ladyrs
06.07.08,16:14
Dobrý deň ! Prosím o pomoc v takejto veci : k budove, ktorá bola kúpená cca pred šiestimi rokmi, patrila trafostanica. Ale nikde to nie je zaevidované, vlastne som pozerala znalecký posudok, tam to nefiguruje. Neviem, či sa to dáva do znaleckých posudkov, ale ak aj áno, asi by to nebolo osobitne účtované, ale malo byť v OC budovy. Môj problém je v tom, že majitelia predali tú trafostanicu niekomu. Mala som vystaviť faktúru, dali mi k tomu presné pomenovanie a tak. A som bezradná, ako to mám zaúčtovať ? V IM to predsa nie je nikde evidované. A zníži sa tým nejako zostatková cena nehnuteľnosti ? Ďakujem veľmi pekne.

Perla
ladyrs
07.07.08,08:08
Prosím pomoc ! Nikto mi nevie pomôcť ? Ďakujem. Perla
Nadena
07.07.08,08:14
Ahoj
Pýtala som sa našej rozpočtárky. Cenu trafostanice /obstarávaciu/ zistíš z elektroprojektu. Ak ju nemáte, že budova je staršia, nie je cena "vypichnutá" musíš to dať "ohodnotiť" znalcom z odboru. A potom znížiť v účtovníctve na základe tohto posudku cenu nehnuteľnosti o túto sumu.
ladyrs
07.07.08,11:17
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Aj keď som tušila, že jednoduché to nebude, ste ma nepotešili. Totiž majitelia si myslia, že všetko je len tak.... Faktúru som už "samozrejme" musela hneď vystaviť, ako si to zmysleli. A keď im teraz poviem, že treba ohodnotenie /lebo elektroprojekt nemajú/, tak sa im to nebude páčiť. No a potom je to otázne, nakoľko im to znalec ohodnotí. Teda v každom prípade mám znížiť ZC nehnuteľnosti o tú cenu, ktorú budeme mať od znalca ? A to, za koľko to predali, je iná vec. Však ? Ďakujem za názory.
Perla
Nadena
07.07.08,13:01
Áno, cena od znalca /ak nemáš NC v účtovníctve zvlášť vôbec/ je vlastne obstarávacia cena, o ktorú potom znížiš cenu nehnuteľnosti /musí byť trafostanica súčasťou tejto nehnuteľnosti...ale i tak nechápem, ako to mohli predať, veď predsa nehnuteľnosť musí byť zelektrizovaná.../. A cena za ktorú predáš je tvoj výnos - tržba z predaja HIM/účet 641.
ahoj
ladyrs
07.07.08,13:16
Tá trafostanica už ani v čase kúpy nehnuteľnosti vraj nebola funkčná, dodávka elektriky sa uskutočnila z inej trafostanice. Ja si tiež myslím, že to možno patrilo energetickým závodom. A tá budova bola kupovaná v dražbe, a exekútor si z toho ťažkú hlavu asi nerobil. A potom aby som sa ja trápila....... Ďakujem.