silvia
19.04.05,07:01
Prosím Vás o radu. Dňa 31.3. nám z ČR (platcovia dane v ČR) prieviezli pracovnú plošinu na prenájom. Hneď nám vystavili zálohovú faktúru za prenájom (samozrejme bez DPH) a ešte v ten istý deň sme im zálohu zaplatili.
Vzniká nám dňa 31.3. daňová povinnosť-samozdanenie a zároveň nárok na odpočet DPH? (prenájom bude ukončený a dofakturovaný v máji)
Vďaka za rady, s DPH nemám veľké skúsenosti...
evina
19.04.05,07:28
Podľa mojej mienky áno.
lenkak
19.04.05,07:32
Aj podľa mňa áno.
silvia
21.04.05,11:02
Vďaka!

A na ktorých riadkoch daň.priznania uvádzam spomínanú DPH (za prenájom pracovnej plošiny z ČR)? Je to riadok 10 a 15, alebo riadok 02 a 16?
silvia
22.04.05,08:47
Prosim, kto mate s DPH-samozdanenie skusenosti, poradte!
lenkak
22.04.05,09:55
riadok 4 základ, riadok 2 = DPH, riadok 16 = DPH.
silvia
28.04.05,06:56
Ešte niečo k prenájmu prac.plošiny z ČR. Dostali sme ostrú faktúru za prvé dva týždne prenájmu. Fakturovanú sumu samozdaním a uplatním si nárok na odpočet aj v pripade, že tento prenájom ďalej fakturujem slovenskému zákazníkovi?

Pr.: suma FA z ČR je 900 EUR. Samozdanenim dostanem DPH zhruba 6.500,-Sk, ktoru si aj uplatnim na odpocet (r.2 a r.16 daň.priznania). A pre slov.zákazníka fakturujem 900EUR +19% DPH???

Vďaka!
lenkak
28.04.05,07:19
Pre slovenského zákazníka už môžeš fakturovať v Sk. Napr. ja výrabam malinovku, zoženiem si lacnejšie arómy z Maďarska a teraz mám ten výrobok predávať v EUR? Podľa toho aká bola mena na faktúre?? No to silne pochybujem, veď by ma všetci zákazníci zožrali. Aspoň ja to takto beriem.
silvia
28.04.05,11:39
My práveže potrebujeme fakturovat v EUR. Len neviem, ako má vyzerať faktúra slovenskému odberateľovi v EUR- DPH musí byť iba v Sk a základ dane aj celková suma v Sk aj v Eur?
Poraďte prosím!
alexaneta
29.04.05,05:11
Sylvi a kedy ste odviedli daň na výstupe?mali by ste dňom kedy váš dodávateľ prijal platbu nie je mi moc jasné či ste už dostali poslednú fa alebo fa k vyplatenej zálohe.lebo pokial samozdanujes pri službe vznika ti danova povinnost dnom prijatia platby.zaroven si mozes uplatnit dnom prijatia platby aj odpočet lebo uz staci mat DPH len v zaznamoch pre ucely odpoctu uz nie je podmienkou fa pri samozdaneni
pekny den
misurka
29.04.05,05:59
Podľa §71 ods.2 písm. i zákona č.222/2004 o DPH musí faktúra obsahovať výšku dane v SK. Aby si ty na výstupe odviedla rovnakú daň ako si uplatní tvoj odberateľ na vstupe.
My práveže potrebujeme fakturovat v EUR. Len neviem, ako má vyzerať faktúra slovenskému odberateľovi v EUR- DPH musí byť iba v Sk a základ dane aj celková suma v Sk aj v Eur?
Poraďte prosím!
misurka
29.04.05,06:01
Alexaneta, mozem ta poprosit o nejaké usmernenie, podla kt. nemusis mat na odpocet pri samozdaneni dan. doklad, ale staci iba zaznam?
Sylvi a kedy ste odviedli daň na výstupe?mali by ste dňom kedy váš dodávateľ prijal platbu nie je mi moc jasné či ste už dostali poslednú fa alebo fa k vyplatenej zálohe.lebo pokial samozdanujes pri službe vznika ti danova povinnost dnom prijatia platby.zaroven si mozes uplatnit dnom prijatia platby aj odpočet lebo uz staci mat DPH len v zaznamoch pre ucely odpoctu uz nie je podmienkou fa pri samozdaneni
pekny den
alexaneta
29.04.05,06:32
rieši to od 1.1.2005 §51 ods.1 písm.b v súvislosti s §49 ods.2 písm ktorý hovorí o samozdanení
Gabika
02.05.05,05:17
Daňová povinnosť-samozdanenie Vám vznikne až dňom pripísania úhrady na účet dodávateľa- Bankový výpis, povinnosť dodávateľa na požiadanie Vám to oznámiť a potvrdiť. V prípade, že ste im zaplatili v hotovosti tak 31.3.2005. Nárok na odpočet Vám vznikne, keď dodavateľ vystaví faktúru-stačí na prijatú platbu a potom môže vystaviť aj konečnú daňovu faktúru.