petok2
04.07.08,22:06
Potreboval by som jednu radu. Som živnostník, nie som platca DPH. Začal som kupovať tovar s Číny. Ide to cez jedn nemeckú firmu a fingje to asi tak, že v DE objednám tovar, faktúra príde z Číny -tam ju aj platím a tovar pošlú zo skladu v DE ku mne.

No a prišla mi faktúra - čínska, kde nie je nijakým spôsobom vyčíslená ani spomenutá DPH, proste neviem či je to cena s alebo bez DPH. No a keďže nie som platca, mal by som kupovať s DPH. Tak som písal do DE, odpísal, že je to bez MwSt, ale že to nevadí, lebo to je faktúra z Číny. Inak cenník, podľa ktorého nakupujem uvádza, že ceny sú vrátane všetkých poplatkov za dopravu clo a pod. Tak netuším.

Ale asi aj v Číne majú DPH, že?:-) Čiže po správnosti by som mal kupovať s DPH, asi, že?

Vďaka za rady.
Vladimír Ozimý
07.07.08,06:11
No podľa všetkého dovoz je zdanený v nemecku. Ale podľa mňa by mal byť tovar zaťažený nemeckou daňou alebo slovenskou daňou. Bez dane takýto dovoz podľa mňa nie je možný. to by musel byť tovar dovezený na územie slovenskej republiky a tu by musel byť dovoz zdanený pričom vy by ste musela byť osoba, ktorá vystupuje ako deklarant v colnom konaní. nejaké je mi to divné a nesedí mi to...oslobodené by to bolo len za predpokladu ak by ste vy boli platiteľom dane. Pozor na hodnotu 420 tisic Sk podľa § 7 zákona o DPH.