chance
06.07.08,15:29
Dobry den. Chcel by som sa Vas opytat, ako by som mohol poriesit podiel na zisku spolocnosti pre osobu, ktora sa podiela na chode spolocnosti, ale nie je jej sucastou. Nechcem ju ani zamestnat, ani nevlozila ziaden kapital. Dakujem Vam.
endrju
06.07.08,13:50
Dobry den. Chcel by som sa Vas opytat, ako by som mohol poriesit podiel na zisku spolocnosti pre osobu, ktora sa podiela na chode spolocnosti, ale nie je jej sucastou. Nechcem ju ani zamestnat, ani nevlozila ziaden kapital. Dakujem Vam.
Hm "poriešiš" asi ťažko. Ale jedno z riešení by mohlo byť, napríklad také, že zaplatíš dotyčnému dovolenku v adekvátnej hodnote. Firma sa zbaví zisku, dotyčný si o cenu zaplatenej dovolenky navýši daňový základ a ste vyrovnaní.
Účtovníčka bude nejakú chvíľu nadávať, ale keď už tak veľmi chceš niečo "poriešiť", tak ... ;)
chance
06.07.08,14:16
Andrej dakujem.

Problem je vsak v tom, ze s tou osobou dlhodobo pocitam. Firma netvori zisk a tak nemam ju z coho vyplatit. Uvazoval som aj o pozicii ticheho spolocnika, tak by sa to dalo vyrisiet, ale hladam imu schodnu cestu. Dakujem
KEJKA
06.07.08,19:15
tichý spoločník vkladá kapitál a podiela sa potom na zisku.
Dalej - odporuješ si, lebo si sa pýtal na riešenie podielu na zisku a vzápätí píšeš, že firma zisk netvorí. Tak o čo ide?
Ak bude zisk na delenie, bude aj na vyplatenie dotyčného - forma sa nájde.
chance
06.07.08,20:31
tichý spoločník vkladá kapitál a podiela sa potom na zisku.
Dalej - odporuješ si, lebo si sa pýtal na riešenie podielu na zisku a vzápätí píšeš, že firma zisk netvorí. Tak o čo ide?
Ak bude zisk na delenie, bude aj na vyplatenie dotyčného - forma sa nájde.
Aby som to upresnil:
Firma momentalne sa rozbieha a tak netvori zisk, ale je potrebne okolo nej behat. Este predtym ako zacne tvorit zisk je potrebne vykonaz XYZ ukonov, venovat sa pripravam. A ta dotycna osoba sa tomu venuje vo svojom volnom case, nevlozila ziaden podiel, venuje len svoj osobny cas!
Snad to uz je zrozumitelnejsie. Dakujem za info.
Jozef Mihál
06.07.08,20:35
Už som to písal inde: Možno viete, že daň z darovania u nás už bola zrušená.
chance
06.07.08,21:26
Už som to písal inde: Možno viete, že daň z darovania u nás už bola zrušená.
Mozete to prosim rozviest viacej?
Stale neviem, ci sa rozumieme a pre uplnost to napisem podrobnejsie a jasnesie na modelovej situacii:
1 Firma existuje, rozbieha sa a netvori zisk, pretoze je v stadiach priprav. Pokial sa to cele pripravi prejde niekolko mesiacov az pol rok pokial sa zacne tvorit zisk
2. osoba, ktora sa na tom podiela nie je vlastnikom ziadneho podielu, nema vlozeny ziaden kapital, ani nie je tichym spolocnikom.
3. osoba vklada len svoj volny cas a chcem mat zaruku, ze ked sa to cele rozbehne nebude vylucena z kola stylom: dakujem, pomohol si mi uz ta viacej nepotrebujem.
4. hladam sposob ako zabezpecit osobe, ktora mi vyhovuje istotu v podobe buducich podielov na zisku (teraz sa vsak ziaden zisk netovri) - teda nemoze dostat zmluvu o vykonani prace, zmluvu o vykonanej cinnosti, ani pracovnu zmluvu
5. Do certa :-) nik sa nestretol so situaciou kedy vam niekto pomahal a chcel nejake zaruky, ze ho z toho nevynechate?

Cele co potrebujem je iba pravne to osetrit do buducnosti a dat osobe pocit,ze svoj cas, ktory tomu venoval bude patricne ohodnoteny. Nic menej ani nic viac. Za normalnych okolnosti to funguje na dobre slovo a doveru, ale kedze som poctivec, chcem kludne spavat aj nechat spavat osobu,ktora tomu venuje svoj cas.

Najblizsie riesenie sa mi javi v podobe tichej spolocnosti (s vkladom 1koruny) a podielom na buducom zisku, ale preto oslovujem poradakov, lebo chcem najst aj ine riesenie, pravne podlozitelne, prehladne a spravodlive pre obe strany. Snad to uz je jasne pochopitelne.

Dakujem.
liba2
07.07.08,09:02
......... 4. hladam sposob ako zabezpecit osobe, ktora mi vyhovuje istotu v podobe buducich podielov na zisku (teraz sa vsak ziaden zisk netovri) - teda nemoze dostat zmluvu o vykonani prace, zmluvu o vykonanej cinnosti, ani pracovnu zmluvu......... Prečo by nemohla? veď aj zamestnanci sa svojou prácou podieľajú na tvorbe zisku... a táto osoba predsa vykonáva nejakú činnosť pre firmu, ktorá sa neskôr premení do zisku spoločnosti.
KEJKA
07.07.08,10:20
Môže mať zmluvu o vykonaní diela ( predmet zhruba - rozbeh spoločnosti a dosiahnutie obratu ....mil.Sk),
zmluva o spolupráci
nepomenovaná zmluva
príkazná zmluva......
a odmena v nej bude zakotvená v určitej výške (percentá z obratu, percentá zo zisku) s určením termínu výplaty odmeny napr. po splnení úlohy (teda napr. až v r. 2010)
chance
07.07.08,11:59
KEJKA, dakujem, konecne sme sa pochopili. :-)
Pohladam navrhy na jednotlive zmluvy.

Pekny den.