kometa2
04.07.08,17:06
Dobry den, poprosila by som o radu pre laika, snazila som sa preluskat suvisiace temy, ale nenasla som podobny pripad. Ako je to s vyplacanim materskej (neskor rodicovskeho prispevku) pri pobyte v zahranici, mimo EU? Od februara 2007 som na neplatenom volne, zijem v USA ale trvaly pobyt mam stale na Slovensku. V pripade dobrovolneho nemocenskeho poistenia, vznika mi narok na vyplacanie materskej aj ked sa dieta nenarodi na Slovensku? Vopred dakujem za odpoved.
brčko
04.07.08,20:13
Ohladne rodič.poíspevku neviem.
Ohladne nároku na materské z DNP som zatial našla len toto (ale to asi nie je pre teba nové)
§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt24) alebo povolenie na trvalý pobyt. 25)

čo sa týka dieťaťa, nenašla som podmienku pre nárok na materské, že by sa malo narodiť na SK.
Napadli ma len dve súvislosti:
1. Ako podáš žiadosť o materské? Ak by si mala lekára na slovenksu, tak by ti lekár vystavil "žiadosť o materské", kde uvedie predpokladaný termín pôrodu.
2. Po narodení dieťaťa musíš predložiť na soc.poistovnu jeho rodný list preukazujúci jeho rodné číslo. (je to uvedené v žiadosti o materské)
kometa2
04.07.08,20:26
Dakujem za odpoved. O vydanie rodneho listu a zapis do matriky budem musiet ziadat cez nasu ambasadu, to by myslim nemal byt problem. Ale naozaj netusim ako mi lekar vystavi tu ziadost, to zrejme budem riesit neskor.
brčko
07.07.08,12:01
Kometa, možno budeš ak žiadosť o materské potrebovať niektorý z týchto formulárov, čo uviedla Marína, možno E 117

http://www.porada.sk/769512-post2.html