Caravello
05.07.08,06:39
Ahojte poraďáci,
chcem sa s Vami podeliť o skúsenosť a zároveň požiadať o radu.
Od 1.1.2008 som zamestnal znevýhodneného uchádzača o zamestnanie o čom som s úradom práce spísal 31.12.2007 dohodu podľa § 50 zákona č. 5/2004 a bol mi poskytnutý príspevok vo výške 90 tis. Sk, ktorý mal byť vyplácaný 18 mesiacov ako % z celkovej mesačnej ceny práce zamestnanca.

Od 1.5.2008 došlo k novele uvedeného zákona, ktorá upravuje maximálnu výšku príspevku na 60 tis. Sk. Napriek tomu, že novela žiadnym spôsobom neupravuje dohody podpísané pred jej účinnosťou, úrad práce sa rozhodol prehodnotiť všetky "živé" dohody na novú maximálnu výšku príspevku.

Mám za to, že retroaktivita právnych noriem je v našom právnom systéme neprípustná a teda novela upravuje výšku príspevku len u dohôd podpísaných po jej účinnosti.

Dajte mi prosím vedieť, či sú moje myšlienkové pochody správne a čo by som mal s nešťasníkmi na UP robiť, aby som o tie prachy neprišiel.

Ďakujem.
Petuskapu
10.07.08,12:50
Ak už prišlo rozhodnutie o prehodnotení - treba si pozrieť čo uviedli ako právny základ pre svoje rozhodnutie. Ak sa novela totiž nevenuje dohodám uzatvoreným ored jej účinnosťou, tak ju na ne nemožno použiť. A treba si preštudovať i rozhodnutie, ktorým bol príspevok priznaný, či sa tam nespomína možnosť prehodnotenia alebo pod. Ak nie, bolo by zníženie príspevku protiprávne.;)