srdiečko21
05.07.08,08:27
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:
misomiso
05.07.08,06:45
O com su taketo prispevky? To si naozaj myslis, ze ti tu niekto poradi ako sa mas vyznat v sebe samej?

To ako keby ja som tu napisal: Som vasnivy priaznivec Citroena, mam Xantiu, uzasne ju prezivam, lebo ma hydraulicky podvozok. Ale v poslednom case sa velmi kazi - a co je najhorsie uz sa ani neda opravit. Pri kazdej ceste ma niekde necha stat v poli.

O com je takyto vztah? Naco mi je takato lojalita k znacke, ak by auto neslapalo ako hodinky? Nejaka drobnost obcas sa da tolerovat. Ale zasadna vec?
arizona
05.07.08,07:15
Srdiečko, celý život je vlastne o kompromisoch.
Buď tvojmu priateľovi budeš tolerovať jeho "chyby", alebo si nájdeš takého,ktorý tieto chyby mať nebude.
:) Iné riešenie nepoznám...
ludo_centrum
05.07.08,07:57
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:

Ako bývalý fajčiar a už viac než 3 roky úspešný nefajčiar dokážem pochopiť oboch.
Tiež mám partnerku ktorá denne vyfajčí 10-15 cigariet. Tolerujem jej to, lebo ju chápem ako fajčiara. Žiaden nátlak neplatí na fajčiara. Skôr naopak.
Chuť prestať musí vychádzať z neho samého. Ako aj ja som raz prestal fajčiť, tak to bolo len a len z vlastného presvedčenia. Ak by prestal ktokoľvek fajčiť len pre radosť niekoho iného, tak znovu o nejakú dobu začne znovu.
Zváž svoje očakávania od partnerského vzťahu a daj si na papier všetky + a všetky -. Môžeš sa spoľahnúť nato, že neprestane fajčiť aj keby sa ti podarilo mu sľúbiť dieťa, alebo inú jeho/vašu požiadavku.
Fajčiar musí prestať sám z vlastnej vôle. Ak s tým chceš niečo robiť a nechceš ho opustiť, tak si to prestaň všímať. Kúp mu tie cigarety, podporuj ho v tom. Vyzývaj ho k tomu, že by mohol aj viac huliť. Hlavne nech sa neobmedzuje. Ale stanov si tiež svoje nejaké teritórium, čas, miesto atď... kde jednoducho za žiadnych okolností nebude fajčiť (napr. spálňa, kuchyňa atď...)

Nezakazuj mu to. Ani slovkom. ak to nedokážeš, tak radšej uvažuj o rozchode.
Sex možno odmieta preto, lebo ty odmietaš jeho cigarety. Možné je všeličo. Zváž sama.
srdiečko21
05.07.08,08:17
O com su taketo prispevky? To si naozaj myslis, ze ti tu niekto poradi ako sa mas vyznat v sebe samej?

To ako keby ja som tu napisal: Som vasnivy priaznivec Citroena, mam Xantiu, uzasne ju prezivam, lebo ma hydraulicky podvozok. Ale v poslednom case sa velmi kazi - a co je najhorsie uz sa ani neda opravit. Pri kazdej ceste ma niekde necha stat v poli.

O com je takyto vztah? Naco mi je takato lojalita k znacke, ak by auto neslapalo ako hodinky? Nejaka drobnost obcas sa da tolerovat. Ale zasadna vec?

V niečom máš pravdu, ale asi som sa vyjadrila dosť tvrdo, zabudla som tam dopísať, za čo sa ospravedlňujem, že už má aj zdravotné problémy, pichá ho v hrudi, má veľmi rýchly tep, a každé ráno vykašliava. V príspevku som uviedla len drobnosti, ktoré mi vadia, lebo si pri dýchaní cigaretového dymu, čo je pasívne fajčenie nechcem ničiť aj vlastné zdravie. Ale mám zároveň aj strach o to jeho zdravie, ale jemu je to jedno a to ma trápi najviac. Každý robí chyby a ja niesom výnimka. Mojou chybou bolo že som mu neustále hovorila o tom aké je fajčenie zlé. Teraz viem že to má opačný účinok. No nechcem aby sa mu niečo stalo a nechcem aby tým trpel aj náš vzťah. Proste neviem ako túto situáciu riešiť a preto som sem dala tento príspevok. Iní ľudia majú možno viac skúseností ako ja a snáď mi aspoň povedia niečo, čo by mi pomohlo. Ďakujem.
srdiečko21
05.07.08,08:20
Srdiečko, celý život je vlastne o kompromisoch.
Buď tvojmu priateľovi budeš tolerovať jeho "chyby", alebo si nájdeš takého,ktorý tieto chyby mať nebude.
:) Iné riešenie nepoznám...

Ďakujem Ti za odpoveď. Myslím, že máš pravdu... ;)
srdiečko21
05.07.08,08:24
Ako bývalý fajčiar a už viac než 3 roky úspešný nefajčiar dokážem pochopiť oboch.
Tiež mám partnerku ktorá denne vyfajčí 10-15 cigariet. Tolerujem jej to, lebo ju chápem ako fajčiara. Žiaden nátlak neplatí na fajčiara. Skôr naopak.
Chuť prestať musí vychádzať z neho samého. Ako aj ja som raz prestal fajčiť, tak to bolo len a len z vlastného presvedčenia. Ak by prestal ktokoľvek fajčiť len pre radosť niekoho iného, tak znovu o nejakú dobu začne znovu.
Zváž svoje očakávania od partnerského vzťahu a daj si na papier všetky + a všetky -. Môžeš sa spoľahnúť nato, že neprestane fajčiť aj keby sa ti podarilo mu sľúbiť dieťa, alebo inú jeho/vašu požiadavku.
Fajčiar musí prestať sám z vlastnej vôle. Ak s tým chceš niečo robiť a nechceš ho opustiť, tak si to prestaň všímať. Kúp mu tie cigarety, podporuj ho v tom. Vyzývaj ho k tomu, že by mohol aj viac huliť. Hlavne nech sa neobmedzuje. Ale stanov si tiež svoje nejaké teritórium, čas, miesto atď... kde jednoducho za žiadnych okolností nebude fajčiť (napr. spálňa, kuchyňa atď...)

Nezakazuj mu to. Ani slovkom. ak to nedokážeš, tak radšej uvažuj o rozchode.
Sex možno odmieta preto, lebo ty odmietaš jeho cigarety. Možné je všeličo. Zváž sama.

Tak to teda zvážim, je pravda čo píšeš. Uvidíme teda čo bude ďalej. Díki.
durisovad
05.07.08,09:03
Zaujimava je tolerantnost fajciarov a nefajciarov. Este som nevidela fajciara, ktoremu by prekazalo, ze niekto nefajci. Ale naopak je to na dennom poriadku. Nechcem v ziadnom pripade preferovat fajciarov, ale ludia maju ovela zavaznejsie nedostatky ako to, ze fajcia.
VladoaKatka
05.07.08,09:48
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:

mimotemyNebudem riešiť Tvôj problém, dávam za pravdu misomiso. Síce na porade.sk je nás dosť, ale len zaregistrovaných. Denne sa tu prihlasujú 90% tí istí ľudia.
Ak chceš niečo vyriešiť na Vašom vzťahu, skús www.zdravie.sk (http://www.zdravie.sk/) tam sa riešia podobné prípady aj s príspevkami od čítateľov s rovnakými problémami.
Diskusné fórum je tam na všetky možné a aj nemožné prípady. Skús.
misomiso
05.07.08,09:52
Zaujimava je tolerantnost fajciarov a nefajciarov. Este som nevidela fajciara, ktoremu by prekazalo, ze niekto nefajci. Ale naopak je to na dennom poriadku. Nechcem v ziadnom pripade preferovat fajciarov, ale ludia maju ovela zavaznejsie nedostatky ako to, ze fajcia.

No to je teda zaujimava uvaha. Po prve - ja som uz zazil vela fajciarov, ktorym vadilo, ze ini nefajcia (je to princip zdochnutej kozy a plati to aj pre alkoholikov a podobne) - po druhe naozaj nemaju dovod, aby im to vadilo, zatial co opacne to bohuzial neplati.

To je ako keby si povedala, ze cestnym piratom, ktori jazdia 150 a kosia cyklistov neavdi, ze ini jazdia podla pravidiel (teda su podla tejto logiky tolerantni) zatial co ostatnym vadi, ze niekto jazdi 150 do zakruty, do ktorej nevidi (teda ti ini su netoleratni.)

No myslim, ze ak by tito pirati neohrozovali inych, tak ani tym "ostatnym" by nevadilo, ze sa ti pirati sami omotaju okolo stromu. Rovnake plati aj pre fajciarov - bohuzial.
durisovad
05.07.08,10:51
Chcela som temu trochu odlahcit, rozhodne som to nechcela hnat ad-absurdum.
pasuliatko
06.07.08,18:42
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:

nakop ho do zadku poriadne,vynadaj mu. povedz mu,že ked bude s tebou si neželáš aby fajčil u mna to pomahalo.a ked je thaky aky je..neviem možno by si mala uvažovať o rozchode:(
Kazu
07.07.08,07:03
Zaujimava je tolerantnost fajciarov a nefajciarov. Este som nevidela fajciara, ktoremu by prekazalo, ze niekto nefajci. Ale naopak je to na dennom poriadku. Nechcem v ziadnom pripade preferovat fajciarov, ale ludia maju ovela zavaznejsie nedostatky ako to, ze fajcia.

Som tuhý nefajčiar a vôbec mi nevadí, že iní fajčia. Mne vadí akurát to, že fajčia tam, kde to musím dýchať aj ja.
Leila2006
07.07.08,07:12
Zaujimava je tolerantnost fajciarov a nefajciarov. Este som nevidela fajciara, ktoremu by prekazalo, ze niekto nefajci. Ale naopak je to na dennom poriadku. Nechcem v ziadnom pripade preferovat fajciarov, ale ludia maju ovela zavaznejsie nedostatky ako to, ze fajcia.
Prepáč, čo by asi tak mohlo fajčiarovi vadiť na nefajčiarovi? To, že neotravuje druhých? Mnohí fajčiari vedia byť mimoriadne bezohľadní.
Leila2006
07.07.08,07:14
mimotemyNebudem riešiť Tvôj problém, dávam za pravdu misomiso. Síce na porade.sk je nás dosť, ale len zaregistrovaných. Denne sa tu prihlasujú 90% tí istí ľudia.
Ak chceš niečo vyriešiť na Vašom vzťahu, skús www.zdravie.sk (http://www.zdravie.sk/) tam sa riešia podobné prípady aj s príspevkami od čítateľov s rovnakými problémami.
Diskusné fórum je tam na všetky možné a aj nemožné prípady. Skús.
Prečo ju posielaš na iné fórum? Už sa tu riešilo všeličo, tak prečo by sa nemohlo toto?
Jara
07.07.08,08:27
Osobne vo svojom okolí poznám tolerantných fajčiarov. Je to možno výnimka, ale naozaj. Fajčia vo vyhradených priestoroch a dokonca po cigaretke si umyjú zuby, prípadne dajú žuvačku, alebo sa strieknu sprayom. Aj také rodiny poznám, kde sa fajčí len na balkóne alebo len v jednej miestnosti a keď tam je niekto nefajčiar, tak druhý si nezapáli. Myslím, že aj fajčiarom vadí, keď smrdia. Netreba ich hádzať do jedného vreca, česť výnimkám. :o
Modroocko
15.07.08,20:08
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:

Keď sa ma raz moja babka dávno pred rokmi opýtala, akého partnera by som si želala mať, mala som len dve podmienky:
1. nesmie fajčiť
2. žiadny alkohol (podtext - vodič má prednosť)
A keď som sa vydávala, nezabudla na mojej svadbe pripomenúť, že nášmu manželstvu predpokladá veľkú budúcnosť, lebo jediné dve podmienky, ktoré som na manžela mala, som si dokázala ustrážiť a trvať na nich do bodky.
Aj ty by si si mala ujasniť, nakoľko je tvoje želanie (aby parner nefajčil) iba tvojim zbožným prianím alebo či je zásadnou podmienkou, bez ktorej si nedokážeš predstaviť plnohodnotný partnerský vzťah. Ja som to vedela už ako malé dieťa, takže si myslím, že aj ty by si si s touto otázkou mala dať rady. V partnerskom živote to bez tolerancie nejde (ja jej prisudzujem prvé miesto, hneď pred láskou). Ale len ty sama poznáš hranice, odkiaľ už nie si ochotná niečo tolerovať. A tiež si ujasni, nakoľko je tolerantný aj on voči tebe. Či je ochotný vyhovieť tvojmu želaniu, aby nefajčil aspoň v situáciach či na miestach, kedy si to ty sama neželáš (a nehodláš to ani akceptovať). Či už to bude fajčenie v spálni, či je to tvoja požiadavka, aby si pred bozkávaním aspoň umyl zuby. Ale toto všetko nepôjde vyriešiť bez toho, aby ste sa spolu porozprávali a tieto veci si ujasnili a vopred dohodli. Píšeš, že je tvrdohlavý, ale musíš ho presvedčiť o tom, že toto je o vašej vzájomnej spolupatričnosti, prejave lásky, či skúške vášho vzťahu. Ak vám to vyjde, dokážete sa dohodnúť a dohodu dodržiavať, tak gratulujem a želám veľa šťastia. Ale ak náhodou zistíš, že ty si jediná, ktorá v tomto vzťahu prejavuje toleranciu a dodržiava pravidlá, tak by som ti radila čím skôr vycúvať a ver tomu, že nebudeš ľutovať, lebo takýto vzťah by nemal dlhú budúcnosť. Už samotný fakt, že si tu pred nami vylievaš srdce, hovorí o tom, že ty sama cítiš, že niečo u vás nie je v poriadku. Nepozdáva sa ti sex 2-krát za polrok (btw ani mne). On vraj nemá chuť. A čo ty? Vari ty chceš a odrádza ťa neznesiteľný zápach jeho tela? Alebo už ani nechceš? A vyhovuje ti to takto? Vieš si do budúcnosti predstaviť takýto život? A čo, keď sa raz objaví niekto, pri kom nebudeš mať pocit, že olizuješ popolník? Dokážeš to ustáť? To je len zopár otázok, ktoré si musíš položiť a na ktoré si musíš odpovedať. A keď si upraceš sama u seba, nezabudni k tomu upratovaniu pribrať aj partnera. Tento problém musíte na začiatku riešiť obaja. Nemôže sa prispôsobovať len jeden z vás. To nie je cesta.
linko1
16.07.08,05:56
som fajčiar a na sebe môžem povedať, že fajčím, keď sa nudím, možno aj tvoja polovička sa nudí...
Modroocko
16.07.08,06:35
som fajčiar a na sebe môžem povedať, že fajčím, keď sa nudím, možno aj tvoja polovička sa nudí...

Tiež mi to napadlo, že čo je dôvodom, že dotyčný v poslednom čase začal viacej fajčiť.
Mám taký pocit, že v tomto vzťahu najviac chýba rozhovor.
motylik7
16.07.08,09:01
Každá závislosť, teda aj fajčenie, je obvykle nejaká barlička, psychická náhražka niečoho, čo človeku chýba. Tam nepomôžu hrozby ani prosby, treba ísť do hĺbky a zamyslieť sa, kedy, v akom období, príp. pri akých situáciách vznikol alebo sa prehĺbil problém, následkom ktorého je vznik závislosti.
Čo sa týka nudenia sa, väčšina ľudí je takých, čo nevedia v pokoji sedieť bez toho, aby stále niečo robili. Svoju myseľ i telo neprestajne niečím zamestnávajú. Nevedia ani na chvíľu vypnúť. To je na veľkú škodu každého človeka, pretože len vtedy sa dá úplne oddýchnuť, keď svoju myseľ mentálne úplne vypne, denne minimálne na 5 minút (ideálna je meditácia). Inak sa môže stať, že máme v hlave obohratú platňu (nedoriešené problémy a problémiky), ktorá sa nezastaví častokrát ani večer či v noci keď usíname. Poznáte to?
Zdá sa to možno mimo tému, ale súvisí to aj s fajčením.
troll
16.07.08,09:21
No to je teda zaujimava uvaha. Po prve - ja som uz zazil vela fajciarov, ktorym vadilo, ze ini nefajcia (je to princip zdochnutej kozy a plati to aj pre alkoholikov a podobne) - po druhe naozaj nemaju dovod, aby im to vadilo, zatial co opacne to bohuzial neplati.

To je ako keby si povedala, ze cestnym piratom, ktori jazdia 150 a kosia cyklistov neavdi, ze ini jazdia podla pravidiel (teda su podla tejto logiky tolerantni) zatial co ostatnym vadi, ze niekto jazdi 150 do zakruty, do ktorej nevidi (teda ti ini su netoleratni.)

No myslim, ze ak by tito pirati neohrozovali inych, tak ani tym "ostatnym" by nevadilo, ze sa ti pirati sami omotaju okolo stromu. Rovnake plati aj pre fajciarov - bohuzial.


Asi budem označený, že idem mimo témy, ale to si vážne dal na jedny váhy oproti sebe cestných pirátov a fajčiarov??? To si snáď robíš srandu, nie? Neuveriteľné.
Pokiaľ ide o chuť a zápach: Keď sa niekto natlačí ráno cesnakom a potom zamorí celý vagón, to je zrejme v poriadku. Alebo ak sa niekto odmieta umývať, alebo má zhnité zuby.... pohoda. Super.

K pôvodnej otázke sa vyjadrovať nebudem, lebo niektorí už povedali všetko, čo bolo treba. Ak ťa toto vôbec napadá riešiť, tak to znamená viac. Ak by prišiel niekto, kto ti vyhovuje viac, šla by si za ním. Otázka je len to, že čo budeš robiť do momentu kým ten niekto príde.... a to si už musíš vyriešiť sama.
Monika V.
16.07.08,09:33
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:
Môj manžel tiež fajčil, nebolo to veľa ani málo, ale mne sa to nepáčilo.Aspoň nefajčil predo mnou a nechodil zafajčený za mnou. Zo začiatku som mu to stále pripomínala, ale potom si si uvedomila, že pokiaľ on sám od seba s tým nebude chcieť prestať, moje slová sú zbytočné. Ano, sem-tam som mu pripomenula, že by bolo lepšie keby prestal, ale nie tak aby ho to znechutilo a začal ešte viac fajčiť. Asi po 4 rokoch manželstva sa spamätal, že fajčenie je naozaj k ničomu a už vyše roka sa aj ja teším z toho, že už si nezobral ani jednu cigaretu. :)
zuzik29
16.07.08,09:42
Ja som to netolerovala od zaciatku, a viac menej trvala na tom ze skonci, a preto ze je velmi tvrdohlavi, tak si povedal ze to dokaze. Uz nefajci 10 rokov,
a teraz sam neznasa zafajcene priestory. Je to len o vas dvoch, ked si to tolerovala na zaciatku a teraz to vadi, tak on to nepochopi, a mozno nema motivaciu. Ja som mojho namotivovala na zaciatku - vtedy sa to dalo.
Ale veru neviem co by som spravila keby neprestal....
ludo_centrum
16.07.08,10:06
Úspešne nefajčím už od marca 2005.
Nič ma nedonútilo prestať fajčiť. Ani rodičia, ani manželka, ani dieťa ani zdravie a ani žiadne zákazy a nariadenia.
Práve naopak, tieto vyššie uvedené skutočnosti ma privádzali (tak ako aj dosť ďalších) k túžbe fajčiť ešte viac.

Len vlastné vnútorné presvedčenie, ktoré sa vo mne prebúdzalo niekoľko rokov, pretože mi fajčenie bránilo k vnútornému rozvoju som sa rozhodol prestať. A hľadal som spôsob ako prestať.
Uisťujem ťa, že žiaden nefajčiar s jeho premúdrelými radami mi nedokázal pomôcť. Trpezlivo som hulil ďalej staré dobré červené Marskybolli. Až v jeden deň to prišlo, nápad, telefonát a išiel som sa dať ukrižovať na elektrické kreslo...
A pri odchode odtiaľ som kľudne zahodil krabičku aj s cigaretami.

Podstatné je však to, že SOM CHCEL PRESTAŤ FAJČIŤ JA a nie len moje okolie.
Už som to písal, vyvolaj v ňom pocit, aby on chcel prestať. A bude to jednoduchšie než nejaké vyhrážky rozchodom/rozvodom nespaním spolu atď...
Z osobného pohľadu by som sa aj rozišiel s partnerkou ak by mi dala si vybrať medzi cigaretou a ňou. Bohužiaľ, bolo to tak. Netvrdím že to bolo správne, ale myslím, že myslenie dlhoročného skutočného fajčiara poznám.

Drž sa.
Lucia Luknárová
24.07.08,08:09
myslim že tu diskutovať veľa netreba, ak ho tak veľmi maš rada že bez neho nemôžeš žiť no tak budeš žiť s fajčiarom (čo ja osobne by som nezniesla).Uvedom si ale že ak by on nemohol žiť bez teba a ty by si mu povedala že proste je to pre teba neprekonateľný problém, tak kvôli tebe by mal prestať fajčiť. Láska je predsa jeden z najväčších divov ktoré nás robia lepšími a je to jedna z najlepších motivácií. Neviem ako vážne Váš vzťah vidíš,ale predstav si že budeš mať raz doma novorodenca u ktorého sa časom vyvinie astma pretože tatinko nemôže bez cigarety žiť a tvoje deti budú mať príklad ktorý možno budú v puberte so samozrejmosťou nasledovať. Aj týmto pohľadom (asi hlavne týmto) sa treba pozerať na muža ktorého si vyberáme pre budúcnosť. Nuž, je to na Tebe, ak by inú chybu nemal, tak by ho bola škoda nechať tak,ale je to prejav dosť slabej vôle a necitlivosti voči Tebe a to sa zvykne prejaviť aj v iných oblastiach.
korduľa
24.07.08,10:10
myslim, ze si si odpovedala sama, ze ste vedla seba uz len ako doverni priatelia. tak preco nimi nezostanete. najdi si niekoho kto nefajci a s kym si spomenies co je to vasen. myslim, ze taky vztah nikam nevedie. ved sa sama seba spytat ci si stastna, alebo aspon spokojna, ked si odpovedies aspon na jednu z nich, ze nie. tak asi nie je co riesit. inac len tak mimochodom, jedna vec je ked ma niekto nejaku chybu - ze napriklad nezatvara zubnu pastu - to sa este da tolerovat, ale fajcenie nie je chyba, je to nezodpovednost k sebe samemu v prvom rade a ked sa pozrieme na nase zdravotnictvo neriskovala by som, ze za svoje zdravotne poistenie dostanem aj adekvatnu starostlivost - pri zdravotnych problemoch suvisiacih s fajcenim. neviem kolko mas rokov, ale ja mam 35 a ked si predstavim, ze po 3 rokoch spoluziatia sa sexualny zivot zuzi na 2x do roka, co sa caka po 5 rokoch? nic? to je zvlastny spolocny zivot. pisem za seba, svoj nazor a neutocim, tak vas prosim, ak som sa niekoho dotkla bolo to nechtiac. takze dufam, ze ma nikto nebude chytat za slovicka. to pre istotu, aby sa aj tato tema nezvrhla na urazanie, obvinovanie a pod.
petmar
24.07.08,11:14
Manželku som si bral ako fajčiarku (ale nie veľmi silnú) s tým, že som bol presvedčený, že ju to odučím. Bola to veľká fuška, niekoľko x som začal fajčiť aj ja. No vzdala to zo "svojho" presvedčenia asi po 4-5 rokoch a mnohých hádkach.... Fajčiar, ktorý prestane fajčiť už nikdy nie je nefajčiar, ale abstinujúci fajčiar - presne ako pri alkoholikoch. Droga tabak mi pripadá len trochu menej nebezpečnejšia ako droga alkohol.
Karas Milan
29.07.08,02:34
1, ak ho tak veľmi maš rada že bez neho nemôžeš žiť ...

2, Láska je predsa jeden z najväčších divov ktoré nás robia lepšími a..

3, tvoje deti budú mať príklad ktorý možno budú v puberte so samozrejmosťou nasledovať.

4, Aj týmto pohľadom (asi hlavne týmto) sa treba pozerať na muža ktorého si vyberáme pre budúcnosť.
5, Nuž, je to na Tebe, ak by inú chybu nemal, tak by ho bola škoda nechať tak ...
6, ale je to prejav dosť slabej vôle a necitlivosti voči Tebe a to sa zvykne prejaviť aj v iných oblastiach.


Ahoj Lucka.

Napísala si to pekne (skoro ako teóriu).
ALE :
1, TAK nepozeráš na (nevidíš ) nedostatky
2, A možno by si sa divila , ako ľahko môže byť závislosť silnejšia
3, Nie je toto tak trošku demagógia ? (čo to množstvo feťákov - tiež mali takých otcov ? A IBA OTCOV mali takých ? )
4, A obodovať : Kto má najviac bodov je vybraný (a čo takto 1, a 2, )
5, Kardinálny omyl - ON SA POTOM ZMENÍ (po svatbe)
6, PRAVDA.

Ka Mil
Karas Milan
29.07.08,02:44
Fajčiar, ktorý prestane fajčiť už nikdy nie je nefajčiar, ale abstinujúci fajčiar - presne ako pri alkoholikoch. Droga tabak mi pripadá len trochu menej nebezpečnejšia ako droga alkohol.


Ahoj.

Po vyše 25 fajčenia (do 1 krabičky denne) a asi 6 rokoch nefajčenia , môžem ale iba za seba povedať (moja lepšia polovička fajčí dodnes) :

1, je to o postoji - nepotrebujem to a ani mi to príliš nechutí (to je potom ľahko prestať že !!!! )
2, netreba z toho robiť vedu
3, teraz si zapálim : ak ideme na dovolenku tak 3 - 6 cigariet/týždeň , inak ak je väčšia (rodinná ) príležitosť tak 1 cigaru/polrok.

Ka Mil
Chobot
29.07.08,06:22
Ahoj.

Po vyše 25 fajčenia (do 1 krabičky denne) a asi 6 rokoch nefajčenia , môžem ale iba za seba povedať (moja lepšia polovička fajčí dodnes) :

1, je to o postoji - nepotrebujem to a ani mi to príliš nechutí (to je potom ľahko prestať že !!!! )
2, netreba z toho robiť vedu
3, teraz si zapálim : ak ideme na dovolenku tak 3 - 6 cigariet/týždeň , inak ak je väčšia (rodinná ) príležitosť tak 1 cigaru/polrok.

Ka Mil

K tomuto len doplním - nemá to len 2 póly: fajčí - nefajčí.

Ja som nefajčiar a tiež si na dovolenku beriem balík cigaríl, len tak z tradície, zapáliť si večer pri káve. Len pre tú chuť. Inak doma vôbec nefajčím.

Myslím, že aj medzi nefajčením a fajčením je ešte veľa stupňov - ako napísal Milan. Keby si ten priateľ zapálil denne 2-3 na balkóne, bolo by to tolerantnejšie voči tebe. Nemusíš ho nútiť, aby prestal úplne.
kukučka
29.07.08,06:28
a ja toľko: prečítaj si Plzáka :)
motylik7
29.07.08,07:09
Ahoj.

Po vyše 25 fajčenia (do 1 krabičky denne) a asi 6 rokoch nefajčenia , môžem ale iba za seba povedať (moja lepšia polovička fajčí dodnes) :

1, je to o postoji - nepotrebujem to a ani mi to príliš nechutí (to je potom ľahko prestať že !!!! )
2, netreba z toho robiť vedu
3, teraz si zapálim : ak ideme na dovolenku tak 3 - 6 cigariet/týždeň , inak ak je väčšia (rodinná ) príležitosť tak 1 cigaru/polrok.

Ka Mil

mimotemy Chtiac-nechtiac ti musím dať v niektorých bodoch za pravdu. Ale ty musíš mať všetko tak rozškatuľkované, že je to des! Prečo každého stále chytáš za slovíčka? Každý má právo na svoj názor. Nemysli si, že pravda je len jedna jediná (a exaktne daná) a máš ju práve ty.
linko1
29.07.08,07:47
Súhlasím s chobotom,
netreba naliehať, človek na to musí prísť sám, či bude dalej fajčiť , či chce prestať, alebo si dá len 2-3 za deň na balkóne,
ale to musí byť jeho rohodnutie....
inak s fajčiarom nepohneš ak nechce neprestane....
osky
10.09.08,08:12
Moj muz je tiez fajciar a ja to tiez neznasam.
ked som ho vsak spoznala,fajcil dve krabicky denne,potom uz len jednu a potom sme sa do seba akosi zalubili...dnes sme uz skoro mesiac manzelia.
mioj muz sa pre mna pokusal pretsat,ale je to tazke-fajcenie je zavislost.
vydrzal tyzden a potom do toho spadol z nova.
nakolko som sa vsak strachovala aj o jeho zdravie,vyriesili sme to kompromisom-teraz fajci tabak,zasadne vsak nie ten najsilnejsi a nema strojcek na vyrobu cigariet.
pokial si usula cigaretku,za ten cas by uz vyfajcil aj dve normalne...
neviem posudit ci su zdravsie cigarety alebo tabak,ale vyfajci podstatne menej,okrem toho tabak mi tak nesmrdi ako tie cigarety.

Je to o tolerancii.ak ta ma rad,minimalne to zacne zmiernovat-nemozes od neho chciet aby celkom prestal a okamzite.ale aj on musi trochu brat na teba ohlad.ak nie,nema ta dost rad!
a ak ho mas rada ty,zvykni si aj na vasnive bozky s prichutou "udeninky"....

ale vazne,skuste tabak.nam sa tento kompromis celkom podaril-zatial.:)
Danila
10.09.08,08:19
Moj muz je tiez fajciar a ja to tiez neznasam.
ked som ho vsak spoznala,fajcil dve krabicky denne,potom uz len jednu a potom sme sa do seba akosi zalubili...dnes sme uz skoro mesiac manzelia.
mioj muz sa pre mna pokusal pretsat,ale je to tazke-fajcenie je zavislost.
vydrzal tyzden a potom do toho spadol z nova.
nakolko som sa vsak strachovala aj o jeho zdravie,vyriesili sme to kompromisom-teraz fajci tabak,zasadne vsak nie ten najsilnejsi a nema strojcek na vyrobu cigariet.
pokial si usula cigaretku,za ten cas by uz vyfajcil aj dve normalne...
neviem posudit ci su zdravsie cigarety alebo tabak,ale vyfajci podstatne menej,okrem toho tabak mi tak nesmrdi ako tie cigarety.

Je to o tolerancii.ak ta ma rad,minimalne to zacne zmiernovat-nemozes od neho chciet aby celkom prestal a okamzite.ale aj on musi trochu brat na teba ohlad.ak nie,nema ta dost rad!
a ak ho mas rada ty,zvykni si aj na vasnive bozky s prichutou "udeninky"....

ale vazne,skuste tabak.nam sa tento kompromis celkom podaril-zatial.:)Závislosť na nikotíne nie je o tolerancii. A s láskou vôbec nič nemá spoločné;):). Ja by som môjho manžela nevymenila za nič na svete. Ale s cigaretkou sa rozlúčiť neviem, a on je nefajčiar. A čím viac mi brble, tým častejšie fajčím. Takéto príkazy sú pre nás kontraproduktívne.:D S tým tabakom som sa pobavila. Ja by som sa asi ušúľala k smrti.:)
kukučka
10.09.08,10:49
neviem posudit ci su zdravsie cigarety alebo tabak,

jednoznačne tabak, nielen kvôli papieru a lepidlu, ale do cigariet sa pridáva množstvo všelijakých prísad
iriska
10.09.08,11:20
osky, dúfam ale že si do tých ci "ušúľaných" cigariet dáva filter!
Braňo
10.09.08,11:37
jednoznačne tabak, nielen kvôli papieru a lepidlu, ale do cigariet sa pridáva množstvo všelijakých prísad

HMMMM, to znie akoby fajčenie tabaku bolo zdravšie.
bonita
10.09.08,12:38
Ahojte,
som nefajčiarka, ten zápach nemôžem ani cítiť. Môj priateľ je silný fajčiar a v tom je ten problém. Zo začiatku som mu to tolerovala, nefajčil až tak veľa, no už sme spolu tri roky a on fajčí čím ďalej tým viac. Mám ho rada ale neznášam ten cigaretový pach. On je tvrdohlavý a nedá si povedať. Ľúbim ho takého, aký je, no s týmto sa neviem zmieriť. Neviem, či to nemá vplyv aj na náš sexuálny život. Za tento rok sme boli spolu len dvakrát. On hovorí, že nemá chuť. A tak si žijeme jeden vedľa druhého ako veľmi dôverní priatelia ale ja chcem aj vášeň. Nechcem to riešiť rozchodom, mám ho rada, no už som aj zabudla ako vyzerá vášnivý bozk... :mee:

No ja neviem, ci je tu iba jeden problem - ze teda on je fajciar alebo ten druhy vaznejsi - ze ste boli spolu iba 2x. Ze on nema chut.

Pokial viem, fajcenie nema vplyv na chut sexovat. Takze problem bude niekde inde. Ludia su aj po 20 tich rokoch castejsie spolu nez 2x.

A suhlasim uz s tu spomenutym nazorom, ze fajciar si uz len z trucu vyberie radsej rozchod ak sa mu to da ako podmienka. Jednoducho fajciar musi sam dopsiet k rozhodnutiu, ze chce prestat. A niektori k tomu nikdy nedospeju.
Braňo
10.09.08,16:06
Pokial viem, fajcenie nema vplyv na chut sexovat. Takze problem bude niekde inde. Ludia su aj po 20 tich rokoch castejsie spolu nez 2x.

Žiaľ mýliš sa, chuť možno je:rolleyes:, ale na schopnosť má vplyv fajčenie.
cloe
10.09.08,16:20
Pokial viem, fajcenie nema vplyv na chut sexovat. Takze problem bude niekde inde. Ludia su aj po 20 tich rokoch castejsie spolu nez 2x.

Žiaľ mýliš sa, chuť možno je:rolleyes:, ale na schopnosť má vplyv fajčenie.

Žeby ten vplyv bol až taký?! Dovolím si nesúhlasiť. Myslím že v konkrétnom prípade bude problém naozaj úplne inde a oveľa závažnejší.
Keď napísala 2x, myslela som, že 2x do mesiaca. A aj to už je dosť na pováženie. Ale 2x v tomto roku?! U mladých zdravých ľudí to naozaj nie je celkom normálne. Radila by som vyhľadať odbornú pomoc, ak v tom nebude ešte niečo iné...
bonita
10.09.08,16:30
Pokial viem, fajcenie nema vplyv na chut sexovat. Takze problem bude niekde inde. Ludia su aj po 20 tich rokoch castejsie spolu nez 2x.

Žiaľ mýliš sa, chuť možno je:rolleyes:, ale na schopnosť má vplyv fajčenie.



Nemylim. Mozno po 30 tich rokoch fajcenia mu nebudu uz stihat pluca pri tom poteseni a bude fucat, ale ak ma nejaky vplyv na potenciu, tak veeeeelmi zanedbatelny.
kukučka
10.09.08,16:44
neviem posudit ci su zdravsie cigarety alebo tabak,ale vyfajci podstatne menej,okrem toho tabak mi tak nesmrdi ako tie cigarety.



jednoznačne tabak, nielen kvôli papieru a lepidlu, ale do cigariet sa pridáva množstvo všelijakých prísad


HMMMM, to znie akoby fajčenie tabaku bolo zdravšie.

mimotemy a nie? dym z fajky je voňavejší ;)
nechce sa mi to teraz hľadať, dávnejšie som kdesi prikladala linky, tuším do témy ako prestať fajčiť
Braňo
12.09.08,05:16
Nebudem sa hádať, ale dôkazy sú a je to dávno známe.
Plodnosť mužov
Fajčenie u mužov často zapríčiňuje poruchy erekcie. Tento účinok, spôsobený predovšetkým poškodeniami ciev vedúcim k poruchám prekrvenia, sa prejavuje nielen u starších mužov. V americkej štúdii, ktorá sledovala 2 115 mužov sa napr. zistilo, že u štyridsiatnikov, ktorí denne fajčili, bol výskyt porúch erekcie až 2,7-násobne vyšší v porovnaní s nefajčiarmi. Fajčenie okrem toho zhoršuje kvalitu spermií, ktoré sú u fajčiarov pomalšie a chorobne zmenené. Tvorba spermií je mimoriadne citlivý proces a viaceré látky obsiahnuté v tabakovom dyme majú priam devastujúci vplyv na ich množstvo. Celkovo sa tak u muža zhoršuje potencia a reprodukčné schopnosti klesajú.
O rakovine, skracovaní života a smrade ani nebudem hovoriť.
slecna
12.09.08,05:30
Ahoj.

Fajcenie je velmi skodlive aj na sex. Ale to co si opisala to je uz vacsi problem.
A ako casto ste spolu spavali na zaciatku? 2X do roka je veeelmi malo a nesplna to ani taku povinnost po dlhych rokoch.
Vas problem nebude iba to ze fajci ale mala by si najst aj iny.