Eva99
19.04.05,09:56
Dobrý deň! Rekonštruovali sme administratívnu budovu. Potrebný materiál sme si kúpili sami a odovzdali ho firme, ktorá budovu rekonštruovala. Rekonštrukcia bola vykonaná neodborne a materiál bol tým pádom znehodnotený. Prácu sme reklamovali a navrhlo sa riešenie, že firma rekonštrukciu zopakuje, materiál kúpime ešte raz a vyfakturujeme im ho, keďže pôvodný materiál bol znehodnotený ich vinou. Ako tento vyfakturovaný materiál zaúčtovať? Nákup tohto tovaru ( pôvodného, aj nového ) sme zaúčtovali do nákladov - opravy. Mohol by mi prosím niekto poradiť so zaúčtovaním tejto situácie?
Ďakujem
andrej_rv
19.04.05,20:40
"Zadaniu" nie celkom rozumiem. Uvádzaš, že ide o rekonštrukciu budovy, ale nakúpený materiál ste zaúčtovali do nákladov na opravy. A neviem, či ide o PÚ alebo JÚ. Ak ide naozaj do rekonštrukciu, tak prvý nákup materiálu by mal ísť na účet 042 (PÚ) alebo do výdavkov neovplyvňujúcich daň (obstaranie dlhodobého majetku v JÚ). Opätovný nákup materiálu, ktorý vyfakturujete, by som dal na 112/321 (211) (PÚ) alebo nákup tovaru (JÚ), predaj stavebnej firme 311/112 resp. predaj tovaru v (JÚ), rekonštrukčné práce vykonané firmou tiež na 042, po prevzatí a zaradení rekonštruovanej budovy do používania potom preúčtovať 021/042. Ak by naozaj šlo len o opravu, prvý nákup materiálu na nejakú analytiku k 501, resp. nákup materiálu v PÚ, ostatné zostáva. A faktúru za opravu od stavebnej firmy na 511 (alebo prev.réžia v JÚ). Dúfam, že z tohoto si niečo použiteľné vyberieš, ak Ti niekto neuvedie iný spôsob.
ondrejvla
19.04.05,20:43
"Zadaniu" nie celkom rozumiem. Uvádzaš, že ide o rekonštrukciu budovy, ale nakúpený materiál ste zaúčtovali do nákladov na opravy. A neviem, či ide o PÚ alebo JÚ. Ak ide naozaj do rekonštrukciu, tak prvý nákup materiálu by mal ísť na účet 042 (PÚ) alebo do výdavkov neovplyvňujúcich daň (obstaranie dlhodobého majetku v JÚ). Opätovný nákup materiálu, ktorý vyfakturujete, by som dal na 112/321 (211) (PÚ) alebo nákup tovaru (JÚ), predaj stavebnej firme 311/112 resp. predaj tovaru v (JÚ), rekonštrukčné práce vykonané firmou tiež na 042, po prevzatí a zaradení rekonštruovanej budovy do používania potom preúčtovať 021/042. Ak by naozaj šlo len o opravu, prvý nákup materiálu na nejakú analytiku k 501, resp. nákup materiálu v PÚ, ostatné zostáva. A faktúru za opravu od stavebnej firmy na 511 (alebo prev.réžia v JÚ). Dúfam, že z tohoto si niečo použiteľné vyberieš, ak Ti niekto neuvedie iný spôsob.
Andrej súhlasím s tebou, ale ak im to uhradia v rámci reklamácie, tak by to mal byť ako materiál nákup aj predaj, podľa toho či účtuje spôsobom A alebo B.
babenko1
19.04.05,20:43
Hmm. tak je to rekonštrukcia či oprava? Mali ste na ten majetok vytvorenú rezervu? A je dôležité, či je to PÚ alebo JÚ... ako vyššie uviedol andrej
Eva99
20.04.05,05:52
Dakujem krasne za pomoc, ide o PU. Vcera som to trosku domotkala, povodny material mam na 042 a iba ten novy na 511. Zistovala som to a vraj by to malo byt 315 (311) / 642. Neuctujem cez sklad.
andrej_rv
20.04.05,10:34
Podľa mňa ten nový materiál by mal byť na 501, účet 511 patrí medzi služby. A predaj tak, ako uvádzaš.
Eva99
20.04.05,10:49
Ok, pekne dakujem a prajem krasny den :)