urobíme zmenu v r. 2009 - bude sa robiť prepočet konverzným kurzom.

Veď počkajme na účtovník007...tá mala celkom pekný blog ohľadom EUROšanóna - takže ak sa s ním nazaj tak dôverne zoznámila - tak by nám mohl niečo o tom porozprávať :D

http://www.porada.sk/blog.php?b=222
liba2
25.09.08,11:34
papulisko
25.09.08,12:51
Neviem..na EUROškolení som bol už dávno a vtedy ešte nikto nevedel čo bude. Ale pani lektorka vtedy hovorila, že pokiaľ urobíme zmenu ZIM teraz..prepočítame ZIM "terajším" kurzom NBS a k 31.12. sa urobí kurzový rozdieľ.

Ak urobíme zmenu v r. 2009 - bude sa robiť prepočet konverzným kurzom.

Veď počkajme na účtovník007...tá mala celkom pekný blog ohľadom EUROšanóna - takže ak sa s ním nazaj tak dôverne zoznámila - tak by nám mohl niečo o tom porozprávať :D

http://www.porada.sk/blog.php?b=222
práveže mne povedali, že sa na prepočet nepoužije konverzný kurz, ale historický. a to mi povedali na školení EURO jednej firmy z veľkej štvorky...takže neviem, čo a ako.