Kaša3
06.07.08,07:55
Ako manželia sme kupovali trojizbový družstevný byt-vlastníkom sme obaja. Matka manžela nám pri jeho kúpe poskytla polovicu sumy ceny bytu na jeho kúpu, čo uzavrela darovacou zmluvou na matričnom úrade ale len ona s manželom. Čo mi z takejto situácie vyplýva po rozvode? Ďakujem.
Kaša3
06.07.08,05:57
Ešte som zabudla uviesť, že po roku sme byto odkúpili spoločne do vlastníctva.
Petra Nová
06.07.08,12:30
Ako manželia sme kupovali trojizbový družstevný byt-vlastníkom sme obaja. Matka manžela nám pri jeho kúpe poskytla polovicu sumy ceny bytu na jeho kúpu, čo uzavrela darovacou zmluvou na matričnom úrade ale len ona s manželom. Čo mi z takejto situácie vyplýva po rozvode? Ďakujem.
Podľa mňa len to, že ak ste počas manželstva byt kupovali zo spoločných peňazí, byt je v BSM. Perdpokladám, že to vyplýva aj zo zápisu na LV.
Petra Nová
09.07.08,03:14
Chcem doplniť môj pôvodný príspevok, pretože nie je úplný. Je jasné , že byt máte v BSM, pretože ste ho nadobudli počas manželstva. V prípade rozvodu súd v zmysle ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov má však právo, aby sa mu uhradilo všetko, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok.

To je ten problém, na ktorý si sa zrejme pýtala. Či dar manželovej matky na kúpu družstevného bytu (zrejme tou kúpou treba rozumieť prevod členských práv ) sa odpočíta pri vysporiadaní BSM v prípade rozvodu. Myslím si, že áno. Ako manželia ste na základe zmluvy o prevode členských práva získali právo spoločného nájmu družstevného bytu, ale ste tiež získali členský podiel v bytovom družstve, teda majetkové právo. Tieto práva ste získali odplatne , pričom manžel sa na nich výrazne podieľal sumou, ktorá predstavovala polovicu majetkového vyrovnania za prevod členských práv. Pretože len ako spoloční nájomcovia družstevného bytu, ste mohli kúpiť byt na základe zák.č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov, súd musí prihliadnuť k tomu, čo manžel vynaložil zo svojho na získanie členských práv v bytovom družstve, ktoré umožnilo kúpu bytu do BSM.