barbara6
04.07.08,19:46
Ahojte všetci,

potrebovala by som poradiť ohľadom zdanenia príjmov zo zahraničia, takže:

priateľ pracuje v Írsku celý rok vkuse (sem tam príde na pár dní na SR si oddýchnuť max. je to však 1 mesiac v roku), príjem na SR nemá, pracuje normálne na pracovnú zmluvu a dane mu odvádza zamestnávateľ v Írsku.

AKo to je čítala som, že ak je zamestnaný v Írsku už viac ako 183 dní, stáva sa daňovým rezidentom danej krajiny (čo v tomto prípade by sa mal stať daňovým rezidentom Írska) ak som to dobre pochopila, tak priateľ má povinnosť spraviť si daňové priznanie len v Írsku a na SR už nie? A ešte by som sa chcela spýtať či potvrdenie o rezidentovi vydá príslušný daňový úrad v danej krajine?

Ďakujem vám všetkým za odpovede.
Vlado.s
20.08.08,18:31
Neviem ako to je v Irsku, lebo ja pracujem v Anglicku, ale predpokladam, ze to je podobne, lebo obe krajiny maju takmer totozny zdravotny i danovy system. V Anglicku pracujem 9 mesiacov z roka a danove podanie podavam doma. Pozor, peniaze doma nezdanujem, lebo mi boli zdanene v Anglicku (stahuju mi dan priamo z vyplaty) a kedze obe krajiny (SK i UK) su clenmi EU tak mi mozu peniaze zdanit len v jednej krajine. Doma len dam spravit danove priznanie jednej znamej ktora to prepocita podla aktualneho kurzu NBS a takto ho odovzadam na danovom urade. Doma platit nic nemusim, lebo Anglicko je vynate z povinosti.Neviem akej, ale je vynate. Danove priznanie sa robi pre pripad, ze nikdy nevies z koho co raz bude. Co ak budem prezidentom a budem musiet dolozit odkial mam peniaze. Najlepsie spravis ak zajdes na danovy urad a spytas sa ich. Ja som to robil tak isto. Oni najlepsie vedia co od teba chcu. Nebol problem s podanim informacii. Boli velmi ochotni. A to tam ani nemam znameho. Naviac tu v Anglicku si kazdy rok po ukonceni danoveho obdobia {trva vzdy od 06.04 do 05.04 nasledujuceho roka} poslem ziadost o vratenie preplatku na dani spolu s kopiou formulara P60 a zhruba o 6-8 tyzdnov mi pride sek na zhruba 250-350 libier. Zalezi od zarobku. Vela stastia. Neboj, nie je to nic zlozite.