berry
04.07.08,09:32
Súkromné auto v podnikaní. Musí alebo nemusí zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Ja viem , že táto téma tu bola rozoberaná milión krát. Ale skoro vo všetkých prípadoch sa píše že musí. My sme nášmu zamestnancovi takto preplácali náhrady za jazdu a nebola zaplatená DzMV a prešli sme kontrolou. Ani nám nič nedali doplatiť. Proste to bolo v poriadku. A v jedných novinách som čítala článok s nejakým riaditeľom daňového úradu ( ak si dobre spomínam tak to bolo z BB) a tiež povedal, že v takomto prípade sa nemusí platiť DzMV. (pýtali sa ho na prípad SZČO a jeho vlastné súkromné auto).
Tak ako to teda je?
Denda
04.07.08,07:40
Súkromné auto v podnikaní. Musí alebo nemusí zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Ja viem , že táto téma tu bola rozoberaná milión krát. Ale skoro vo všetkých prípadoch sa píše že musí. My sme nášmu zamestnancovi takto preplácali náhrady za jazdu a nebola zaplatená DzMV a prešli sme kontrolou. Ani nám nič nedali doplatiť. Proste to bolo v poriadku. A v jedných novinách som čítala článok s nejakým riaditeľom daňového úradu ( ak si dobre spomínam tak to bolo z BB) a tiež povedal, že v takomto prípade sa nemusí platiť DzMV. (pýtali sa ho na prípad SZČO a jeho vlastné súkromné auto).
Tak ako to teda je?
A aká je konkrétna otázka, v príspevku uvádzate aj zamestnanca aj SZČO?
berry
04.07.08,09:05
Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
2. SZČO (svoje súrkromne auto)
V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV
Tweety
04.07.08,09:07
Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
2. SZČO (svoje súrkromne auto)
V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV
V obidvoch prípadoch je odpoveď áno, MV podlieha dani z MV - ak sú použité v súvislosti s podnikaním.
Denda
04.07.08,09:14
Či sa musí platiť daň z motorových vozidiel pri preplácaní paušalnych náhrad za súkromné motorové vozidlo.
1. za zamestnanca (jeho súkromné auto)
2. SZČO (svoje súrkromne auto)
V oboch prípadoch som tu našla veľa príspevkov , kedy sa "musí" platiť DzMV
Aby ste boli v obraze. Daň z motorových vozidiel pri úhrade cestovných výdavkov zamestnancovi pri použití vozidla, v ktorom je zapísaný ako vlastník je platná od 1.1.2008. Takže ak ste v roku 2007 neplatili za zamestnancov daň z MV postupovali ste správne.
Záleží na tom aký konkrétny príklad bol uvedený v novinách, na ktorý ste reagovali - mohol byť aj správny.
SAIVI
04.07.08,09:50
Aby ste boli v obraze. Daň z motorových vozidiel pri úhrade cestovných výdavkov zamestnancovi pri použití vozidla, v ktorom je zapísaný ako vlastník je platná od 1.1.2008. Takže ak ste v roku 2007 neplatili za zamestnancov daň z MV postupovali ste správne.
Záleží na tom aký konkrétny príklad bol uvedený v novinách, na ktorý ste reagovali - mohol byť aj správny.

....ak je zamestnanec, ktorý vystavuje cestovný príkaz v TP zapísaný ako vlastník
Denda
04.07.08,10:00
....ak je zamestnanec, ktorý vystavuje cestovný príkaz v TP zapísaný ako vlastník
Áno zamestnanec, zamestnávateľ (rozumej podľa Zákona o cestovných náhradách) sám sebe nehradí náhradu za použitie motorového vozidla, ak by tam bol napísaný ako vlastník.:)
Ingrid Ondruskova
04.07.08,10:05
Som majiteľkou vozidla, manžel je SZČO a používa ho na svoj biznis. V januári 2009 by mal zaplatiť DzMV za celý rok 2008. Okrem toho ja ako zamestnanec potrebujem pre úplne inú firmu
urobiť na tom istom aute niekoľko služ.ciest-ako to bude z daňou?
Podľa mňa nijako, lebo už raz zaplatená bude.
Denda
04.07.08,10:13
Som majiteľkou vozidla, manžel je SZČO a používa ho na svoj biznis. V januári 2009 by mal zaplatiť DzMV za celý rok 2008. Okrem toho ja ako zamestnanec potrebujem pre úplne inú firmu
urobiť na tom istom aute niekoľko služ.ciest-ako to bude z daňou?
Podľa mňa nijako, lebo už raz zaplatená bude.
V prípade, že ste zapísaná ako vlastník , DzMV uhradí zamestnávateľ. Jeho povinnosťou nie je skúmať použitie Vášho motorového vozidla inými osobami. Plní si povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona.
nadenka2
31.07.08,07:35
Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel? Alebo moze pouzit aj auto svojej manzelky, kde je ako majitel v TP zapisana ona?
KvetkaK
31.07.08,07:38
Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel? Alebo moze pouzit aj auto svojej manzelky, kde je ako majitel v TP zapisana ona?
Zamestnanec môže na služobné cesty použiť aj auto, kde nieje uvedený ako majiteľ.
Jana Acsová
31.07.08,07:41
Ja by som si chcela potvrdit, ak pouzije zamestnanec sukromne auto na sluzobne ucely, musi byt jeho majitel?
...zákon o CN hovorí "iné vozidlo ako vozidlo zamestnávateľa". Z textu je zrejmé, že iné, t.j. vlastné, manželkine, susedove, kamarátove len nie zamestnávateľa.
Jana Acsová
31.07.08,07:43
Všeobecne však je potrebné ešte podotknúť, že použitie iného vozidla ako vozidla zamestnávateľa je možné po jeho predchádzajúcom súhlase. Zamestnávateľ musí súhlasiť s použitím iného vozidla. Na základe toho následne dôjde k vyúčtovaniu náhrad.
Jajina
16.12.08,12:32
Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

vzniklo mi to z dôvodov :

1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

Otázky:
- kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)
- aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?