Alica0
06.07.08,21:37
V skratke opisem situaciu, mam uznane dieta s dlhodobo nepriaznivym zdravotnym stavom do 6 rokov a momentalne potrebujem nastupit na rodicovsku dovolenku, sposob ze oznamim pisomne zamestnavatelovi
odchod na rodicovsku dovolenku, je dufam spravny, co v pripade
ze nechce prevziat pisomne oznamenie, je to mozne poslat aj doporucene
postou, uz som to dva krat podala a zamestnavatel neprijal oznamenie dokonca sa vyhraza ze bude vymahat nejake skody suvisiace zo skoleniami,
ja som vsak ziadne skolenia neabsolvovala, ziadne tlaciva o absolvovani som
nepodpisovala. Ake ma zamestnavatel prava a moznosti postihnut zamestnanca pri odchode na RD, v pripade ze pocas RD poda vypoved.
brčko
07.07.08,05:54
Zákonník práce
§ 38 Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

§ 166
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Žiadosť (nie oznámenie) o čerpanie RD podla § 166 ods.2 by som zaslala zamestnávatelovi doporučene s doručenkou. Možno by som tam uviedla, že nakolko žiadosť podanú vo firme dna xxx do xxx neprevzal a asi by som doložila dôkaz o dlhodobo nepriaznivom zdr.stave dieťaťa (podla okolností, či žiadaš už o 4-tý rok RD a čo je v potvrdení uvedené, aj ked sa o preukazovaní dlhod.nepriazniv. zdrav.stavu nikde nepíše. Aby zase nevidel, čo nemusí.).
Alebo skús ešte raz(príp.zároven? s odoslaním, podla okolností a súrnosti) podať túto žiadosť vo firme s uvedením celého § 166 ods.2. ZP. Možno len nepozná svoje povinnosti.

Zamestnávatel je povinný poskytnúť ti rodičovskú dovolenku.
jankasm
07.07.08,08:15
Ukáž mu tieto § čo Ti napísala brčko, a ak ani tak nepochodíš a žiadosť neprevezme, tak mu to pošli doporučene, alebo ešte lepšie s doručenkou. Po jej prevzatí by sa Ti mal písomne vyjadriť.
Ak chceš dať výpoveď, tak môžeš kľudne aj počas RD. Požiadaš si o jej predĺženie a počas nej mu pošleš výpoveď. Od 1. dňa nasledujúceho mesiaca Ti začne plynúť 2-mesačná výpovedná lehota. Po jej uplynutí tvoj PP skončí. :cool: