ldi
05.07.08,19:14
Má niekdo skusenosti zo zavarovaním uhoriek a iných prebytkov v elektrickej
trube nakolko si ideme davať sklokeramicku dosku a na nej sa vraj taký ťažký
hrniec na zavarovanie nemôže dať.
Ďakujem:)
tetrisss
05.07.08,19:04
Ja zavaram v rure plynovej uz dve a pol desatrocia, ale v postate je to o odhade. Makke ovocie necham len ked trochu zacnu ist bublinky a vyberiem,otocim a tak aj uhorky, co je tvrdsie, tak ked zacnu ist bublinky, stisim, necham trochu dlhsie, no je to tazko vysvetlovat, musis to vyskusat. Jaj, zabudla som,zavaraniny davam na plech, do ktoreho dam asi 3cm vody studenej.
iveta22
11.07.08,11:32
Na akú teplotu nastavuješ trúbu? Na plynovej asi nie sú stupne, ale dávaš ju napr. na maximum, polovicu? Asi by to bolo pohodlnejšie ako naťahovať sa s veľmým hrncom.
Iwett
06.07.09,16:19
Prosím, do akých fliaš zavárate??? A kolko fliaš Vám nechytí??? Ja som tu zúfalec, vždy som zavárala zaváracou hlavou, ale kedysi boli asi kvalitnejšie. Každá flľaša mi chytila, keď jedna dve nie.
Dnes som išla zavárať marhule, kúpila nové viečka aj novú hlavu, a z 10 fliaš 9 nechytilo.
Do závitových neviem, lebo nerozoznám, kedy drží....
Prosím poraďte ako zavárate vy?
Zdenka 0705
07.07.09,04:52
Dobrá je hlavica s kovovými guľôčkami, tá sa nezoderie. Môžeš na viečko dať ešte utierku, až potom hlavicou zatlač.
Iwett
07.07.09,05:18
Dobrá je hlavica s kovovými guľôčkami, tá sa nezoderie. Môžeš na viečko dať ešte utierku, až potom hlavicou zatlač.
Tie s kovovými guľôčkami??? Tú som minulý rok hodila do koša, vôbec sa mi nedala nasunúť na víčko. Žeby to bol nepodarok?
Tak skúsim ju dnes kúpiť a vyskúšam. Ďakujem.
A keď nechytí, pod viečko dám aj uterák...a nepomáha.
tutiola
07.07.09,05:28
Mám klasickú kovovu, ale spred 30 rokov. Tú, čo som kúpila asi pred 10 rokmi veľmi nepoužívam, lebo je to vaľajaký nepodarok. Ak chcem zatlačiť na doraz praskne fľaša. No a ešte jeden trik na zatváranie fľaši hlavicou. Polož vrchnák na fľašu, príborovým nožíkom na plocho prejdi z vrchu po mieste, kde sa dotýka vrchnák fľaše. Pridrž vrchnák, nasaď hlavicu a zatlač.
Marína
07.07.09,05:32
Tie s kovovými guľôčkami??? Tú som minulý rok hodila do koša, vôbec sa mi nedala nasunúť na víčko. Žeby to bol nepodarok?
Tak skúsim ju dnes kúpiť a vyskúšam. Ďakujem.
A keď nechytí, pod viečko dám aj uterák...a nepomáha.
Iwett, ja najradšej zaváram do fliaš so závitom. Asi 2x sa mi stalo to čo aj tebe, že mi viečka nechytili, nevedela som ich prichytiť hlavicou. Chyba nebola v hlavici ale vo viečkach, nemali správnu veľkosť, chyba z výroby.
tutiola
07.07.09,05:50
Iwett, ja najradšej zaváram do fliaš so závitom. Asi 2x sa mi stalo to čo aj tebe, že mi viečka nechytili, nevedela som ich prichytiť hlavicou. Chyba nebola v hlavici ale vo viečkach, nemali správnu veľkosť, chyba z výroby.
Hneď by som s tebou menila. Ja mám kopec fliaš so závitom, ktoré používam len vtedy, keď sa mi minú obyčajné. Každému vyhovuje niečo iné. Poraď trik, ako zatvárať fľaše so závitom tak, aby po sterilizácií ich poriadne pritiahlo.
Zdenka 0705
07.07.09,06:01
Ja zaváram aj so závitom, aj bez. So závitom sú trvácnejšie, ale pozor, ak sa prekrúcajú, tak už nepoužívam, hádžem radšej do koša, aby som sa nepomýlila. Osvedčili sa mi so závitom, ktoré majú v prostriedku také kruhy, po pritlačení tak pukajú. Keď je viečko dobre pritesnené, tak sa mierne preliači. Viem, robia to aj normálne viečka, ale tu si tom môžem skontrolovť, či ešte pukajú, alebo nie.
A niekedy je ozaj vadné viečko, alebo krivo napasované, alebo odlúpené z pohára a nie hlavica.
Marína
07.07.09,06:48
Hneď by som s tebou menila. Ja mám kopec fliaš so závitom, ktoré používam len vtedy, keď sa mi minú obyčajné. Každému vyhovuje niečo iné. Poraď trik, ako zatvárať fľaše so závitom tak, aby po sterilizácií ich poriadne pritiahlo.
Oli, neviem poradiť, lebo ja s tým nemám problém. Je pravda, že radšej používam novšie vrchnáky, kúpila som veľmi pekné s obrázkami zeleniny a ovocia. Zaváram v elektrickej rúre, fľaše dám na plech, ja vodou nepodlievam. Ešte sa mi nestalo, aby mi čo i len jedna fľaša praskla a to už nejaký ten piatok zaváram.

Dodatočne ma napadlo. Po naplnení obsahu(pred nasadením viečka) vždy utierkou alebo papierovým obrúskom všetky okraje fľaše do sucha vyutieram, inak ti gumička ku sklu neprilne.

Tu TRIKY DO KUCHYNE (http://www.war-king.cz/viewtopic.php?f=450&p=75981) som sa teraz dočítala, že -Aby gumičky zaváracieho pohára poriadne tesnili, navlhčite ich bielkom.
pasuliatko
07.07.09,07:45
mama dala na plech poháre a dala to do trúby a všetko sa podarilo :)
Iwett
07.07.09,08:43
Ďakujem všetkým za odpovede, ja pri závitových nikdy neviem ako skontrolovať či chytili, preto radšej zaváram do normálnych. Kúpila som dnes nové viečka, novú hlavu, uvidím, čo dnes vyčarujem, lebo včera ma prešla chuť na zaváranie, tak možno to bola nesprávna veľkosť viečok. Lebo ja tiež dlho zaváram, ale toto sa mi ešte nestalo.:)
Pekný dník všetkým
tutiola
07.07.09,09:53
Oli, neviem poradiť, lebo ja s tým nemám problém. Je pravda, že radšej používam novšie vrchnáky, kúpila som veľmi pekné s obrázkami zeleniny a ovocia. Zaváram v elektrickej rúre, fľaše dám na plech, ja vodou nepodlievam. Ešte sa mi nestalo, aby mi čo i len jedna fľaša praskla a to už nejaký ten piatok zaváram.

Dodatočne ma napadlo. Po naplnení obsahu(pred nasadením viečka) vždy utierkou alebo papierovým obrúskom všetky okraje fľaše do sucha vyutieram, inak ti gumička ku sklu neprilne.

Tu TRIKY DO KUCHYNE (http://www.war-king.cz/viewtopic.php?f=450&p=75981) som sa teraz dočítala, že -Aby gumičky zaváracieho pohára poriadne tesnili, navlhčite ich bielkom.
Ja teda tiež patrím k tým "mladším" kuchárkam a kým som bývala v bytovke tiež som zavarala v rúre, ale som na plech liala aj vodu. Od kedy bývame v RD, tak zaváram v hrnci s vodou na šporáku. Pri najbližšom zaváraní skúsim znovu rúru, ale ten bielok určite vynechám.
babijanka
07.07.09,10:07
Ja teda tiež patrím k tým "mladším" kuchárkam a kým som bývala v bytovke tiež som zavarala v rúre, ale som na plech liala aj vodu. Od kedy bývame v RD, tak zaváram v hrnci s vodou na šporáku. Pri najbližšom zaváraní skúsim znovu rúru, ale ten bielok určite vynechám.
Ja som až do minulého roku sterilizovala fľaše vo veľkom hrnci, tj. zaliala som zaváracie fľaše vodou tak aby ich zakryla voda. Všetko bolo o.k. Potom mi niekto poradil, že sterilizovať v plynovej rúre, no žiaľ nemám s tým dobré skúsenosti, napr. uhorky som mala doteraz výborné, ale po sterilizácii v rúre, uvoľnilo mi viečka na flašiach a uhorky sú doslova horké. Takže toho roku keď budem opäť zavárať, použijem opäť klasiku a je to úplne jedno, či použijem zatváracie fľašky alebo viečka.:o
hnedoočka
07.07.09,10:20
Tie s kovovými guľôčkami??? Tú som minulý rok hodila do koša, vôbec sa mi nedala nasunúť na víčko. Žeby to bol nepodarok?
Tak skúsim ju dnes kúpiť a vyskúšam. Ďakujem.
A keď nechytí, pod viečko dám aj uterák...a nepomáha.


To nik nezavára so sponami na viečka? Ja som si ich nakúpila už dávno na radu kámošky a nedám na ne dopustiť.Koniec trápeniu so zatláčaním a opotrebovaním hlavíc!
Olice
07.07.09,10:26
Prosím, do akých fliaš zavárate??? A kolko fliaš Vám nechytí??? Ja som tu zúfalec, vždy som zavárala zaváracou hlavou, ale kedysi boli asi kvalitnejšie. Každá flľaša mi chytila, keď jedna dve nie.
Dnes som išla zavárať marhule, kúpila nové viečka aj novú hlavu, a z 10 fliaš 9 nechytilo.
Do závitových neviem, lebo nerozoznám, kedy drží....
Prosím poraďte ako zavárate vy?
Ja poučená z domu kupujem vždy viečka s červenou gumičkou, nikdy nie tie bledé. Tie červené sú spoľahlivejšie.
Iwett
07.07.09,12:19
Ja poučená z domu kupujem vždy viečka s červenou gumičkou, nikdy nie tie bledé. Tie červené sú spoľahlivejšie.
Aj ja kupujem len červené...aj tie, čo nechytili boli červené:(. Bolo to asi hlavou, lebo dnes s novou chytili skoro všetky....tak hlava /úplne nová/putovala do koša...:)
Iwett
07.07.09,12:20
To nik nezavára so sponami na viečka? Ja som si ich nakúpila už dávno na radu kámošky a nedám na ne dopustiť.Koniec trápeniu so zatláčaním a opotrebovaním hlavíc!
A to sa dajú kúpiť tie spony? Nepočula som o nich.
Tamila
07.07.09,12:29
To nik nezavára so sponami na viečka? Ja som si ich nakúpila už dávno na radu kámošky a nedám na ne dopustiť.Koniec trápeniu so zatláčaním a opotrebovaním hlavíc!
Ja zaváram tež s tými sponami, ale kúpila som ich pred veľa rokmi. Odvtedy som na ne nenatrafila. Je to ale výborná vec. Žiadne trápenie s hlavou.
Zaváram aj s viečkami so závitom. Vrch fľaše dobre utriem zavriem a zavarím. Malo by to viečko byť po vychladnutí vtiahnuté dovnútra, ale niektoré sa nevtiahne a aj tak sa nekazí.
Iwett
07.07.09,16:36
Ja zaváram tež s tými sponami, ale kúpila som ich pred veľa rokmi. Odvtedy som na ne nenatrafila. Je to ale výborná vec. Žiadne trápenie s hlavou.
Zaváram aj s viečkami so závitom. Vrch fľaše dobre utriem zavriem a zavarím. Malo by to viečko byť po vychladnutí vtiahnuté dovnútra, ale niektoré sa nevtiahne a aj tak sa nekazí.
No práve, to bolo asi veľmi dávno:D Niečo také si pamätám, ale len pamätám....Takže to asi nevyskúšame:mee:
beba13
07.07.09,16:45
Tie s kovovými guľôčkami??? Tú som minulý rok hodila do koša, vôbec sa mi nedala nasunúť na víčko. Žeby to bol nepodarok?
Tak skúsim ju dnes kúpiť a vyskúšam. Ďakujem.
A keď nechytí, pod viečko dám aj uterák...a nepomáha.
Ked víčko nedrží ani ked ho zatvorím cez utierku tak po ňom pobehám hranou varešky a ked sa točí stále tak ho vyhodím a použijem nové víčko.
beba13
07.07.09,16:54
Ja sterilizujem v elektrickej rúre na 175° C, do plechu nalejem vodu aby boli poháre aspoň 3 cm vo vode a podľa druhu zaváranín 10-20 minút sterilizujem, ako voda zovrie nastavím čas vypnutia a nechám v rúre do druhého dňa vychladnúť. Odkedy takto sterilizujem ešte sa mi nepokazil ani jeden pohár a uhorky sú pekne tvrdé a nie mäkké.
pavol54
07.07.09,16:57
TO - teda závitový uzáver nedovolí svojou konštrukciou aby sa rozpínajúce pary pri pretlaku dostali von z pohára, potom pri ochladení nenastane podtlak a tým sa hermeticky neuzavrú, konzervárenské linky pred uzavretím fuknu prehriatu paru pod viečko čo potom zabezpečí podtlak, preto sa doporučuje nedotiahnuť celkom viečko aby mala para kam uniknúť a po vychladnutí nastane podtlak

ak nechytí omnia viečko treba pozrieť na to či nie je chyba v rovnomernom násterku tesniacej gumičky nechytenie nie je závisle od hlavice, ved volakedy sa predávali omnia viečka na opakované použitie s prílačnými uchytkami ktoré sa po vysterilizovaní dávali dole z viečok
Iwett
07.07.09,17:02
TO - teda závitový uzáver nedovolí svojou konštrukciou aby sa rozpínajúce pary pri pretlaku dostali von z pohára, potom pri ochladení nenastane podtlak a tým sa hermeticky neuzavrú, konzervárenské linky pred uzavretím fuknu prehriatu paru pod viečko čo potom zabezpečí podtlak, preto sa doporučuje nedotiahnuť celkom viečko aby mala para kam uniknúť a po vychladnutí nastane podtlak

ak nechytí omnia viečko treba pozrieť na to či nie je chyba v rovnomernom násterku tesniacej gumičky nechytenie nie je závisle od hlavice, ved volakedy sa predávali omnia viečka na opakované použitie s prílačnými uchytkami ktoré sa po vysterilizovaní dávali dole z viečok
Tak s tým celkom nesúhlasím, včera mi nechytila ani jedna fľaša, teda aby som neklamala 1 áno :D z 10 a dnes som kúpila novú hlavu a chytili skoro všetky. Z 30 nechytili 2. A viečka som používala tie isté.
pavol54
07.07.09,18:08
Ja som neanalyzoval príčiny vaších závad, lebo som nevidel ani poháre ani viečka ani zatváraciu hlavu , len som opísal svoje skúsenosti získané pri ročnej výrobe viac ako 30 000 ks pohárov sterilizovaných výrobkov.
u.erika
07.07.09,19:39
Na uhorky, patison, cukety, papriku mám nasledovný recept, používam ho už 25 rokov, a moja mama už dlhšie.
Spravím polevu: 1 liter vody, 4 dl octu, 30 dkg kryštálového cukru, 1 Zelko /DEko, nakladač - to je jedno/. Dám to do varu, potom cez sitko zalejem flaše, uzavrem ich a obrátim ich víčkom nadol. Po vychladnutí /na druhý deň/ ich poukladám na policu. Žiadna rúra, alebo hrniec. Vydržia až dva tri roky. Na karfiol, kapustu, almapaprika-jej slovenský názov neviem používam kyselinu vinnú /borkősav/, na každú /7 dl/ flašu štipku, aby farba ostala.
Cviklu robím tak isto, najprv ju uvarím, ošupem a okrájam, a do polevy ešte dám lyžicu kmína.
babijanka
08.07.09,05:43
Na uhorky, patison, cukety, papriku mám nasledovný recept, používam ho už 25 rokov, a moja mama už dlhšie.
Spravím polevu: 1 liter vody, 4 dl octu, 30 dkg kryštálového cukru, 1 Zelko /DEko, nakladač - to je jedno/. Dám to do varu, potom cez sitko zalejem flaše, uzavrem ich a obrátim ich víčkom nadol. Po vychladnutí /na druhý deň/ ich poukladám na policu. Žiadna rúra, alebo hrniec. Vydržia až dva tri roky. Na karfiol, kapustu, almapaprika-jej slovenský názov neviem používam kyselinu vinnú /borkősav/, na každú /7 dl/ flašu štipku, aby farba ostala.
Cviklu robím tak isto, najprv ju uvarím, ošupem a okrájam, a do polevy ešte dám lyžicu kmína.
Ja by som sa bála, že sa mi to všetko pokazí, ešte som to tak neskúšala, myslím teda bez sterilizovania:D
Jarka 1
08.07.09,18:34
Moja mama tiež zavárala tak, ako sa píše v príspevkoch vyššie.
Teda šup na plech s vodou do trúby, alebo uhorky bez sterilizácie.
Skutočne to bez problémov vydržalo niekoľko rokov. Staručká pani suseda sa nevedela vynačudovať, keď zistila, že tie výborné uhorky nie sú sterilizované. A to od mlada slúžila ako gazdiná a kuchárka. Mne to tiež fungovalo, ale len do času, kým som sa nepresťahovala. Komora v pivnici je otočená na stranu, kde zapadá v lete slnko. Odvtedy mi uhorky vždy začali kysnúť a musím ich sterilizovať. Takže určite to závisí aj od toho, akú chladnú máte komoru v pivnici. A mám za to, že aj tie teplejšie letá urobia svoje.
mekelek
08.07.09,18:57
Ja by som sa bála, že sa mi to všetko pokazí, ešte som to tak neskúšala, myslím teda bez sterilizovania:D
Kľudne skús, tiež robím tak najmenej 20 rokov.
tutiola
09.07.09,15:44
Niekedy som tiež zavárala bez sterilizovania. Uhorky som zalievala horúcim nálevom, fľaše som balila do deky a druhý deň odložila na policu. S borkenom som zavarala len raz. Bolo to dobré nás nadúvalo a tak ho nepoužívam. Dokonca mám aj spony na zatváranie fliaš a bola som s nimi nadmieru spokojná. Mám ich však málo a pri ich používani museli ostať nasadené do vychladenia, tým sa čas strávený pri zavaraní predlžoval a tak časom som ich prestala používať.
babka - ježibabka
10.07.09,18:28
Prosím, do akých fliaš zavárate??? A kolko fliaš Vám nechytí??? Ja som tu zúfalec, vždy som zavárala zaváracou hlavou, ale kedysi boli asi kvalitnejšie. Každá flľaša mi chytila, keď jedna dve nie.
Dnes som išla zavárať marhule, kúpila nové viečka aj novú hlavu, a z 10 fliaš 9 nechytilo.
Do závitových neviem, lebo nerozoznám, kedy drží....
Prosím poraďte ako zavárate vy?
Takýto problém s nedržiacimi viečkami som mala vlani. Na vine boli zrejme viečka, lebo pokým som dávala staré, tak mi držali, ale po spotrebovaní starých keď som dávala nové, tak mi máloktoré držalo. Hlavu mám starú s kovovými guličkami.
wagner
10.07.09,20:04
Šrobovacie viečka skontroluješ či dobre drží nahnutím pohára a pretočením na ruke. Keď viečko dobre drží, tak ruka Ti ostane suchá. Keď nedrží, tak máš mokrú ruku. To je snáď jednoduché. A ide to s nimi rýchlejšie. Hlavicu na zaváranie používam takú, čo má na vrchu dva "cuplíky", ktoré slúžia na uvolnenie hlavice. Hlavicu naklapnem, stlačím cuplíky a je vonku. Nenarobíš sa na tom, chytí mi každé viečko. Kúpila som ju pred tromi rokmi na Agrokomplexe a odvtedy ju používam. Tiež ju ponúkali na výstave v TN.
Iwett
11.07.09,12:40
Šrobovacie viečka skontroluješ či dobre drží nahnutím pohára a pretočením na ruke. Keď viečko dobre drží, tak ruka Ti ostane suchá. Keď nedrží, tak máš mokrú ruku. To je snáď jednoduché. A ide to s nimi rýchlejšie. Hlavicu na zaváranie používam takú, čo má na vrchu dva "cuplíky", ktoré slúžia na uvolnenie hlavice. Hlavicu naklapnem, stlačím cuplíky a je vonku. Nenarobíš sa na tom, chytí mi každé viečko. Kúpila som ju pred tromi rokmi na Agrokomplexe a odvtedy ju používam. Tiež ju ponúkali na výstave v TN.
A v obchodoch ju dostať tiež??
Zdenka 0705
11.07.09,12:52
Kontrola tesnosti viečok: ešte lepšie je, keď naklopíš a prejdeš po okrajoch papierovou utierkou, alebo obrúskom. Ak čo len trošku netesní, krásne vidíš mokrú škvrnu.
wagner
11.07.09,15:18
Neviem, ja som ju v obchodoch nevidela. Naposledy ju ponúkali na výstave v TN na jar. Zvyknú to predávať niekedy aj na trhoch. Aj v PD bol trh, tak ju tam mali. SKús sa poobzerať niekde, ak bude trh, jarmok, alebo vydrž v auguste je agrokomplex.
Iwett
11.07.09,15:52
Neviem, ja som ju v obchodoch nevidela. Naposledy ju ponúkali na výstave v TN na jar. Zvyknú to predávať niekedy aj na trhoch. Aj v PD bol trh, tak ju tam mali. SKús sa poobzerať niekde, ak bude trh, jarmok, alebo vydrž v auguste je agrokomplex.
Ďakujem, skúsim pohladat na trhoch...:) Mám už z toho zavárania nervy....
lijana1
12.07.09,04:41
Ja používam šrubovacie vrchnáky.Pri viečkach sa mi osvedčil takto postup:nasadím viečko,MIERNE ho lakťom preliačim v prostriedku,nasadím utierku, na utierku hlavicu a pritisnem.Všetky vrchnáky mi chytia.
babijanka
21.07.09,16:33
habtľ,,mkguu,,,kkkkgg
wagner
21.07.09,17:03
habtľ,,mkguu,,,kkkkgg
Učíš sa písať?
fachman
21.07.09,17:08
Ja som v 80 tych rokoch zaváral v práčke,klasická,menšia,volala sa asi Romi alebo podobne.
Zdenka 0705
21.07.09,17:13
Romo sa volala. Juuuj, to bolo zaváranie :-)...jedna báseň, bez roboty, veľa sa zmestilo. Škoda, že už ju nemám, vymenila som za automatku, ale tá len perie;)
Iwett
21.07.09,17:17
habtľ,,mkguu,,,kkkkgg
:D:D:D, aj to je super zaváranie!
snúbenica
22.07.09,04:01
Má niekdo skusenosti zo zavarovaním uhoriek a iných prebytkov v elektrickej
trube nakolko si ideme davať sklokeramicku dosku a na nej sa vraj taký ťažký
hrniec na zavarovanie nemôže dať.
Ďakujem:)
Neviem o tom, žeby sa na sklokeramickú dosku nemohol dať hrniec s uhorkami. Veď koľko sa ich do hrnca zmestí, možno 7-10? Mám tiež sklokeramickú dosku a bežne na nej zaváram - teda sterilizujem všetko. Minule som varila marhuľový džem z 5kg ovocia a vyše 3kg cukru (hrniec tiež niečo váži), všetko som to spolu varila na sklokeramickej doske a nič sa jej nestalo. Takže pokiaľ si zvyknutá sterilizovať na platni tak to kľudne tak rob aj naďalej.
enter
22.07.09,08:25
poradíte mi, kde dostanem skrutkovacie viečka, ale nie klasické 8,5 cm priemerom ale o niečo menšie tj 8 cm priemer, mám poháre po kupovaných zaváraninách (olivy a pod.) chcela by som ich požiť ďalej, viečka boli optrebované, tak som ich zahodila, a teraz neviem ich zohnať.
mysurk
22.07.09,08:32
poradíte mi, kde dostanem skrutkovacie viečka, ale nie klasické 8,5 cm priemerom ale o niečo menšie tj 8 cm priemer, mám poháre po kupovaných zaváraninách (olivy a pod.) chcela by som ich požiť ďalej, viečka boli optrebované, tak som ich zahodila, a teraz neviem ich zohnať.

Skús také veľké :

- NákupnáZem (aby som nepropagoval )
gabriska
22.07.09,09:21
Ahojte poradaci,
aj ja som sa tento rok rozhodla 1.krat zavarat v rure...
Zavaram uz par rokov, ale vzdy len v hrnci, tentokrat som chcela vyskusat nieco nove... zdalo sa mi to v rure ovela praktickejsie, zmesti sa tam ovela viac flasiek ako do hrnca, sice manipulacia s horucim, tazkym plechom nie je najjednoduchsia, ale za pomoci manzela aj to ide hladko :-)

Flasky pouzivam vylucne so zavitom, a nepouzivam na dotahovanie ziadne hlavice ani nic podobne, staci, ked manzel po naplneni poharov viecko rucne chlapsky dotiahne a je to!

Co sa tyka kontroly, ci viecko dobre chytilo, moja svokra to vie rozoznat podla zvuku, ked poklepe na viecko, ked je ton zvuku prilis vysoky, nie taky duty...tak to nie je dobre, alebo naopak?
Niekto zasa tvrdi, ze ked ovocie, al. hocijaka ina zavaranina je po serilizovani ulozena vo flaske pekne hore, zn. to, ze viecko chytilo...ak je vsetok obsah flase dole, tak viecko nechytilo...
Ja osobne po zavarani prevraciam flase hlavou dole a zabalim na 24h do deky...vtedy sa da dobre zistit, ci obsah vytiekol alebo nie...

Tento rok, ako som uz spominala, som zavarala v rure...
Ako mi poradili skusene gazdinky, flase som ulozila na hlboky plech, zaliala vodou tak, aby ostal 1cm zvrchu volny, dala plech na spodnu mriezku, zapla ruru na 150-170°C, pockala som, kym sa nezacnu vo flaskach tvorit bublinky, ruru som vypla a nechala v nej zavaraniny od 10-20 min...

S vysledkom zial nie som 100% spokojna...viecka zda sa chytili dobre, ale obsah...
Ako prve som zavarala marhule - zdaju sa mi moc kysle a prevarene...
Uhorky - prva 5kg varka musela ist zial do kosa...uhorky boli totalne prevarene, rozpadavali sa mi v ruke...az neskor som zistila, ze chyba bola zrejme v naleve - pouzila som ZELKO namiesto DEKA, resp. ZEKA, ktr. sa NEMA STERILIZOVAT!!! 2. varku som uz robila bez sterilizacie - chutovo nie su tie uhorky take mnam, su trosku kyslejsie, hoci som dala este viac cukru ako bolo v navode, ale da sa...
Vcera sm zavarila slivky - tie som este nekostovala, ale zdaju sa mi prevarene....

Tot moja skusenost...
Chcela by som vas poprosit, mile poradacky, -ci,
ak by ste si nasli trosku casu a napisali mi taky strucny prehlad, co a ako dlho zavarate v rure?
Cas pocitate odvtedy, ako zacne bublinkovat voda vo flasiach, alebo ako rura dosiahne pozadovanu teplotu? Ruru potom vypinate alebo nechavate zapnutu na 80-100°C?
Ja zial nemozem najst navod k rure, tam to je urcite vsetko popisane, takze sa musim spolahnut len na vase cenne rady a skusenosti...
Prosim len naozaj osvedcene receptury!!!
Dakujem krasne vopred.
Pekny den
Gabriela

PS: zavaraniu zdar!
tutiola
22.07.09,09:35
A to ste ako zavárali v tých pračkach? Bežne umývajú uhorky v automat.práčkach, ale o zavaraní som ešte nepočula.
Tamila
22.07.09,09:49
Ja som dokonca počula o zaváraní v umývačke a veľmi by ma zaujímalo ako.
adi11
22.07.09,10:14
Gabriska, viem sa vžiť do tvojej situácie. Mne sa viackát za mlada pokazili hlavne marhule a raz všetky už ani neviem prečo, tuším špinavý cukor. Našťastie išli do suda a bola výborná marhulovica. Po poslednej jednoduchej rade kolegyne sa mi nekazí nič.
Zaváram všetko v el. trúbe na pekáči.
Uhorky sterilizujem len krátko asi 5-8 min /t.z.že nálev v pohári začal vrieť/ a ihneď po jednej flaše za druhou vyberám z trúby /oni trochu zblednú/ a rovno pod studenú vodu, tým pádom mi hneď chytajú viečka.
Takto robím aj čerešne a iné ovocie.Marhule alebo tvrdšie ovocie sa musia dlhšie sterilizovať.
tutiola
22.07.09,10:14
Chcela by som vas poprosit, mile poradacky, -ci,
ak by ste si nasli trosku casu a napisali mi taky strucny prehlad, co a ako dlho zavarate v rure?
Cas pocitate odvtedy, ako zacne bublinkovat voda vo flasiach, alebo ako rura dosiahne pozadovanu teplotu? Ruru potom vypinate alebo nechavate zapnutu na 80-100°C?
Ja zial nemozem najst navod k rure, tam to je urcite vsetko popisane, takze sa musim spolahnut len na vase cenne rady a skusenosti...
Prosim len naozaj osvedcene receptury!!!
Dakujem krasne vopred.
Pekny den
Gabriela

PS: zavaraniu zdar!
Mám plynovú rúru bez teplomeru. Zavárala som vždy tak, že keď som videla drobné bublinky vo fľašiach, tak som rúru vypla a fľaše hneď vyberala a ukladala na deku.To sa týka ovocia a uhoriek. Zeleninu sterilizujem 20-25min., fazuľku a hrášok -1.deň- 20 min., 2.deň-10 min.
DanielaSL
22.07.09,10:33
Má niekdo skusenosti zo zavarovaním uhoriek a iných prebytkov v elektrickej
trube nakolko si ideme davať sklokeramicku dosku a na nej sa vraj taký ťažký
hrniec na zavarovanie nemôže dať.
Ďakujem:)

A prečo si robiť zbytočnú robotu...ja uhorky zalejem nálevom, zatvorím, obrátim hore dnom , zabalím do deky a nechám do rána stáť, potom ich poprevraciam a odložím. Sú chrumkavé, majú peknú farbu , nikdy sa mi nepokazili a ich zaváranie v hrnci, alebo v rúre mi pripadá úplne zbytočné.
gabriska
22.07.09,18:09
A prečo si robiť zbytočnú robotu...ja uhorky zalejem nálevom, zatvorím, obrátim hore dnom , zabalím do deky a nechám do rána stáť, potom ich poprevraciam a odložím. Sú chrumkavé, majú peknú farbu , nikdy sa mi nepokazili a ich zaváranie v hrnci, alebo v rúre mi pripadá úplne zbytočné.


Aj ja som teraz naposledy takto "zavarila" uhorky so Zelkom, ako som uz pisala...ale musim povedat, ze nie su tak chutovo dobre ako tie zavarane, na ktr. sme boli doteraz zvyknuti...rozmyslam, ze zavarime este jednu 5kg varku v rure...
gabriska
22.07.09,18:12
Mám plynovú rúru bez teplomeru. Zavárala som vždy tak, že keď som videla drobné bublinky vo fľašiach, tak som rúru vypla a fľaše hneď vyberala a ukladala na deku.To sa týka ovocia a uhoriek. Zeleninu sterilizujem 20-25min., fazuľku a hrášok -1.deň- 20 min., 2.deň-10 min.

Tutiola, dakujem za tvoju skusenost, naozaj si pri tom sterilizovani treba dat pozor na cas...asi som to tam nechavala prilis dlho...nabuduce skusim tak ako hovoris, ze hned po vypnuti vyberiem z rury von...ved oni este podla mna pomalicky dojdu, ked ich ulozim pod deku a ten nalev, kym vychladne, no nie?

A konkretne leco si ako dlho nechavala bublinkovat? tych max. 25 min.?
Marína
22.07.09,21:45
Tutiola, dakujem za tvoju skusenost, naozaj si pri tom sterilizovani treba dat pozor na cas...asi som to tam nechavala prilis dlho...nabuduce skusim tak ako hovoris, ze hned po vypnuti vyberiem z rury von...ved oni este podla mna pomalicky dojdu, ked ich ulozim pod deku a ten nalev, kym vychladne, no nie?
A konkretne leco si ako dlho nechavala bublinkovat? tych max. 25 min.?
Ja či už ovocie, uhorky, lečo v rúre nechávam len do tvorby bubliniek. Zaváram v elektrickej rúre na 150 st. na suchom pekáči, vodou nepodlievam, nikdy mi žiadne fľaša nepraskla. Fľaše vyberám na uterák alebo deku a nezakrývam, to preto, aby skoro vychladli, vtedy aj počujem zvuky vrchnákov ako sa zatvárajú, ťažko to tu opísať, ale tie nafúknute sa "scucnú".
Podľa návodu na sterilizovanie v elektr. rúre by som nepostupovala, len raz na začiatku som to skúsila s čučoriedkami, boli rozvarené na kašu, v návode uvádzajú veľmi dlhé doby sterilizácie.
U uhoriek tiež sledujem ich farbu. Ak sa zmení z ostrozelenej na žltozelenú a v pohári je aj pár bubliniek, hneď z rúry vyberám po jednej rukavicou. Nevyberám celý pekáč, s fľašami je veľmi ťažký.


Ja som dokonca počula o zaváraní v umývačke a veľmi by ma zaujímalo ako.
Nie sú s tým dobré skúsenosti, pretože max. teplotu, ktroú v myčke vieš dosiahnuť, je 70 st., aj to len u niektorých, a to je na sterilizáciu a prichytenie vrchnákov málo.
Monikaaaaa
17.07.10,05:51
Ahojte, ja som doslova zúfalá. Neviem si to vysvetliť. Dosiaľ som so zaváraním nemala problémy ale tento rok som zavarila 30 poharov visni, vsetky mi akože chytili, ale po vychladnuti zostali vydute, netiekli, po vyse týždni vsetky zacali kvasiť. Teraz som zavarala 10 poharkov marhúľ , pri zatváraní viečka pekne chytili, netocili sa , netiekli ale po vychladnutí zostali vyduté... Nie som si vedomá že som niečo robila inak ako predošlé roky. Najskôr som myslela že u višní to bolo v tom že som dala privela ovocia aj vody, vody som dala cca 1-1.5cm pod vieckom. Ale u marhúľ som dala len daco nad polovicu pohara vody, lebo pustia dost stavy a napriek tomu sa viecka nestiahli. Pri visniach som používala hlavicu s kovovými gulickami, cez dve vrstvy utierky, pri marhuliach tu hlavicu s cuplíky na potlacenie aby sa hlavica lahko uvolnila, velmi dobre to zatvaralo, viecka sa netocili, ale co z toho, ked sa viecka nevtiahli a skvasia sa :( Zavarala som v zaaracom hrnci cca 12 min pri 90stup. , tak ako sa odporuca, fakt už neviem kde môže byť chyba.:mee:
najag
17.07.10,08:19
Kvasenie a plesnivenie: nízka teplota.
Hlavnými príčinami je zlá sterilizácia, vysoký obsah kvasiniek a plesní na ovocí a v dôsledku nehygienických podmienok (nedostatočné umývanie a pod.), vniknutie vzduchu alebo vody do pohára počas chladenia kompótu.
Kvasenie začína spravidla do jedného mesiaca po výrobe kompótu, plesnivenie neskoršie. V oboch prípadoch sú kompóty nepoužiteľné.
Monikaaaaa
17.07.10,13:34
Kvasenie a plesnivenie: nízka teplota.
Hlavnými príčinami je zlá sterilizácia, vysoký obsah kvasiniek a plesní na ovocí a v dôsledku nehygienických podmienok (nedostatočné umývanie a pod.), vniknutie vzduchu alebo vody do pohára počas chladenia kompótu.
Kvasenie začína spravidla do jedného mesiaca po výrobe kompótu, plesnivenie neskoršie. V oboch prípadoch sú kompóty nepoužiteľné.
Sterilizovala som tie višne pri 80st 20minut, ale zaliate boli teplým nie vriacim nalevom, tak neviem, napr u marhúľ som podľa odporúčaní sterilizovala cca 12min pri 85-90 a ovocie bolo zaliate dost horucim nalevom a efekt rovnaký, viecka vyduté ako u višní. A čo sa týka vniknutia vzduchu alebo vody počas chladenia , ako by sa to mohlo stať? Poháre som po sterilizácii hneď vytiahla z hrnca a nechala prevrátené vychladnúť
lujza.j
17.07.10,14:12
Sterilizovala som tie višne pri 80st 20minut, ale zaliate boli teplým nie vriacim nalevom, tak neviem, napr u marhúľ som podľa odporúčaní sterilizovala cca 12min pri 85-90 a ovocie bolo zaliate dost horucim nalevom a efekt rovnaký, viecka vyduté ako u višní. A čo sa týka vniknutia vzduchu alebo vody počas chladenia , ako by sa to mohlo stať? Poháre som po sterilizácii hneď vytiahla z hrnca a nechala prevrátené vychladnúť
ja som síce nikdy nezavárala ovocie maximálne som robila džem a ostatné veci na kyselo. aj keď ja som nato nikdy nepozerala ani nemala s tým problém, ale klasické viečka majú gumičky rôznych farieb nemôže byť chyba v tom? :)
durisovad
17.07.10,14:31
Ja som mala vlani takyto problem pri zavarani marhul. Tiez sa vicka netocili, ale po zasterilizovani sa nevtiahli. Pytala som sa kamosiek, ci aj oni mali takyto problem - a mali. Na vine boli zle vicka, ktore vlani boli v obchodoch. Dala som stare, uz pouzite vicka, zasterilizovala znovu a marhule su este aj dnes v poriadku.
Rozalka
17.07.10,15:31
Len tak na okraj poznamenávam: podľa našich babičiek by nemali zavárať ženy v čase pravidelných mesačných trampôt, problémy bývajú podobné popísaným.
durisovad
17.07.10,15:39
Rozalka, asi to nebude celkom pravda, ja uz taketo problemy nemam x rokov a marhule som zavarala vlani. Na vine boli naozaj novokupene viecka.
Rozalka
17.07.10,15:42
Ja som to myslela skôr všeobecne, nie na tvoje marhule. ;)
durisovad
17.07.10,15:56
Ved nic v zlom. Vynimka potvrdzuje pravidlo.
Monikaaaaa
17.07.10,17:02
Ja som použila nepoužité viečka aj s bielou aj s cervenou gumkou a vysledok rovnaky :( Fakt neviem kde je pes zakopaný... Ešte som uvažovala či to nie je v zatvaracej hlavici, minule roky, ked mi to šlo ok som zatvárala tými predpotopnými umelými hlavicami pri ktorých sa človek tak nadrie. Tento rok u višní som skusila hlavicu s gulkami a u marhulí tu novú s tými cuplíkmi, robilo sa s nimi perfektne,hned držali, nemôže byť problém že držia až tak silno, tie viečka, že ten vzduch ktorý má vyjst von sa von nemôže dostať? ďakujem :)
durisovad
17.07.10,19:57
Este ma napadla jedna vec: ja vicka pred pouzitim cca 15 minut varim, gumicky su potom maksie a lepsie prilnu k poharu. Ale tie vlanajsie aj ked som vyvarila, sa neprichytili, potvory. Uz su davno v smetiach.
Monikaaaaa
18.07.10,11:00
Súhlasím, asi aj v tom to bude... lebo vcera ako som znova previeckovala tie marhule, tie viecka ktoré neboli vytiahnuté z vriacej vody som musela zatvarat až s 3 vrstvami utierky pod hlavicou ale akonahle som pouzila viecko ktoré som práve vyvarila, vriace, tak nebolo treba na uzavretie ziadnu utierku, tie poháre som si oznacila a predstavte si že tie jediné sa mi vtiahli...
Len mi nejde do hlavy prečo mi to v minulosti šlo bez problémov a to som viecka nezvykla použiť hned po vytiahnuti z vriacej vody
kamoska1
18.07.10,14:54
Tento rok som si kupila na jarmoku takuto hlavicu na viečka.Môžem povedať,že to som mala mať už dávno.Som s ňou spokojná a omnoho menej námahy ako s obyčajnou hlavicou.Zatial mi všetky pohare chytili,ale zavaram len v hrnci,ale skusim aj v el.rúre.Počula som že ovocie je tam tvrdšie.
Monikaaaaa
18.07.10,16:37
Huráá asi som na to prišla :) Teraz som dorobila uhorky a každé viečko ktoré som použila som dávala priamo z vriacej vody na pohár a všetky vyšli, viecko sa stiahlo :)
A dalsia vec , jedna skusenost znamej: zavarala niečo 20min pri 80 a viečka ostali vyduté, tak ďalšiu várku z toho ovocia skúsila zavariť tak že ked voda v hnrci zacala vriet, stiahla a varila 5min a vsetky vysli ok, takže asi vela robí aj ta vyššia teplota.
A ten zatvarak spomenutý v predosšlom príspevku mám, je výborný :)
Heni
22.08.10,06:30
Tento rok som si kupila na jarmoku takuto hlavicu na viečka.Môžem povedať,že to som mala mať už dávno.Som s ňou spokojná a omnoho menej námahy ako s obyčajnou hlavicou.Zatial mi všetky pohare chytili,ale zavaram len v hrnci,ale skusim aj v el.rúre.Počula som že ovocie je tam tvrdšie.

to je ale riadne čudo, ale budem po nej aj ja pátrať...
Gabhus
22.08.10,12:21
Ahoj, ja to mám, ale u nás to dostať fakt len keď je nejaký jarmok - skrátka v stánkoch, v normálnom obchode som to ešte nevidela. Mne to kúpil manžel, u nás sa to odskúšalo a potom to kúpil neskôr (zase v stánkoch) švagrinám a celej rodine. Ozaj dobrá vec. A ešte jedno - ak sa viečka vyvárajú to sa zatláčajú mokré? Nevadí to? Počula som o tom, ale akosi som si netrúfla skúsiť...:)
Gapo
24.08.10,12:00
Snažil som sa prečítať všetko čo tu bolo popísané, ale nepostrehol som, že červené gumičky na viečkach sú na mäsové zavareniny a biele na ostatné. Aj keď nevadí keď sa to použije aj inak.
Ja osobne používam aj viečka na hlavicu a aj šróbovacie. Na tie klasické viečka mám spony a viečka používam opakovane aj tri štyri krát. Môžem povedať, že také viečko aké mi prichytí, by ste zahodili dopredu, bez skúšania. Dôležité je aby dosadacia plocha bola nepoškodená.:D
Tweety
24.08.10,12:04
Snažil som sa prečítať všetko čo tu bolo popísané, ale nepostrehol som, že červené gumičky na viečkach sú na mäsové zavareniny a biele na ostatné. Aj keď nevadí keď sa to použije aj inak.
Ja osobne používam aj viečka na hlavicu a aj šróbovacie. Na tie klasické viečka mám spony a viečka používam opakovane aj tri štyri krát. Môžem povedať, že také viečko aké mi prichytí, by ste zahodili dopredu, bez skúšania. Dôležité je aby dosadacia plocha bola nepoškodená.:D
Áno, to s tými gumičkami máš pravdu, je to tak.
mocila
30.07.11,13:31
Zaváranie - hlavica
Všetko záleží od TECHNIKY. Mám kovovú - celokovovú hlavicu - má dookola asi 2 milimetre široké, zaoblené výstupky.
NEPODKLADÁM žiadnu utierku. Po prvom zatlačení na stred hlavicu zodvihnem, posuniem sa asi o 2 cm a zatláčam - ale len na jednu stranu, čím vlastne naťahujem plech viečka na obrysy pohára. A takto idem dookola. Po skončení sa nesmie viečko krútiť, lebo nám nechytí.
Pohár a viečko treba pred nasadením toaleťákom utrieť dosucha.
Netreba k tomu žiadnu veľkú silu.

Prečo nám to doteraz nešlo? Pretože sme predpokladali, že úspech závisí od jedného správneho pritlačenia na stred hlavice - a nikto nám nepovedal, že to nie je pravda.
Iši
25.08.11,21:38
Prosím, vie mi niekto poradiť? Aj tu v téme, aj v mnohých príspevkoch sa uvádza, že po sterilizácii, alebo po naplnení fľaše horúcim sa má fľaša obrátiť a nejaký čas ponechať. Mne sa väčšinou z fľaše pri obrátení časť vyleje /dnes napríklad lekvár). Samozrejme, že musím fľašu otvoriť, očistiť, doplniť. V čom môže byť asi problém, alebo ako sa to má urobiť: (Samozrejme, že sa to stane aj pri fľašiach so závitom). Ďakujem
kukučka
25.08.11,23:38
Prosím, vie mi niekto poradiť? Aj tu v téme, aj v mnohých príspevkoch sa uvádza, že po sterilizácii, alebo po naplnení fľaše horúcim sa má fľaša obrátiť a nejaký čas ponechať. Mne sa väčšinou z fľaše pri obrátení časť vyleje /dnes napríklad lekvár). Samozrejme, že musím fľašu otvoriť, očistiť, doplniť. V čom môže byť asi problém, alebo ako sa to má urobiť: (Samozrejme, že sa to stane aj pri fľašiach so závitom). Ďakujem

Nepíšeš, aké viečka si použila. Ak sú zlé, nepomôže nič a ak sú dobré, tak si ich slabo zatlačila, alebo zakrútila.
Fľaše neotáčaj okamžite po naplnení, až keď sa viečko vyduje a aj potom veľmi opatrne, tie obyčajné najprv na stojato trochu potrep či nesyčia, až potom otoč.
ja si dopredu tie so závitom vyskúšam tak, že nalejem do fliaš trochu vriacej vody, zavriem a zatrepem. Ak viečko syčí, nechytilo, dobre viečko pri otvorení ma typický zvuk.

Staršie viečka používam na sterilizáciu v hrnci a kontrolujem, ak sa na zohriatej fľaši viečko nevydúva, nečakám do konca, ale hneď vyberiem a vymením. Pozor na oparenie, daj si radšej dlhé rukávy.
Druhý, tretí deň všetky preklepem a až potom ukladám do regálu.
Iši
26.08.11,08:09
:):)Ďakujem za odpoveď. Ja som robila podľa toho chybu v tom, že som fľaše obracala ihneď. Väčšinou som mala nové víčka a zatočila na doraz. Pochopila som, v čom robím chybu. Ešte raz vďaka.
pavol54
26.08.11,18:41
:):)Ďakujem za odpoveď. Ja som robila podľa toho chybu v tom, že som fľaše obracala ihneď. Väčšinou som mala nové víčka a zatočila na doraz. Pochopila som, v čom robím chybu. Ešte raz vďaka.
To či fľašu otočíš hore alebo dole hlavou nemá na vytvorenie podtlaku pod viečkom žiadny vplyv. Najlepšie v "malom" je overiť si kvalitu uzavretia tak že po vybratí horúcich fliaš z prostredia sterilizácie na viečko naleješ zopár kvapiek studenej vody, táto schladí pary pod viečkom a tie zmenšia objem a spravidla viečka sami po ochladení po nejakej minúte cvaknú (typický zvuk) tie už nepovolia, na poklep vydávajú typický zvuk tie čo po vychladnutí nechytili na poklep duto zvonia, tým už nepomôže akákoľvek poloha.
Ak dávaš do pohárov horúcu náplň je skutočne dosť horúca? Také čo nesterilizuješ je najlepšie dať do nejakej deky aby pomaly chladlo.
Tamila
26.08.11,18:54
Nikdy som žiadem kompót, džem ani sirup neotáčala hore dnom a vždy mám zaváraniny v poriadku.
ivuliatko
27.08.11,17:43
Nikdy som žiadem kompót, džem ani sirup neotáčala hore dnom a vždy mám zaváraniny v poriadku.
Ani ja nikdy nič neotáčam hore dnom. Na podtlak to naozaj nemá vplyv, ten sa vytvorí chladnutím obsahu a zmenšením objemu. Vždy som si myslela, že to otáčanie radia kvôli tomu, aby horúca zaváranina "vydezinfikovala" vrchnú časť fľaše a viečko. Pri sterilizovaných zaváraninách zbytočnosť a pri naplnení horúcim obsahom bez sterilizácie si môžeme pomôcť nejakým alkoholom (pretrieme okraj fľaše aj viečko).
kukučka
05.09.11,19:50
Ani ja nikdy nič neotáčam hore dnom. Na podtlak to naozaj nemá vplyv, ten sa vytvorí chladnutím obsahu a zmenšením objemu. Vždy som si myslela, že to otáčanie radia kvôli tomu, aby horúca zaváranina "vydezinfikovala" vrchnú časť fľaše a viečko. Pri sterilizovaných zaváraninách zbytočnosť a pri naplnení horúcim obsahom bez sterilizácie si môžeme pomôcť nejakým alkoholom (pretrieme okraj fľaše aj viečko).

Ja otáčam na pár minút len tie fľaše, kde som použila staré viečka a obsah nebudem sterilizovať. Je to podľa mňa najrýchlejšie a okrem toho, alkohol sa hodí na džem, ale nie na zeleninu.
ivuliatko
09.09.11,17:22
Ja otáčam na pár minút len tie fľaše, kde som použila staré viečka a obsah nebudem sterilizovať. Je to podľa mňa najrýchlejšie a okrem toho, alkohol sa hodí na džem, ale nie na zeleninu.
Náhodou... taký karfiol s rumovou príchuťou by mohol byť zaujímavý :D:D:D alebo cvikla so šmakom borovičky :---:---:---
pavol54
09.09.11,17:26
Náhodou... taký karfiol s rumovou príchuťou by mohol byť zaujímavý :D:D:D alebo cvikla so šmakom borovičky :---:---:---
Mimochodom aký je bod varu etylalkoholu a aký je bod varu vody? Po sterilizácii ti ho tam veľa neostane síce závisí to od dĺžky varenia
Tamila
09.09.11,17:31
Keď zaváram niečo bez sterilizácie, napr. džem alebo sirup, dávam pozor, aby fľaše aj viečka boli úplne vysušené. Používam aj staré viečka, keď nie sú poškodené.
ivuliatko
09.09.11,18:44
Mimochodom aký je bod varu etylalkoholu a aký je bod varu vody? Po sterilizácii ti ho tam veľa neostane síce závisí to od dĺžky varenia
Hlavne aby tá metla ľudstva vyvraždila čo najviac bacilov ešte pred sterilizáciou :D
macielka
30.07.12,11:13
Ahojte. Uhorky zavaram pravidelne vo velkom (160 poharov), kedze ich vsetci zboznujeme. Kazdemu, kto do nas prisiel, velmi chutili. Nevedeli sme si ich vynachvalit.Az posledne 2 roky zhruba po mesiaci uskladnenia niektore zacali menit farbu, bud bledli,ci siveli alebo stmavli a ich vona aj chut bola ina. Dali sa jest, ale nebolo to ono. Sterilizujem ich 10 minut pri 90 °C (tak ako kedykolvek predtym). Uz sme aj uvozovali, ci je chyba uhoriek (zaplavy a podobne), alebo kde sa stala chyba. Nalev robim tak, ze si uvarim s vacsou koncentraciou, a potom dolejem potrebne mnozstvo vody, cim sa mi schladi. cely neprevaram. Pouzivam srubovacie flase. S tymto nalevom robim aj hribiky, mrkvu, papriku a ani jedno z toho sa nepokazilo. V rovnakom hrnci zavaram aj vsetky ovocne kompoty. Tiez sa nemozem stazovat.(Myslela som uz, ci nie je prilis velky hrniec na zavaranie, zmesti sa mi 14 flias, niekedy som v mensom, kde iba 7-9).Niektore uhorky (najma tie vacsie), su niektore dute a posobia tak vysusene. Uz povacsine zavaram iba tie celkom malicke, su fajn, ale vidim rozdiel v porovnani, ked som zavarala 3 roky dozadu. Dakujem pekne za radu :))
kukučka
30.07.12,11:35
Ak si nič v postupe nemenila, chyba môže byť len v surovinách: v nakladači, octe, odrode uhoriek, alebo kvalite pestovania. Ja som mala jeden rok tiež "divné" uhorky a odvtedy si dám záležať od koho kupujem, nekúpim bez ochutnania.
Väčšie uhorky nenechávam celé, vždy ich prekrojím, sterilizujem od oka.
Nepoužívam nikdy nakladač, je to 10 Dag soli, 1,2 pepre a najmä chémia.