Pohar
05.07.08,18:17
Prosím poraďte:
moja mama má pri svojej nehnuteľnosti cestu - na ktorú ma "pravo služobnosti cesty".
Možete mi vysvetliť čo to všetko znamená a aké máme práva?
Toto právo budeme dediť aj my deti?
Podotýkam, že maminmu otcovi patrila aj parcela kde je cesta, avšak mame ju už do list. vlastnictva nedali.
Môžeme s tým ísť na súd?
Cesta nebola vyvlastnená ani vydržaná, ani nebola spísaná nijaká dohoda s mestom.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Petra Nová
06.07.08,18:14
Skús to" právo služobnosti "presne odpísať výpisu z PK. Môže to byť len jedno, že mama má právo používať cestu. Ale ktovie v akom rozsahu. Skús doplniť informácie. Ak bol pozemok pod cestou starého otcov, potom tej služobnosti cesty ako právu nerozumiem. Skôr by to bola povinnosť služobnosti cesty.
Pohar
06.07.08,19:28
Skús to" právo služobnosti "presne odpísať výpisu z PK. Môže to byť len jedno, že mama má právo používať cestu. Ale ktovie v akom rozsahu. Skús doplniť informácie. Ak bol pozemok pod cestou starého otcov, potom tej služobnosti cesty ako právu nerozumiem. Skôr by to bola povinnosť služobnosti cesty.
no nie je tam nič bližšie, len číslo parcely a kne j napísané " právo služobnosti cesty"........ ani ja neviem prečo to z vlastníctva prepísali takto.....
kto to objasní? právnik?
Petra Nová
06.07.08,19:58
Chcel si vysvetlenie, čo to právo služobnosti cesty znamená a aké práva z neho vyplývajú.

Služobnosti sú vlastne vecné bremená, ktoré vznikli pred 1.aprílom 1964, t.j. pred účinnosťou nového Občianskeho zákonníka.

Podľa Všeobecného občianskeho zákonníka z roku 1811,ktorý platil na území Čiech až do prijatia tzv. stredného Občianskeho zákonníka v roku 1950, bol pojem práva služobnosti definovaný takto:
§ 472
Právem služebnosti jest vlastník zavázán, aby ku prospěchu jiné osoby vzhledem ku své věci něco trpěl nebo opomíjel. Je to věcné proti každému držiteli služebné věci účinné právo.

Právo služobnosti cesty patrilo medzi pozemkové služobnosti, a bolo právom vecným, ktoré pôsobilo voči každému držiteľovi(vlastníkovi) služobnej veci. Obsahom tohto práva bolo to , že na jednej strane vlastník jedného pozemku, tzv. panujúceho pozemku, bol oprávnený užívať tento pozemok ako cestu , na druhej strane vlastník služobného pozemku, bol povinný strpieť užívanie svojho pozemku, vlastníkovi panujúceho pozemku.

Pre zaujímavosť, právom služobnosti cesty podľa VOZ z roku 1811 sa rozumelo:
§ 492
Právo stezky pojímá v sobě právo po této stezce choditi, lidmi se dávati nositi nebo jiné lidi nechati k sobě přicházeti. S průhonem dobytka je spojeno právo jeti trakařem a s vozovou cestou právo jeti jedním nebo několika potahy.

§ 493
Naproti tomu nemůže se bez zvláštního svolení právo stezky rozšířiti na právo jezditi na koni nebo zvířaty se dáti nositi; ani právo průhonu dobytka na právo vláčeti těžká břemena přes služebný pozemek; ani právo vozové cesty na právo volně puštěný dobytek přes něj hnáti.

Inak na Slovensku platilo obyčajové právo,ale upravovalo právo služobností podobným spôsobom.

Čo z toho vyplýva pre Teba :
1. V pozemkovej knihe musíš zistiť, ktorý pozemok bol zapísaný ako panujúci, t.j. ktorého vlastník bol tým oprávneným, vo vzťahu k pozemku Tvojho starého otca( ktorý bol služobným pozemkom).
2. Keď zistíš tento pozemok, možno zistíš aj ďalšie, že vzhľadom na zmenu pozemkových pomerov (napr. panujúci pozemok bol reálne rozdelený na viacero parciel), právo služobnosti cesty zaniklo. Mohlo zaniknúť aj na základe iných dôvodov . To si musíš zistiť.
3. Samotné zriadenie práva služobnosti nemenilo vlastnícke vzťahy.Preto, ak mamin otec za svojho života pozemok pod cestou nepreviedol na niekoho iného, mal byť súčasťou dedičstva po ňom.
4. Prichádza do úvahy dodatočné dedičské konanie alebo žaloba o určenie vlastníctva, ak je ako vlastník pozemku zapísaný niekto iný, ako mamin otec.
5. Takže s dôverou sa treba obrátiť na právnika, ak si myslíš, že to stojí za tú námahu.
Pohar
07.07.08,07:02
A ten pozemok , kde je zriadená cesta, je na Slovensku ? V ktorom roku bolo právo služobnosti cesty zriadené?
je na Slovensku
právo bolo zriadené okolo roku 1937.....
ešte dedovi........
ale teraz mesto ju používa ako svoju komunikáciu.... :(
ale nemá doklad ako k tej ceste prišlo!!!
Petra Nová
07.07.08,07:09
A je mesto zapísané ako vlastník?
Petra Nová
07.07.08,07:30
je na Slovensku
právo bolo zriadené okolo roku 1937.....
ešte dedovi........
ale teraz mesto ju používa ako svoju komunikáciu.... :(
ale nemá doklad ako k tej ceste prišlo!!!
Príspevky sa nám križovali. Takže, ten môj, ktorý si citoval a odpovedal naň, som upravila na odpoveď.