kurtica
04.07.08,17:38
Dobry den, chcem sa opytat na jednu vec. Uz som si pozistovala co to o prenajme nehnutelnosti, o povinnosti registracie a postupe pri vyplnovani priznania... Zatial vsetko jasne:)

Chcem sa ale opytat: Moze nehnutelnost prenajimat aj niekto iny ako jej vlastnik? Potrebuje k tomu nejaku zmluvu, alebo to moze urobit iba tak???

Ide totiz o to, ze partner, ktory nedavno kupil byt pracuje v zahranici a kym nenaspori nejake peniaze do zaciatku, chce tento byt prenajimat. Problem je prave v tom, ze precuje v zahranici pocas celeho roka, v zahranici odvadza aj dan aj odvody a vsetko, takze na slovensku danove priznanie nepodava. Nevieme co sa robi v takom pripade a zda sa nam jednoduhsie, ze by som byt prenajimala ja.

Mozte nam poradit ako postupovat ak by som ja ako nevlastnik bytu chcela byt prenajimat
alebo ak by on ako pracujuci v zahranici byt prenajimal, ako by mal podavat priznanie...alebo ho ma podat v zahranici? alebo ako to funguje
kurtica
06.07.08,06:51
Prosim, velmi vas prosim....vie mi niekto odpovedat? dakujem
Tchibo
13.07.08,10:39
Zdravim, co sa ta tyka danoveho prizna v pripade prace v zahranici je to znacne komplikovane aj pre pracovníkov daňových úradov. Mal som príjem jednak zo zahraničia a jednak v SR. Na kazdom danovom urade mi vysvetlovali uplne iny postup, tak som sa rozhodol vykaslat sa prijem v zahranici, kedze som ziadal aj o vratenie dani a priznal som len prijem v SR. Celorocna praca v zahranici je vsak asi trochu viac sledovana, kedze viem o pripadoch operiek, ktorym po dvoch rokoch prislo predvolanie na danovy urad. Takze to asi urcite treba podat danove priznanie na tento prijem zo zahranicia.

Ohladom toho prenajmu bytu, niekolko moznosti, ktore ma napadli:
1. Urobit plnomocenstvo konat za vlastnika bytu vo veciach nakladania s bytom. V tomto pripade musi podat danove priznanie aj za tento prijem z prenajmu + prijem zo zahranicia
2. Najomna zmluva medzi vami dvoma za "korunu" s vyslovnym uvedenym suhlasom vlastnika (partnera),aby Ty ako najomca(kurtica) si mohla dat byt do podnajmu dalsej osobe. Potom ani nemas registracnu povinnost kedze nejde o najom bytu, ale o podnajom co su dve rozdielne veci. V pripade dohody s podnajomnikom by sa dala dan takto neplatit vobec, kedze sa nemusi registrovat a nepriznat tento prijem z podnajmu v danovom priznani.
:)
Este keby si chcela obist registraciu a povinnost odvadzat dan z prenajmu... postavit zmluvu o prenajme nie na cely byt ale na jeho jednotlive obytne miestnosti, kedze dan sa musi odvadzat z prenajmu bytu nie z prenajmu obytnych miestnosti bytu. :)